FOKUS

Pekin, pritje me rastin e Ditës Kombëtare të Shqipërisë

Ambasada shqiptare në Pekin organizoi një pritje me rastin e Ditës Kombëtare të Shqipërisë. Në këtë veprimtari merrnin pjesë titullarë të trupit diplomatik në Kinë, miq dhe dashamirës...

Mekanizmi 17 + 1 si Përçues Shprese e Optimizmi për të Ngadhënjyer Mbi...

Nga Genc Mlloja Kur u shpall nga Kina iniciativa e bashkëpunimit me vendet e Europës Qendrore e Lindore (CCEC) e mbiquajtur mekanizmi 16 + 1 në 2012 u...

OKB-ja kërkon 35 miliardë dollarë fonde asistence për vitin 2021

Kombet e Bashkuara bënë thirrje të martën për një mbështetje financiare në nivelin rekord prej 35 miliardë dollarësh për t’u dhënë mbështetje humanitare 160 milionë njerëzve, ndërsa pasojat...

Rasti “Gaçeni”/ UGSH: Gjyqi ndaj gazetares Juli Ristani akt intimidues...

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, ka reaguar për procesin gjyqësor që është hapur ndaj gazetares Juli Ristani dhe ndaj dy portaleve, nga shefja e kabinetit të Ministrisë së Mbrojtjes,...

Imuniteti i tufës pas vaksinimit të 70% të popullsisë

Vendet e BE po reagojnë në mënyra të ndryshme në valën e dytë të pandemisë. Ndryshe nga Gjermania, disa vende kanë paralajmëruar lirime të lehta. OBSH paralajmëron, se...

28 Nëntori/ Dubai, dhe Stambolli ‘vishen’ kuq e zi në shenjë respek...

Shumë vende në botë i janë bashkuar festës shqiptare në këtë 28 nëntor. Një urim i veçantë, Shqipërisë i ka ardhur në këtë 108-vjetor të Pavarësisë edhe nga...

A do ta shpëtojë Biden ‘George Washingtonin e Kosovës’?

Nga Peter Lucas* Njeriu që Joe Biden përshëndeti dikur si "George Washington i Kosovës" tani ulet në një qeli paraburgimi në Hagë i akuzuar për krime lufte dhe...

Ora 03:54, 26 Nëntor 2019…

Ora e Shqipërisë ndaloi në 03:54 minuta të mëngjesit të 26 Nëntorit 2019! Sa herë të trokase kjo orë, kjo datë, do të kujtojmë, do heshtim, do të...

Politika e Jashtme e Administratës së Re të SHBA për Evropën, Lindjen ...

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES)  nga Ljubljana, Sllovenia, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. Pas zgjedhjeve presidenciale...

“Transparenca për Jetën është e pa vlerë në autokraci”

Nga Ardit Gjinali Ndarja nga jeta nuk ka ngjyrë politike, është përfundimi i rrugëtimit të jetës të secilit qytetar; është një prind biologjik, vëlla ose motër, i afërm...

Prioritetet strategjike të Kosovës gjatë administratës Biden

Nga Ali HOXHA* Një veçori tejet negative e gjithë aktorëve politik në Kosovë është prioritizimi i interesave personale mbi interesat strategjike dhe afatgjate të shtetit. Siguria kombëtare jo...

Mbi librin “Antitabu – Këshilla për miqtë”

Nga Dr. Jorgji KOTE Le ta themi qysh në fillim se “DITA“ bëri mirë që botimin e librit të ri “ Antitabu – Këshilla për miqtë” e pasqyroi...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut sfidohen sërish në BE

Prof. Lisen BASHKURTI Muaji nëntor 2020 shënoi sfidat e radhës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me Bashkimin Evropian. Të dy vëndet po përpëliten në mënyrë mjerane për...

BE do ta ndihmojnë Ballkanin Perëndimor me vaksina kundër COVID-19

Vendet e Bashkimit Evropian do të mund t'iu sigurojnë vaksina kundër COVID-19 edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor nga sasia të cilën do ta ndajë Komisioni Evropian. Këtë e...

OBSH/ Nëse 95% e njerëzve vendosin maska, “mbylljet e izolimit nuk do t...

Një zyrtar i lartë për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, tha sot në një takim me gazetarët se masat e izolimit mund të evitohen nëse njerëzit ndjekin...

“Dështimi me Integrimin-faqja aspak e bardhë e keqqeverisjes”

Nga Ardit Gjinali 17 Nëntori nuk ishte vetëm një datë kalendarike, por ishte mbledhja e Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian që do të diskutonin mbi ecurinë e...

Hong Kongu në Normalitet

Nga Genc Mlloja Në sfondin e zhvillimeve të vrullshme ndërkombëtare dhe pasojave tragjike njerëzore dhe tejet të rënda social-ekonomike të shkaktuara nga pandemia coronavirus në mbarë botën, 2020...

Zbulohet një letërkëmbim Biden-Tito…“Do bësh goxha rrugë’...

Tashmë që Joe Biden është “shëndërruar”, në Joseph R. Biden Jr, presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, karriera e tij e gjatë politike do të...

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon nisjen e gjykimit në qershor ...

Në konferencën statutore apo të ecurisë së çështjes, mbrojtja e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, ka kërkuar që gjykimi për krime lufte dhe krime...

Gjendet në Serbinë jugore një varr i dyshuar masiv me eshtrat e viktimav...

Ekspertë të mjekësisë ligjore nga Kosova thanë se eshtra njerëzish në minierën e hapur në Kizevak gjatë gërmimeve pranë qytetit serb të Rashkës të hënën. Arsim Gerxhaliu, drejtor...

17 Nëntori 1944, si u realizua çlirimi i Tiranës 76 vite më parë

Data e sotme, 17 nëntor shënon 76-vjetorin e çlirimit të Tiranës nga ushtria gjermane në vitin 1944. Lufta për çlirimin e Tiranës ishte operacioni më i madh i...

Pandemia Covid-19/ DW: Shqipëria po i afrohet vijës së kuqe.

Situata e pandemisë në Shqipëri po i afrohet vijës së kuqe. Autoritetet shëndetësore sapo e kanë quajtur atë “situatë kritike, por nën kontroll”. Ministrja e Shëndetësisë dhe e...

Përmirësohet gjendja shëndetësore e Imzot Frendos/ Kremton Meshën e Sh...

Pas infektimit nga Covid-19 dhe transportit drejt Italisë, përmirësohet gjendja shëndetësore i Ipeshkvit Imzot George Frendo.Ndërsa sot ka “pasur mundësinë të kremtojë Meshën Shenjte në kapelën e repartit Covid...

Filmi i parë ruso-shqiptar pas gjysmë shekulli: Gruaja sovjetike në burg...

Shkruan: Veronika Bode Pas më shumë se gjysmë shekulli që nga bashkëpunimi i fundit, filmi i parë i përbashkët nga krijuesit rusë dhe shqiptarë ka përfunduar, megjithëse nuk...

Homazh për mësuesit që kanë humbur jetën nga COVID-19

Ku shkoi karantimi kur një person si mësuesi infektohet? Pse një institucion shtetëror apo tjetër mbyllet sapo zbulohet një punonjes i prekur. Po çfarë përjashtimi bën një grumbullim...

“UÇK ka bërë luftë mbrojtëse / Rama sjell dëshminë e Kjani Gurit, ...

Teksa 4, ish-krerët e lartë të shtetit të Kosovës, njëherësh ish-drejtuesit e lartë të UÇK-së, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi janë përballur kohëve të fundit...

Arqipeshkëvi i Tiranë-Durrësit Imzot George Frendo dërgohet për kurim ...

Arqipeshkëvi i Tiranë-Durrësit Imzot George Frendo është dërguar në Itali për mjekim më të specializuar pasi u infektua nga koronavirusi. Në një njoftim thuhet se Frendo u nis...

Kush është agresori që po kërcënon Serbinë?

Editorial Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç u takua me ambasadorët e vendeve të Quintit në Beograd. Ai takua me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Godfrey,...

Kreu i Kishës Katolike, Imzot George Frendo, shtrohet me urgjencë në spi...

Kisha Katolike Shqiptare njofton se Arqipeshkvi I Tiranës dhe Durrësit, George Frendo, është shtruar me urgjencë në spital, pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore nga Covid. Njoftimi nga KISH...

Vuçiç takon ambasadorët e Kuintit: Me Kosovën zgjidhje përmes dialogut...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë para gazetarëve se në mëngjesin e të enjtes (12 nëntor) ka pasur takim me ambasadorët e vendeve të Kuintit, dhe ka thënë...

SPAK koordinim me antimafian për hetimet italo-shqiptare, Arben Kraja taki...

Ditën e sotme kreu i SPAK, Arben Kraja ka pasur një takim online me drejtorin e Drejtorisë Kombëtare të Antimafias dhe Antiterrorizmit (DNA) të Republikës së Italisë, Cafiero...

Kryepeshkopi Janullatos infektohet me COVID-19, niset me avion ushtarak dre...

Kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas Janullatos është i infektuar me koronavirus. Mësohet se Janullatos iu nënshtrua testeve përkatëse në një qendër mjekësore në Tiranë, të cilat treguan se ai...

Yuri Kim uron Marinsat e SHBA për 245-vjetorin e themelimit: Gëzuar ditë...

Në mbarë botën, Korpusi i Marinsave të Shteteve të Bashkuara feston ditëlindjen çdo 10 nëntor me ballon tradicionale dhe ceremoninë e ndarjes së tortës, njoftoi sot Ambasada amerikane...

Mbahet sot Samiti i Sofjes, a do të ketë dritë jeshile për Ballkanin Pe...

Do të mbahet sot online Samiti i Sofjes. Në këtë samit Shqipëria do të përfaqësohet nga kryeministri Edi Rama, ndërsa Kosova nga kryeministri Avdullah Hoti. Mundësi dhe sfida të reja për Procesin e Berlinit: Tregu i Përbashkët Rajonal dhe Axhenda e Gjelbër për Ballkanin Perëndimor do të...

Ditë e zezë për Shqipërinë / 12 humbje jete në vetem 24 orë nga Covi...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit kemi një rritje alarmante të rasteve të reja me 525 raste si dhe 12 humbje jete.Kështu numri i...

“ Ëndrra europiane dhe makth qeverisja”

Nga Ardit Gjinali Pozicioni i volitshëm gjeografik në hartën politike nuk është i mjaftueshëm për të përjetuar tërësinë e realitetit europian  në frymë dhe në thelb, gjithashtu. Realiteti...

Radari 22 milionësh në Pukë, Xhaçka: Forcat e Armatosura do të kenë s...

SHBA ka bërë një donacion prej 3 milionë eurosh për ndërtimin e radarit në malin e Midës në Pukë. 19 milionë u shtuan nga buxheti i shtetit për...

MJ në Berlin: Përshëndesim gatishmërinë për të bashkëpunuar me drej...

Ministria e Jashtme e Gjermanisë reagoi pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe konfirmimit të aktakuzës për krime lufte nga Prokuroria Speciale. Përshëndetet gatishmëria për bashkëpunim...

Shqiptarët…terroristë dhe heronj në Vjenë

Editorial Vjenezët në mbrëmjen  e 2 nëntorit u tronditen nga një sulm i sinkronizuar në gjashtë vende të ndryshme të kryeqyetetit Austriak. Një sulm terrorist sikundër është quajtur...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon sulmet terroriste në Paris dhe...

Ngjarjet e ditëve të fundit në Paris e Vjenë kanë shkaktuar një tronditje të thelle në mbarë botën e qyteteruar. Ato shkojnë kundër bashkëjetesës e vlerave të qyterimit dhe...

Sulmet terrorriste në Europë, Antiterrori rrit nivelin e sigurisë në Sh...

Sulmet e ndodhura kohët e fundit të cilësuara si akte terroriste në Francë dhe një ditë më parë në Vjenë ka rritur gjendjen e alertit dhe në Shqipëri....

Presidenti i Fondacionit Robert Schuman, Giuliani: Pavarësisht nga Rezulta...

“Është thelbësore që BE të vazhdojë dialogun me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe të japë indikacione të qarta mbi pranimin në BE. Në këtë drejtim hapja e negociatave...

Nuk është problem flamuri, por duart që e ngrejnë

Nga Skerdilajd Zaimi Dritan Hila, një ish-diplomat dhe aktualisht gazetar, shkruan për shfaqjen e flamurit turk në fasadën e korpusit universitar. Është vetëm flamuri i Republikës Turke shkruan...

Pesë dekada diplomatike plot përkushtim dhe përgjegjësi!

Për GSH dhe ARGUMENTUM:  Nga  Dr. Jorgji KOTE  Të tilla janë vërtet 50 vitet  në marrëdhëniet me jashtë të Ambasadorit Dashnor Dervishi. Veç të tjerash, ka drejtuar 6...

Këmbanat Bien që Ti Dëgjojnë të Gjithë!

Nga Genc Mlloja Mirëqënia e një populli dhe në përgjithësi të drejtat e tij njerëzore aq më shumë të atij në Kinë ku jeton e punon rreth një...

Tërmeti në Egje u ndje dhe në Shqipëri, por sa rrezikohet vendi ynë?

Një tërmet i fuqishëm ka goditur brigjet e Egjeut, duke shkaktuar dëme në Turqi dhe Greqi. Sipas raportimeve të instituteve sizmike tërmeti ka qenë i magnitudës 6.9 ballë....

Sulmi terrorist në Francë, ish-myftiu: Besimtarët po keqpërdorin librat...

Një tjetër sulm me thikë ka tronditi një ditë më  parë Francën. 3 persona mbetën të vdekur, ndërsa disa të tjerë u plagosën. Presidenti Emmanuel Macron e cilësoi...

Zonja Ministre, Frikë JO, Kujdes PO!

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e nisi fjalimin e sotëm në parlament  me një lajm të mirë :”Shqipëria sipas “The Lancet”, një ndër revistat më...

Covid-19, Komiteti Teknik i Ekspertëve paralajmëron masa shtesë për pan...

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur unanimisht të propozojë që universitet të zhvillojmë vetëm mësim online për të paktën një muaj, ndërsa po vlerësohet mbylljen e bareve dhe...

Plani i 13-të pesë vjeçar – një plan që do mbetet në histori

Nga: Dr. Enriko Ceko Plani i 13-të pesë vjeçar gradualisht po i lë vendin planit të 14-të pesë vjeçar të zhvillimit të Republikës Popullore të Kinës dhe tashmë...

Gazsjellësi rus, Nord Stream 2 afër përfundimit ndërsa sanksionet e SHB...

BE importoi vëllimin më të lartë të LNG ndonjëherë në 2019 në 108 miliardë metra kub, duke shënuar 27% të importeve totale të gazit dhe 22% të konsumit...

Konferenca Ballkanike kundër Anti-semitizmit, “Shqipëria dhe shqipt...

U mbajt sot Forumi Ballkanik kundër Antisemitizmit. Kuvendi i Shqipërisë me iniciativën e kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ishte organizator i forumit të nivelit më...

Kthimi i fëmijëve nga Siria, reagon Yuri Kim: E mrekullueshme! Pas rehabi...

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka reaguar lidhur me operacionin e shpëtimit nga kampi ‘Al-Hawl’ të Endri Dumanit, Floresha Rashës dhe 3 fëmijëve të saj. Kim thotë se...

“Liria dhe Ndryshimi”

Nga Ardit Gjinali Frymimi mekanik dhe përshpërimat njerëzore në kufijtë e frikës  gjatë gjerbjes orientale të filxhanit të kafesë janë elementët e duhur nxitës për  helmin që gangrenizon...

Çfarë kërcënimi përbën për sigurinë kombëtare Arqipeshkëvi Geor...

EDITORIAL Historia e dhënies së shtetësisë shqiptare  ka nisur rrugëtimin e saj  të pandalshëm përgjatë viteve (90-të-2000) kryesisht për shqiptarët jashtë kufijve, në Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni...

Homoseksualiteti, një barrë për katolikët

Papa mbron të drejtat e homoseksualëve ndërsa vazhdon diskriminimin brenda kishës. Pse homoseksualiteti vazhdon të mbetet një tabu për kishën katolike? Kjo ndodhi duke u kthyer me avion...

OBSH jep alarmin: Gjendja është kritike, muajt e ardhshëm të rrezikshë...

Gjendja nga pandemia e Covid-19 në të gjithë botën është mjaft kritike dhe diçka të tillë e ka pohuar edhe kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në një...

Çështja Fetare në Shqipëri sipas Indro Montanellit

Në vend të një analize për aktin më  të  fundit të  vrasjes  makabre të mësuesit në Francë nga një i  ri radikal sepse kishte treguar karikaturat e profetit...

Opozita bjelloruse fiton Çmimin Sakharov

Opozita demokratike bjelloruse është nderuar me Çmimin Sakharov për Liri të Mendimit, që ndahet nga Parlamenti Evropian. “Është një nder të njoftoj se gratë dhe burrat e opozitës...

Sekretarit i Shtetit i SHBA-së, Pompeo do të jetë folësi kryesor i Foru...

Sekretarit i Shtetit i SHBA-ve, Michael Pompeo ka konfirmuar se do të jetë folësi kryesor i Forumit të Ballkanit Kundër Anti-Semitizmit 2020. “Lufta kundër antisemitizmit është një domosdoshmëri...

Dështon vaksina anti-Covid, e “AstraZeneca”. Ndërron jetë vullneta...

Ka ndërruar jetë një nga vullnetarët që mori pjesë në provën e vaksinës anti-Covid, e përgatitur nga kompania “AstraZeneca” dhe Universiteti i Oxford. Lajmin e bën të ditur shërbimi shëndetësor Anvisa...

Zëvendësministrja e Shëndetësisë nuk e përjashton skenarin që mund t...

Shqipëria ditët e fundit po shënon shifrat më të larta të prekurve nga Covid-19, ndërkohë që shumë vende të tjera evropiane kanë nisur sërish masat kufizuese. Ndërkaq në...

Covid-19/ Kryeministri Rama apel shqiptarëve duke përcjellë mesazhin e K...

Kryeministri, Edi Rama publikon në faqen e tij të ‘Facebook’ video-mesazhin e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, për situatën e krijuar nga pandemia Covid-19. Rama iu bën thirrje...

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese / Yuri Kim: Të jetë funksionale brenda fu...

Shpallja e vakancave për gjykatën Kushtetuese nga Presidenti Ilir Meta dhe Kuvendi është përshëndetur nga ambasadorja Yuri Kim, e cila inkurajon gjyqtarët që t’i përgjigjen thirrjes për t’i...

RRËFIMI: Dhurata që Gjenerali grek i dha Gandit të Ballkanit … “Ish...

Adnan Merovci (në foto) ka qenë një nga njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova. Ai ka treguar se gjenerali grek Nikolae Giralakis i ka dhuruar një...

Kryeministri Rama u pre në “Besë”

Dy nga vlerat e moçme morale të shqiptarit “Besa “ dhe “Shtëpia e  Zotit dhe e Mikut”, u nëpërkëmbën mbrëmë në një kanal televiziv ku i ftuar ishte...

Kapacitetet spitalore drejt fundit/ Zëvendësministrja e Shëndetësisë:...

Zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli foli për pandeminë e Covid-19 dhe masat që ka marrë Shqipëria për të përballuar fluksin në rritje të qytetarëve...

Presidenti Putin lajmëron se është regjistruar vaksina e dytë ruse anti...

Vaksina Vector është e dyta e regjistruar në Rusi pas trajtimit coronavirus Institutit Gamaleya. Ky i fundit ishte i pari i regjistruar në botë, dhe quhet Sputnik V....

OBSH bën paralajmërimin për Covid-19: Do të rritet numri i fëmijëve q...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar sot se do të rritet numri i fëmijëve që do të vdesin nga kequshqyerja, si pasojë e krizës së shkaktuar nga...

Shqipëria si fushëbeteje e agjenturave iraniane

EDITORIAL Këtë javë Policia e Shtetit raportoi arrestimin e radhës të një shtetasi Iranian. Në deklaratën e policisë thuhet  se ky shtetas  ishte arrestuar për kryerje të veprave...

Decentralizimi: rezultatet nga 20 vite bashkëpunim zvicerano-shqiptar

Një publikim i ri që paraqet shembujt më të mirë nga puna për decentralizimin dhe qeverisjen vendore me mbështetje nga Zvicra u lançua në këtë konferencë Me rastin...

Imuniteti tufës, OBSH kundër: Kjo do të përkthehej në vuajtje dhe vdek...

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Ghebreyesus reagoi kundër thirrjeve të shumë mbështetësve të teorisë së imunitetit të tufës që kërkojnë aplikimin e saj për pandeminë e...

Mbajtja e maskave/ Policia e Shtetit: Patrullat policore do të monitorojn...

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka dalë në një deklaratë për mediat ku i ka ftuar qytetarët të respektojnë mbajtjen e maskës në ambiente...

Vala e Dytë/ Stina Vjeshtë-Dimër si “këmbanë” paralajmëru...

Ardhja e vjeshtës duket që ka mobilizuar rajonin në marrjen e  masave ndaj Covid-19. Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut  në 48 orët e fundit kanë qenë unison duke...

NATO, zgjedhjet në SHBA dhe marrëdhëniet e tensionuara transatlantike

Aleatët evropianë të SHBA-së po përcjellin me vëmendje zhvillimet ndërsa procesi i zgjedhjeve presidenciale po shkon drejt fazës së fundit të tij. Marrëdhëniet transatlantike gjatë administratës së Presidentit...

Pandemia Covid-19/ OKB: Koha nuk pret- Sigurim shëndetësor për të gjith...

Kohërat me pandemi tregojnë sa i rëndësishëm është shëndeti. Për ta ruajtur atë duhet sigurimi shëndetësor. Këtë e di edhe OKB-ja, prandaj kërkon prej kohësh sigurim shëndetësor për...

Shefja e ONM dhe Komisioneri Varhely: Të ndalen sulmet e padrejta ndaj vet...

Reforma në drejtësi duhet të vijojë. Sulmet  e padrejta duhet të ndalen” Këto janë mesazhet që dy zyrtarët e  lartë, Komisioneri i Zgjerimit në BE, Oliver Varhelyi, i...

Mos i ngatërro punët e Zotit me politikën “Imzot”

EDITORIAL “Bashkë pa kufij. Me një rajon pa kufi”  ishte slogani nën të cilën u zhvillua mbledhja e radhes qeveritare ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Një mbledhje e përbashkët...

Koalicioni i shkurajimit qytetar dhe shpopullimit kombëtar

Nga Ardit Gjinali Kronika e situatës politike të këtij sezoni dëshmon vullnetin e munguar të keqqeverisjes për të ndërtuar dhe konsoliduar udhën e konsensusit politik që do të...

Çfarë është ETAS, si do të udhëtojnë shqiptarët në vitin 2021

Vendet e Bashkimit Europian kanë hartuar një program të ri vizash i quajtur Sistemi Elektronik i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS). Duke filluar nga viti 2021, Bashkimi...

Nga 1 janari 2021 rregulla të reja të lëvizjes në Shengen

Duke nisur nga data 1 janar e vitit 2021 të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë në vendet shengen do të përballen sistemin e vizave. Ky program i...

Çfarë borxhi ju kanë shqiptarët?

EDITORIAL Fundjava që lamë pas dhe fillimi i kësaj jave  bëri që liderit tanë politik, drejtuesit më  të lartë të këtij vendi ti tregojnë dhëmbët njëri-tjetrit, si një...

OBSH: 10% e popullsisë globale mund të jetë infektuar me koronavirus

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerësoi se rreth 10 për qind e popullsisë globale është infektuar me koronavirus, ndërsa shumica e njerëzve mbeten të cenueshëm ndaj sëmundjes që e...

Kryeprokurori i Përgjithshëm konstaton se krimi po kontrollon Elbasanin (...

Kryeprokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka ngritur alarmin se krimi i organizuar po kontrollon qytetin e Elbasanit. Në një takim me prokurorët atje, ai u shpreh se prokuroria...

Papa Françesku: ” Pandemia vërtetoi se kapitalizmi ka dështuar. Bo...

Papa Françesku tha se pandemia e coronavirusit vërtetoi se “teoritë magjike” të kapitalizmit kanë dështuar dhe se bota ka nevojë për një ideologji të re politike që promovon...

Konflikti Azerbajxhan –Armeni: “Konflikt historik ose konflikt me d...

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studime Ballkanike (IFIMES)  Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. Me rastin e përshkallëzimit të konflikteve...

Raporti/ Freedom House: COVID-19 keqësoi gjendjen e demokracisë në gjith...

Organizata Freedom House thotë se pandemia COVID-19 ka thelluar krizën për demokraci në të gjithë botën, duke u kthyer në një justifikim për qeveritë për të manipuluar zgjedhjet,...

E ardhmja e gazetarisë së pavarur

Shumëllojshmëria dhe pluraliteti janë bazat e kredibilitetit gazetaresk, ashtu si dhe konkurrenca konstruktive ndërmjet ofruesve të mediave publike dhe private, mendon shefi i BDZV, Mathias Döpfner „Nëse gazetaria...

1 Tetor, Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve/ A e ndryshojnë pandemitë m...

“Bota shënon 30 vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Personave të Moshuar ndërsa ne llogarisim me ndikimin joproporcional dhe të rëndë që pandemia COVID-19 ka bërë te personat e...

Presidenti Meta citon Faik Konicën: “Koha për të kapur trenin e fu...

Presidenti Ilir Meta ka përcjelle një  mesazh në Facebook duke cituar  Faik Konicën, e cila shpreh justifikimin e shqiptarëve kur nuk arrijnë të realizojnë diçka. “Shqiptarët kur i...

Nasim Haradinaj në Hagë: Nuk e kam njohur dhe as do ta njoh këtë gjykat...

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj, tha sot në Hagë se nuk e njeh Gjykatën e Posaçme e cila trajton...

Provokon media e Beogradit: “Serbia do të përpi Kosovën dhe Shqipërin...

Informs shkuan se presidenti Vuçiç është duke e risjellë perandorinë e Dushanit. Kjo sipas kësaj gazete do të fusë në panik boshnjakët edhe kroatët. Ky shkrim vjen një...

BE do të veprojë kundër lajmeve të rreme -“fake news”

Një komision i posaçëm i Parlamentit Europian do të zbulojë dhe luftojë ndikimin e huaj kibernetik. Sidomos në kohët e Coronës fushatat dezinformuese janë shtuar, beson BE. Në...

OBSH: E mundur të kemi 2 milionë viktima nga Corona

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia e Coronës. Në SHBA numri i të infektuarve me Corona kaloi ndërkohë...

Kina: Zhvillimi i Orientuar ndaj Njerëzve

Intervistë e Ambasadorit të Republikës Popullore të Kinës në Shqipëri, SH.T.Z Zhou Ding dhënë për Revistën "Europa". *** -Së shpejti do të jetë Dita Kombëtare e Kinës, është...

Firmat dhe fondet farmakologjike private të SHBA ofrojnë investime në va...

Sputnik V i Rusisë u regjistrua në gusht, kur u bë vaksina e parë e regjistruar në botë e koronavirusit. Droga u zhvillua bashkërisht nga Qendra e Kërkimeve...

“Ne Popujt!” dhe Multilateralizmi në 75-vjetorin e OKB-së

Genc Mlloja E krijuar me shumë shpresa dhe synime për të shëruar plagët e Luftës së Dytë Botërore dhe për të ndërtuar një rend të ri botëror pa...

Maqedoni e Veriut, ndalohen 16 maqedonas për fyerje ndaj shqiptarëve

Incidentet e fundit ndëretnike, të nxitura nga disa grupe tifozësh maqedonas, kanë rikthyer debatin nëse vendi mund të destabilizohet si pasojë e mosndërhyrjes së institucioneve ndaj elementëve ekstremistë...

Kina dhe BE, Një Mundësi më Shumë për Forcimin e Partnerietit Strategj...

Nga Genc Mlloja Në një hark kohor të katër muajve të fundit skena politike botërore ka qënë dëshmitare e një sërë takimesh intensive në nivel të lartë midis...

VOA: Komuniteti i gazetarëve në Tiranë i shqetësuar për paketën anti-...

Në Tiranë, komuniteti i gazetarëve vazhdon të protestojë ndaj planeve të parlamentit për të rimarrë në shqyrtim paketën anti-shpifje. Shtatë organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e lirisë së shprehjes...