Editorial

Vrasja e vogëlushit Mateo Vasiu i dha fund “Drejtësisë së Re”

Editorial Prej ditës së martë të 16 nëntorit, Shqipëria është në agoni nga vrasja e një fëmije vetëm 8 vjeç. Një krim makaber që e tejkalon edhe instiktin...

Ballkani Perëndimor humb “trenin” e vitit 2030-të për në BE

Editorial Asgje e re nga “fronti” slloven, aty ku  u mbajt Samiti i radhës BE- Ballkani Perëndimor. Madje këtë do e deklaronte që në krye të herës vetë...

Shqipëria “parajsa” e azilantëve politikë. Dje Ujgurët dhe ...

Editorial Shqipëria prej disa vitesh është kthyer në një fushëbeteje ku përplasen opozitë-qeveri për vende si Irani, Kina, Afganistani dhe tashmë edhe për Bjellorusinë. Në emër të aleancës...

Alarm që t’mos shikojmë tanket serbe në Prishtinë e Tiranë!

Editorial Kosova e kërcënuar përsëri nga një agresion real prej ish- pushtuesit të vjetër shekullor shovinist të Serbisë, që prej disa ditësh ka mobilizuar armaten e tij të...

Punë të Mbarë!

Editorial Punë të mbarë Qeveria e re e Shqipërisë! Është ky urimi që duhet të përcjellin të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen pavarësisht bindjeve të tyre politike, pasi...

“Ultimatumi amerikan“ rrezikon pluralizmin politik në Shqipëri

Editorial E ndërsa ky vit shënoi 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA, krah z. Berisha (më 15 mars, 1991)  i cili me themelimin e Partisë Demokratike shënoi...

“Delta” infekton njësoj të vaksinuar dhe të pavaksinuar/ Rajoni ashp...

Editorial Ndërsa jemi në mbyllje të sezonit turistik dhe në prag të fillimit të vitit të ri shkollor, në gjithë vendin raportohen çdo ditë me qindra raste të...

“Open Ballkan” apo “Treg të Përbashkët Rajonal”, kë mbështesin...

Editorial Ndërsa përplasjet Shqipëri-Kosovë janë në kulmin e tyre që nga takimi i fundit i treshes Rama,Vuçiç, Zaev lidhur me projektin “Open Ballkan”, këto 48 orët e fundit...

Jo populizëm me shifrat!

EDITORIAL i ARGUMENTUM  Mes të tjerash, në fjalën e tij në Samitin virtual të Berlinit më 5 Korrik, Kryeministri Rama përmendi një shifër nga  buxheti i BE-së 2021 -...

Negociata me BE-në apo Bullgarinë?

Editorial Edhe presidenca e radhes e BE-së Portugalia, e  përfundon  kryesimin e saj në fund të muajt qershor pa arritur një datë për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare për...

Kthmi tek e gjelbëra…a e humbi Ali Ahmeti besimin e Shqiptarëve?

Editorial Në 19 vjetorin e themelimit të partisë, Ali Ahmeti shpalli platformën për gjelbërim. Kryetari i partisë  se BDI-së, (5 qershor, 2021) shpalosi para anëtarëve të partisë dhe...

Të gjitha rrugët e çojnë Athinën në Beograd dhe anasjelltas

Editorial Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias nuk e ka zhgënjyer aleatin e tij më të ngushtë Serbinë, duke rikonfirmuar zyrtarët më të lartë të Kosovës dhe popullit...

JO KËSHTU NË EUROPË!

EDITORIAL i ARGUMENTUM   Më 21 Maj, Komisioneri i Zgjerimit Verhaley dhe Ministri i Jashtëm portugez, Augusto Santos Silva ishin në Shkup dhe në Sofje, në tentativat e fundit...

10 « Psetë » e disfatës opozitare !

Editorial i ARGUMENTUM           Analiza e zgjedhjeve të 25 Prillit është dhe do të jetë në krye të rendit politik të të ditës, me emocionet dhe reflektimet e...

25 PRILLI ose « E TRETA, E VERTETA » !

Editorial i ARGUMENTUM Në zgjedhjet e  tanishme, të tri partitë kryesore politike me aleatët e tyre shkojnë me arritje, rezultate, por dhe me dritë hije, dështime dhe skandale,...

T’u kërkojmë, jo t’u këndojmë!

Editorial i Argumentum Nisi si shaka  dhe rastësi, por po kthehet vërtet në një alergji pathologjike. Eshtë fjala  për këngët foklorike për Kryeministrin Rama  që  po « mbijnë si...

Atletet… e zezë dhe e bardhë. A është ky një paralajmërim për një...

Editorial Përgjatë fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, ndryshe nga herë të tjera Partia Socialiste ka zgjedhur të flasë më shumë nëpërmjet elementeve  simolike. Kjo jo...

Elbasani kthehet në fushëbetejën e dy forcave politike në “Ditën e V...

Editorial  Në të njëjtin shesh dhe në të njëjtën kohë politikanët më të rëndësishëm të Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama dhe kreu i opozitës së Bashkuar Lulzim Basha prodhuan...

Qeveria shqiptare u hap rrugën vaksinave ruse dhe kineze/ Kush do të mbaj...

Editorial Qeveria shqiptare ka njoftuar zyrtarisht se ka hapur rrugën për negociata në lidhje me sigurimin e vaksinave ruse dhe kineze. Sipas aktit normativ të njoftuar të Enjten,...

“PORDHITIKA” bëri të mundur t’i përçajë mjekët…

Editorial Lajmi i ditës së sotme: “  Një mjek largohet nga Komiteti teknik, ndërsa një tjetër mjek, anëtar i këtij komiteti futet në politikë” Në mëngjesin e hershëm...

Jo më mesazhe « akull» për Kosovën!

Editorial E vendosëm enkas  më lart kopjen e skanuar,  për të parë dhe kuptuar më lehtë përmbajtjen e Mesazhit të lartpërmendur,  të  cilin trajton ky  Editorial. Nuk ka...

Covid -19 po vret të rinjtë. Ku janë vaksinat z. Kryeministër?

Editorial Dita e parë e javës nisi me një  lajm tragjik për humbjen e jetës së një 17-vjeçari në spitalin “Shefqet Ndroqi” pasi ishte i prekur nga Covid....

Zgjedhjet e 14 Shkurtit, si mundësi për vetë ekzistencën e Shtetit të ...

Editorial Të Dielën Kosova do të mbajë zgjedhjet e ë parakohshme parlamentare, të cilat zhvillohen më pak se 18 muaj pasi qytetarët e Kosovës votuan herën e fundit....

“Vija e kuqe” e Rusisë

Editorial Vizita e  Shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell  në Rusi është shoqëruar me polemika para dhe pas saj. Pasi Borrel pranoi një ftesë të...

Mësimi që vjen nga Serbia: “Më e vështirë të marrësh një vaksinë...

Editorial Pandemia Covid-19 që në krye të heres u trajtua si gjendje lufte. Luftë me armikun e padukshëm. Por sot 1 vit nga shpallja e pandemisë Covid-19, jemi...

Editorial: Përballje por pa përbaltje publike

EDITORIAL Të vjen keq  se dhe tani që po trokasim në portat e BE-së për negociatat, ende qeveritarët tanë nuk dinë apo nuk duan të veprojnë sipas standardeve...

Kundër kujt po lufton sot Amerika?

Editorial Zgjedhjet presidenciale amerikane  të mbajtuara në Nëntor të 2020 u mbyllen me 306 vota elektorale për Joe Biden  dhe 75 milion vota popullore,  shifra më e lartë e...

Nga kush është e zhgënjyer presidenca gjermane?

Editorial Samiti i BE në Bruksel ka hequr nga axhenda çështjen e integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mesohet se procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian nuk...

Kush është agresori që po kërcënon Serbinë?

Editorial Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç u takua me ambasadorët e vendeve të Quintit në Beograd. Ai takua me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Godfrey,...

Ëndërra e Macron si reformator i Europës

Editorial Emmanuel Macron katër muaj pas marrjes së postit në vitin 2017 shpalosi planin e tij të madh për të ardhmen e afërt të Bashkimit Europian. Presidenti i...

Shqiptarët…terroristë dhe heronj në Vjenë

Editorial Vjenezët në mbrëmjen  e 2 nëntorit u tronditen nga një sulm i sinkronizuar në gjashtë vende të ndryshme të kryeqyetetit Austriak. Një sulm terrorist sikundër është quajtur...

Çfarë kërcënimi përbën për sigurinë kombëtare Arqipeshkëvi Geor...

EDITORIAL Historia e dhënies së shtetësisë shqiptare  ka nisur rrugëtimin e saj  të pandalshëm përgjatë viteve (90-të-2000) kryesisht për shqiptarët jashtë kufijve, në Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni...

Mos i ngatërro punët e Zotit me politikën “Imzot”

EDITORIAL “Bashkë pa kufij. Me një rajon pa kufi”  ishte slogani nën të cilën u zhvillua mbledhja e radhes qeveritare ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Një mbledhje e përbashkët...

Bastisja e zyrave të UÇK-së-/ A i njeh EULEX-i institucionet e Kosovës...

EDITORIAL Selia e Organizatës së Veteranëve të UÇK’së në lagjen Qafa u bastis mëngjesin e sotëm nga rreth 50 policë ndërkombëtarë, të maskuar e të armatosur. Këta policë...