EKONOMI

Porti i ri në Porto Romano, 5 kompani ndërkombëtare paraqesin propozimet...

5 kompani ndërkombëtare paraqitën sot propozimet për ndërtimin e portit të ri në zonën e Porto Romanos, në Durrës. Ato janë kompania spanjolle “Tipsa”, kompania franceze “Altea GEO...

Shqipëri-Austri, bashkëpunim për lehtësimin e tregtisë

Drejtori i përgjithshëm i Doganave, Genti Gazheli priti sot në një takim zyrtar ambasadorin e Austrisë në Shqipëri, Christian Steiner. Gjatë këtij takimi bashkëbiseduesit theksuan, se është shumë...

FMN paralajmëron krizë humanitare në Afganistan

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha se është "shumë i shqetësuar" me kushtet ekonomike në Afganistan dhe paralajmëroi se ky vend përballet me "krizë humanitare". Komentet vijnë një muaj pasi...

Kush po e godet Europën? Çmimi i gazit është më i lartë se 800 dollar...

Zoran Meter[i] A kemi të bëjmë aktualisht në Europë me një goditje të prodhuesve tradicionalë të energjisë- mbi të gjithë ata të naftës dhe të gazit, kundër revolucionarëve...

Përfundon gazsjellësi Nord Stream 2, pavarësisht përpjekjeve të SHBA p...

Tubacioni i madh Nord Stream 2 së shpejti do të pompojë furnizime nga fushat e gazit të Siberisë për konsumatorët në Evropën Perëndimore tani që ndërtimi ka përfunduar,...

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Shqipëria një vend potencial për investime ...

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i njohur për perceptimin e klimës së Biznesit (2020-2021). Indeksi vë në dukje...

BE miraton 14.2 miliardë euro për vendet e zgjerimit, përfiton edhe Shqi...

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhanë dritën jeshile për ndarjen e 14.2 miliardë eurove si ndihmë financiare për shtetet që janë në proces të zgjerimit. Mjetet do të...

Diplomati gjerman thotë se Nord Stream 2 e bën Rusinë dhe BE të varur r...

Projekti i gazsjellësit Nord Stream 2 i bën BE -në dhe Rusinë njëlloj të varur, tha të martën diplomati gjerman Christoph Heusgen, ish -këshilltar për politikën e jashtme...

Qeveria polake pranon zyrtarisht “Me trishtim” që Varshava nuk...

Si aleati kryesor i Uashingtonit në Evropën Lindore, Varshava ka kaluar vite duke udhëhequr një përpjekje brenda-Evropiane në përpjekje për të ndaluar Nord Stream 2 nga ndërtimi. Por...

VOA: Kompania amerikane Excelerate Energy, shqyrton mundësinë e një gazs...

Një kompani amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për të studiuar mundësinë e një gazjellësi në vend....

Banka Qendrore Evropiane teston euron dixhitale

Banka Qendrore Evropiane do të krijojë një version dixhital të monedhës euro dhe do të ndjekë zbatimin e saj për 24 muaj. Vendimi ishte i pritshëm që kur...

Nënshkruhet memorandumi për ndërtimin e gazsjellësit nga Terminali i Vl...

U nënshkrua sot në Tiranë memorandumi i mirëkuptimit mes Albgaz, Excelerate Energy L.P dhe Snam S.p.A, për të studiuar mundësitë për bashkëpunim për ndërtimin e një gazsjellësi nga...

G20 dhe OECD miratojnë ligje kundër evazionit fiskal

G20 miraton një sistem të ri tatimor për të shmangur evazionin fiskal të kompanive ndërkombëtare Të gjithë anëtarët e grupit G20 si dhe BE-ja ranë zyrtarisht dakord për...

Hyn në fuqi memorandumi i mirëkuptimit Shqipëri-SHBA për sigurinë 4G d...

Memorandumi i Mirëkuptimit midis Këshillit të Ministrave të Shqipërisë dhe SHBA-së për sigurinë 4G dhe 5G, ka hyrë tashmë në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare. I firmosur...

Ulet avioni i parë në aeroportin e Kukësit, 67 pasagjerë vijnë nga Zvi...

67 pasagjerë nga Zyrihu janë ulur ditën e sotme me avionin e parë zyrtar në aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit, 'Zayed, Flatrat e Veriut'. Fluturimi i parë nga Zurihu për në Kukës...

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit: Më 9 korrik, Helvetic Airlines do të...

Fillojnë nesër fluturimet nga Kukësi, sa kushtojnë biletat Më 9 korrik, kompania ajrore zvicerane Helvetic Airlines do të ulet në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit (KFZ) duke filluar kështu...

Marrëveshja/ TAP do të ndërtojë pikën e parë të daljes së gazit në...

Gazsjellesi Trans Adriatik (TAP AG), Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Albgaz Sh.a., nënshkruan një Marrëveshje Bashkëpunimi dhe Dorëzimi për Objektin e Seksionit Jugor në Fier. TAP do...

Shqipëri-Kinë/ Balla: Rritet bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla ndoqi sot punimet e Samitit Botëror të Partive Politike me PK të Kinës. Balla vlerësoi se “mes Shqipërisë dhe Kinës...

Zvicra jep mbështetje të re për forcimin e bashkëpunimit midis vendeve ...

Përmes një marrëveshjeje të nënshkruar sot Fondi i Ballkanit Perëndimor merr financim zviceran për të nxitur bashkëpunimin dhe për të rritur shkëmbimet në rajon Ambasadori zviceran Adrian Maître...

Nis sot faza e dytë e Fiskalizimit/ Përfshin transaksionet pa para në do...

Nga sot nis zbatimin faza e dytë e Fiskalizimit që përfshin transaksionet pa para në dorë ndërmjet bizneseve (B2B). Tashmë këto biznese duhet të lëshojnë vetëm fatura elektronike....

Dhoma e Tregtisë kërkon shtyrje të procesit të fiskalizimit, të mbësh...

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë, Tiranë (DHTI), në komentin që ka bërë për aktin normativ që parashikon heqjen e gjobave për fiskalzimin, ka kërkuar shyrjen e këtij procesi....

Shqipëri-Serbi/ Bashkëpunim në fushën e turizmit

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi ka zhvilluar sot një takim me homologen serbe Tatjana Matić. Në fokus të takimit ishte bashkëpunimi në fushën e turizmit mes...

INSTAT: Ekonomia u rrit me 5,53 % në tremujorin e parë të 2021

Ekonomia shqiptare shënon për të dytin tremujor radhazi rritje, duke konfirmuar projeksionet pozitive për rimëkëmbjen e aktivitetit ekonomik pas  efekteve goditëse të shkaktuara nga pasojat e tërmetit të...

40 Rekomandime për qeverinë nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Kornizën...

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi ditën e sotme “Agjendën e Investimeve 2021”, një paketë me 40 rekomandime drejtuar Qeverisë dhe Parlamentit të Ri me synim përmirësimin...

Wizz Air sjell avionin e pestë në TIA: Nisin fluturimet direkte drejt Bar...

Wizz Air, linja ajrore me rritjen më të shpejtë në Europë njoftoi sot vendosjen e avionit të 5-të në bazën e saj në Tiranë. Avioni i ri do...

Mbёrrin avioni i parё charter nё Rinas me turistë rusë

Mё 20 qershor nё aeroportin e Tiranёs Nёnё Tereza mbërriti avioni i parё charter nga rusia me turistë rusë. Kёtё lajm e ka bёre tё ditur ambasada ruse...

Gjermania mbështet reformat e sektorit të energjisë në Shqipëri me nj...

Më 15 Qershor 2021, Ministrja e Financave dhe Ekonomisë znj. Anila Denaj dhe Drejtori i Zyrës së KfW-së në Tiranë z. Björn Thies, në prezencë të Ambasadorit të...

Zhvillohet për herë të parë forumi i biznesit Shqipëri-Bjellorusi “P...

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë dhe Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Bjellorusisë, zhvilluan sot më 10 qershor forumin online të biznesit “Perspektivat e bashkëpunimit dypalësh”. Më...

Pas një viti të vështirë pandemie, bizneset janë të vetëdijshëm se ...

Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqiperi (DIHA) deklarat ë  rreth aktivitetit të sotëm, ku u prezantuan rezultatet e anketimit vjetor të DIHA-s për klimën e biznesit...

Ministri i Jashtëm Wang Yi bën thirrje për të ndërtuar një nivel më ...

Këshilltari i Shtetit Kinez dhe Ministri i Jashtëm Wang Yi i bëri thirrje të hënën Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) për të ndërtuar një nivel më...

Ministrat e G7-ës arrijnë marrëveshje “historike” për taksën ndaj ...

Ministrat e Financës të grupit të shtatë vendeve më të industrializuara kanë arritur një marrëveshje “historike” për vendosjen e një takse për kompanitë e mëdha multinacionale. Ministrat e...

Programi IPA-3/ BE do të japë 14.2 miliardë euro tek vendet që synojnë...

Parlamenti Evropian dhe Këshilli Evropian kanë arritur të enjten marrëveshje për të ndihmuar vendet që ndodhen në proces anëtarësimi, duke përdorur mjete nga buxheti i BE-së. Në shërbim...

Krijohet kriptovaluta kosovare, “KosovaCoin”

Monedhat virtuale kanë zënë vend të madh në tregun botëror. Kohët e fundit, edhe Kosova është bërë pjesë e saj.  Kjo kriptovalutë ka vlerë më pak se një...

Zyrtarët e lartë kinezë dhe amerikanë mbajnë biseda telefonike mbi tre...

Zv/kryeministri kinez Liu He, zhvilloi një bisedë telefonike me Përfaqësuesen e Tregtisë të SHBA Katherine Tai të enjten në mëngjes. Të dy palët zhvilluan shkëmbime të sinqerta, praktike...

“Iu mohua hapësira ajrore nga BE”/ Lejohet të ulet në Rinas ...

Është ulur në aeroportin e “Nënë Tereza”, avioni i parë nga Bjellorusia pas ndalimit të përdorimit të hapsirës ajrore nga Bashkimi Europian, për fluturimet e këtij shteti. Mbërritja...

Biden thotë se sanksionet e Nord Stream 2 u anuluan sepse tubacioni ësht...

Presidenti i SHBA Joe Biden ka pohuar se ai mori detyrën shumë vonë për të ndaluar tubacionin Nord Stream 2 që lidh Rusinë dhe Gjermaninë, duke thënë se...

Shefi i OKB-së, Guterres: “Na duhet ekonomia e luftës, që të rris...

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka thënë se bota ka qenë “në luftë” kundër koronavirusit dhe ka bërë thirrje për zbatim të logjikës së...

FMN propozon planin prej 50 miliardë dollarësh për t’i dhënë fund pa...

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka propozuar një plan prej 50 miliardë dollarëve për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit, duke vënë si synim vaksinimin e të paktën 40 për...

Shqipëri-SHBA/ Shkëmbimet tregtare llogariten gati 6 miliardë lekë

Shkëmbimet tregtare të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohën rritje gjatë 4 muajve të parë të këtij viti, duke arritur në gati 6 miliardë lekë nga...

Së shpejti krijohet Komiteti i Përbashkët me Dhomat e Tregtisë

Në  Shqipëri do të krijohet një Komitet i Përbashkët me Dhomat e Tregtisë. Lajmin e ka bërë me dije kreu i qeverisë Edi Rama me anë të një...

Ligjvënësi gjerman thotë se vendimi i Biden për të lehtësuar sanksion...

Vendimi i Presidentit të SHBA Joe Biden për të hequr dorë nga sanksionet ndaj njësisë Nord Stream 2 AG që është përgjegjës për projektin e tubacionit tregon "racionalitetin...

Ekonomia nis rigjallërimin, Denaj: Në fokus fiskalizimi dhe rimbursim aut...

Rigjallërimi i ekonomisë në 4 muajt e parë të vitit shtoi të ardhurat në buxhet, duke i dhënë hapësirë qeverisë që të mos ndalë planet e saj për...

Task-Forca për Turizmin: Hapet sistemi i aplikimit për operatorët turist...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi kanë marrë pjesë në mbledhjen e Task-Forcës së Turizmit për qarkun e...

Gjermania, donatori më i madh bilateral në Shqipëri

Në  një konferencë të mbajtur sot, më 14 maj, u prezantuan efektet e punësimit të programeve të financuara nga Qeveria Gjermane dhe të zbatuara përmes Shoqërisë Gjermane për...

Nord Stream 2 i rëndësishëm për Gjermaninë dhe duhet të kompletohet, ...

Partia e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) dëshiron që tubacioni i gazit natyror Nord Stream 2 të përfundojë në mënyrë që të mund të forcojë sigurinë...

Raporti rajonal: Në Shqipëri shfaqet forma më e rëndë e kapjes së sht...

Në Shqipëri, mundësitë për kapjen e shtetit nga grupet e interesit janë më të mëdha se kudo në rajon, raportohet në një studim të fundit që publikoi Lidershipi...

Gjermania jep 50 milionë euro që transporti publik në Tiranë të jetë ...

Më 29 prill 2021 u nënshkrua marrëveshja ndërqeveritare për projektin “Transporti i Gjelbër i Tiranës”. Financimi për projektin u dha nga Qeveria Gjermane në maj 2019 dhe kredia...

Si Azerbajxhani ndryshoi hartën energjetike të Detit Kaspik

Shahmar Hajiyev Që nga shembja e Bashkimit Sovjetik, nafta e papërpunuar dhe gazi natyror kanë luajtur një rol kryesor në gjeopolitikën e rajonit të Kaspikut. Të ardhurat nga...

ILO përfshin Shqipërinë në një projekt të madh pilot për tregun e pu...

Organizata Ndërkombëtare e Punës ILO, e ka përfshirë Shqipërinë një projekt që synon përpunimin e të dhënave të mëdha për punësimin. Projekti në Shqipëri synon të zbatohet këtë...

Shtetasit e Shqipërisë nga tani mund të punojnë lirisht në Kosovë

Qeveria e Kosovës ka thënë se tani e tutje shtetasit e Shqipërisë lirisht dhe pa pengesa burokratike do të mund të punojnë në Kosovë.  Po ashtu edhe  procedurat...

Kancelarja gjermane Merkel ka dalë në mbrojtje të Nord Stream 2: Mosmarr...

Ndërtimi i mega-projektit energjetik ruso-perëndimor të energjisë ka vazhduar me shpejtësi, përkundër tensioneve të përshkallëzuara midis Moskës, SHBA dhe aleatëve të saj të NATO-s në muajt e fundit....

Individët rritën kërkesën për kredi në tremujorin e parë të këtij ...

Sipas vrojtimit të aktivitetit kreditues të Bankës së Shqipërisë me bankat tregtare, kërkesa e individëve për hua u perceptua sërish në rritje, si për kredi konsumatore, ashtu edhe...

Nënshkruhet kontrata për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës/ Motor i ri ...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot aeroporti i Vlorës është motor i ri për ekonominë shqiptare. Në fjalën e tij gjatë ceremonisë së nënshkrimit të kontratës për ndërtimin e...

BSH: Sistemi financiar e përballoi me sukses goditjen nga pandemia

Sistemi financiar shqiptar përballoi me sukses goditjen e fortë negative të pandemisë. Në ndryshim nga episodet e mëparshme të goditjeve, kur sistemi financiar shpesh shndërrohej në përforcues të...

Yuri Kim: SHBA nëpërmjet BERZH ka investuar në Shqipëri 1.5 miliardë ...

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim shprehet se BERZH ka investuar në Shqipëri 1.5 miliardë €, përfshirë 854 milionë € në projekte aktuale. Kim nënvizoi ndër të tjera,...

FMN: Korona po thellon hendekun mes të varfërve dhe të pasurve

Përmirësimi i ekonomisë botërore pas vitit të koronës po ndodh më shpejt se sa pritej, thotë paraprakisht FMN. Rritja ekonomike në vitin 2021 mund të arrijë 6,0 përqind,...

Bllokimi i trafikut ajror/ Ministrja Balluku: “Po bllokojnë vaksinat”....

Ministrja e Energjetikës dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, bëri një deklaratë të fortë nga Aeroporti i Rinasit, gjatë konferencës për shtyp pas takimit me kontrollorët, të cilët janë futur...

FMN: Ekonomia globale parashikohet të rritet 6%

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel rekord këtë vit, një ripërtëritje e fuqishme nga recesioni...

AKEP miratoren rregulloren për mbrojtjen e konsumatorëve

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka miratuar, pas afërsisht dy vjet konsultime, rregulloren “Për mbrojtjen e konsumatorëve dhe pajtimtarëve të shërbimeve të komunikimeve elektronike publike”. Rregullorja...

Impianti i parë fotovoltaik lundrues në liqenin e Vaut të Dejës/ BERZH ...

Shqipëria është në rrugën e duhur në realizimin e objektivave për energjinë e rinovueshme me ndërtimin e një impianti fotovoltaik lundrues prej 12.9 MV në sajë të një...

Maqedonia e Veriut, pjesë e projektit për terminalin e gazit “Aleksandr...

Qeveria ka nënshkruar zyrtarisht marrëveshje për pjesëmarrje në ndërtimin e terminalit dhe centralit të gazit “Aleksandropulos”. Vendi do të duhet të investojë 380 milionë euro dhe si këmbim...

Covid-19/ Bashkimi Europian akordon 90 milionë euro për Shqipërinë, ndi...

Komisioni Europian, në emër të BE-së, ka disbursuar sot 90 milionë euro për Shqipërinë në kuadër të programit të tij të ndihmës makro-financiare lidhur me COVID-19. Në njoftimin...

Parqet fotovoltaike/ BERZH: Hap i rëndësishëm që Shqipëria të bëhet ...

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Spitallës, kompania fituese për të cilin u shpall sot, u cilësua nga drejtori i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për Shqipërinë,...

Guvernatori i BSH: Situata ekonomike pritet të normalizohet brenda dy vite...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka deklaruar se këtë vit parashikohet të kemi një rritje ekonomike në 4.9%. “Viti i kaluar u mbyll me recesion. Në...

Bashkimi i Biznesit të Shqipërisë letër Ambasadës serbe: Të hiqet ter...

Bashkimi i Biznesit në Shqipëri, Biznes Albania, i ka dërguar një letër Ambasadës Serbe në Tiranë për mundësinë e investimeve në Serbi. Luan Bregasi, presidenti i Biznes Albania...

Projekti për Gazin Natyror të Lëngshëm në Shqipëri mund të fillojë ...

Presidenti i kompanisë amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, thotë se ky burim energjie do të plotësonte nevojat për energji në vend...

Vetëm bukë e ilaçe; Pandemia nxit shpenzime rekord për barna në tremuj...

Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar...

Enio Jaço: Skavica dhe TEC-i i Vlorës e kthejnë Shqipërinë në qëndë...

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço diskutoi në Forumin Ekonomik të Tiranës me Anëtarin e Lartë të Atlantic Council (Këshillit të Atlantikut), Damir Marusic mbi “Marrëdhëniet...

Shqipëri – SHBA nënshkruan një marrëveshje për gazifikimin

Shqipëria dhe SHBA nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimit për futjen e gazit të lëngshëm natyror nga Amerika në Shqipëri. Marrëveshja e nënshkruar në Hjuston Texas të SHBA-ve nga...

Hendeku BE-Ballkan, Forumi Ekonomik i Tiranës: Ka progres, por duhet bër...

Është zhvilluar sot në një formë virtuale Forumi Ekonomik i Tiranës, i cili është një takim i nivelit të lartë i liderëve të ndryshëm politikë, drejtuesve të korporatave etj., të cilët adresuan problemet dhe sfidat kryesore të Shqipërisë dhe çështjeve...

Anija e Ndërtimit Nord Stream 2 mbërrin në Kaliningrad të Rusisë për ...

Saga e Akademik Cherskiy filloi në fund të vitit të kaluar, kur anija ruse për tubacione u konsiderua një nga anijet që mund të shtonte në përfundimin e...

Nga Tropoja, në Pukë e në Malësi e Madhe/Rama: Investuam si asnjëherë...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se qeveria e drejtuar nga Partia Socialiste ka investuar si asnjëherë më parë në veri, në Tropojë, Pukë, Malësi të Madhe apo edhe...

Vendet e Ballkanit nga korriku pa tarifa për roaming

Nga data 1 korrik 2021, qytetarët e Kosovës, gjatë qëndrimit në njërin nga vendet e Ballkanit Perëndimor, nuk do të paguajnë asnjë shtesë për shërbimet e rregulluara të...

Shpallet fituesi, një kompani shqiptare do të ndërtojë aeroportin e Vlo...

Është shpallur sot kompania fituese që do të ndërtojë aeroportin e Vlorës. Bëhet fjalë për bashkimin e kompanive zvicerane, me vlerë investimi rreth 104 milionë euro. Kemi pasur...

Marrëveshje e re për asistencë nga Zvicra mbi pronësinë intelektuale

Një marrëveshje projekti midis qeverive të Zvicrës dhe Shqipërisë u nënshkrua më synimin për të përmirësuar sistemin e të drejtave të pronësisë intelektuale. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë...

Pasaporta e vaksinimit është gati, mund të jetë kusht për udhëtimin j...

Pasaporta e vaksinimit është gati në vendin tonë, deklaroi drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, Mirlindaj Karçanaj, ndërsa shtoi se së shpejti në e-albania do të...

Hekurudha e re Tiranë-Rinas-Durrës, pritet nisja e ndërtimit

Hekurudha e re Tiranë-Rinas-Durrës pritet të nisë nga ndërtimi pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim. Lajmin e bëri të ditur sot...

Banka e Shqipërisë vendos tavan për interesat e kredisë konsumatore

Banka e Shqipërisë do të vendosë një normë interesi tavan te kreditë konsumatore për individët që pritet të sjellë norma interesi më të arsyeshme dhe të mbrojë interesat...

Agjencitë turistike rrezikojnë falimentime masive nga pandemia

Tregu i agjencive turistike u godit rëndë nga pandemia, duke rezultuar në falimentime masive, në rastin më të keq, apo në largime nga puna, në rastin më të...

Përmbytjet/ Ekspertët turq mbërrijnë në Tiranë, do vizitojnë zonat e...

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Milva Ekonomi priti sot në një takim një delegacion turk i kryesuar nga zv/drejtori i përgjithshëm i Pylltarisë në Turqi, Mustafa Ozkaya...

Pandemia përkeqëson maturitetin e borxhit më 2020, rritet rreziku i rifi...

Cilësia e borxhit publik në drejtim të maturimit shënoi përkeqësim gjatë vitit 2020 si pasojë e efekteve negative që dha pandemia Covid -19. Sipas të dhënave nga Ministria...

TAP financon 1,7 milion Euro, për restaurimin e Sallës së Koncerteve, n...

Trans Adriatic Pipeline (TAP) AG do të financojë 1,7 milion Euro për restaurimin, rikonstruksionin dhe rinovimin e sallës së koncerteve në Universitetin e Arteve në Tiranë (UAT). TAP-i...

Forumin Botëror i Investimeve të Engjëjve të Biznesit/ Presidenti Meta:...

Ditën e sotme, presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Forumin Botëror të Investimeve të Engjëjve të Biznesit 2021 Përmes një postimi në facebook, Kreu i Shtetit...

Pandemia e ka goditur rëndë transportin ajror

Trafiku i pasagjerëve ra me 61% në 2020-n, duke zbritur në nivelin më të ulët që nga viti 2008. Si u nda tregu i operatorëve ajrorë. Kalimi i...

Porti i Durrësit, investitori tregon se kur do të përfundojnë punimet

Kompania e njohur Emaar do të investojë 2 miliardë Euro në portin e Durrësit. Drejtuesi i kësaj kompanie Mohamed Alabbar ka dhënë detaje për projektin gjatë një interviste...

Ministri gjerman i Ekonomisë paralajmëron kundër lidhjes së Nord Stream...

Më parë, Shtetet e Bashkuara kaluan legjislacionin duke hapur rrugën për sanksione të reja kundër Nord Stream 2, i cili tashmë është nën sanksione, me disa kontraktorë të...

“Një Brez, Një Rrugë”/ Shqipëri-Kinë, nënshkruhet Memorandum Mir...

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, nënshkroi së bashku me Ministrin e Tregtisë së Republikës Popullore të Kinës, Wang Wentao, Memorandumin e Mirëkuptimit “Për Ngritjen e një...

Sejko sqaron pse nuk hodhën “para me helikopter” gjatë krizës së pa...

“Pandemia e Covid-19 shkaktoi një goditje negative të paprecedentë dhe po kështu kërkoi një përgjigje të jashtëzakonshme nga autoritetet monetare e fiskale në të gjithë globin. Përballë kësaj...

Aeroporti i Kukësit gati në prill/ Balluku: Jemi në fazën e certifikimi...

Pasagjerët e parë do të ulen në aeroportin e Kukësit, në verilindje të vendit, në pranverën e këtij viti. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku deklaroi sot...

Skavica dhe gazi në Vlorë/ Ja planet për investimet e mëdha amerikane n...

Roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) si një katalizator i zhvillimit ekonomik kombëtar dhe rritjes së bashkëpunimit mes shteteve të Ballkanit Perëndimor pritet të rritet ndjeshëm....

Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

Administrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin e tensionit, shkruan Auron Dodi. Administrata...

Banka e Shqipërisë zgjat marrëveshjen e mbështetjes me likuiditet me BQ...

Banka e Shqipërisë dhe Banka Qendrore Europiane (BQE) kanë zgjatur marrëveshjen e ekzistuese të mbështetjes me likuiditet deri në mars 2022. Marrëveshja në fjalë i jep Bankës së...

Ish-kancelari gjerman: “Nord Stream2 garanton energjinë e brezave t...

Gerhard Schroeder i cili shërbeu si kancelar gjerman midis 1998 dhe 2005, ishte një mbrojtës i fortë i projektit origjinal të tubacionit Nord Stream të gazit natyror. Pas...

Denaj: Fiskalizimi dhe ligjet e miratuara do të jenë baza e miradministri...

Ditën e sotme në Kuvend u diskutua projektligji “Për ratifikimin e protokollit ndryshues të marrëveshjes, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së...

JICA mbështet krijimin e Qendrës ABA, ( Agro Biznsei i Asistences) Zeri i...

JICA mbështet krijimin e Qendrës ABA, shërbim me një ndalesë të vetme që kontribuon në zhvillimin e biznesit dhe ndërtimin e kapaciteteve financiare të fermave të vogla familjare...

Denaj: Shqipëria angazhim maksimal kundër pastrimit të parave dhe financ...

Shqipëria në kuadër të luftës kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit po bashkëpunon ngushtësisht më Departamentin Amerikan të Shtetit dhe Financial Service Volunteer Corps. Ministrja e...

Azerbajxhani fiton kontrollin e minierave kryesore të arit

Miniera anglo-aziatike kishte pritur për dekada. Që nga viti 1997, kompania ka mbajtur të drejtat, të dhëna nga Azerbajxhani, për tre depozita ari përtej arritjes së saj, në...

Gjermania jep 125 milionë euro për zhvillimin e qendrueshëm të Shqipër...

Më 27 janar 2021, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë znj. Belinda Balluku dhe Ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri z. Peter Zingraf nënshkruan tre marrëveshje qeveritare...

Milva Ekonomi: Bujqësia kontribuon me gati 20 % në PBB

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri Edi Rama deklaroi se falë politikave të...

Zhvillimi i e-commerce në Shqipëri – Raporti i BB, ka potencial kyç rr...

Banka Botërore ka publikuar së fundmi një raport të zgjeruar mbi zhvillimin e e-commerce, tregtisë në rrjet, në Shqipëri, ku veç indikatorëve që ilustrojnë ecurinë parashtron edhe potencialin...