Editorial

Covid -19 po vret të rinjtë. Ku janë vaksinat z. Kryeministër?

Editorial Dita e parë e javës nisi me një  lajm tragjik për humbjen e jetës së një 17-vjeçari në spitalin “Shefqet Ndroqi” pasi ishte i prekur nga Covid....

Zgjedhjet e 14 Shkurtit, si mundësi për vetë ekzistencën e Shtetit të ...

Editorial Të Dielën Kosova do të mbajë zgjedhjet e ë parakohshme parlamentare, të cilat zhvillohen më pak se 18 muaj pasi qytetarët e Kosovës votuan herën e fundit....

“Vija e kuqe” e Rusisë

Editorial Vizita e  Shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell  në Rusi është shoqëruar me polemika para dhe pas saj. Pasi Borrel pranoi një ftesë të...

Mësimi që vjen nga Serbia: “Më e vështirë të marrësh një vaksinë...

Editorial Pandemia Covid-19 që në krye të heres u trajtua si gjendje lufte. Luftë me armikun e padukshëm. Por sot 1 vit nga shpallja e pandemisë Covid-19, jemi...

Editorial: Përballje por pa përbaltje publike

EDITORIAL Të vjen keq  se dhe tani që po trokasim në portat e BE-së për negociatat, ende qeveritarët tanë nuk dinë apo nuk duan të veprojnë sipas standardeve...

Kundër kujt po lufton sot Amerika?

Editorial Zgjedhjet presidenciale amerikane  të mbajtuara në Nëntor të 2020 u mbyllen me 306 vota elektorale për Joe Biden  dhe 75 milion vota popullore,  shifra më e lartë e...

Nga kush është e zhgënjyer presidenca gjermane?

Editorial Samiti i BE në Bruksel ka hequr nga axhenda çështjen e integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mesohet se procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian nuk...

Kush është agresori që po kërcënon Serbinë?

Editorial Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç u takua me ambasadorët e vendeve të Quintit në Beograd. Ai takua me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Godfrey,...

Ëndërra e Macron si reformator i Europës

Editorial Emmanuel Macron katër muaj pas marrjes së postit në vitin 2017 shpalosi planin e tij të madh për të ardhmen e afërt të Bashkimit Europian. Presidenti i...

Shqiptarët…terroristë dhe heronj në Vjenë

Editorial Vjenezët në mbrëmjen  e 2 nëntorit u tronditen nga një sulm i sinkronizuar në gjashtë vende të ndryshme të kryeqyetetit Austriak. Një sulm terrorist sikundër është quajtur...

Çfarë kërcënimi përbën për sigurinë kombëtare Arqipeshkëvi Geor...

EDITORIAL Historia e dhënies së shtetësisë shqiptare  ka nisur rrugëtimin e saj  të pandalshëm përgjatë viteve (90-të-2000) kryesisht për shqiptarët jashtë kufijve, në Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni...

Mos i ngatërro punët e Zotit me politikën “Imzot”

EDITORIAL “Bashkë pa kufij. Me një rajon pa kufi”  ishte slogani nën të cilën u zhvillua mbledhja e radhes qeveritare ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Një mbledhje e përbashkët...

Bastisja e zyrave të UÇK-së-/ A i njeh EULEX-i institucionet e Kosovës...

EDITORIAL Selia e Organizatës së Veteranëve të UÇK’së në lagjen Qafa u bastis mëngjesin e sotëm nga rreth 50 policë ndërkombëtarë, të maskuar e të armatosur. Këta policë...