JO VETEM LAJM

Takimi në Stamboll Erdogan-Vuçiç: Diskutuam tema të rëndësishme për ...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se kanë diskutuar tema të rëndësishme për gjithë rajonin me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan në Stamboll sot. Erdoğan dhe Vuçiq u takuan...

Trashëgimia e Angela Merkelit për Ballkanin Perëndimor: Ajo punoi mirë,...

Gjermania e Angela Merkel ishte një nga vendet e para që njohu pavarësinë e Kosovës, por nuk arriti të bindë Serbinë dhe të tjerët, të bëjnë të njëjtën...

Fotolajm/ Betimi i Kryeministrit Rama dhe Këshillit të Ministrave para Pr...

Anëtarët e Këshillit të Ministrave betohen para Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta 18 shtator 2021* Anëtarët e Këshillit të Ministrave u betuan sot para Presidentit të Republikës,...

BE në krizë identiteti dhe qëllimi: “mes çekiçit dhe kudhrës“!

Zoran Meter[i] Përsa i përket vendimeve paraprakisht të pakoordinuara, Bajdeni gjithnjë e më shumë i ngjet atij që askush nuk ka qejf ti ngjasë- paraardhësit të tij të...

Osmani: Një vend autokratik si Serbia nuk e ka vendin në BE

Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj nga Gjermania. Deutsche Welle: Zonja...

Zgjedhjet për Dumën Shtetërore/ Putin: “Rusisë i duhet Parlament i fo...

Nga 17-19 shtator, rusët do të shkojnë në votime për të zgjedhur 450 deputetët që do t'i përfaqësojnë ata për pesë vitet e ardhshme. Rusia do të mbajë...

Mbledhje e përbashkët e dy qeverive/ Maqedoni e Veriut- Kosovë, firmosi...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti me kabinetin e tij qeveritar ka arritur të enjten në Shkup për një seancë të përbashkët ndërqeveritare me kabinetin qeveritar të...

Yuri Kim takon anëtarët e Gjykatës Kushtetuese: Jepni vendime me integri...

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, në Shqipëri ka zhvilluar një takim me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Ka qenë vetë Kim e cila ka njoftuar për takimin dhe shkruan...

Serbia kremton Ditën e re Kombëtare të Bashkimit Serb/ Vuçiç: “N...

Të mërkurën e 15 shtatorit, Beogradi kremtoi një festë të re kombëtare e cila u shoqërua me marshime dhe shfaqe të fuqisë ushtarake si dhe thirrje për bashkimin...

Mbrojtja, COVID-19, ndryshimi i klimës: Pikat kryesore të fjalimit të Ur...

Ritmi i vaksinimit kundër COVID-19 duhet të përshpejtohet për të shmangur "një pandemi të të pavaksinuarve", tha të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian, duke u bërë thirrje vendeve...

Moska pret përgjigjen e SHBA në lidhje me ndërhyrjen në punët e brends...

Moska është duke pritur një përgjigje nga Uashingtoni në lidhje me ndërhyrjen e saj në punët e brendshme të Rusisë, tha Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov më 15...

Mediat gjermane: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Vizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman. Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung nën titullin "Me vështrimin anash drejt Kinës" shkruan se kancelarja Merkel...

Putin pret Assadin në Moskë/ Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidim...

Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidimin e Sirisë pavarësisht se ajo është çliruar kryesisht nga terroristët, tha Presidenti rus Vladimir Putin ndërsa takoi homologun e tij sirian, Bashar Assad,...

Merkel në Serbi: Të veprohet më shpejt me anëtarësimin

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Serbi, Merkel i ka kërkuar BE më shumë kompromis për shtetet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen. Zgjidhjen...

Perëndimi po gabon me Afganistanin – përsëri

Ahmad M Siddiqi Këtu janë katër keqkuptime në lidhje me krizën afgane që politikanët dhe ekspertët perëndimorë vazhdojnë të përhapin. Një tërheqje kaotike të Shteteve të Bashkuara nga...

Merkel – Avokatja e fuqishme e integrimit të BP në BE

Mesazhet e pritshme të kancelares Merkel në Beograd dhe Tiranë dhe si do të vazhdojë "Procesi i Berlinit” pasi iniciatorja Merkel të mos jetë më kancelare? Angela Merkel,...

Gjukanoviç: Vuçiç do ta donte Kosovën pa shqiptarë, sikurse Malin e Zi...

Mali i Zi kohët e fundit ka qenë në një trazirë të madhe politike dhe etnike, pothuajse në prag të luftës civile, midis dy rrymave të papajtueshme: një...

Berger: Tregu i përbashkët rajonal është projekt historik që duhet jet...

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger, në intervistë me DW flet për çështjet më imediate që duhen zgjidhur në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Deutsche...

Biden bën thirrje për unitet teksa SHBA-ja shënon 20-vjetorin e sulmeve ...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka bërë thirrje për unitet teksa SHBA-ja po kujton viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. Në një video të...

Trazirat në Mal në Zi/ Abazoviç i drejtohet Krivokapicit: Nëse do të k...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej...

Përjashtimi i Berishës, reagon Ambasada e SHBA: Vendim i vështirë nga B...

Ambasada Amerikane në Tiranë ka përshëndetur vendimin e kryedemokratit Lulzim Basha për të përjashtuar nga grupi parlamentar i PD, Sali Berishën. Në një reagim në rrjetet sociale, Ambasada...

Kaos në tregun e gazit të BE-së dhe Britanisë së Madhe: rriten edhe ç...

Zoran Meter[i] Politika energjetike dhe ajo e sigurisë së BE-së varen nga shikimi i prognozës së kohës në fund të lajmeve (mund të themi me shaka varen nga...

Tri ditë zie në Maqedoninë e Veriut për 14 viktimat nga zjarri në spit...

Tetova ka shpallur tre ditë zie për tragjedinë që ndodhi një natë më parë. Publikohen edhe pamjet e spitalit që u përfshi nga flakët mbrëmjen e djeshme, godinë...

Escobar i dërguari i ri amerikan për Ballkanin

Gabriel Escobar është i dërguari i ri amerikan për Ballkanin Perëndimor. Ai pritet të punojë ngushtë edhe me përfaqësuesin e lartë në B-H, gjermanin Christian Schmidt. Diplomati i...

Kina respekton “sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territori...

Kina të mërkurën tha se njoftimi i talebanëve afganë për formimin e një qeverie të përkohshme është një hap i nevojshëm për Afganistanin për të rivendosur rendin e...

Talibanët shpallin qeverinë e re afgane

Talibanët kanë filluar të mbushin pozicionet qeveritare pas pushtimit të suksesshëm të Afganistanit. Disa nga emrat megjithatë, janë kërkuar nga autoritetet amerikanë. Zëdhënësi i talebanëve thotë se qeveria...

Ngjarjet e Malit të Zi, ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Zhvillimet e ditëve të fundit në Mal të Zi, të cilat lidhen me shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse, kanë bërë bashkë ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Presidenti Vuçiç krah fuqive të mëdha: “Një Serbi e fortë dhe e bas...

 "Më e rëndësishme se gjithçka është uniteti ynë dhe dashuria jonë e përbashkët për Serbinë dhe të ardhmen e saj". Presidenti serb Alexander Vuçiç ka përcjellë një video-...

“Ngjarjet në Cetinje humbje për Malin e Zi”

Ngjarjet e djeshme në Cetinje janë një humbje për Malin e Zi, tha kreu i Këshillit të Mediave për Vetë-Rregullim, Ranko Vujovic. Në programin e mëngjesit të Televizionit...

Shugurohet kreu i Kishës Ortodokse Serbe të Malit të Zi mes përplasjeve...

Ceremonia shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe, Joanikije në Manastirin e Cetinës u mbajt mes tensionesh dhe u zhvillua në praninë e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe,...

Moratoriumi Kosovë-Serbi i Uashingtonit skadon – çfarë pason?

SHBA inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin dhe të ndërtojnë besimin politik dhe thekson nevojën e normalizimit të plotë të marrëdhënieve. Ka skaduar të dielën (05.09) moratoriumi...

Nis regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, politika thirrje qy...

Kryeministri Zoran Zaev përmes profilit të tij në Facebook u bëri thirrje qytetarëve të bashkëpunojnë me regjistruesit me qëllim që pas 20 viteve të merren të dhëna relevante...

Tensione në Mal të Zi, protesta kundër kurorëzimit të peshkopit serb

Përshkallëzohen tensionet etnike në Malin e Zi, pasi Kisha Ortodokse Serbe konfirmoi se peshkopi i saj i ri në Malin e Zi, do të kurorëzohet  të Dielën në...

Yang Jiechi i kërkon ShBA-së që t’i kthejë marrëdhëniet kino-amerik...

Anëtari i Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës (PKK) dhe drejtori i Zyrës së Komisionit të Punëve të Jashtme të Komitetit Qendror të PKK-së...

Von Cramon: Paqja, siguria dhe të drejtat qytetare duhet të sigurohen pë...

“Ndërsa ndarja e kishës dhe pushtetit shtetëror është një parim udhëheqës në demokracitë liberale, detyra më e madhe e Qeverisë së Malit të Zi është të sigurojë që...

Fantazi serbe për largimin e SHBA nga Kosova

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani ka shkaktuar satisfaksion të hapur në Serbi, ku ndërkohë disa politikanë fantazojnë për një largim të ngjashëm të trupave amerikane edhe nga...

Viktor Orban: “Ne kemi nevojë për Serbinë. Përndryshe – sig...

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha në Forumin Bled se Serbia duhet të pranohet në Bashkimin Evropian. "Serbia është një vend kyç. Pa pranimin në BE, nuk ka...

Putin: Prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan çoi vetëm në tragje...

Të hënën, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes konfirmoi se prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan kishte përfunduar, kur Boeing C-17 Globemaster përfundimtar u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai...

Si mund ta evitojnë ShBA-të luftën e njëkohëshme me Rusinë dhe Kinën

Zoran Meter[i] Rreziku më i madh me të cilin përballen Shtetet e Bashkuara në shekullin 21, përveç atij të sulmit direkt bërthamor, është lufta në dy fronte me...

Talibanët thonë se Afganistani tashmë është “komb i lirë”...

Grupi afgan thotë se disfata e SHBA është mësim për të gjithë të tjerët dhe thotë se dëshiron ‘marrëdhënie të mira’ me pjesën tjetër të botës. Talibanët thonë...

Përgjegjësia e NATO-s për të shpëtuar afganët

Nga Edi Rama* Ka pak faqe më të nderuara në historinë e Shqipërisë sesa shembulli i saj i vetëm i heroizmit përballë shkatërrimit të hebrenjve evropianë gjatë Luftës...

BE-ja heq Kosovën, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi nga lista e vendeve t...

Këshilli i Bashkimit Evropian ka konfirmuar heqjen e Kosovës nga lista e vendeve të sigurta, ndaj të cilave nuk ka pasur kufizime për udhëtime në BE për shkak...

Zaev: BE ka detyrim moral ndaj Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot mori pjesë në Forumin Evropian Alpbach, i cili këtë vit i kushtohet tre temave: "Sigurimi i së ardhmes së Evropës",...

SHBA i dhuron Kosovës 55 automjete ushtarake

Shtetet e Bashkuara i dhuruan të hënën Forcës së Sigurisë së Kosovës 55 automjete ushtarake të blinduara të njohura si ASV (automjete të blinduara të sigurisë). Automjetet ASV...

Presidenti Biden, në ceremoninë solemne të transferimit të 13 ushtarëv...

Presidenti Joe Biden u bë komandanti i katërt i përgjithshëm amerikan që pret me homazhe trupat e ushtarëve amerikanë të vrarë në Afganistan. Presidenti dhe Zonja e Parë...

Mbërrijnë dy grupe të tjera të refugjatëve afganë/ Arrin në 275 numr...

Burime zyrtare nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njoftojnë që në orën 01:00 pas mesnatës  të shtunën (28.08) mbërritën në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës,”Nënë Tereza” dy...

Reagimi i Kinës ndaj tërheqjes së ushtrisë amerikane nga Afganistani

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) [1] nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në mbarë botën. Dr...

Sekuestrohet mbi 1 ton kokainë në Mal të Zi/ Abazoviç: “Ne po bëjmë...

Policia e Malit të Zi njoftoi se ka sekuestruar mbi 1 ton kokainë, të fshehur në një kontenier me banane, gjatë një operacioni të koduar “187”. Autoritetet thanë...

“Platforma e Krimesë”/ Reagon zëdhënësja e MPJ të Rusisë Maria Za...

Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharaova ka reaguar për Samitin e Platformës së Krimesë në Kiev të zhvilluar pak ditë më parë ku mori pjesë edhe...

Kryeministri Rama bën bilancin e mandatit të dytë, qeveria e re shpallet...

Kryeministri Edi Rama ka dalë dalë në një konferencë për mediat për të folur për përmbylljen e mandatit të dytë qeverisës. Kryeministri Edi Rama tha se mandati i...

Çështja e Navalnit/ Reagon Ambasada Ruse në Tiranë: Blogeri Aleksej Nav...

Një ditë pasi Ambasada e SHBA-së në Tiranë, iu bashkua thirrjes së Misionit të Shteteve të Bashkuara në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, për të liruar...

Open Balkan/ Vuçiç: E mbështet SHBA. “Unë dhe Rama qeshim me ata ...

Presidenti Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka komentuar nismën “Open Balkan’’ teksa jepte një intervistë për televizionin serb Happy Tv. Vuçiç thotë se “Open Balkan’’ është ide fantastike për Ballkanin teksa njerëzit e...

Putin paralajmëron se terroristët dhe luftëtarët talebanë të maskuar ...

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se rënia brenda natës e qeverisë së mbështetur nga Amerika në Afganistan mund të përbëjë një kërcënim serioz për vendet që rrethojnë...

URA” e Dritan Abazoviçit në qeverinë e re të Malit të Zi bëri ndrys...

Zyrtari i lartë i Lëvizjes qytetare “URA” dhe Drejtori i Drejtorisë së Inspektoriatit në Mal të Zi, Ilir Harasani vlerëson se kjo Lëvizje luajti një rol vendimtar në...

Kryeministri britanik thërret një takim urgjent të G-7ës për krizën n...

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të...

Refugjatët afganë/ Ish-ministri socialist: Shqipëria do të ketë nevoj...

Ish -ministri socialist i Ekonomisë dhe Financave, Arben Malaj e shikon pozitivisht ardhjen e afganëve në Shqipëri duke folur në një emission në News 24. Për Malajn, Shqipëria...

Covidi-19 dhe familja: Shqipëria si një rast i bukur

Nga Dom Gjergj META Pamjet trishtuese të arkivoleve që prisnin të digjeshin, për t’u kthyer hirin familjarëve në Itali, ishin një trishtim i madh. Vetmia e shumë të moshuarve...

Putin vlerëson Merkelin për përmirësimin e marrëdhënieve ndërsa lide...

Berlini ka mbetur një nga partnerët kryesorë tregtarë dhe ekonomikë të Moskës për shkak të, ndër arsye të tjera, përpjekjeve 16 -vjeçare të vazhdueshme nga kancelarja gjermane në...

Cila do të jetë gjurma e luftës amerikane në Afganistan?

Lufta nën udhëheqjen e SHBA në Afganistan filloi pas sulmeve të 11 shtatorit 2001. Forcat amerikane ndërhynë për të dëbuar nga pushteti talibanët, të cilët u kishin ofruar...

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe...

DW: Refugjatët afganë në Shqipëri dhe debati rreth tyre

Shqipëria, anëtare e NATO-s që nga 2009, është bërë gati për të pritur një numër afganësh. Jeta e tyre rrezikohet nga talibanët. Prej rreth një jave Shqipëria është...

Stoltenberg paralajmëron talibanët të mos kthejnë Afganistanin në stre...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar talibanët se aleanca nuk do të lejojë që Afganistani të bëhet strehë për terrorizëm, pasi militantët kanë marrë pushtetin...

Veriu i Kosovës vend ideal për Afganët

MSc. Skender Berisha Kosova së shpejti pritet të pranojë një numër të konsiderueshëm qytetarësh nga Afganistani. Pas kërkesës së Presidentit të ShBA-së, nëpërmjet ambasadorit të saj në Kosovë,...

Mali i Zi refuzon Mini-Shengenin: Fokusohemi te Tregu i Përbashkët Rajona...

Mali i Zi ka refuzuar zyrtarisht Mini-Shengenin, nismë kjo firmosur mes liderëve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Kryenegociatorja e Malit të Zi, Zorka Kordić ka deklaruar...

Libri i Bardhë mbi të drejtat e njeriut ‘faqja e bardhë’ e Kinës

Genc Mlloja Nëse shumë të vërteta i kam mësuar gjatë udhëtimeve në vise të ndryshme të Kinës, i pari ndër të cilët në maj të vitit 2012, sikurse...

Talebanët hyjnë në pallatin presidencial në Kabul: Lufta afgane ka mbar...

Me militantët talebanë që enden pa u ndëshkuar në pallatin presidencial të Kabulit, grupi ka shpallur fitoren në luftën e tij dy-dekadëshe kundër qeverisë së SHBA dhe Afganistanit...

Ish-Sekretarja Amerikane e Shtetit Madeleine Albright: Të përqëndrohemi ...

Ish-Sekretarja Amerikane e Shtetit Madeleine Albright ka reaguar ndaj zhvillimet e fundit në Afganistan duke falendëruar në mënyrë të veçante Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat...

Papa Françesku bën thirrje për dialog në Afganistan

Papa Françesku ka bërë thirrje për dialog për t’i dhënë fund konfliktit në Afganistan, në mënyrë që njerëzit e tij të mund të jetojnë në paqe, siguri dhe...

Afganistan: OKB flet për krime lufte nga talibanët

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, theksoi, se është „jashtëzakonisht e tmerrshme dhe të këput shpirtin, të shohësh raporte, sipas të cilave vajzave dhe grave afgane u...

“Përtej Ohrit”

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare. Qeveria e Maqedonisë së...

Shqipëria dhe MEK disidentet e Iranit: Një martesë e bërë në SHBA

A mund të dëmtojë sigurinë e Shqipërisë pritja e një grupi disident të ndaluar iranian?    Rreth 30 kilometra në perëndim nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, i vendosur midis...

Bisedimet e Dohas mbi Afganistanin përfundojnë me thirrjen për një proc...

Të dërguarit nga Kina, Shtetet e Bashkuara dhe vende dhe organizata të tjera të enjten bënë thirrje për një proces të përshpejtuar të paqes për Afganistanin si një...

Pengesat për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për antarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash nga mosmarrëveshjet për emrin me Greqinë. Pas një kompromisi jo të lehtë që...

Përplasje në distancë Kosovë-Shqipëri për idenë e “Open Balkan...

Iniciativa “Ballkani i Hapur” është vazhdimësi e “mini-Shengenit” ballkanik, që Kosova e ka kundërshtuar edhe më parë. Iniciativën për “Open Balkan” e përkrahin Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e...

Albin Kurti: Vetëm kur të jemi të lidhur fort me njëri-tjetrin, do të ...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në kuadër të aktiviteteve për shënimin e “100 vjetorit – Hasan Prishtina Kryeministër i Shqipërisë”, në Shkup përcolli mesazhin për të qëndruar pranë...

DW: Shqipëria pa kapacitete njerëzore dhe mjete për emergjencat civile

Në gadishullin e Karaburunit u shuan të gjitha vatrat e zjarrit, por Shqipëria është e papërgatitur për t’iu përgjigjur emergjencave civile Pas më shumë se dy javë përpjekjesh...

Sputnik- V është një vjeç/ Rusia shënon një moment historik për vaks...

Më 11 gusht 2020, Presidenti Vladimir Putin njoftoi se Rusia ishte bërë vendi i parë në botë që regjistroi një vaksinë kundër Covid-19, Sputnik V. Një vit më...

Vuçiç: Njohja e Kosovës nga Izraeli ishte zhgënjyese për Serbinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se njohja e shtetësisë së Kosovës nga Izraeli ka qenë zhgënjyese për Serbinë. Vuçiq ka thënë të martën (10 gusht) se...

Dom Gjergj Meta: Pamjet rrënqethëse të zjarreve, mbi kë bie përgjegjë...

Prononcim për shtyp nga Ipeshkvi i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta   Pamjet rrënqethëse që na vijnë nga Munella dhe Thirra në Dioqezën tonë të Rrëshenit dhe jo vetëm prej...

Presidenti Meta akordon Dekorata “Nderi i Kombit” për xhudistet, D’I...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” dy xhudistet kampione nga Kosova, fituese të “Medaljes...

Parlamenti i Kosovës dështoi të miratojë një rezolutë për zbatimin e...

Parlamenti i Kosovës dështoi të miratojë një rezolutë për zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit për normalizimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që u nënshkrua më 4 shtator të...

Dikur Beniamin, Sot i Anatemuar e i Përzënë nga SHBA

Genc Mlloja Një thirrje 'pranuan!', që lëshoi një ish - diplomat i lartë në Departmentin e Shtetit amerikan, çoi në këmbë Dr. Sali Berishën e të ndjerin Gramoz...

CSIS: Duhet bashkërendim transatlantik për bisedimet Kosovë – Serb...

Ish i dërguari amerikan për Ballkanin, James O’Brien, aktualisht zëvendëskryetar i “Albright Stonebridge Group” dhe Peter Beyer, bashkërendues i qeverisë gjermane për çështjet transatlantike, thanë të mërkurën se...

“Open Balkan”/ Diaspora për Shqipërinë e Lirë letër Kryemi...

Diaspora për Shqipërinë e Lirë është kundër ”Mini-Shengenit” ose siç tashmë është quajtur ”Open Balkan”. Përmes një letëre të hapur drejtuar kryeministrit Edi Rama, ata kanë shprehur shqetësimin...

1 vit që nga protestat opozitare/ Mbretëria e Bashkuar bën thirrje për ...

Autoritetet Bjelloruse duhet të fillojnë një dialog kuptimplotë me opozitën dhe të mbajnë zgjedhje të reja presidenciale, pasi popullsia ka të drejtë të "vendosë në mënyrë demokratike për...

Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi, Rama: Lehtësim i lëvizj...

Shqipëria dhe Mali i Zi hapën sot pikën e përbashkët kufitare në Grabom, Malësi e Madhe, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballkani të Hapur, si...

DW: Lidhjet e Vuçiqit dhe qeverisë serbe me mafian?

Një skandal i madh mafio-politik po trondit Serbinë. Lidhjet e krimit të organizuar me gjasë arrijnë deri në krye të qeverisë serbe në Beograd. Përplasjet mafioze janë parë...

Odiseja-2021 e sipërmarrësve në hapësirë

Misha Brkiç, Danas[i] Nëse dikur ishte sprint mes dy shteteve, tani duhet të jetë një maratonë me shumë kompani pjesëmarrëse. Në garën e paparë të më shumë se...

Maqedonia e Veriut shënon festën e Ilindenit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, me rastin e festimit të 2 Gushtit - Ditës së Republikës - Ilindeni, tha se kjo ditë është një proces i...

Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vi...

Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, pas Beogradit ka ardhur edhe në Tiranë.Ai ka vizituar Tiranën, duke takuar edhe kryeministrin Edi Rama, me të...

Sot katër vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me...

Katër vite më parë në ditë të sotme u nënshkrua Marrëveshje për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Marrëveshja është nënshkruar në...

Riatdhesohen në Shqipëri 14 fëmijë dhe 5 gra nga Siria, Rama: Nuk do t...

19 shtetas të tjerë shqiptarë, gra dhe fëmijë nga kampi Al Hol në Siri janë kthyer sot në Shqipëri. Për kurorëzimin e këtij operacioni të vështirë drejt Libanit...

Amerika e ringjall gjithmonë Sali Berishën!

Florjan Nuri/ Diku dhe dikur kam lexuar se kur Presidenti Rugova ne takim me Presidentin Clinton kishte kerkuar me kujdes rehabilitimin e figures se Sali Berishes, pas ngjarjeve...

Vuçiç dhe Erdogani bisedojnë për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar më 30 korrik se pret që Turqia dhe presidenti Rexhep Tayip Erdogan të vazhdojnë të mbështesin dialogun mes Kosovës dhe Serbisë....

Parlamenti i Republikës Sërpska e shpall të pazbatueshëm ndalimin e moh...

Parlamenti i Republikës Sërpska të premten miratoi me procedurë urgjente Ligjin për Moszbatimin e Vendimit të Përfaqësuesit të Lartë në Bosnje dhe Hercegovinë (BeH) Valentin Inzko për ndalimin...

Deklarata e Yuri Kim, reagon Sali Berisha: Shqiptarët janë njerëz të li...

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të ambasadores Yuri Kim. Njoftimi i plotë Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe...

Shkupi miraton “vijat e kuqe” ndaj Sofjes! VMRO: RMV s’mund të negoc...

Me votat e 95 deputetëve, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi një rezolutë lidhur me kontestin me Bullgarinë, i cili ka bllokuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis...

BE-ja “as në qiell as në tokë”! Borelli: nëse Bajden është takuar...

Zoran Meter, Gjeopolitika[i] Janë të pabesueshme akrobacitë e përfaqësuesve të lartë të BE-së, ndër të tjerët (dhe më kryesori) edhe të vetë Borellit. Jo shumë kohë më parë,...

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë

Qeveria e Kosovës thotë se iniciativa e 'mini-Shengenit' është nismë pa vizion për rajonin. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, nuk ka marrë pjesë në Forumit Ekonomik për Bashkëpunim...

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armë...

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar të enjten njëra-tjetrën për prishje të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Rusia, të cilën e kanë pranuar të dyja vendet, me qëllim të ndarjes...