EKONOMI

BB: Pandemia do të përkeqësojë treguesit e tjerë shëndetësorë, Shqi...

Banka Botërore lajmëron se, pandemia Covid-19 do të bëhet shkak në përkeqësimin e treguesve kryesorë të shëndetit. Presioni i pandemisë mbi sistemin shëndetësor dhe akumulimi i vonesave për...

Shqipëria merr kryesimin e Shoqatës së Rregullatorëve të Energjisë Me...

Kreu i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) së Shqipërisë, Petrit Ahmeti, është zgjedhur kryetar i Shoqatës së Rregullatorëve të Energjisë Mesdhetare (MEDREG). Në deklaratën e bërë nga Komisioni...

Shqipëri-Gjermani/ Mbyllen Bisedimet Qeveritare për Politikat Zhvillimore...

Ambasada Gjermane njofton përmbylljen në mënyrë të suksesshme Bisedimet Qeveritare për Politikat Zhvillimore 2020 midis Qeverisë Federale Gjermane dhe Qeverisë Shqiptare. Bisedimet konkluduan në një premtim financiar për...

Rihapet gara për Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, përmes një deklarate për mediat, njoftoi rihapjen e garës, e cila u ndërpre për shkak të pandemisë Covid-19, teksa bëri të...

Hapet tenderi për Parkun Fotovoltaik të Spitallës, Rama: Projekt strateg...

Parku foltovoltaik në zonën e Spitallës është pjesë e një mozaiku që jetëson vizionin tonë për Durrësin dhe Shqipërinë e 2030. Kështu deklaroi sot Kryeministri Edi Rama në...

Financimi Anti-Covid/ Rama: Rimbursim 100 % për trajtimin në banesë

Kryeministri Edi Rama, jep lajmin se do të rimbursohet 100% paketa bazë e trajtimit ambulator në banesë , për personat e prekur me COVID-19. Rama bën me dije...

Ndihma për naftëtarët, Ministria e Financave miraton vendimin: 40 mijë ...

Ministria e Financave dhe Ekonomisë bëri të ditur se, qeveria ka vendosur të ndihmojë me 580.2 milionë lekë 870 naftëtarët e Ballshit, pasi këta të fundit mbyllën grevën...

Qeveria shqiptare miraton fondin 12 milion dollarë për rimbursimin e barn...

Qeveria shqiptare miraton një fond prej 12 milion dollarësh për rimbursimin e barnave anti-Covid, për të gjithë qytetarët shqiptarë që preken dhe kurohen me ilaçe anti-Covid. Vendimi është...

Dëmi ekonomik/ KLSH: Në 2019 ra në 900 milionë lekë, pagesat për PPP ...

Në raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit vlerësohet se dëmi i shkaktuar në buxhetin e shtetit në vitin 2019 llogaritet 900 milionë lekë. Raporti i prezantuar gjatë...

Paketa III ekonomike, Rama: Mbështetje për barnat esenciale dhe për fami...

Një paketë e tretë me mbështetje ekonomike për të gjithë njerëzit në nevojë ekonomike por edhe për barnat esenciale për të prekurit nga covid është paralajmëruar nga Kryeministri....

Naftëtarët e Ballshit pranojnë ofertën e Edi Ramës

Naftëtarët e Ballshit pranojnë ofertën e kryeministrit Edi Rama. Naftëtarët janë rigrumbulluar mengjesin e sotëm përpara mjediseve të uzinës në Ballsh prej nga kanë rënë dakord që të...

Përfundon takimi i Ramës me naftëtarët e Ballshit/ Asnjë zgjidhje konk...

Pas rreth dy orësh diskutime, naftëtarët kanë dalë pa një vendim të qartë lidhur me kerkesat e tyre. Si duket Kryeministri Rama ishte aty vetem për të “qarë...

Prodhuesit e energjisë, kushtet për të marrë Certifikatën e Pranimit t...

Të gjithë prodhuesit e energjisë nga burime të rinovueshme në hidro (deri 15MW), fotovoltaik apo eolik, që marrin Certifikatën e Pranimit të Veprës (CVP) deri në 31 dhjetor...

Pandemia/ Qeveria cakton ndihmën financiare për bizneset e vogla dhe të ...

Në një vendimi të Këshillit të Ministrave thuhet se ndihmë do iu jepet biznesve prodhuese që zbatojnë protokollin, për periudhën nëntor-dhjetor. Në VKM përcaktohet se do iu jepet...

Banka e Shqipërisë sugjeron vendosjen e një tavani të PPP-ve ndaj prodh...

Banka e Shqipërisë i sugjeron qeverisë të vendosë një kufi të sipërm lidhur me vlerën e vlerën totale të PPP-ve në raport me PBB-në në Ligjin Organik të...

BSH: Stabiliteti financiar dhe një sektor bankar i qëndrueshëm janë par...

Politika nuk duhet të transferojë kosto të mundshme të krizës ekonomike në bilancet e sektorit bankar. Zëvendësguvernatorja e parë, Luljeta Minxhozi, tha sot në konferencën virtuale vjetore të...

Gazsjellësi rus, Nord Stream 2 afër përfundimit ndërsa sanksionet e SHB...

BE importoi vëllimin më të lartë të LNG ndonjëherë në 2019 në 108 miliardë metra kub, duke shënuar 27% të importeve totale të gazit dhe 22% të konsumit...

Hekurudha Tiranë-Durrës/ Kompania italiane INC S.P.A ka fituar tenderin p...

Kompania italiane INC S.P.A është shpallur zyrtarisht fituesja e tenderit për ndërtimin e hekurudhës Tiranë –  Durrës –  Rinas. Referuar dokumentit zyrtar të Bankës Europiane për Rindërtim dhe...

Covid-19 pritet të “fshijë” 8 miliardë euro nga ekonomia shqiptare n...

Sa më shumë kalojnë muajt, aq më të qarta bëhen pasojat që ajo solli në ekonomi infeksioni i padukshëm i Covid-19, dhe po aq më e pasigurt bëhet...

Publikohet raporti i Bankës Botërore: Pandemia zhyti Ballkanin në recesi...

Raporti i Bankës Botërore (BB) e ka përshkruar të zymtë situatën që po kalon Ballkani Perëndimor nga ndikimi i pandemisë. Koronavirusi thuhet se e ka zhytur rajonin në...

Zhduken mbi 2 milionë euro nga Thesari i Kosovës

Përmes një konference të jashtëzakonshme për media edhe ministrja e Financave në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami, ka konfirmuar se kanë ndodhur katër transaksione të paligjshme në vlerë...

Rimëkëmbja ekonomike/ Qeveria miraton projekt-buxhetin për 2021, parashi...

Qeveria ka miratuar në një mbledhje të posaçme të saj Projektbuxhetin e vitit të ardhshëm, i cili  ka si synim rimëkëmbjen ekonomike të vendit pas dy fatkeqësive natyrore...

Pandemia na kthen dy vite pas, FMN: Humbjet nga COVID nuk do të rikuperohe...

Pandemia e Covid -19 e ka çuar ekonominë pas në nivelin e vitit 2018. Sipas të dhënave nga databaza e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) prodhimi i brendshëm bruto...

Drejtorja Ekzekutive e Grupit Balfin zgjidhet Zv. Presidente e Dhomës Amer...

Më 15 tetor, anëtarët e Dhomës Amerikane të Tregtisë, përmes sistemit të votimit në internet, zgjodhën Edlira Mukën, Drejtoreshë Ekzekutive e Grupit Balfin, si Zëvendës Presidente të Bordit...

Evropa drejt euros digjitale

Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me nervozizëm po vëzhgojnë rritjen...

Miratohet rritja e pagës minimale në 30 mijë lekë (të reja)

Qeveria shqiptare ka miratuar rritjen e pagës minimale në 30 mijë lekë(të reja). Ajo u vendos në Këshillin Kombëtar të Punës në mbledhjen e sotme (16 tetor) nën...

Sistemi i ri i Fiskalizimit/ Tatimet: Nga 1 janari faturat me shtetin do je...

Nga 1 janari, të gjitha bizneset që kanë marrëdhënie me shtetin do të lëshojnë vetëm faturë elektronike si dokumentacion të vlefshëm tatimore, në bazë të ligjit të ri...

Përfundon projekti TAP/Yuri Kim: Me rëndësi strategjike për Shqipërin...

Një nga projektet më të rëndësishëm në Shqipëri  "Trans Adriatic Pipeline",  mund të cilësohet thuajse i përfunduar. TAP do të transportojë gaz natyral nga kufiri Greqi-Turqi deri në...

Naftëtarët në ditën e 17-të të grevës, hyjnë me forcë në Uzine. R...

Naftëtarët e Ballshit kanë thyer rrethimin e jashtëm të uzinës së Ballshit, që ruhej nga policë privatë dhe kanë hyrë në ambientet e jashtme të rafinerisë. Kreu i...

FMN: Ekonomia globale në recesion në vitin 2020 për shkak të Covid-19

Fondi Monetar Ndërkombëtar po parashikon një recesion të thellë global në vitin 2020 për shkak të pandemisë së Covid-19, duke theksuar se ekonomitë globale pritet të tkurren me...

Banka Botërore miraton 12 miliardë dollarë për financim të vaksinave p...

Banka Botërore ka miratuar 12 miliardë dollarë për t’iu ndihmuar shteteve në zhvillim që të blejnë dhe shpërndajnë vaksina për koronavirus, teste dhe trajtime tjera, me qëllim të...

Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Marrëveshja me SHBA, mundësi për...

Në Tiranë, Dhoma Amerikane e Tregtisë po shënon 20-vjetorin e themelimit të saj, në valën e një serie sfidash dhe projektesh të mëdha ekonomike për Shqipërinë dhe rajonin....

Papunësia si rrezik global

Çfarë rreziqesh shohin menaxherët si kërcënimin më të madh për ekonominë? World Economic Forum ka një përgjigje surprizuese – përgjigjen e vjetër: fantazma e papunësisë masive po rishfaqet....

AmCham prezanton imazhin e ri të identitetit në prag të 20-vjetorit të ...

Dhoma Amerikane e Tregtisë prezantoi imazhin e ri të identitetit në prag të 20-vjetorit të themelimit të saj dhe përpara Asamblesë së Përgjithshme, e cila do mbahet në...

Shqipëria firmos marrëveshjen me BERZH/ “40 milionë euro nga BE p...

“Jemi krenarë që Bashkimi Europian konfirmon rolin e vet si donatori më i madh në Shqipëri, në partneritet me BERZH-n për të mbështetur qeverinë shqiptare në investimin e...

Mbrojtja e biodiversitetit/ 1.62 milion euro për menaxhimin e ekosistemeve...

JICA japoneze, zgjeron mbështetjen në ngritjen e kapaciteteve për përmirësimin e menaxhimit të ekosistemeve në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta TIRANË, 8 tetor /ATSH/- Agjencia Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JICA)...

Projektet ku do të derdhen fondet e BE-së, çfarë përfiton Shqipëria

Bashkimi Europian do të derdhë mbi 9 miliardë euro për investime në Ballkanin Perëndimor. Por cilat nga këto projekte prekin Shqipërinë dhe çfarë përfitimesh do të ketë vendi...

Pandemia e COVID-19, Sejko: Ekonomia do t’i kthehet ringritjes vitin e ar...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me vendimmarrjen e politikës monetare, teksa ekonomia shqiptare...

Shqipëri-Maqedoni e Veriut/ Arrihet marrëveshja e bashkëpunimit mes dy v...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut konkretizuan sot marrëveshjen e bashkëpunimit mes dy vendeve, për çertifikatat fitosanitare të produkteve bujqësore. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi dhe...

Banka Botërore: Ekonomia e Shqipërisë bie me 8.4% në vitin 2020

Pas FMN, dhe BERZH edhe Banka Botërore raporton shifra të zymta për ekonominë e Shqipërisë. Sipas raportit më të fundit të BB ekonomia shqiptare do të shënojë një rënie prej...

KE: 20 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Komisioni Evropian synon që, gjatë dekadës së ardhshme, të investojë deri në 20 miliardë euro në Ballkanin Perëndimor, thuhet në një plan investimi që ka parë Radio Evropa...

Denaj: Nga 1 Janari, hiqet TVSH për bizneset nën 10 milion lekë

“Me lehtësitë e ndërmarra së fundmi dhe që hyjnë në fuqi në 1 Janar të vitit të ardhshëm, biznesi i vogël në vend është çliruar plotësisht nga tatim-fitimi...

Nënshkruhet marrëveshja për Skavicën, Rama: Krenar që kemi SHBA në kr...

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari i Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin, Keith Krach, nënshkruajnë sot Memorandumin e Bashkëpunimit Ekonomik mes...

KLSH kallëzon penalisht 10 persona, 36 mln euro dëm ekonomik në gjashtë...

Gjatë periudhës janar-qershor dëmi i konstatuar në buxhetin e shtetit është rreth 36 mln euro. Lidhur me këtë, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka realizuar një auditimin në institucionet...

BERZH: Shqipëria me rënien më të madhe në rajon

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka mbajtur të pandryshuar pritshmërinë për ecurinë ekonomike të vendit në vitin 2020, për një rënie prej -9%, duke ulur ndjeshëm...

Raporti i INSTAT për 3-mujorin e dytë, Denaj: Tkurrja ekonomike nuk ndodh...

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj e ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka komentuar raportin e fundit të INSTAT për rënien me 10.23% të...

FMN vlerëson masat e qeverisë pas tërmetit dhe pandemisë, por jep edhe ...

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), zhvilloi një vizitë virtuale më 17-28 shtator 2020, për të zhvilluar diskutimet e Monitorimit të parë Pas Programit. “Tërmeti i muajit nëntor...

Pagat e prapambetura, naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë urie

Naftëtarët e Ballshit vendosën që këtë të hënë të hyjnë në grevë urie për shkak se nuk kanë pasur një përgjigje nga kompania për rifillimin e punës si...

Shqipëria paditet në arbitrazh për koncesionin e terminalit të kontejne...

Kompania ‘Durrës Container Terminal’ Sha dhe investitorë të tjerë në koncesionin e përpunimit të kontejnerëve në  portin e Durrësit, kanë bërë një padi në arbitrazh pas prishjes së...

Anila Denaj: Ekonomia do rritet gradualisht, kemi ulur shpenzimet dhe kemi ...

Ministrja e Ekonomisë Anila Denaj, fuke folur në “News 24” në lidhje me situatën aktuale ekonomike në vend, u shpreh se ky është një vit i vështirë për...

Sejko mbledhje me përfaqësuesen e FMN-së: Pandemia uli konsumin dhe inve...

Guvernatori Gent Sejko ka zhvilluar një mbledhje online me Yan Sun, shefe e Misionit të FMN-së për Shqipërinë. Ekonomia shqiptare ka qenë nën efektin e fortë të pandemisë...

Protesta për plotësimin e kerkesave jetike nga naftëtarët ka degjenuar ...

Ju bëjmë thirrje gjithë naftëtarëve që të bashkohen ditën e nesërme, 17 shtator, ora 11:00, para ministrisë së infrastrukturës dhe energjisë! Ju bëjmë thirrje qytetarëve të Tiranës të...

Banka Botërore publikon raportin: Shqipëria, ndër 10 vendet me përmirë...

Banka Botërore ka publikuar ditën e sotme një raport që tregon përmirësimet në 174 vendeve sa i përket arsimit dhe shëndetësisë. Por pandemia e Covid-19 po i rrezikon...

LIGJI I RI/ Tatimet dhe SHISH do kenë akses te llogaritë bankare të 5 vi...

Një projektligj i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë synon krijimin e një regjistri qendror për llogaritë bankare i cili do të ngrihet nga Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së...

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arrijnë vlerën më të lart...

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arritën në fund të korrikut vlerën rekord të 147 milionë eurove. Statistikat e Bankës Qendrore tregojnë se rezervat e arit janë...

Tatimet: Si mund të aplikoni online për të ndryshuar fjalëkalimin e dek...

Nëse keni humbur apo nuk mbani mend fjalëkalimin e llogarisë e-filing mund tё aplikoni online nё kohё reale pёr fjalёkalimin e ri. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi...

Eurostat/ Me gati 43 orë në javë, shqiptarët mes atyre që punojnë më...

Eurostat ka publikuar së fundmi të dhënat për orët mesatare që punohet në javë në shtetet e Europës për vitin 2019. Për Shqipërinë të dhënat mungojnë, ndërsa INSTAT...

Shtyhet samiti i Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Samiti i Forumit Ekonomik Botëror, i paraparë të mbahet në Davos të Zvicrës në muajin janar, u shty për verën e vitit të ardhshëm, për shkak të pandemisë...

Teknologjia 5G dhe pikëpyetjet rreth saj

Rrjeti i komunikimit 5G është më i shpejtë, me më pak vonesa dhe funksionon në më shumë pajisje, por nga ana tjetër paraqet rrezik për sigurinë. Kompanitë e...

Eurostat: Shqipëria me çmimet e ushqimeve janë më të shtrenjtat në ra...

Çmimet e ushqimeve në Shqipëri kushtojnë sa 81% e mesatares së Bashkimit Europian. Të dhënat e fundit e publikuara nga Eurostat tregojnë se Shqipëria ka ushqimet më të...

Qeveria jep 26 mijë lekë për të larguarit nga puna në transportin publ...

Hyn në fuqi vendimi për subvencionim të punonjësve dhe mbështetje të të larguarve nga puna në sektorin e transportit publik për shkak të pandemisë. Disa ditë më parë...

INSTAT: Pandemia COVID-19 ul eksportet,

Masat kufizuese për frenimin e përhapjes së Covid-19 kanë ndikuar negativisht në tregtinë e jashtme të Shqipërisë. Ky zhvillim konfirmohet nga Instituti i Statistikave (INSTAT) sipas të cilit në...

Ndiq paranë! Shqipëria do të publikojë pronarët e kompanive offshore n...

Të gjitha kompanitë në vend (përveç personave fizikë) duhet që jo më vonë se 31.12.2020, të identifikojnë pronarët përfitues, si dhe të krijojnë e të mbajnë dokumentet përkatëse...

BSH: Stimujt fiskalë, monetarë dhe rindërtimi pas tërmetit, impakt në ...

Banka analizon se aktiviteti ekonomik pritet të rikuperohet gradualisht gjatë viteve në vijim dhe inflacioni të kthehet në objektiv brenda vitit 2022. Rritja ekonomike pritet të mbështetet nga...

BE, 180 milionë euro Shqipërisë/ Soreca :“Ne jemi të fortë së bashk...

Bashkimi Europian akordoi 180 milionë euro për Shqipërinë për të kufizuar pasojat ekonomike të shkaktuara nga pandemia COVID-19. Kreu i Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Lugi Soreca...

Denaj në Lurë: Agroturizmi, zhvillim për shumë zona të largëta

 Agroturizmi gjatë viteve të fundit ka sjellë një zhvillim shumë të madh për mjaft zona të largëta dhe të pashfrytëzuara më parë. Kjo edhe në sajë të investimeve...

Gjermania premton ndihmë financiare në vlerën e 10,56 milionë eurove p...

Ambasadori Peter Zingraf i dha sot Ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, premtimin në emër të mbështetjes së mëtejshme gjermane në krizën e koronavirusit. Mbështetja financiare në...

Shqipëri: Kriza ekonomike gjatë pandemisë, anketim i bizneseve

Sipas një anketimi me biznese të mëdha e të vogla, mbi 70 për qind e tyre vlerësojnë se rimëkëmbja do të zgjasë më shumë se një vit dhe...

Gjermania mbështet menaxhimin e mbetjeve të ngurta në Shqipëri

Më 4 gusht 2020, Ministri i Financave dhe Ekonomisë Znj. Anila Denaj nënshkroi me Bankën Gjermane për Zhvillim KfW një marrëveshje granti për kryerjen e studimeve të fizibilitetit...

Shoqata shqiptare e Bankave kundër ligjit për amnisitinë fiskale, krijon...

Projektligji për Amnistinë Fiskale u kritikua sëfundmi edhe nga Shoqata shqiptare e Bankave. Në një mendim dërguar Komisionit të Ekonomisë në Kuvend, dhe publikuar nga Shqiptarja.com, Shoqata e...

Standard &Poor’s: Ekonomia shqiptare merr vlerësimin “B+”, me p...

Në rishikimin më të fundit të saj, agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s(S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme”. Agjencia vlerëson...

Nënshkruhet marrëveshja mes qeverisë dhe kompanisë prestigjioze “Volt...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku u shpreh se “me nënshkrimin sot të marrëveshjes mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë  franceze “Voltalia”, finalizohet projekti i Parkut Fotovoltaik të...

Banka Botërore mbështetje Shqipërisë, miraton financimin prej 15 milion...

Banka Botërore miratoi një financim prej 15 milionë Eurosh për Shqipërinë që të ndihmojë vendin të parandalojë, zbulojë dhe të reagojë ndaj pandemisë së COVID-19 (koronavirusit) si dhe...

Përfundimi i rrjetit Nord Stream 2 ul çmimet e gazit në Evropë me 25%

Çmimet evropiane për gazin natyror do të bjerë me rreth një të katërtën në qoftë Gazsjellësi Nord Stream 2 lidh Rusinë me Gjermaninë do të  përfundojne nga  firma...

Komisioni Europian kundër amnistisë fiskale të qeverisë: Rrezik për ev...

Komisioni Europian ka kritikuar nismën e qeverisë për amnistinë fiskale dhe penale. Në dokumentin e publikuar nga mediat thuhet se ky ligj ka një impakt të madh në...

Çmimi i arit arrin vlerë rekord

Çmimi për këtë metal me vlerë ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave. Arsyeja kryesore konsiderohet shqetësimi prej rënies ekonomike për shkak të pandemisë Corona....

Ratifikohet marrëveshja për bashkëpunimin financiar ushtarak mes Turqis...

Kuvendi i Shqipërisë ka ratifikuar në seancën e sotme plenare Marrëveshjen e bashkëpunimit financiar dhe ushtarak, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës...

Drafti në Kuvend, nga janari 2021 emrat e pronarëve të kompanive offshor...

Nga janari 2021 të gjithë pronarët e subjekteve që nuk regjistrojnë të dhënat në regjistrin e pronarëve përfitues do të gjobiten për shkelje me gjobë nga 150 mijë...

Monitor: 6-mujori, të ardhurat buxhetore me rënie vjetore 250 mln euro,

Ecuria e treguesve buxhetorë, sidomos në të ardhura po tregon se, ekonomia po rikuperohet me hapa të ngadaltë dhe ende shumë larg normalitetit të para pandemisë. Buxheti grumbulloi...

Gjigandi norvegjez i naftës planifikon të ndërtojë fermën më të madh...

Projekti gjigant 800 MW lundrues në fermë me erë në det të hapur Firefly do të jetë i vendosur 80 kilometra larg bregdetit të Koresë së Jugut dhe...

Denaj: Bashkëpunim institucional per intensifikimin e luftës kundër past...

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj tha sot “përtej angazhimit që qeveria dhe gjithë institucionet e tjera ligjzbatuese kanë marrë në vite në luftën kundër pastrimit të...

Raporti i Moody’s, Ministria e Financave: Ekonomia shqiptare vijon të vl...

Raportin e agjencisë Moody’s qeveria shqiptare e shikon si vlerësim për ekonominë shqiptare. Ministria e Financave thotë se pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, ekonomia shqiptare vijon të vlerësohet...

Projektiligji/ Publikohet drafti zyrtar i qeverisë për amnistinë fiskale...

Publikohet drafti zyrtar i qeverisë për amnistinë fiskale. Projektligji krijon premisat për një amnisti fiskale dhe penale me një afat 1-vjeçar. Ky projektligj që tashmë është hedhur për...

Ndryshon sërish buxheti, pasojat drastike të Covid-19, borxhi publik rrit...

Efektet që Covid-19 ka dhënë mbi ekonominë vendase e kanë detyruar Ministrinë e Financave të ndryshojë rrënjësisht buxhetin e 2020-s. Teksa të ardhurat priten në rënie dhe shpenzimet...

Lejet minerare, MIE shpall garën për 6 zona, afat deri në 5 gusht

Pavarësisht se për vitin 2020 ende nuk ka një plan vjetor për sektorin minerar të publikuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë duket se garat për dhënien e...

Besimi në ekonomi nga bizneset dhe konsumatorët bie në nivele minimale h...

Goditja që i ka dhënë ekonomisë Covid-19 ka bërë që treguesi i ndjesisë ekonomike (TNE) gjatë tremujorit të dytë të shënojë nivelin më të ulët historik që prej...

Porti i Durrësit si doganë për Kosovën, Andoni: Zgjidhje shumë e mirë...

Në vizitën e tij të parë si kryeministër në Shqipëri, Avdullah Hoti, foli për 3 projektet “strategjike të Kosovës”: pikë doganore të veçantë për Kosovën në port të...

FMN kundër nismës së Qeverisë shqiptare për heqjen e tatim-fitimit dhe...

Fondi Monetar Ndërkombëtar është kundër nismës së propozuar nga Qeveria shqiptare për të hequr, deri në vitin 2029, tatim-fitimin për të gjitha bizneset me një qarkullim vjetor deri...

BSH, Gent Sejko: Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pan...

Një gjë të tillë e ka bërë me dije guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme (1 korrik 2020). Sejko shtoi se në tremujorin e parë...

Çelet gara për segmentin rrugor Milot-Fier, do jetë gati në 2026

Kryeministri Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj kanë prezantuar ditën e sotme hapjen e garës për projektin e infrastrukturës...

TAP shtyn me një vit fillimin e aktivitetit komercial, pesë arsyet

Gazsjellësi Trans Adriatik Pipeline (TAP) ka kërkuar pranë autoriteteve rregullatore të vendeve ku kalon Shqipëri, Greqi Itali që të shihet shtyrja me një vit e afatit të vlefshmërisë...

Ekonomia bie me 2.52% në tremujorin e parë, ngadalësohet konsumi

Tërmeti i fundit të vitit të kaluar, që frenoi sektorin e ndërtimit dhe mbyllja e ekonomisë në gjysmën e dytë të muajit mars kanë çuar ekonominë në territor...

Ambasadorja Kim: Rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë...

“Rritja e mundësive të biznesit mes SHBA dhe Shqipërisë është një nga prioritetet e mia kryesore në kohën që do të shërbejë”. Kështu u shpreh ambasadorja e Shteteve...

Industria e turizimit në Shqipëri rrezikon të bie në kolaps si pasojë ...

Industria e turizmit në Shqipëri, një prej kolonave kryesore mbështetese të ekonomisë kombëtare rrezikon të pësoje në ditet në vijim një tjetër goditje të forte. Shqiperia fatkeqesisht nuk...

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Shqipëria mund të përfitoj...

President i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Eni Jaço deklaroi sot se “duhet të punojmë të gjithë së bashku në radhë të parë me sektorin privat, me administratën publike,...

Transport publik, miqësor me klimën/ Balluku nënshkruan marrëveshjen me...

-Nënshkruhet marrëveshja me Gjermaninë për një transport publik udhëtarësh miqësor me mjedisin dhe metropolin e Tiranës. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku nënshkroi sot me ambasadorin e...

Barometri i Ballkanit Perëndimor: Shqiptarët shumë të shqetësuar për ...

Papunësia dhe zhvillimi ekonomik vazhdojnë të jenë dy problemet kryesore me të cilat përballet rajoni I Ballkanit Perëndimor, megjithëse në një masë dukshëm më të vogël se vitet...

Ndryshon garancia e dytë sovrane, 

Ndryshon garancia e dytë sovrane, duke ngarkuar me një tjetër përgjegjësi Ministrinë e Financave. Sipas vendimit të ri Ministria e Financave do të ndjekë edhe procedurat e kthimit...

Nga e hëna hapen të gjitha fluturimet në Aeroportin e Rinasit

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se duke filluar nga data 22 qershor 2020, do të fillojnë veprimet për operimin e fluturimeve të rregullta ndërkombëtare, në destinacionet, sipas...

Qeveria hap garën për tunelin e Llogarasë/ Rama: Do të ndërtohet me fo...

Përmes një konference për shtyp qeveria hapi të premten garën për ndërtimin e një tuneli në Qafën e Llogarasë, i cili do të lidhë rrugën nga Orikumi në...