Highlights

Nis mbledhja e përbashkët Shqipëri-Kosovë në Elbasan.

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës po zhvillohet sot në Elbasan. Në fjalën e mbajtur me këtë rast, Kryeministri Edi Rama u...

Escobar: “Ballkani i Hapur” nuk mund të ketë sukses pa të gjitha ven...

Zv/ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, tha të mërkurën se nisma “Ballkani i Hapur”, nuk mund të ketë sukses, nëse pjesë e saj nuk janë të gjashtë...

Aksidenti tragjik me 46 viktima në Bullgari, Maqedonia e Veriut shpall tri...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona. Zyrtarët...

Raporti: Përkeqësim i demokracisë në mbarë botën, edhe në SHBA

Demokracia po përkeqësohet në gjithë botën, me shtetet që po ndërmarrin veprime jodemokratike dhe të panevojshme për të mbajtur nën kontroll pandeminë COVID-19, thuhet në një raport të publikuar...

Pse kur vjen në pushtet e Majta, shtohen të varfrit?!

Nga Ben Andoni Aq shumë e kanë trallisur publikun shqiptar zhvillimet e brendshme në Partinë Demokratike saqë sot pothuaj nuk dihet asgjë se çfarë bëhet me kundërshtarin e...

Pritshmëritë e Maqedonisë së Veriut nga samiti i BE

Zëvendëskryeministri i RMV-së Nikolla Dimitrov thekson se procesi i zgjerimit në fakt është proces i kompletimit të Evropës dhe përfundimit të projektit për të siguruar paqe të qëndrueshme...

Cila është e vërteta? Mediat britanike flasin për kamp refugjatësh në...

Britanikja “The Times”, në një artikull të saj ka shkruar se ministrat shqiptarë dhe ato të Mbretërisë së Bashkuar janë në bisedime sekrete për ngritjen e një qendre...

Vrasja e vogëlushit Mateo Vasiu i dha fund “Drejtësisë së Re”

Editorial Prej ditës së martë të 16 nëntorit, Shqipëria është në agoni nga vrasja e një fëmije vetëm 8 vjeç. Një krim makaber që e tejkalon edhe instiktin...

Rënia e Vukovarit: Histori orale të shkatërrimit të një qyteti kroat

Në 30-vjetorin e rënies së Vukovarit në duart e Ushtrisë Popullore Jugosllave dhe paraushtarakëve serbë, banorë vendas dhe kroatë që luftuan për të mbrojtur qytetin kujtojnë rrethimit shkatërrues...

SHBA: Sanksione të mundshme për ata që minojnë marrëveshjen e paqes n...

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës...

SHBA-KINË/ Takimi Xi-Biden i sinqertë, konstruktiv, i frytshëm

Kina dhe SHBA ranë dakord të vazhdojnë të mbajnë kontakte të ngushta përmes mjeteve të ndryshme dhe të rikthejnë marrëdhëniet dypalëshe në rrugën e duhur të zhvillimit të...

Borrell: Situata në Ballkanin Perëndimor – nuk është e mirë

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se situata e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor nuk është e mirë. Ai i bëri këto...

Samiti i Biden për Demokracinë

Dragan Biseniç[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Pas një muaji, presidenti Bajden do të mbajë atë që administrata e tij e ka emërtuar Samit për demokracinë, ngjarje e cila...

Putin: Rusia është e gatshme të ndihmojë në zgjidhjen e krizës së em...

Dhjetëra mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika, kanë udhëtuar në Bjellorusi në muajt e fundit me shpresën për të kaluar kufirin në Poloninë fqinje dhe...

“Open Balkan”, Kina dhe Turqia/ Kryeministri Rama flet për Fra...

Në një intervistë për televizionin francez, France24, kryeministri Edi Rama ka folur për marrëdhëniet me Kinën duke thënë se nuk ka asgjë sa i përket investimeve apo ndihmës...

Kriza migratore në Poloni po paralizon BE. Europa do të jetë ndryshe.

Zoran Meter, Gjeopolitika[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Sikurse janë punët tani, problemet e grumbulluara në BE në fund të fundit do të duhet ti zgjidhin Moska dhe Uashingtoni,...

Opozita pa numra për mocionin e mosbesimit, “zhduket” një dep...

Partitë opozitare u përpoqën disa herë të enjten për të mbajtur një votë mosbesimi ndaj qeverisë së Zoran Zaev - por ka rezultuar e pasukseshme deri tani. Një...

Kryeministri i Holandës, Rutte: Shqipëria progres të madh 5 vitet e fund...

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte deklaroi sot se, Shqipëria ka bërë përparim në shumë çështje dhe shpreson në mbajtjen sa më parë të Konferencës së Parë Ndërqeveritare. Në...

KE pezullon pjesërisht marrëveshjen për vizat me Bjellorusinë

Këshilli Evropian pezulloi pjesërisht marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Bjellorusinë, për shkak të, siç tha, nxitjes së krizës me migrantë në kufirin me Poloninë. Këshilli Evropian e...

I dërguari i SHBA-së, Gabriel Escobar: Nuk do të ketë më luftë në Bo...

Anëtarët e presidencës kolektive të Bosnjës kanë ofruar garanci se nuk do të ketë përsëritje të përleshjeve etnike në kombin e plagosur nga lufta, tha të hënën një...

Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion ...

Kryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj...

KASH: Vendet e BE-së dhe të NATO-s nuk duhet të heshtin mbi faktet histo...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka reaguar pas zhvillimeve e fundit politike në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe tërheq vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare se tolerimi i politikave separatiste dhe gjuhës...

Ekskluzive/ Ambasadorja e Suedisë në Tiranë, Elsa Hastad: Shqipëria ës...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadoren e Suedisë në Tiranë, Znj. Elsa Hastad Shqipëria është një perlë në Evropë! Keni detin, keni male, keni diversitet kulturor, keni histori, arkeologji,...

“Open Balkan” nga Beogradi në Tiranë

Në Beograd më 4 nëntor, është mbajtur takimi i radhës i udhëheqësve të nismës rajonale për bashkëpunim "Ballkani i hapur". Në takim morën pjesë presidenti i Serbisë, Aleksandar...

“Open Balkan” në Beograd/ Darkë miqësore me Vuçiç, zv.krye...

Kryeministri Edi Rama, Presidenti Serb Aleksandër Vuçiç dhe zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikolla Dimitrov janë takuar në Beograd mbrëmjen e sotme, ku do të zhvillohet ditën e...

Kryeministri Rama në konferencën e OKB-së: “Si mendojnë të na ndihmo...

Fjala e plotë e Kryeministrit Rama në konferencën e OKB mbi ndryshimet klimatike COP26: Unë quhem Edi Rama. Me gjasë jam më i gjati këtu, por vij nga...

“The Guardian”: Bosnja në rrezik të ndarjes dhe konfliktit

Përfaqësuesi i lartë i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje e Hercegovinë, Christian Schmidt, paralajmëroi se ky vend është në rrezik të menjëhershëm për t’u shpërbërë dhe tha se ekzistojnë...

Kryeministri Rama në Skoci, në konferencën e OKB-së mbi ndryshimet klim...

Kryeministri Edi Rama po merr pjesë sot në konferencën e OKB-së mbi ndryshimet klimatike COP26. Konferenca po zhvillon punimet në Glasgow, Skoci e organizuar nga kryeministri i Mbretërisë...

“Erë e re” në Maqedoninë e Veriut/ VMRO-DPMNE fiton zgjedhje...

Maqedonia e Veriut pas fitores së thellë të zgjedhjeve lokale nga opozita, VMRO-DPMNE-ja , shumë shpejt do ti drejtohet zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Partia opozitare, VMRO-DPMNE-ja shpalli fitoren...

Udhëheqësit e G20 miratojnë marrëveshjen për taksën minimale të korp...

Udhëheqësit e 20 ekonomive më të mëdha të globit kanë përqafuar një marrëveshje për një taksë minimale globale të korporatave për të frenuar rënien e normave të taksave...

Speciale/ Ministri i Punëve të Jashtme i Kinës, Wang Yi viziton Shqipër...

Këshilltari i Shtetit dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës Popullore të Kinës, Wang Yi zhvilloi të premten një vizitë në Shqipëri në kuadër të një turi...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Maqedonisë së Veriut në Tiranë, Zlatk...

Intervistë me z. Zlatko Origjanski, Drejtor i Qendrës Kulturore-Informative të Maqedonisë së Veriut në Tiranë, ekskluzivisht për Argumentum.al Nga Marjana DODA Në një interviste ekskluzive për Argumentum.al, z....

Presidenti Meta i jep Kuvendit të Shqipërisë pëlqimin e Tij me disa rez...

Presidenti Meta i jep Kuvendit të Shqipërisë pëlqimin e Tij me disa rezerva për hyrjen menjëherë në fuqi të ligjit për daljen e Shqipërisë në tregun e Eurobondi...

Escobar: SHBA-ja kërkon që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e BE-së

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar deklaroi se SHBA-ja kërkon që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian, sipas EWB. ”Shumë e shikojnë Ballkanin Perëndimor...

Ministri i Jashtëm kinez vizitë zyrtare në Shqipëri

Ministri i Jashtëm kinez dhe këshilltari shtetëror Wang Yi do të vizitojë Serbinë, Greqinë, Shqipërinë dhe Italinë nga data 27-29 tetor, sipas mediave kineze. “Me ftesë të Ministrit...

Kryeministri Rama: Shqipëria po bëhet gati për në BE, pavarësisht gjit...

Shqipëria po bëhet gati për në BE, pavarësisht gjithçkaje, ndërkohë që po nuk shkoi Ballkani Perëndimor te BE-ja, atëherë Bashkimi Evropian do të vijë te ne, thotë kryeministri...

“Der Spiegel”: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat ...

E përditshmja gjermane "Der Spiegel" i ka kushtuar një artikull situatës së krijuar në rajonin e Ballkanit. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës...

Kupchan: Ballkani të përgatitet për rikthim të angazhimit intensiv amer...

Charles Kupchan, ekspert i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane. Kupchan,...

“Mos ki frikë” nga ambiciet mbrojtëse të BE-së, i thotë Franca NAT...

Ministrja e Forcave të Armatosura Franceze Florence Parly u tha homologëve të saj të NATO -s të Premten të mos kenë frikë nga planet e mbrojtjes të Bashkimit...

Si funksionon Bosnja dhe Hercegovina?

Nikola Đorđević* Bosnja dhe Hercegovina është, në shumë aspekte, një vend unik. Sistemi i tij politik shpesh është quajtur një nga më të komplikuarit në botë. Pra, si...

Uashingtoni dhe Brukseli deklaratë të përbashkët: Bisedimet e antarësi...

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të forcojnë më tej angazhimin e tyre për Ballkanin Perëndimor, në mbështetje të përparimit të rajonit drejt integrimit evropian, thuhet në...

Komisioni Europian paraqet raportin vjetor mbi përparimin e Shqipërisë n...

Komisioni Europian paraqiti sot para Parlamentit Europian Raportin vjetor për Shqipërinë, mbi përparimin e saj në procesin e anëtarësimit në Bashkimit Europian. Ajo është pjesë e vlerësimeve për...

DW: Deklarimi i kryeministrit të Shqipërisë mbi “rreziqet” e...

Kryeministri i Shqipërisë në një konferencë u shpreh, se media online mund të shkaktojë dëme në të njëjtën mënyrë si propaganda naziste. Kritikët: Me këtë ai do të...

Azerbajxhani përkujton 30 vjetorin e rivendosjes së pavarësisë.

18 Tetori është Dita e Rivendosjes së Pavarësisë Shtetërore të Azerbajxhanit. 30 vjet më parë, në seancën e tij të jashtëzakonshme më 18 tetor 1991, Sovjetiku Suprem i...

Vdekja e katër turistëve në Qerret, reagon Ambasada e Rusisë në Tiran...

Ambasada e Rusisë në Tiranë, ka reaguar zyrtarisht për ngjarjen e rëndë në Qerret aty ku katër turistë rusë humbën jetën. Në një postim në llogarinë zyrtare në...

“Open Ballkan”/ Marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev bëhet ligj, botohet në...

Finalizohet me një dokument të nënshkruar nisma “Open Balkan”, e kritikuar nga opozita shqiptare dhe politika e Kosovës.  Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama, Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç...

SHBA-ja kërkon përfundimin e mandatit të UNMIK-ut

Tensionet e fundit në veri të Kosovës i kanë dominuar diskutimet për Kosovën në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të premten më 15 tetor....

Borelli frikësohet për rolin e BE-së në botë, ndërsa Rusinë e quan f...

Zoran Meter-Gjeopolitika Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Përfaqsuesi i lartë i BE-së për punët e jashtme dhe sigurinë Josep Borell frikësohet se ngjarjet e paradokohëshme në skenën ndërkombëtare do...

Supërmbrojtje nga ‘Garda e Republikës’ për kastën politike ...

Focus Genc Mlloja Qeveria e Shqipërisë ka vendosur të zgjerojë listën e personalitetëve dhe objekteve, që do të ruhen dhe mbrohen nga Garda e Republikës. Sipas këtij vendimi,...

Aksioni policor kundër kontrabandës në Mitrovicë merr përmasa ndërkom...

Një operacion i policisë së Kosovës kundër kontrabandës në Mitrovicë, ka marrë masa ndërkombëtare për shkak të përplasjes ndërmjet protestuesve serb dhe dhe policisë, ku nuk kanë munguar...

Qeveria Rama 3 ’do të marrë një borxh të ri prej 700 milionë eurosh

Shqipëria po bëhet gati për të hyrë në tregjet ndërkombëtare për një eurobond të ri me vlerë deri në 700 milionë euro. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha...

Polexit: A do të largohet Polonia nga Bashkimi Evropian?

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë paralajmëruar se nëse nuk sfidohet një vendim i gjykatës më të lartë polake sipas së cilit kushtetuta e vendit ka epërsi ndaj legjislacionit...

“Gazetaria në kohë krize”/ Përfaqësuesja e OSBE-së: T’u dalim n...

Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Teresa Ribeiro deklaroi sot se “shoh qartësisht një nevoje urgjente t’u dalim në krah gazetarëve, gazetarisë, si dhe një media të...

Sebastian Kurz u largua! A mos përgjithmonë? U ishte bërë pengesë shum...

Zoran Meter[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Nëpër mediat kroate gjëmoi me të madhe lajmi i djeshëm mbi dorëheqjen e kancelarit austriak Sebastian Kurz. Sëpaku për ata të painformuarit,...

Kryeministri Rama publikon planin kundër krizës energjitike: Nuk do të k...

Kryeministri Edi Rama deklaroi gjatë daljes së sotme për mediat, ku paraqiti planin e Qeverisë për mbrojtjen e familjes shqiptare nga furtuna e krizës energjetike,  theksoi se “çmimi...

Plani i gjelbër i BE-së, lojë e rrezikshme bixhozi.

Mario Stefanov Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Në kazinonë e gjelbër të Bashkimit Europian duket qartë se po luhet për të gjitha ose për asgjë. Bashkimi Europian me revolucionin...

Mbledhja e jashtëzakonshme e qeverisë/ Kryeministri Rama shpall emergjenc...

Kryeministri Edi Rama, në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së jashtëzakonshme të qeverisë, tha se ka vendosur të shpallë emergjencën në furnizimin me energji elektrike, për shkakt...

Ballkani Perëndimor humb “trenin” e vitit 2030-të për në BE

Editorial Asgje e re nga “fronti” slloven, aty ku  u mbajt Samiti i radhës BE- Ballkani Perëndimor. Madje këtë do e deklaronte që në krye të herës vetë...

“Qetësi para stuhisë”/ Politikanët serbë dhe kroatë po pun...

Gazeta gjermane, Tageszeitung  paralajmëron për zhvillimet e fundit, duke shkruar se “politikanët serbë dhe kroatë po punojnë urgjentisht për ta shpërbërë Bosnje e Hercegovinën”, shkruan Deutsche Welle, Gazeta...

BE – Ballkani Perëndimor, përfundon takimi në Slloveni nën paqart...

Udhëheqës të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe ata të 6 vendeve ballkanike (Shqipërisë, Bosnjë-Hercegovinës, Serbisë, Mali të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës) ju takuan sot në...

Pritjet e Gjermanisë nga samiti Ballkani Perëndimor-BE

Samiti BE-Ballkan Perëndimor në Brdo pri Kranju, Slloveni, synon të ruajë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Çfarë presin ekspertët dhe politika në Gjermani? Gjermania është një nga vendet...

Udhëheqësit e BE -së për të ripërsëritur angazhimin për zgjerimin e...

Udhëheqësit e BE do të rikonfirmojnë angazhimin e tyre për zgjerim të mëtejshëm përpara një samiti me gjashtë shpresuesit e Ballkanit Perëndimor të Mërkurën (6 Tetor), duke ofruar...

Çfarë pritet nga samiti BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni?

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) dhe kolegët e tyre nga vendet e Ballkanit Perëndimor pritet që në samitin e tyre në Bërdo afër Kranjit në Slloveni, të mërkurën,...

Pandora Papers hap kutinë e sekreteve offshore

Konsorciumi ndërkombëtar i gazetarëve investigativë (ICIJ) dhe një grup prej 150 mediash përfshirë edhe seksionin turqisht të DW, zbuluan, se 330 zyrtarë publikë në të gjithë botën kanë...

Shqipëria “parajsa” e azilantëve politikë. Dje Ujgurët dhe ...

Editorial Shqipëria prej disa vitesh është kthyer në një fushëbeteje ku përplasen opozitë-qeveri për vende si Irani, Kina, Afganistani dhe tashmë edhe për Bjellorusinë. Në emër të aleancës...

Pas marrëveshjes greko-franceze

Marrëveshja ushtarake greko-franceze pritet të sjellë Athinën dhe Parisin në mënyrë strategjike më afër Mesdheut Lindor. Interesat e të dy palëve kryqëzohen ndjeshëm. Nga njëra anë, Greqia kërkon...

Thellojmë miqësinë Kino-Shqiptare. Krijojmë një të ardhme më të mir...

Fjalimi i urimit të Ambasadorit të R.P. të Kinës, SH.T.Z. Zhou Ding me rastin e 72-vjetorit të themelimit të R.P. të Kinës Të dashur miq, Me rastin e...

Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Kriza në veri të Kosovës ka shkaktuar reagime të shumta në Beograd. Vizita e ambasadorit rus tek njësitë ushtarake nuk ishte e menduar mirë. Serbia do të paguajë...

Homazhe në nderim të nënkomisarit, Saimir Hoxha

Nga ora 12:00-15:00 në Pallatin e Kongreseve u zhvilluan homazhet në nder të efektivit të Policisë të vrarë në krye të detyrës në Lezhë, Saimir Hoxha. Kolegë e...

Angela Merkel, tejet e madhe për Europën, tejet e vogël për botën

Zhelko Trkanjec [i] Angela Merkeli është simbol i Gjermanisë dhe i kontradiktave të saj të brendshme të cilën, kur vjen puna për dimensionin gjeopolitik, e ka përshkruar mjaft...

KASH i bën thirrje Republikës së Serbisë që të ndalojë retorikën ko...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë po përcjell me shqetësim zhvillimet në pjesën veriore të Republikës së Kosovës. Ne mbështesim fuqimisht vendimin legjitim të Republikës së Kosovës për të vendosur...

Kryeministri Rama bën thirrje për njohje të pavarësisë së Kosovës n...

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së sesioni i 76-të, kërkoi që bota të tregohej më solidare në raste të tilla si...

Kremtimi i 15-vjetorit të Shugurimit Ipeshkvnor të Mons. George Frendo: J...

Arqidioqeza Metropolitane Tiranë-Durrës kujtoi 15-vjetorin e Shugurimit Ipeshkvnor të Arqipeshkvit Metropolit Tiranë-Durrës, Imzot George Frendo.15 vjet më parë, me 23 shtator 2006, u shugurua  Ipeshkëv Mons. George Frendo,...

Shqipërisë i duhet një “Maxiprocesso”

Nga Marjana DODA  30 vite mbas rënies së “perdes së hekurt” Shqipëria është vendi i vetëm nga të gjitha vendet postkomuniste që nuk ka dalë nga tranzicioni. E duke...

OKB, Presidenti Biden thekson nevojën për unitet përballë sfidave globa...

"Jam këtu sot, për herë të parë pas 20 vitesh, me Shtetet e Bashkuara që nuk janë më në luftë", tha Presidenti Biden në Kombet e Bashkuara. "Ne...

Kosova vendos reciprocitet për targat me Serbinë, Vuçiç mbledh këshill...

Ndonëse Kosova kishte paralajmëruar vendosjen e masës së reciprocitetit për targat me Serbinë, gjatë raundit të fundit të dialogut me Serbinë në Bruksel, zbatimi I kesaj mase ka...

Kush është fajtor? Lufta globale e Amerikës me terrorizmin mori afro nj...

Zoran Meter Gjeopolitika [i] Raporti i fundit i projektit Cost of War (Çmimi i luftës) shih:  https://theintercept.com/2021/09/01/war-on-terror-deaths-cost/  ofron vlerësime marramendëse për shpenzimet njerzore dhe financiare të “luftërave të...

Punë të Mbarë!

Editorial Punë të mbarë Qeveria e re e Shqipërisë! Është ky urimi që duhet të përcjellin të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen pavarësisht bindjeve të tyre politike, pasi...

Politika Shqiptare në Udhëkryq ndërsa Aleati Strategjik kryqëzon Ish-Al...

Nga Genc MLLOJA* Nuk është se nuk ndjehej në opinionin e gjerë publik shqiptar që kryetari i aktual i Partisë Demokratike (PD) Lulzim Basha kishte kohë që po...

Kuvendi miraton me 77 vota pro qeverinë e re të Shqipërisë

Kuvendi i Shqipërisë miraton me 77 vota pro kabinetin qeveritar dhe programin qeverisës në orët e para të mëngjesit të sotëm Është votuar në Kuvend pas një seance...

Fjala në Kuvend/ Kryeministri Rama prezanton programin qeverisës të mand...

Fjala e plotë e Kryeministrit Rama Me një ndjenjë të posaçme mirënjohëse për zgjedhësit tanë dhe përgjegjësie përpara të gjithë shqiptarëve, pavarësisht se kanë votuar ose jo për...

A kanë nevojë vendet e Ballkanit Perëndimor për një model të ndryshë...

Propozimet për modelet e reja të pranimit në BE për Ballkanin Perëndimor, të cilat do të përfshinin integrimin gradual të vendeve para anëtarësimit të plotë, ishin në fokus...

Ngjyrime të ndryshme të fundamentalizmit

Boshko Jakshiç, Politika[i] Linjë e re e modës talibane. Para dy dekadash terrorizmi hyri në skenë në mënyrë eruptive duke shenjuar kësisoj një epokë të re të kësaj...

Speciale/ Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton Shqipërinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zgjedhur Shqipërinë për viziten e  saj të lamtumirës në Ballkan si kancelare e Gjermanisë. Në fokus të vizitës së kancelares Merkel në Tiranë...

Terrori dhe pandemia – trashëgimia e 11 shtatorit

Dragan Biseniç, Danas* Dy shekuj në Afganistan. Fillimisht shekulli 20 u mbyll me thyerjen e perandorisë komuniste sovjetike pas ndërhyrjes në Afganistan, dhe pastaj, për shkak të Afganistanit,...

Gjermania pas Anxhela Merkelit

Mario Stefanov[i] Mund të pritet që edhe struktura e re politike e Gjermanisë që do të dalë pas zgjedhjeve të vijojë me strategjinë e forcimit të “fuqisë së...

“Ultimatumi amerikan“ rrezikon pluralizmin politik në Shqipëri

Editorial E ndërsa ky vit shënoi 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA, krah z. Berisha (më 15 mars, 1991)  i cili me themelimin e Partisë Demokratike shënoi...

Nis legjislatura e X e Kuvendit/ Rikthehet opozita në parlament. Luljeta B...

Kuvendi i Shqipërisë nis sot punimet për legjislaturën e X- të tij. Punimet e seancës plenare do të drejtohen nga Luljeta Bozo, deputetja më e vjetër në moshë...

Lulzim Basha “vret” “babain politik”, përjashton ish-kryeministri...

Kryetari i Partise Demokratike një ditë para se të nis punimet Kuvendi i ri, nga selia blu ka dhënë vendimin për përjashtimin e liderit historik të PD-së, Sali...

Maqedonia e Veriut feston sot 30 vjetorin e Pavarësisë nga Ish-Federata J...

Maqedonia e Veriut, shënon sot 30-vjetorin e Pavarësisë së saj nga ish-federata jugosllave. Pavarësia ndodhi përmes një referendumi popullor, i cili e shpalli atë shtet të pavarur dhe...

Presidenti Meta përkujton 5-vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës: ...

Nën kujdesin e Presidentit të Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta në Institucionin e Kreut të Shtetit u organizua sot një veprimtari përkujtimore dhe kulturore, me rastin e...

Afganistani dhe “shekulli amerikan“

Dragan Biseniç Danas[i] Bajdeni dhe Trampi janë tipa të ndryshëm politikanësh, por vendimi për tu dhënë fund luftërave të pafundme është vendim i tyre i përbashkët. Për të...

Sot 5 vite nga Shenjtërimi i Nënë Terezës

Pesë shtatori është dita e shenjtërimit të Nënë Terezës, gruas bujare që përkul mbi persona e braktisur nëpër rrugë duke u njohur dinjitetin që u ka dhënë Zoti....

Departamenti i Shtetit inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë morator...

Departamenti i Shtetit Amerikan inkurajoi Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet e njohjes që ndërlikojnë përparimin në fushat teknike, tha një zëdhënës i Departamentit...

Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste/ Prezantohet kabineti qeveritar ...

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar përbërjen e qeverisë së re në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS. Kryeministri Edi Rama publikoi sot emrat e Sekretariatit të ri Ekzekutiv...

Kthimi i gjeopolitikës

Mario Stefanov, [i] Pas euforisë afatshkurtër të lindur pas rënies së Murit të Berlinit dhe shpalljes fodulle të fitores së demokracisë liberale si fund të historisë, filloi, në...

Biden mbron vendimin për t’i dhënë fund luftës në Afganistan

Mes kritikave të shumta për evakuimin kaotik nga Afganistani, Presidenti Joe Biden iu drejtua amerikanëve të martën dhe mbrojti mënyrën se si e kishte mbyllur luftën më të...

Merr fund lufta në Afganistan, më e gjata në historinë e Amerikës

Lufta 20 vjeçare e Shteteve të Bashkuara në Afganistan ka marrë fund. Në konferencën e shtypit ku deklaroi përfundimin e përpjekjeve të evakuimit dhe luftës, gjenerali Frank McKenzie,...

Varianti Delta/ Komiteti Teknik i Ekspertëve: Shtrëngohen masat në kufi,...

Ndryshojnë masat anticovid në vendin tonë, duke filluar nga 1 shtatori 2021. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur marrjen e disa masave kufizuese në vend duke u nisur...

Rama për ANSA-n: Anëtarësimi në BE me çdo kusht, “Ballkani i hapur...

“Unë nuk jam optimist apo pesimist, thjesht realist. E di, të gjithë e dinë se kjo nuk varet nga ne, por nga Bashkimi Evropian”, tha sot kryeministri shqiptar...