KOSOVA

Hapen varrezat masive, por jo edhe arkivat

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq së fundmi ka deklaruar se në Kosovë ka varreza masive të serbëve. Po për cilat varreza dhe për çfarë krimesh e ka fjalën?...

Hoti: 28 nëntori, ditë feste për çdo shqiptar

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, për nder të festës së 28 nëntorit, shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, bëri homazhe në Prishtinë para shtatores së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim...

A do ta shpëtojë Biden ‘George Washingtonin e Kosovës’?

Nga Peter Lucas* Njeriu që Joe Biden përshëndeti dikur si "George Washington i Kosovës" tani ulet në një qeli paraburgimi në Hagë i akuzuar për krime lufte dhe...

Dita e Forcës/ Ushtria e Kosovës është e zonja t’i dal zot atdheut n...

Ushtruesja e detyrës së presidentes Vjosa Osmani u është drejtuar për herë të parë ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), me rastin e Ditës së Forcës....

Kriza për presidentin në Kosovë/ Kryeministri Hoti jep dorëheqjen?

Pas aludimeve për një dorëheqje të mundshme ka reaguar kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, i cili ka përgënjeshtruar këto informacione duke thënë se nuk janë të vërteta. Përmes...

Osmani: Do të shfuqizohen vendimet që janë në kundërshtim me praktikat...

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka thënë të mërkurën se do të shfuqizojë dekretet e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që janë në kundërshtim me praktikat...

Kosovë/ Partia e Drejtësisë, Gjilan propozon Prof. Ferid Aganin për Pre...

Partia e Drejtësisë dega në Gjilan, diskutoi për aktualitetin politik në vend dhe sfidat nëpër të cilat po kalon vendi. Kriza ekonomike si pasojë e pandemisë, por edhe...

Prioritetet strategjike të Kosovës gjatë administratës Biden

Nga Ali HOXHA* Një veçori tejet negative e gjithë aktorëve politik në Kosovë është prioritizimi i interesave personale mbi interesat strategjike dhe afatgjate të shtetit. Siguria kombëtare jo...

Borrel: “Shkëmbimi i territoreve midis Beogradit dhe Prishtinës nuk...

Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme ka konfirmuar se ka patur një propozim ide për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Duke folur për median...

Nenad Rashiç: “Beogradi dhe Prishtina po përdorin diskurs nacionalist q...

“Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”,...

Pacolli letër Ramës “Shqipëria të udhëheq një fushatë diploma...

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i ka dërguar një letër kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama ku kërkohet nisja e një fushate diplomatike kundër raportit të...

Borrell: Beogradi dhe Prishtina të mos i lëvizin ambasadat në Jeruzalem

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian Joseph Borrell tha se blloku priste që Beogradi dhe Prishtina të mos lëviznin ambasadat e tij izraelite nga Tel Aviv në Jeruzalem....

Serbia konfirmon varrezën masive por jo nëse janë eshtra të shqiptarëv...

Kryetari i Komisionit për të Pagjeturit në Qeverinë e Serbisë, Velko Odaloviq, ka konfirmuar sot se në një gurore në Kizhevik afër Rashkës janë gjetur mbetje mortore për...

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon nisjen e gjykimit në qershor ...

Në konferencën statutore apo të ecurisë së çështjes, mbrojtja e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, ka kërkuar që gjykimi për krime lufte dhe krime...

HAGË/ Nis gjyqi për ‘krime lufte’, ish-drejtuesit e UÇK dalin sëris...

Nis në Hagë konferenca për ecurinë e çështjes në ngarkim të Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit. Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve...

Gjendet në Serbinë jugore një varr i dyshuar masiv me eshtrat e viktimav...

Ekspertë të mjekësisë ligjore nga Kosova thanë se eshtra njerëzish në minierën e hapur në Kizevak gjatë gërmimeve pranë qytetit serb të Rashkës të hënën. Arsim Gerxhaliu, drejtor...

Isa Mustafa vendos pikat mbi “i” ndaj akuzave kundër Bashës:...

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka vendosur pikat mbi  i ndaj te gjitha akuzat  kunder  kreut të PD-së, Lulzim Basha, gjatë kohës sa kishte qenë pjesë e UNMIK-ut...

Financimi i gjyqit për ish krerët e UÇK-së/ Bytyçi-Kurtit: Populizëm!...

Studiuesi dhe njohësi i çështjeve rajonale, Enver Bytyçi replikon në distancë me ish kryeministrin e Kosovës dhe liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti. Ky i fundit, ditën e sotme, kërkoi...

Albin Kurti: Specialja është e padrejtë dhe e njëanshme në raport me U...

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për herë të parë rreth aktakuzave të fundit dhe arrestimeve që ka kryer Gjykata Speciale në Kosovë. Në një konferencë...

Kush është agresori që po kërcënon Serbinë?

Editorial Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç u takua me ambasadorët e vendeve të Quintit në Beograd. Ai takua me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Godfrey,...

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja anti-COVID

Nga e premtja do të hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID në Kosovë. Ato tashmë janë votuar në Qeveri të Kosovës. Qeveria e Kosovës i ka miratuar...

BE: Kosova duhet ta kuptojë se dialogu nuk ka alternativë

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka alternativë dhe Prishtina dhe Beogradi duhet të jenë të gatshme për vazhdimin e tij dhe arritjen e kompromisit, ka thënë për...

Selimi në Hagë: Jam vetëm çlirimtar, luftën e kemi nisur me Adem Jasha...

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, pas dëgjimit të aktakuzës, ka mbajtur një fjalim të gjatë ku ka kundërshtuar aktakuzën e ngritur ndaj tij. “E...

Kadri Veseli para gjykatës: Jam i pafajshëm për të gjitha akuzat

Ish kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha të martën se është i pafajshëm për të gjitha akuzat e Prokurorisë së Posaçme e cila e ngarkon...

Po sot, Shqypni, pa m’thuej si je?

Sot Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi u njoh me aktakuzën për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit që Dhomat e Specializuara në Hagë kanë ngritur ndaj...

Ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklarohet në Hagë: Jam i Pafajsh...

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është paraqitur për herë të parë në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, pasi më 5 nëntor u konfirmua...

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia nënshkruajnë Memorandum për t...

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi për të luftuar pandeminë e koronavirusit dhe për të mundësuar kalimin e kufirit me karta identiteti  brenda...

Jakup Krasniqi në Hagë: Nuk jam fajtor…“I kam dhënë zë luftës...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi u deklarua i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit që Dhomat e Specializuara në Hagë kanë ngritur...

Thaçi dhe Krasniqi në paraqitjen e parë në Hagë

Të hënën, në Dhomat e Specializuara në Hagë, të njohura edhe si Gjykata Speciale, do ta kenë paraqitjen e parë ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ish-kryetari i...

Gjykata Speciale zbardhet akt-akuzën për krerët UÇK-së

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara konfirmon aktakuzën kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Kështu ka njoftuar Gjykata Speciale përmes një komunikate...

Engel: Bëj thirrje që SHBA-ja të ekzaminojë punën e Gjykatës Speciale

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel tha se Hashim Thaçi tregoi respektim ndaj ligjit, kur dha dorëheqje nga posti i presidentit,...

Të gjitha dorëheqjet dhe emërimet në qeverinë dhe lidershpin e Kosov...

Për 24 orë, Kosova po përjeton lëvizjet dhe ngjarjet më të bujshme pas luftës.  Katër figura eminente të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) u dërguan në paraburgimin e...

Vjosa Osmani flet si Presidente: Serbia dhe Kosova nuk duhen barazuar, kur...

Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani ka folur sot për herë të parë pas dorëheqjes së Hashim Thaçit, të cilit iu konfirmuan aktakuzat për krime lufte, së...

BE-ja reagon pas zhvillimeve të fundit në Kosovë

Bashkimi Evropian ka reaguar pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ndaj të cilit janë konfirmuar aktakuzat nga Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë. Në reagimin...

Zyrtare/ Vjosa Osmani merr detyrën e presidentit të Kosovës

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë zyrtarisht pozitën e ushtrueses së detyrës së presidentit, pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, pasi ndaj tij...

Hashim Thaçit i konfimohet akt-akuza nga Gjykata Speciale, jep dorëheqjen...

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për media ka bërë të ditur se sot i është konfirmuar aktakuza nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale. “Para...

EULEX arreston ish-kryeparlamentarin e Kosovës Jakup Krasniqin

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Kransiqi është arrestuar nga forcat e EULEX. Lajmi konfirmohet nga avokati i z. Krasniqi, i cili shton se klienti i tij do...

EULEX-i “bastis” shtëpinë e ish-zëdhënësit të UÇK, Jakup Krasni...

EULEX-i dhe forca të shumta policie kanë rrethuar shtëpinë e Jakup Krasniqit. Mësohet se efektivët kanë mbërritur në shtëpinë e tij rreth orës 06:00 ndërkohë që arsyet nuk...

Borrell kundër kërkesës së Thaçit për mandatin e Speciales: E papranu...

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, e konsideron të papranueshme kërkesën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për ndryshime kushtetuese...

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja kundër koronavirusit

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka mbajtur mbledhje korresponduese (mbledhje elektronike), në të cilën...

Kosova me masa të reja kundër koronavirusit

Kosova do të vendosë masa të reja për të frenuar përhapjen e mëtejme të koronavirusit të ri. Kështu tha ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj,...

Dialogu Kosovë-Serbi – Një hap tjetër përpara me këndvështrime ...

Kosova dhe Serbia diskutuan në Bruksel për çështje të pronës dhe të pretendimeve financiare. Veç tyre Serbia kërkon që Asociacioni i Komunave me shumicë serbe të ketë kompetenca...

Trump: E ndalëm konfliktin 400-vjeçar Kosovë – Serbi, për 20 minuta...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka vazhduar tubimet zgjedhore para zgjedhjeve presidenciale. Mbrëmjen e kaluar, ai ishte në Nebraska dhe gjatë fjalimit nuk harroi që...

Presidenti Thaçi flet për krimet në Kosovë: UÇK nuk u hakmor asnjëher...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka folur për krimet e luftës si dhe akuzat ndaj UÇK-së dhe anëtarëve të...

Maqedonia e Veriut dhe Kosova nënshkruajnë me SHBA Memorandumin për rrje...

Qeveria e Shteteve të Bashkuara nënshkroi në Shkup Memorandumin për Mirëkuptim dhe Siguri të Teknologjisë 5G me qeverinë e Maqedonisë së Veriut dhe atë të Kosovës. Nënsekretari amerikan...

Kryeministri Hoti vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut për rrjetin 5G

“Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj.Meliza Haradinaj – Stublla, do të qëndrojë sot për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut,...

Kosova në Këshillin e Sigurimit/ “Serbia sikur ka harruar krimet e ...

Takimi i Këshillit të Sigurimit për Kosovën ka filluar të mërkurën, më 21 tetor, me gjysmë ore vonesë, sepse Rusia kërkonte largimin e ministres së Jashtme të Kosovës...

Zhduken mbi 2 milionë euro nga Thesari i Kosovës

Përmes një konference të jashtëzakonshme për media edhe ministrja e Financave në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami, ka konfirmuar se kanë ndodhur katër transaksione të paligjshme në vlerë...

Zais dhe Jovanovic: Marrëveshjet ekonomike Kosovë – Serbi nuk zëvendë...

Zyrtarë të lartë të administratës amerikane qëndruan për dy ditë në Kosovë, në një vizitë që kishte për qëllim zbatimin e marrëveshjes për normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi, që u...

Kosova kushtëzon marrëveshjen finale me çështjen e të pagjeturve

Pa kapitullin për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë, nuk mundet dhe nuk do të ketë marrëveshje përfundimtare me Serbinë, kanë deklaruar zyrtarët...

Qeveria e Kosovës miraton planin për zbatimin e marrëveshjes së Uashing...

Qeveria e Kosovës ka miratuar planin për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit në Uashington, për normalizim ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj ka thënë se...

​Nipi i Adem Jasharit: S’mund të ndryshohet Kushtetuta në emër të m...

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, i cili njëherësh është nipi i komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharit u ka bërë thirrje institucioneve të...

Biden kritikon politikat e Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë: Pavarësia e K...

Kandidati për president i SHBA-ve Joe Biden ka lëshuar një deklarate përmes së cilës u drejtohet shqiptarëve. Mes tjerash Biden dhe kandidatja për nënpresidente Kamala Harris deklarojnë se...

“Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të ndryshohet”/ Isa...

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas deklarimeve të dërguarit Special të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak se “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël dhe mund të...

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti bën thirrje publikisht që të...

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka dalë kundër presidentit aktual të SHBA’së, Donald Trump dhe ka ftuar shqiptarët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ta...

Kompetencave të Asociacionit/ Mustafa publikon letrën e dërguar nga Mog...

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka publikuar të enjten një letër që ka thënë t’i ketë dërguar ish-Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë...

Lajçak: Pa Asociacionin e Komunave Serbe nuk ka marrëveshje Kosovë-Serbi

I ngarkuari i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Lajçak tha në Prishtinë, se zbatimi i asociacionit të komunave serbe duhet të bëhet realitet pas nënshkrimit të marrëveshjes finale Kosovë-Serbi....

Lajçak në përpjekje për të zhbllokuar dialogun Kosovë-Serbi

Zhbllokimi i ҫështjes së asociacionit të komunave me shumicë serbe arsyeja e vizitës që po realizon në Prishtinë dhe Beograd, i ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë Serbi...

Hoti pas takimit me Lajçak: Nuk ka formim të Asociacionit pa marrëveshje...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se nuk do të themelohet Asociacioni i Komunave Serbe pa u arritur marrëveshja finale me Serbinë. Këto komente, kryeministri Hoti i...

Petkoviq: Nëse Prishtina nuk e formon Asociacionin, serbët do të largohe...

Nëse Prishtina nuk e zbaton detyrimin nga marrëveshja e Brukselit, atëherë edhe detyrimet e Serbisë nga ai dokument do të pushojnë, ka thënë, Petar Petkoviq, drejtor i ri...

Borrell: Arritja e Marrëveshjes Kosovë-Serbi është çështje muajsh

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha të martën në Luksemburg para ministrave të jashtëm të BE-së  se dialogu ndërmjet...

Presidenti Thaçi: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje r...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ndodhet aktualisht në SHBA, është shprehur se ka marrë mbështetje të plotë për integrimin euro-atlantik të Kosovës. Thaçi shton po ashtu...

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani: ”Edi Rama ishte pjes...

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka shpërthyer në kritika ndaj Kryeministrit shqiptar Edi Rama. Hasani e cilësoi Ramën si ofertues të parë të idesë së korrigjimit të...

Kosova të ndërpresë bisedimet pas deklaratave skandaloze të zyrtarëve ...

Nga: Msc. Skender Berisha Qeveria Hoti e zhgënjyer me deklaratat e disa zyrtarëve publikë në Serbi. Të ulëta dhe të papranueshme u cilësuan deklaratat e disa zyrtarëve politik...

Armenia dhe Azerbajxhani arrijnë marrëveshjen për armëpushim me ndërmj...

Armenia dhe Azerbajxhani ranë dakord me ndërmjetësimin e Moskës për armëpushim, por ende jo për kushtet specifike. Dy javë pas rinisjes së luftimeve mbi rajonin e Kaukazit, Nagorni-Karabah,...

Ministri grek Dendias në Prishtinë: Njohja nga Greqia? “Ne jemi fqi...

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, vizitoi sot Prishtinën ku u prit fillimisht nga homologia e tij, Meliza Haradinaj. Kryediplomati helen ka dhënë shenja të forta se Greqia së shpejti do...

Justifikimi/ Varhelyi: Kosova ka plotësuar kushtet për liberalizimin e vi...

Sikundër ndodhi një ditë më parë në Shqipëri, ku u tha se që kushtet jane plotësuar por duhen bindur shtetet anëtare Komisioneri Varhelyi ka përdorur të njëjten retorike...

Grenell: Presidenti Trump, do angazhohet edhe për normalizim të raporteve...

Emisari amerikan për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, ka thënë se presidenti amerikan, Donald Trump, do të angazhohet edhe për normalizim të raporteve politike...

Shtëpia e Bardhë falënderon presidentin Thaçi për dekorimin e Donald T...

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Robert O’Brien, e ka falënderuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për dekorimin e Presidentit të Shteteve...

Rama merr përgjigjien e padëshiruar nga Serbia. Nuk ishte meme…

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së ministrit serb Aleksandër Vulin. Gjatë një komunikimi me gazetarët Rama tha se  ndihej i neveritur kur pa që deklarata e...

Kosova në agjendën e Këshillit të Sigurimit më 21 tetor

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë për këtë vit, pas...

Kosova emëron diplomaten me origjine hebreje si e Ngarkuar me Punë në I...

Ines Demiri, diplomatja e njohur kosovare me orgjinë hebreje, është emëruar si e Ngarkuar me Punë e Republikës së Kosovës në Izrael. Lajmin e bëri të ditur vetë zv/konsullesha...

Mbledhja e dy qeverive Shqipëri-Kosovë/ Firmosen 14 marrëveshje!

Qeveria e Shqipërisë dhe e Kosovës nënshkruan ditën e sotme 14 marrëveshje mes dy vendeve në një mbledhje ndërqeveritare. Ajo u zhvillua në Tiranë në Pallatin e Kongreseve...

Axhenda/ Sot në Tiranë, mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri-K...

Sot në Tiranë mbahet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Pjesë e diskutimit pritet të jetë edhe projekti hekurudhor Prishtinë-Durrës. Mbledhja e përbashkët...

Ambasadori amerikan, Kosnett: Çdo qeveri e ardhshme në Kosovë e Serbi du...

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti është duke dështuar që të miratojë ligjin për rimëkëmbje ekonomike si pasojë e mungesës së numrave në Kuvend. Një situatë e tillë...

BE: Asociacioni i komunave serbe të krijohet në bazë të opinionit të G...

Bashkimi Evropian ka sqaruar se qëndrimi i saj mbetet se të gjitha marrëveshjet e arritura në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë duhet të zbatohet dhe se në zbatimin...

Kryediplomati serb, Daçiç: 99% e sigurtë që Thaçi do arrestohet

Pas arrestimeve të javës së kaluar nga Gjykata Speciale e Kosovës të tre ish-eprorë dhe veteranë të UÇK-së, Beogradi pret që radha do i vijë edhe kreut politik...

Qeveria e Kosovës miraton 14 marrëveshje bashkëpunimi me Shqipërinë, n...

Qeveria e Kosovës miratoi sot 14 marrëveshje bashkëpunimi me Shqipërinë. Të njëjtat pritet të nënshkruhen të premten në mbledhjen e dy qeverive. Ndër të tjera, më 2 tetor...

Bashkimi Evropian tenton ta rikthejë Kosovën në tavolinën Suedeze!

Nga Msc. Skender Berisha Shantazhi i Bashkimit Evropian ndaj Kosovës siq duket shkoi huq. Ajo provoi me anën e shantazhit të arrijë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë,...

Kryeministri Hoti: Asociacioni, temë e mbyllur; qeveria është stabile. R...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përsëriti të hënën se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është një temë tashmë e mbyllur. “Ajo temë nuk...

Marrëveshje mes Kosovës dhe Shqipërisë apo mini-Shengen?

Kosova dhe Shqipëria nuk kanë nevojë të nënshkruajnë më marrëveshje bashkëpunimi mes njëra-tjetrës, tani kur në Uashington, Kosova është dakorduar të jetë pjesë e mini-Shengenit, thotë Emir Abrashi,...

Ish-zëvendës kryeministri i Kosovës: Grenell për fushatën elektorale n...

Ish-zëvendës kryeministri i Kosovës, Haki Abazi thotë se Lëvizja Vetëbendosje nuk ka preferuar një përplasje me të dërguarin e SHBA për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Në një lidhje...

Bastisja e zyrave të UÇK-së-/ A i njeh EULEX-i institucionet e Kosovës...

EDITORIAL Selia e Organizatës së Veteranëve të UÇK’së në lagjen Qafa u bastis mëngjesin e sotëm nga rreth 50 policë ndërkombëtarë, të maskuar e të armatosur. Këta policë...

Arrestimet në UÇK, Presidenti Thaçi: Kosova gjithmonë ka qenë në anë...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një deklaratë për media pas bastisjeve dhe arrestimeve në OVL – UÇK, ka thënë se qytetarët e Kosovës dhe tërë...

Kosovë, arrestohet kreu i veteranëve të UÇK-së

Arrestohet kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK në Kosovë. Hysni Gucati është arrestuar nga njësia speciale e EULEX. Mëngjesin e kësaj të premte, njësia speciale...

Kosovë/ Ujmani do të quhet “Liqeni Trump”

I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan Donald Trump, për dialogun Kosovë–Serbi, Richard Grenell, në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë lajmin e Gazetës Express ku thuhet...

Presidenti Thaçi: Prerja e rrugës për Uashington ka qenë befasuese

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se dikë e pengoi mundësia e arritjes së marrëveshjes në Uashington në muajin qershor. E sipas, tij andaj edhe iu publikua...

Vjen arrestimi i parë në Kosovë nga Specialja: s’është Thaçi!

Zyra e Prokurorit të Specializuar, me seli në Hagë, njoftoi të enjten se ka arrestuar Salih Mustafën. Mustafa, në kohën e fundit, ka qenë zyrtar i lartë në...

Vuçiç në OKB: Dialogu do arrijë një zgjidhje për çështjen e Kosovë...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi mbrëmë para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (Asambleja e Përgjithshme e KB) se Beogradi beson se dialogu do të jetë...

Ukraina paralajmëron njohje të mundshme të shtetit të Kosovës

Kievi zyrtar paralajmëron një njohje të mundshme të shtetit të Kosovës. Paralajmërimi është bërë nga zëvendësministri i Jashtëm ukrainas, Vasyl Bodnar, i cili ndodhet për një vizitë në...

“Dekoratë nga Kosova”, Grenell: Nuk duam fjalë boshe – do t...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi të hënën mbrëma me Medaljen Presidenciale të Meritave, ambasadorin Richard Grenell, në nderim të kontributit të jashtëzakonshëm të Shteteve të Bashkuara për...

Trump e kthen Kosovën 21 vite pas/ “Po i ndalim vrasjet masive mes Kosov...

Trump e kthen Kosovën 21 vite pas duke thëne se: “Po i ndalim vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë". Në fakt kjo ka përfunduar me luftën e UÇK-së...

Dialogu Kosovë-Serbi/ Grenell nesër në Kosovë bashkë me 13 zyrtarë t...

Emisari Special i Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, nesër do të vijë në Kosovë bashkë me 13 zyrtarë tjerë amerikanë.  Njeriu kryesor që po ndërmjetëson në...

Thaçi takohet në Stamboll me Erdogan: “Bisedë frytdhënëse, për...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar të dielën me presidentin e Turqisë, Recep Tayip Erdogan në Stamboll. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Thaçi ka paralajmëruar...

Dosjet e UÇK-së/ QUINT i kërkon Kosovës të mos dëmtojë misionin e Gj...

Pasi për herë të dytë pranë zyrave të OVL të UÇK-së u lanë qindra dosje sekrete të Gjykatës Speciale, vendet e QUINT-it i kërkojnë Kosovës të mos dëmtojë...

Kosovë/ Hashim Thaçi i akordon “Urdhrin e Lirisë” presidentit Trump

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka ndarë presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, “Urdhrin e Lirisë”, në shenjë mirënjohjeje për kontributin e SHBA-së për lirinë e...

Spanja mund ta njohë Kosovën nëse arrihet një marrëveshje me Serbinë

Ministria e Jashtme Spanjolle ka paralajmëruar se mund ta konsiderojë njohjen e Kosovës në rast të një marrëveshjeje me Serbinë. Spanja do të ishte e gatshme të njihte...

Ujmani është toka jonë

Nga Albin Kurti Ujmani nuk është pasuri natyrore por liqen artificial. Ujmani është pasuri, sepse është pasuri e Kosovës; jo pasuri natyrore, sepse i ndërtuar nga dora e...

Hoti: Si mund të thoni se në SHBA sponsorizohet marrëveshje e dëmshme p...

Kryeministri Avdullah Hoti po raporton para deputetëve të Kosovës për marrëveshjen, që e ka nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Hoti thotë se marrëveshja është e mirë, e Qeveria...

Sot dialogu në Bruksel/ Serbët nuk ulen me palen kosovare, takimet e ndar...

Zëdhënësi i Komisionit Evropian për çështjet e politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Peter Stano, sqaroi sot se të dyja palët, Kosova dhe Serbia, kanë rënë dakord...