SHQIPËRI

Draft raporti i PE-së për Shqipërinë: “Udhëheqësit politikë t...

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në Shqipëri të krijojnë një klimë besimi."Nxisim...

782 raste të reja, 572 të shëruar dhe 13 viktima nga Covid-19 në 24 or...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike të dhënat e pandemisë së Covid-19 në vend. Kështu, gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 782 raste të reja, kurse 13...

Kodi i ri Penal/ Ministrja e Drejtësisë ligj kundër ‘memeve’: Burg p...

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka depozituar draftin për Kodin e ri Penal pranë Komisioneve Parlamentare, ku parashikon edhe dënim me burg dhe për personat që përhapin meme...

Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara, Presidenti Meta:...

Presidenti Ilir Meta ka postuar në rrjetin social ‘Facebook’ një mesazh në lidhje me ditën ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuar. Meta shkruan se pandemia e ka...

Kuvendi/ Miratohen marrëveshjet me BERZH e EBA dhe Komisioni për raportin...

Kuvendi në mbyllje të seancës së sotme plenare ka votuar projektligjet dhe vendimet e tjera të parashikuara në rendin e ditës. Kuvendi ka rrëzuar dekretin e Presidenti Meta...

Ministeriali i OSBE-së, Rama: “Një vit tejet sfidues dhe një debutim a...

Kyeministri Edi Rama raportoi sot për misionin e drejtimit njëvjeçar të OSBE-së duke theksuar se pas shumë përpjekjesh në vakumin e krijuar prej moszgjedhjes së katër sekretarëve të...

BB: Pandemia do të përkeqësojë treguesit e tjerë shëndetësorë, Shqi...

Banka Botërore lajmëron se, pandemia Covid-19 do të bëhet shkak në përkeqësimin e treguesve kryesorë të shëndetit. Presioni i pandemisë mbi sistemin shëndetësor dhe akumulimi i vonesave për...

Vendimi/ BE shtyn për në Mars bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Bashkimi Evropian ka vendosur të shtyjë për në muajin mars të vitit 2021 nisjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Mediet e huaja raportojnë se ambasadorët...

Rasti “Gaçeni”/ UGSH: Gjyqi ndaj gazetares Juli Ristani akt intimidues...

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, ka reaguar për procesin gjyqësor që është hapur ndaj gazetares Juli Ristani dhe ndaj dy portaleve, nga shefja e kabinetit të Ministrisë së Mbrojtjes,...

Shqipëria merr kryesimin e Shoqatës së Rregullatorëve të Energjisë Me...

Kreu i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) së Shqipërisë, Petrit Ahmeti, është zgjedhur kryetar i Shoqatës së Rregullatorëve të Energjisë Mesdhetare (MEDREG). Në deklaratën e bërë nga Komisioni...

12 pacientë humbin betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19....

Papërgjegjshmëri në kulm! Hapni spitalet rajonalë, pacientët s’d...

Nga Erion Dasho Papërgjegjshmëria në kulm! Një thirrje për ministrinë dhe komitetin: Hapni spitalet rajonale dhë ata lokalë! Shfryni presionin mbi spitalet COVID! Mos i tregoni qytetarëve "strategji"...

Ambulancat, Shtëpitë, Hotelet dhe Stadiumet Pjesë e Sistemit të Shqipë...

Kryeministri Edi Rama ka postuar në profilin e tij në Facebook një video që tregon punën e përditshme të sistemit kombëtar të kujdesit shëndetësor nga marrja e një...

76-vjetori i çlirimit të Shqipërisë/ Presidenti Meta: Lavdi Dëshmorëv...

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka uruar të gjithë shqiptarët me rastin e 76-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë. Presidenti Meta thekson se në këtë ditë të rëndësishme për...

Presidenti Meta: “Pavarësia dhe Sovraniteti duhen mbrojtur çdo dit...

Presidenti Ilir Meta iu është bashkuar homazheve sot në Vlorë me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ndërsa ka vendosur kurorë me lule në varrin e Ismail...

Udhëheqësit e Kinës urojnë Ditën Kombëtare të Shqipërisë

Me rastin e Dites Kombetare te Shqiperise, Presidenti Xi Jinping dhe Kryeministri Li Keqiang u derguan mesazhet e urimit homologeve te tyre, Presidentit Ilir Meta dhe Kryeministrit Edi...

Basha: 28 Nëntori tjetër me një Shqipëri më të mirë, më të shënde...

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka zhvilluar sot homazhe në Varrezat e Dëshmorëve në nderim të ditës së Pavarësisë dhe Ditës së Çlirimit të Atdheut. Mesazhi i plotë...

Dita e Flamurit/ Presidenti rus Vladimir Putin uron shqiptarët,

Me rastin e Festave të Nëntorit urimet për Shqipërinë vijnë dhe nga Rusia zyrtare. Presidenti rus Vladimir Putin i ka dërguar një mesazh urimi homologut Shqiptar Presidentit Meta....

Dita e Pavarësisë, Sekretari Pompeo: SHBA aleate e palëkundur e Shqipër...

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka bërë një deklaratë në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë, ku thekson se këtë vit festohet me vendimin e Bashkimit Evropian për...

Ushtarakët shqiptarë dhe ushtarakëve e vendeve aleate të NATO-s urojnë...

Një urim për Ditën e Pavarësisë dhe të Flamurit nga 20 vende të botës Shqipëria ka misionet dhe përfaqësitë e saj nga efektivët e Forcave të Armatosura. Ministrja...

28 Nëntori bashkon në Vlorë Presidentin Meta, kryeministrin Rama dhe kry...

Me rastin e 28 Nëntorit, ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, është zhvilluar në Vlorë ceremonia e ngritjes së flamurit kombëtar. Në këtë festë të 108-vjetorit të shpalljes së...

Këshilli i Ambasadorëve uron Shqiptarët për Ditën e Flamurit! 28 Nënt...

Besimi dhe dashuria ndaj Shqipërisë, flamurit kuqezi, vlerave të përbashkëta kulturore, traditave dhe lidhjeve të një gjaku, na ka mbajtur të gjallë gjatë tërë shekullit të ndarjes. 28...

Një vit pas tërmetit, Kryeministri Rama bën bilancin për Durrësin

Kryeministri Edi Rama solli sot shifrat e Rindërtimit në Durrës, një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, ndërsa në ditët në vijim do të sillet edhe bilanci...

Nuk po zbaton vendimin e Arbitrazhit për Becchetin, gjykata në Austri ven...

Një Gjykatë në Vjenë, ditën e sotme, ka urdhëruar sekuestrimin e pasurive shqiptare. Gazeta austriake ‘Der Standart’ shkruan shkruan se arsyeja është një arbitrazh që investitorët italianë sollën...

Nis vaksinimi kundër gripit për edukatoret dhe arsimtarët në të gjith...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka nisur sot programin e vaksinimit kundër gripit falas për të gjithë edukatoret dhe arsimtarët në të gjithë vendin. Ministrja Ogerta Manastirliu...

Dhuna ndaj grave/ Gramoz Ruçi, letër kryeprokurorit dhe drejtorit të Pol...

Në kuadrin e ditëve të fushatës kundër dhunës ndaj grave, Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, u është drejtuar me një letër krerëve të Drejtësisë dhe Policisë për zbatimin...

Shqipëri, një vit pas tërmetit, në fokus rindërtimi

Shqipëria kujtoi sot një vjetorin e tërmetit shkatërrimtar të 26 Nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima dhe mbi 900 të plagosur, ndërsa la pas mijëra godina, pallate dhe...

Kryetari i Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri, takohet me pref...

Kryetari i Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri, Marinko Çullafiq , u takua me Prefektin e Qarkut të Elbasanit, z. Klevis Xhoxhi. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve në...

Rama në Abu-Dabi: Marrëveshje ndërqeveritare për ndërtimin e 2000 apar...

Qeveria shqiptare do të firmosë sot në Abu-Dabi, Emiratet e Bashkuara Arabe, marrëveshjen e financimit dhe ndërtimit të 2000 apartamenteve të reja në Durrës, si edhe marrëveshjen ndërqeveritare...

Ora 03:54, 26 Nëntor 2019…

Ora e Shqipërisë ndaloi në 03:54 minuta të mëngjesit të 26 Nëntorit 2019! Sa herë të trokase kjo orë, kjo datë, do të kujtojmë, do heshtim, do të...

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama nuk ka plan dhe e ka humbur kon...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një statusi në Twitter ka reaguar lidhur me mbylljen e pjesshme të shkollave në vendin tonë, duek thene se...

Covid-19/ Manastirliu: Nga 1 dhjetori mësimi do bëhet i alternuar, gjysma...

Një pjesë e nxënësve pritet të mos kthehen në klasa pas pushimeve të festave të nëntorit pasi autoritetet shëndetësore i rekomanduan Ministrisë së Arsimit të kalojë në një...

Ambasadorja Yuri Kim thirrje që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim si dhe ambasadori i BE-së Luigi Soreca, zhvilluan këtë të mërkurë një takim me kryetaren e Këshillit...

Presidenti Meta takim virtual me mjekët: ”Ku duhet ndërhyrë dhe çfar...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta po zhvillon një takim online me mjekët më të njohur në vend, për situatën e pandemisë së Covid-19 në Shqipëri. ”Ku duhet ndërhyrë...

Arqipeshkëvi Frendo shërohet nga Covid-19, lë spitalin në Itali

Shërohet nga Covid-19 Imzot George Frendo. Arqipeshkëv Metropolit i Tiranë-Durrës, dhe President i Konferencës Ipeshkvore Shqiptare, (KISH), paraqitet shumë e mirë, njofton zyra e shtypit e KISH. "Ka...

Politika e Jashtme e Administratës së Re të SHBA për Evropën, Lindjen ...

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES)  nga Ljubljana, Sllovenia, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. Pas zgjedhjeve presidenciale...

Sot 19 viktima nga Covid në Shqipëri/ Basha: Numrat e vërtetë që fsheh...

Në lidhje me rekordin e viktimave që u shënua sot nga COVID-19, ku 19 pacientë humbën jetën në 24 orët e fundit si asnjëherë më parë, ka reaguar...

Zvicra financon rinovimin e shtëpive në Shqipëri: Ministri i Jashtëm Ca...

Gjatë vizitës zyrtare në Tiranë më 22 dhe 23 Nëntor 2020, Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis u takua me Kryeministrin Edi Rama, me Ministrin e Jashtëm në Detyrë...

Bilanc tragjik, 19 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit mbi pandeminë e Covid-19 në Shqipëri. Kështu, gjatë 24 orëve të fundit bëhet e ditur se janë zbuluar 744...

Shqipëri-Gjermani/ Mbyllen Bisedimet Qeveritare për Politikat Zhvillimore...

Ambasada Gjermane njofton përmbylljen në mënyrë të suksesshme Bisedimet Qeveritare për Politikat Zhvillimore 2020 midis Qeverisë Federale Gjermane dhe Qeverisë Shqiptare. Bisedimet konkluduan në një premtim financiar për...

Kryeministri Rama: Do marrim nga të gjitha vaksinat anti-COVID që kanë d...

Kryeministri Edi Rama tha se Shqipëria mund të marrë të gjitha llojet e vaksinave që dalin në treg, ashtu siç po bëjnë të gjitha shtetet në botë. Sa...

Presidenti Meta pret në takim Ministrin e Jashtëm të Konfederatës Zvic...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim Ministrin e Jashtëm të Konfederatës Zvicerane, Ignazi Cassis, i cili ndodhet në Shqipëri në kuadër të 50-vjetorit të vendosjes...

Kryeministri Rama: “Covid 4 gati me gjithçka duhet në vijën e zjarrit...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se spitali Covid 4 është gati, ndërsa i bëri apel qytetarëve të kujdesen për veten e të tjerët, pasi kjo luftë fitohet vetëm...

Di Maio: Rajoni i Adriatikut, shumë i rëndësishëm për të ardhmen e Eu...

Ministri i Jashtëm i Italisë Luigi Di Maio, gjatë një interviste në emisionin “Opinion” tha se Italia mbetet mbështetësi kryesor i Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Gjatë intervistës me...

Debati për vdekjet nga Covid, Meta: Prokuroria të hetojë, të shkundë i...

Presidenti Ilir Meta deklaroi sonte në një intervistë për “ABC News” se akuzat për menaxhimin e pandemisë duhen të hetohen nga drejtësia. I pyetur për akuzat e kreut...

Presidenti Meta: Faleminderit Dibër e Madhe! Malet tona më të larta!

Presidenti Meta falënderon banorët e Dibrës së Madhe për pritjen e ngrohtë dhe për kontributin që ata kanë dhënë gjithë hapësirën shqiptare. “Dibrën e Madhe kam në zemër,...

Mimi Kodheli zgjidhet Zv.Presidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Mimi Kodheli është zgjedhur zëvendës presidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Mësohet se vendimi është marrë gjatë mbledhjes së zhvilluar ditën e sotme. Në mbledhjen Plenare e Sesionit...

Covid-19, shifra rekord me viktima në vend/ 795 raste të reja dhe 17 hum...

Në 24 orët e fundit në vend, janë kryer 2.352 testime, prej të cilave 320 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë...

Ambasadorja Yuri Kim paralajmëron: Pasuritë e konfiskuara do t’i rishp...

Ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, mori sot pjesë në aktivitetin përmbyllës të projektit të Komisionit për Demokraci me temë: “Ripërdorimi Social i Pasurive të Konfiskuara nga Krimi...

Kreu i komunës së Mitrovicës përkrah Bashën: Akuzat ndaj tij shpifje p...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka pritur sot në një takim kryekomunarin e Mitrovicës, Agim Bahtirin. Gjatë fjalës së tij para mediave, pak pas takimit me zyrtarin...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut sfidohen sërish në BE

Prof. Lisen BASHKURTI Muaji nëntor 2020 shënoi sfidat e radhës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me Bashkimin Evropian. Të dy vëndet po përpëliten në mënyrë mjerane për...

Rihapet gara për Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, përmes një deklarate për mediat, njoftoi rihapjen e garës, e cila u ndërpre për shkak të pandemisë Covid-19, teksa bëri të...

Covid-19/ Komiteti Teknik: Situata paraqitet në nivel risku të shtuar,

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, në deklaratë për mediat në emër të komitetit Teknik të Ekspertëve, në lidhje me koronavirusin, tha se situata paraqitet në...

Kryepeshkopi Janullatos shërohet nga COVID/ Pritet të rikthehet në Shqip...

Mediat në Greqi raportojnë se rkyepeshkopi i Shqipërisë, Anastas Janullatos do të dalë nga spitali. “Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, z. Anastasios do të dalë nga...

“Dita e Alfabetit”, presidenti Meta kujton arritjen e Kongresit të Man...

Mbi një shekull më parë dhe pavarësisht rrethanave historike, figurat e shquara të kombit arritën në Kongresin e Manastirit të unifikojnë alfabetin e gjuhës shqipe. Në të morën pjesë...

Trembëdhjetë viktima, mbi 700 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Trembëdhjetë pacientë me COVID-19 humbën jetën ndërsa 737 persona të tjerë u diagnostikuan të infektuar ditën e shtunë. Ministria e Shëndetësisë raportoi se viktimat ishin të moshave 54-82...

Lulzim Basha pas takimit me Luigi Di Maio: “Aleanca midis Shqipëris...

Kreu i PD, Lulzim Basha një ditë pas takimit me ministrin e jashtëm italian Luigi Di Maio ka zbuluar detaje të tjera nga takimi. Postimi i plotë i...

Presidenti Ilir Meta merr pjesë në ceremoninë e 111-vjetorit të Kongres...

Presidenti Ilir Meta ndodhet në Dibër të Madhe ku do të marrë pjesë në ceremoninë e 111-vjetorit të Kongresit të Dibrës. Kreu i shtetit ka nderuar figurën e...

Shifra rekord, 15 viktima nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 15 persona që kanë humbur jetën nga COVID-19 si dhe janë regjistruar 836 raste të reja pozitive duke shënuar...

Krijohet Komiteti i Përbashkët i Përhershëm Itali- Shqipëri

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot, në një deklaratë të përbashkët për media në Tiranë, me ministrin italian të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Luigi Di Maio se...

Di Maio: Italia, mbështetje të plotë rrugëtimit europian të Shqipëris...

Ministri i Jashtëm dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar i Republikës së Italisë, Luigi di Maio konfirmoi sot në Tiranë, mbështetjen e Italisë në proceset integruese të Shqipërisë në rrugëtimin...

Akuzat e Bashës për fshehje të vdekjeve nga COVID/, reagojnë mjekët: D...

Mjekët e Spitalit Infektiv përmes një video mesazhi kanë reaguar ndaj deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha se shifrat e viktimave nga COVID janë manipuluar qëllimisht, duke...

Raporti Dick Marty dhe Masakra e Krushës, Rama: S’jam hetues. Basha të ...

Kryeministri Edi Rama foli mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, të gazetarit Sokol Balla, në News24, për raportin e Dick Marty, prej ku i kërkoi sërish kreut të...

Akuzat për kasetën e Krushës/ Lulzim Basha hedh poshtë çdo akuzë ndaj...

Kryetari i Partisë demokratike Lulzim Basha ka hedhur poshtë në studion e emisionit “Opinion” të gjitha akuzat e ngritura kundër tij lidhur me rolin që ka Lulzim Basha...

Sërish rritje të numrit të viktimave nga Covid-19/ 11 persona humbën je...

11 persona humbën jetën për shkak të COVID-19 në Shqipëri në 24 orët e fundit, sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë. Vendi shënoi gjithashtu një rekord të ri...

Presidenti Meta: Kuvendi të miratojë sa më parë projektligjin për regj...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta kërkon nga Kuvendi që të miratojë sa më parë projektligjin për regjistrimin e të dënuarve për krime seksuale. Në fjalën e tij në...

Gjykata Kushtetuese/ Yuri Kim: “Udhëheqësit duhet të përmbushin p...

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar për progesin që po bëhet për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, ku bën thirrje që institucionet të vijojnë me urgjencë...

“Dështimi me Integrimin-faqja aspak e bardhë e keqqeverisjes”

Nga Ardit Gjinali 17 Nëntori nuk ishte vetëm një datë kalendarike, por ishte mbledhja e Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian që do të diskutonin mbi ecurinë e...

Hapet tenderi për Parkun Fotovoltaik të Spitallës, Rama: Projekt strateg...

Parku foltovoltaik në zonën e Spitallës është pjesë e një mozaiku që jetëson vizionin tonë për Durrësin dhe Shqipërinë e 2030. Kështu deklaroi sot Kryeministri Edi Rama në...

Mons. Frendo falendëron besimtarët për lutjet/ “Ju jeni populli im...

Kreu i Kishës Katolike Mons. George Frendo flet për here të parë nga spitali ku ndodhet aktualisht i shtruar. Ai falendëron besimtaret që janë lutur  dhe te gjithe...

COVID-19: Shifra rekord, 9 humbje jete dhe mbi 700 të prekur në 24 orët ...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 711 raste të reja me koronavirus dhe 9 viktima. Ministria e Shëndetësisë dhe...

Negociatat: Pse Bullgaria e Holanda bllokuan

Ministrat e Europës të BE në video-konferencën e së martës nuk dhanë dritën e gjelbër për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Bullgaria dhe...

Masat ndaj Covid-19/ Pezullohet seanca plenare e Kuvendit të Shqipërisë

Ruçi lajmëron që nesër Kuvendi nuk do mblidhet pasi bie ndesh me urdhërin e MSH për ndalimin e grumbullimeve në vende të mbyllura apo të hapura. Sa i...

Presidenti Meta pret në takim ambasadorin e ri të OSBE në Tiranë, Vince...

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në takim ambasadorin e ri të OSBE në Tiranë, Vincenzo Del Monaco. Në një postim në “Facebook”, Kreu i Shtetit shprehet se...

Situata e COVID/ Ambasada gjermane njofton mbylljen zyrës së vizave dhe t...

Ambasada Gjermane në Tiranë njofton se nga dita e sotme është mbyllur zyra e Vizave dhe Pasaportave, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e covid-19. Ambasada...

Financimi Anti-Covid/ Rama: Rimbursim 100 % për trajtimin në banesë

Kryeministri Edi Rama, jep lajmin se do të rimbursohet 100% paketa bazë e trajtimit ambulator në banesë , për personat e prekur me COVID-19. Rama bën me dije...

Basha: 60 vetë humbën jetën në një javë, ndërsa kryeministri dëfreh...

Mbi 60 njerëz vdiqën këtë javë nga virusi, mbi 60 familje të dërrmuara po qajnë dhe vajtojnë sonte të dashurit e tyre, ndërsa kryeministri i pandjeshëm dëfrehet duke...

Covid-19 në Shqipëri/ Rekord rastesh të reja, gati 700 infektime në 24 ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë....

Masat e reja/ Komiteti Teknik ndalon fushatën elektorale, festat, konferen...

Nisur nga situata e pandemisë në vend komiteti Teknik ka njoftuat e reja shtrënguese. Duke u nisur nga situata e pandemisë në vend, përfaqësuesja e komitetit, Albana Fico...

Ikja e Thaçit. Vija e hollë e vëllazërisë së Erdoganit

Nga  Gentiola Madhi* Dorëheqja e Hashim Thaçit gjashtë muaj para përfundimit të mandatit të tij presidencial për t'u përballur me akuzat për krime lufte të ngritura nga Dhomat e...

76-vjetori i çlirimit të Tiranës, Presidenti Meta: Koha jo ta duam Shqip...

Me rastin e 76-vjetorit të çlirimit të Tiranës, presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri homazhe te monumenti i “Ushtarit të panjohur”. Kreu i shtetit tha se sot është...

Akuzat ndaj Bashës/ Rama: Nuk jam unë që e akuzoj Lulëzim Bashën! Por ...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish, duke deklaruar se nuk është ai që akuzon Lulzim Bashën për hetimet ndaj UÇK, por është heshtja e kryedemokratit, shmangia nga ballafaqimi,...

76-vjetori i Çlirimit të Tiranës, Veliaj: Lufta nacionalçlirimtare ka q...

Nga ushtari i Panjohur, ku u zhvillua ceremonia e 76-Vjetorit të Çlirimit të Tiranës, kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, deputetë, përfaqësues të qeverisë, anëtarë të Këshillit Bashkiak, si...

17 Nëntori 1944, si u realizua çlirimi i Tiranës 76 vite më parë

Data e sotme, 17 nëntor shënon 76-vjetorin e çlirimit të Tiranës nga ushtria gjermane në vitin 1944. Lufta për çlirimin e Tiranës ishte operacioni më i madh i...

Partia Demokratike reagon për akuzat ndaj Bashës: “Po dëmtoni imaz...

Partia Demokratike ka reaguar për akuzat që kryeministri Edi Rama, Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla dhe zyrtarë të tjerë të PS kanë bërë në adresë të...

Epidemia, Panariti: Trajtimi me oksigjen të fillojë në shtëpi, pse nuk ...

Ish-ministri dhe deputeti i LSI-së, Edmond Panariti që prej pak ditësh mori detyrën e re të drejtorit të kabinetit të Presidentit Ilir Meta, ishte i ftuar në studion...

Kuvendi miraton me 84 vota buxhetin 2021

Kuvendi miratoi sot me 84 vota pro, 14 kundër dhe 1 abstenim projektligjin “Për buxhetin e vitit 2021”. Kuvendi gjithashtu miratoi sot projektligjin për disa ndryshime në ligjin...

Dita Ndërkombëtare e Tolerancës/ Presidenti Meta: Shqipëria krenohet me...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shprehur sot se, “në 25-vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Tolerancës, Shqipëria krenohet me modelin e saj unik të tolerancës dhe harmonisë ndërfetare,...

Vincenzo Del Monaco, kryetari i ri i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri

Vincenzo Del Monaco është kreu i ri i Prezencës së OSBE në Shqipëri. Ai do të zëvendësojë në këtë detyrë z. Bernard Borchardt. Përmes një postimi në faqen...

Antarësimi i Shqipërisë në BE, terrorizmi dhe pandemia/ Kurz, video-kon...

Kancelari i Austrisë, Kurz ka zhvilluar ditën e sotme një videokonferencë me kryeministrin Rama. Ishte vetë Kruz ke me anë të një statusi në ‘’Twitter’’ konfirmon bisedën edhe...

“Integrimi është shërimi nga virusi i autokracisë”

Nga Ardit Gjinali Autokracia është një virus tinëzar që depërton në trupin e sistemit demokratik dhe instalohet duke shfrytëzuar hallkat e dobëta të të njëjtit;  vret  hapësirën demokratike ...

11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID në Shqipëri, gati spitali...

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë një 55 vjeçar, një 62 vjeçar, një 64 vjeçar,...

76-vjetori i çlirimit të Durrësit/ Presidenti Meta: Mirënjohje përjet...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përkujtuar 76-vjetorin e çlirimit të Durrësit. Sot përkujtojmë me krenari, 76-vjetorin e Çlirimit të Durrësit tonë të dashur, që i dha Luftës...

I shtruar në spital nga Covid-19, vjen lajmi i mirë nga Imzot Frendo/ Gje...

I prekur nga Covid-19, Imzot George Frendo u dërgua me urgjencë për një trajtim më të specializuar në Itali. Sot vjen lajmi i mirë nga Ipeshkvi Ndihmës Imzot...

Covid-19, Presidenti Meta: Së bashku kundër COVID-19, për mbrojtjen e sh...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, e ka nisur ditën e sotme me një thirrje urgjente për qeverinë, së cilës i kërkon të rrisë testimet për gjurmimin e koronavirusit,...

Ndihma për naftëtarët, Ministria e Financave miraton vendimin: 40 mijë ...

Ministria e Financave dhe Ekonomisë bëri të ditur se, qeveria ka vendosur të ndihmojë me 580.2 milionë lekë 870 naftëtarët e Ballshit, pasi këta të fundit mbyllën grevën...

Presidentja e KE-së zhvillon bisedë telefonike me kryeministrin Rama

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen zhvilloi të premten një bisedë telefonike me Kryeministrin Edi Rama, me të cilin diskutoi rreth ecurisë së reformave dhe preocesit...

Qeveria shqiptare miraton fondin 12 milion dollarë për rimbursimin e barn...

Qeveria shqiptare miraton një fond prej 12 milion dollarësh për rimbursimin e barnave anti-Covid, për të gjithë qytetarët shqiptarë që preken dhe kurohen me ilaçe anti-Covid. Vendimi është...

Meta vendos masken dhe i bën thirrje Ramës: Të nisë testimi i qytetarë...

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar gjatë një konference për mediat se situata e pandemisë në vend është përkeqësuar. Me maskë, kreu i shtetit i bëri thirrje qeverisë që...

“UÇK ka bërë luftë mbrojtëse / Rama sjell dëshminë e Kjani Gurit, ...

Teksa 4, ish-krerët e lartë të shtetit të Kosovës, njëherësh ish-drejtuesit e lartë të UÇK-së, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi janë përballur kohëve të fundit...