MAGAZINË

28 Nëntori/ Dubai, dhe Stambolli ‘vishen’ kuq e zi në shenjë respek...

Shumë vende në botë i janë bashkuar festës shqiptare në këtë 28 nëntor. Një urim i veçantë, Shqipërisë i ka ardhur në këtë 108-vjetor të Pavarësisë edhe nga...

Efikasiteti i Sputnik V mbi 95% 42 ditë pas dozës së parë, deklaron Gam...

Sputnik V i Rusisë, i cili aktualisht është duke kaluar fazën e tretë të testimit klinik, u bë vaksina e parë anti-COVID që u regjistrua në botë. N.F....

Rusia deklasifikon dokumentet sovjetike rreth garës së hënës me SH.B.A.

Ndërsa Bashkimi Sovjetik ishte i pari që nisi një njeri në hapësirë, ai humbi garën për në Hënë me SHBA në 1969. Tani, ndërsa Moska dhe Uashingtoni po...

“Vjosa, jo diga”/Aktori i njohur, Leonardo Di Caprio në mbrojtje të l...

Aktori i njohur, Leonardo Di Caprio, del sërish në mbrojtje të lumit Vjosa për ndërtimin e HEC-eve. Aktori me famë botërore ka postuar një foto të lumit Vjosa...

SpaceX nis me sukses 4 astronautë për në stacionin e hapësirës

SpaceX, kompania e raketave të teknologjisë së lartë e sipërmarrësit Elon Musk, nisi të dielën me sukses katër astronautë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, misioni i parë i...

Kompania Pfizer njofton sukses me vaksinën për koronavirusin

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90 për qind. Ky zhvillim...

Ndahet nga jeta ikona e humorit shqiptar Koço Devole

Mësohet se ka ndërruar jetë ditën e sotme aktori i njohur i humorit shqiptar, Koço Devole. Aktori ka humbur jetën për shkak se ishte prekur nga koronavirusi, ndërsa...

Shkencëtarët rusë mësojnë të diagnostikojnë kancerin dhe sëmundjet ...

Shkencëtarët në Universitetin Kombëtar të Kërkimeve Samara, së bashku me kolegët e tyre nga Universiteti Shtetëror i Mjekësisë Samara, kanë gjetur një mënyrë për të diagnostikuar shpejt kancerin...

Aktori i James Bond, Sir Sean Connery vdes në moshën 90-vjeçare

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare aktori i njohur me origjinë skoceze, Sean Connery. Sipas raportimeve në media, Connery ka qenë në Bahamas dhe ka vdekur në gjumë....

Shkencëtarët rusë zbulojnë se si të zvogëlohet pesha e strukturave me...

Si pjesë e një ekipi kërkimi, shkencëtarët në Universitetin Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë të Moskës MISiS (NUST MISiS) kanë gjetur një mënyrë për t'i bërë strukturat metalike...

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i...

Ndryshon ora! Akrepat lëvizin 60 minuta prapa

Akrepat e orës këtë të dielë lëvizën një orë prapa duke na mundësuar të flemë një orë më shumë. Ora e re do të na shoqërojë deri të...

Familja Mbretërore jep lajmin: Vjen në jetë Princesha Geraldinë,

Princ Leka Zogu II reagon për herë të parë pas lajmeve për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë....

Gazetarja Klodiana Lala fiton çmimin e parë nga BE për shkrimin investig...

Bashkimi Europian i ka akorduar çmimin e parë për gazetarinë investigative për vitin 2019 gazetares së News24, Klodiana Lala për shkrimin ‘Roli i krimit të organizuar në blerjen...

Boksieri shqiptar shpallet kampion bote në IBO dhe WBA,

Boksieri shqiptar nga Juniku në Kosovë, Haxhi Robin Krasniqi, është kampioni i ri në peshën gjysmë të rëndë, në IBO dhe WBA. Pas dy dështimeve në vitet 2013...

Rusia do të dërgojë një mision në Venus për të studiuar shenjat e je...

Rusia mund të dërgojë një mision urgjent hapësinor në Venus në 2027 për të studiuar shenjat e mundshme të jetës në atmosferën e planetit, tha një zëdhënës i...

FIERA DEL LEVANTE 2020, PRESIDENTI AMBROSI: “ËSHTË FITORE TË JESH ...

"LA FIERA DEL LEVANTE NË KOHËN E COVID:  KËTË VIT ËSHTË FITORE TË JESH SOT KËTU. ASNJË KRAHASIM ME TË SHKUARËN” Flet presidenti i Nuova Fiera del Levante,...

Shkencëtarët dalin me një metodë për të zvogëluar inflamacionin seko...

Studiuesit në Laboratorin e Nanomaterialeve Biomjekësore të Universitetit Kombëtar të Kërkimit Teknologjik MISiS (NUST MISiS) kanë dalë me një metodë të re për të diagnostikuar dhe trajtuar pacientët...

Shkencëtarët rusë gjejnë një antibiotik natyral universal

Studiuesit në Universitetin e Tyumen (UTMN), së bashku me kolegët e tyre , kanë parë të parët për të gjetur një antibiotik natyral universal në gjendje të kapërcejë...

Rusia prezanton pajisjen që zbulon COVID-19 në ajër

Pajisja, e cila u konceptua për herë të parë në 2015, është përsosur gjatë pesë viteve të fundit - dhe koha nuk mund të jetë më e mirë,...

Siberia ishte qendra kryesore e civilizimit në kohët e lashta, thonë shk...

Studiuesit nga Universiteti Federal Siberian (SibFU) dhe Instituti i Arkeologjisë dhe Etnografisë së SB RAS kanë zbuluar objekte antike gjatë punimeve të gërmimit në zonën Ust-Kova të rajonit...

Apple heq Kosovën nga harta, Rita Ora, Dua Lipa e shumë artistë shqiptar...

Kompania Apple” ka fshirë kufirin ndarës të Republikës së Kosovës me Serbinë në hartën e saj, duke i përfshirë në një shtet të vetëm. Kjo ka ngjallur shumë...

Hyrje falas çdo të diel, në muzetë dhe parqet arkeologjike të vendit

Turistët  dhe vizitorët të dielave vizitojnë falas, muzetë dhe parqet arkeologjike në të gjithë vendin tonë. Mnistrja e Kulturës Elva Margariti, fton vitorët vendas dhe të huaj të...

FOTO/ “Vizart”, ekspozita që mbledh bashkë punët e 50 mjeshtrave s...

“Vizart” është një nga ato ekspozita që jo vetëm nuk duhet humbur, por që duhet të vizitohet më së shumti nga nxënësit dhe studentët. Ministrja e Kulturës, Elva...

Kisha e Shën Palit në Pukë aset fetar e historik

Kisha e Shën Palit, monument kulture i kategorisë së parë, në fshatin Kabash, 5.4 km larg Pukës, e ndërtuar në shekujt II-IV pas Krishtit, kërkon vëmendjen e të...

Teleskopi ruso-gjerman përfundon studimin e parë të Gjithë-qiellit

  Observatori Hapësinor Ruso-Gjerman Spektr-RG ka përfunduar sondazhin e parë të të gjithë qiellit të vështire me rreze X, tha Instituti i Kërkimit Hapësinor i Akademisë së Shkencave...

Ndahet nga jeta Ennio Morricone

Ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, Ennio Morricone, kompozitor i mirënjohur italian dhe autor i kolonave zanore të famshme. Morricone ndërroi jetë në një klinikë në Romë,...

Vittorio Sgarbi viziton Galerinë Kombëtare të Arteve/ Margariti: Shkëmb...

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian Vittorio Sgarbi vizitoi dje Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë, ku vizitoi disa nga pavijonet e galerisë. Gjatë vizitës në...

Punime restauruese në Kishën e Manastirit të Fjetjes së Hyjlindëses n...

Në Kishën e Manastirit të Fjetjes së Hyjlindëses, në ishullin e Zvërnecit, po vijon restaurimi, pas ndërprerjes së punimeve, gjatë periudhës së masave të marra kundër COVID-19. Punimet...

Sot 28 vite nga vrasja e Giovani Falcone,

Giovanni Falcone padyshim është një prej atyre që e ka të skalitur emrin e tij në Drejtësinë Italiane. Eshtë një prej atyre njerëzve të Drejtësisë që nuk do...

Izmir/ “Bella ciao” për Ramazan nga minarja e xhamisë,

Kjo këngë është lëshuar në vend të thirrjeve për lutje, që zakonisht dëgjohet pesë herë në ditë nëpër xhami në mbarë botën. Autoritetet lokale turke të bashkësisë islame...

Mbahet online nata finale e Eurovision 2020

Organizatorët e Eurovisionit 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit, kanë vendosur që ky event të mbahet online. Finales së Festivalit Evropia të këngës përveç 41 konkurrentëve, sot...

Turistët e Hapësirës do të festojnë Vitin e Ri 2022 në Orbitë për h...

Dy turistë hapësinorë të cilët do të fluturojnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) në bordin e anijes ruse Soyuz MS-20 në fund të vitit 2021 do të kenë...

Shqipëria turistike në median japoneze: Thethi si i dalë nga përrallat

Thethi është një fshat sikur ka dalë nga përrallat, thotë shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim të gjatë për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze,...

“Ky është Dritëroi im”/ Del libri që nisi bashkëshortja dhe bashk...

“Dritëroi kishte gjetur tregimet e mia dhe i kishte mbledhur në një dosje. Disa reportazhe që kisha shkruar për artistë të kinemasë e teatrit i kishte mbledhur e...

COVID-19 – Bocelli thyen rekordin me 32 milionë shikime për 24 orë

Koncerti i Pashkëve i Andrea Bocellit, ”Muzikë për shpresën”, nga Katedralja e Milanos theu rekordin me 32 milionë klikime në 24 orë. “Një koncert që kapërceu fenë, kombësinë,...

Juri Gagarin njeriu i parë që fluturoi në orbitën e Tokës.

59 vite më parë, pikërisht më 12 prill 1961, në orën 9:07, nga baza Baykonur në Kazakistan nisej në hapësirë Vostok 1, anija e parë me ekuipazh njerëzor....

Muzeu i Louvre në Paris, tashmë mund ta vizitoni virtualisht

Në këto ditë të përhapjes së koronavirusit nëpër botë, teksa të gjithë njerëzit janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, muzeumet më të famshme në botë...

Andrea Bocelli koncert të dielën e Pashkës/ “Ne do ta përqafojmë...

Tenori i operas italiane Andrea Bocelli, një nga më të famshmit në botë, do të performojë nga katedralja e Milanos, të dielën e Pashkës (12 prill) me anë...

Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja

Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për media ishte ajo...

Sharon Stone vlerson ndihmen e mjekeve shqiptarë: Faleminderit me gjithë ...

Aktorja e njohur, Sharon Stone, nëpërmjet një statusi në median sociale, ka falenderuar publikisht shqiptarët për gjestin e rrallë ndaj italianëve, me dërgimin e 30 mjekëve, në këto...

Barbara D’Urso falënderon Shqipërinë për ekipin mjekësor: Jam e emoc...

Prezantuesja e njohur italiane, Barbara D’Urso falënderoi mbrëmjen e djeshme Shqipërinë për dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali në ndihmë të stafeve italiane që përballen me...

Astrologia Suzan Miller: Shkaku i pandemisë është bashkimi i Plutonit me...

Si asnjëherë më parë astrologia e famshme Suzan Miller ka hyrë live në “Instagram” dhe ka bashkëbiseduar me ndjekësit e saj”. Ajo ka folur mbi çështjen e pandemisë...

Bill Gates : Covid-19, “Një qëllim shpirtëror”

"Unë jam një besimtar i fortë dhe mendoj që ka një qëllim shpirtëror prapa çdo gjëje që ndodh, pavarësisht nëse kjo është ajo që ne e perceptojmë si...

Rihanna dhuron pesë milionë dollarë për të luftuar koronavirusin

Këngëtarja me famë ndërkombëtarë, Rihanna, ka dhuruar plotë pesë milionë dollarë në përpjekjet për lehtësimin e koronavirusit përmes fondacionit të saj, Clara Lionel (CLF). Nëpërmjet një postimi në...

Misioni i Parë Hënor në Historinë Moderne të Rusisë, gati në Tetor 2...

Nisja e anijes së parë ruse në Hënë pas një ndërprerje 45-vjeçare është planifikuar për 1 tetor 2021, njoftoi një shkencëtar rus i hapësirës në një takim të...

Tom Hanks dhe bashkëshortja e tij preken nga koronavirusi gjatë xhirimeve...

Tom Hanks dhe gruaja Rita Ëilson janë shpallur pozitiv me koronavirus. Aktori dhe gruaja e tij ishin në Australi për të prodhuar një film Baz Luhrmann për Elvis...

Shkencëtarët rusë regjistruan një patentë për transmetimin e energji...

Instituti Radioteknik i Moskës i Akademisë së Shkencave Ruse ka regjistruar një patentë për një sistem të transmetimit të energjisë nga një termocentral diellor që rrotullohet në sipërfaqen...

Bashkëpunim gjermano-francezo-shqiptar në hulumtimin e qytetit antik të ...

Qendra e gërmimeve në Apolloni, në afërsi të Fierit, është një vend ku sot takohen arkeologe dhe arkeologë nga shtete të ndryshme. Gjatë një vizite me studiuese dhe...

Shkencëtarët e SHBA-së dhe Rusisë do të rifillojnë kërkimin për esh...

Shkencëtarët e SH.B.A dhe Rusisë do të rifillojnë kërkimin për mbetjet e Dukës së Madhe Michael Romanov Shkencëtarët nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara planifikojnë të rifillojnë kërkimin...

Papa Françesku me koronavirus? Vatikani hedh poshtë spekulimet: Ka një f...

Papa Françesku ditën e djeshme anuloi të gjitha takimet e planifikuara për në Romë, për shkak se kishte pësuar një “sëmundje të lehtë”.  Menjëherë pas këtij lajmi u...

10 personat më të pasur

Sipas një studimi të fundit nga agjencia e vlerësimit Hurun, numri i miliarderëve në botë është rritur me 346, duke arritur në numrin e 2.816 personave me një...

Google shton edhe pesë gjuhë në sistemin e tij të përkthimit

Google tha se sistemi i tij i përkthimit online ka shtuar pesë gjuhë të reja: tatare, turkmene, ujgure, kinyarvanda dhe odia. Gjiganti i internetit, me seli në SHBA,...

“Nusja Kosovare ” tashmë një filtër Instagrami

Fotografia e famshme e “Nuses Kosovare”, që shfaqë traditën mbi një mijë vjeçare të Lubinjës së Zhupës së Prizrenit, e shpallur si ‘fotografia e ditës’ në 2013-tën në...

Filmi nga Koreja e Jugut – bëri historinë në ndarjen e çmimeve Oscar

Filmi “Parasite” nga Koreja e Jugut, është fitues i çmimit për filmin më të mirë, duke u bërë kësisoj filmi i parë që nuk është në anglisht por...

Rrjeti që bashkoi njerëzit në të gjithë globin, Facebook mbush 16 vje...

Sot Facebook bën plotë 16 vjeç. Një ndër rrjetet e para sociale që arriti të lidhë miliona njerëz anë e mbanë botës, mbetet ende një ndër më të...

YouTube me rregulla të reja për zgjedhjet

Kompania YouTube tha të hënën se do të heqë videot që lidhen me zgjedhjet dhe që janë "të manipuluara" për të mashtruar votuesit. Ky hap është pjesë e...

WhatsApp ndalon funksionimin në miliona telefona

Shërbimi i mesazheve WhatsApp nuk do të funksionojë më në miliona telefona duke filluar nga dita e sotme. Pajisjet Android dhe iPhone të cilat kanë sisteme operative të...

Agjensia Ruse Hapësinore konfirmon planet për të fluturuar në hapsirë ...

Projekti sekretit-eshte në zhvillim që nga viti 2010, ka për qëllim për të lehtësuar transportin e mallrave të mëdha në hapësirë të thellë, duke përfshirë me qëllim të...

Gjeniu i letrave shqiptare, Ismail Kadare, feston sot 84-vjetorin e lindjes...

Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai...

Ylli i NBA Kobe Bryant humb jeten në një aksident ajror

Legjenda e basketbollit amerikan, Kobe Bryant ka humbur jetën si pasojë e rrëzimit të helikopterit të tij privat. Lajmi bëhet i ditur nga TMZ, që zbulon se mjeti...

Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë

Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi vendosën të heqin dorë nga  nga detyrat mbretërore për të vazhduar një jetë të...

Benedikti paralajmëron Françeskun kundër heqjes së “beqarisë së...

Papa në pension Benedikti XVI  ka dalë në mbrojtje të beqarisë priftërore në Kishën Katolike pasi pasardhësi i tij Papa Francesku ka thënë se mund të konsiderojë që...

Princi Harry dhe Meghan Markle tërhiqen nga familja mbretërore

Duka dhe Dukesha e Sussex-it synojnë të tërhiqen nga pozita e "anëtarëve të lartë" të familjes Mbretërore Britanike. "Pas shumë muajsh reflektimi dhe diskutime të brendshme, ne kemi...

Si lindi sallata ruse?

Viti 2018 shënoi 155 vjetorin e recetës popullore të Olivierit, e festuar në të gjithë botën si “sallata ruse”. Të kesh këtë gatim të shijshëm dhe të përzemërt...

7 këshilla: Si ta nisni mbarë vitin e ri

Të gjithë prej nesh bien dakord se ky vit që lamë pas, ka qenë i mbushur me ngjarje të cilat kanë lënë gjyrmë tek shumë prej nesh, duke...

2020 vit i brishtë, çfarë parashikohet të ndodhë dhe pse shkurti ka 29...

Do të quhet një vit i brishtë, Viti i Ri 2020 i cili trokiti në mesnatë edhe në Shqipëri. Muaji shkurt do të ketë 29 ditë, një rregull...

I nxehti rus, bore artificiale per festat e fundvitit

Viti 2019 ka qenë viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Rusi që prej vitit 1891, kur ky vend nisi të mbledhë statistikat. Muaji dhjetor i ka...

Miliarderët e botës gjithnjë e më të pasur, kryeson bosi i Amazon,

Miliarderët e botës po pasurohen çdo vit.Në vitin 2019 500 burrat më të pasur në botë fituan 1.200 miliardë dollarë, që është 25% më shumë se 2018 sipas...

Shkencëtarët zbulojnë se për kë konkurrenca dhe bashkëpunimi punojnë...

Shkencëtarët e Universitetit Shtetëror të Psikologjisë dhe Edukimit në Moskë (MSUPE) kanë studiuar ndryshimet në zgjidhjen e problemeve tek njerëzit me stile të ndryshme të të menduarit për...

Rajoni Murmansk gati për të pritur turistë gjatë sezonit të lartë dim...

Objektet e akomodimit dhe zonat turistike në rajonin Murmansk janë të gatshëm të marrin turistë në kulmin e sezonit të dimrit, i cili po fillon tani në rajon,...

Jam vetëm, sepse e dua veten shumë e s’mund të rri me cilindo

Ne jetojmë në një shoqëri ku të qenit beqar shoqërohet me vetminë dhe trishtimin, por sa njerëz janë në çift dhe megjithatë ndjehen tmerrësisht të vetmuar? Ka shumë...

Shkencëtarët rus zbulojnë se si ruhen fjalët në tru

Shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Moskës për Psikologji dhe Edukim (MSUPE) kanë studiuar mekanizmat e ruajtjes së kuptimit foljor në memorje. Sipas shkencëtarëve, rezultatet do të ndikojnë në...

“Bashkë mundemi!” Letra emocionuese e vogëlushes italiane që dhuroi ...

Tërmeti tragjik i 26 nëntorit që goditi vendin ka tronditur të gjithë shqiptarët brenda dhe jashtë kufijve. Kjo dramë e madhe u shoqërua me solidaritet dhe ndihma nga...

Cilat janë 25 kompanitë ku vetëm logoja ju kushton miliarda dollarë?

Nga Amazon tek Disney, sipas analizës së realizuar nga Brand Finance, 25 markat më të mira në botë kapin një vlerë të përbashkët prej 1,885,607,000,000 dollarë. Shifra stratosferike...

Shkencëtarët rus dalin me eko-sorbentin që do të shpëtojë mjedisin ng...

Shkencëtarët në Universitetin e Ekonomisë Ruse të Plekhanov (PRUE) `së bashku me kolegët e tyre nga Akademia Ruse e Shkencave (RAS), kanë zhvilluar një sorbent të ri miqësor...

Dekada e nxehtësisë së jashtëzakonshme, 2019-ta ndër vitet më të nxe...

Ky vit ka qenë një nga më të nxehtit të regjistruar, ka thënë Organizata Botërore e Meteorologjisë. Trupa e Kombeve të Bashkuara thotë se planeti ka parë një...

Dhuroi 3 milionë euro për Shqipërinë por nuk e bëri publike, kush ësh...

Tërmeti në Shqipëri, tronditi të gjithë dhe bëri që të solidarizohen shumica me viktimat dhe familjet e prekura nga kjo katastrofë natyrore që goditi shtetin shqiptar. Federata, klube,...

Shkencëtarët gjejnë një mënyrë të pazakontë për të transmetuar t...

Shkencëtarët në Universitetin Samara, së bashku me Akademinë e Shkencave Ruse, kanë zhvilluar një metodë të re për krijimin e elementeve optike, e cila bën të mundur përmirësimin...

Amazon padit Departamentin amerikan të Mbrojtjes

Kompania Amazon ka ngritur një padi kundër Departamentit amerikan të Mbrojtjes. Ankesa, e paraqitur të premten në një gjykatë federale amerikane, kundërshton vendimin e Departamentit të Mbrojtjes për...

Themeluesi i Telegramit: WhatsApp, një kalë Troje. Po mashtrohen miliona ...

WhatsApp është “kalë Troje” që po shfrytëzohet për të mashtruar miliona përdorues mjaftueshëm naivë sa të besojnë se aplikacioni në pronësi të Facebook-ut ndryshon nga kompania e tij...

Agjensia e Hapësirës në Rusi krijon një sistem monitorimi me raketa me ...

Roscosmos ka dalë me një sistem që synon të sigurojë që të gjithë komponentët e raketave dhe sistemet e tjera hapësinore të mbeten në gjendje pune gjatë transportit,...

Krijohet dielli artificial

Të imitosh diellin dhe yjet nuk është e lehtë. Megjithatë një projekt ndërkombëtar po provon që të prodhojë energjinë diellore nga shkrirja bërthamore. Tashmë godina që do të...

WhatsApp po ju shkatërron telefonin? Ja zgjidhja

Përdoruesit e celularëve Android janë ankuar se përditësimet e fundit të WhatsApp po i shkatërrojnë baterinë e telefonit. Ata thonë se 50% e baterisë bie brenda pak orëve,...

Kisha nis hetimet, dy murgesha mbeten shtatzënë

Kisha Katolike ka nisur një hetim pasi dy murgesha me origjinë afrikane kanë mbetur shtatzënë. Dy gratë ushtronin misionin në Sicili. Dy rastet kanë ndodhur në pak largësi...

Parashikimi i frikshëm: Bota rrezikon të përmbytet

Sipas disa hulumtimeve të fundit, shumë qytete janë të kërcënuar të përmbyten. Bota është e rrezikuar nga rritja e nivelit të detit, tre herë më shumë se sa...

Rusia bashkohet me Kinën në “gjahun” për valët gravitacio...

Edhe pse ekzistenca e valëve gravitacionale ishte parashikuar kohë më parë në teorinë e përgjithshme të relativitetit të Albert Einsteinit, fenomeni u zbulua për herë të parë fizikisht...

5 miliarderët që nuk kanë mbaruar as shkollën e mesme

Shpesh kemi dëgjuar për braktisje të spikatura të shkollës së lartë për tu bërë më vonë miliarderë por kemi dëgjuar shumë pak për njerëz ultra të pasur që...

Cili është portreti më i pasqyruar në monedhat shqiptare?

Portreti më i pasqyruar ndër vite në monedhat e kartëmonedhat shqiptare është ai i heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Portretin e tij e gjejmë për herë të...

NASA prezanton gjeneratën e re të kostumeve hapësinore

NASA prezantoi kostumet e reja hapësinore që astronautët do të veshin gjatë misioneve të ardhshme në Hënë.  Ato janë ende në fazën e testimit, por teknikët sigurojnë se do...

27 tetor, starton ora e re dimërore

Ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj europian në vitin 1981 dhe është rinovuar çdo katër vjet. Në mëngjesin e ditës së diele të datës 27...

Agjensia ruse hapësinore Roscosmos ndërton panele diellore për të shman...

Ideja që qëndron pas shpikjes është që përmes rirregullimit të paneleve diellore, një anije kozmike mund të zvogëlojë shikueshmërinë e tij dhe të shmangë inspektimin nga satelitët e...

Telefonat e ardhshëm Goggle do të thërrasin vetë urgjencën në rast ak...

Telefonat e ardhshëm të kompanisë Google do të dinë nëse ka pasur një aksident dhe do të thërrasin për ndihmë urgjencën duke përdorur sensorë si përshpejtues dhe mikrofonat....

Vatikan, bie tavani gjatë meshës së Papës

Pjesë të vogla nga tavani i Bazilikës së Shën Pjetrit kanë rënë në dysheme gjatë mbajtjes së një meshe nga Papa Françesku për shugurimin e katër peshkopëve të...

Turqia gjobit “Facebook”-un për shkelje të të dhënave

Turqia sot ka gjobitur gjigantin e medias sociale Facebook me 1.6 milionë lira turke (mbi 281 mijë dollarë) për shkelje të të dhënave duke ekspozuar infaormacione personale të...

Rusi/ Roboti humanoid aprovohet për t’u prodhuar në mase

Një robot humanoid i prodhuar nga Rusia nga kompania Promobot me bazë Perm, Robo-C, është aprovuar për prodhimin serik. Robo-C mund t'u përgjigjet pyetjeve të njerëzve në qendrat...

Keqpërdorimet e Facebook-ut në kohën e zgjedhjeve

Rrjetet sociale mund të luajnë një rol shumë të rëndësishëm në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA. Mund të ketë edhe faktorë të tjerë negativë. Koncerni amerikan...

Google fiton të drejtën për moscensurim të kërkimeve në gjithë botë...

Gjykata Evropiane e Drejtësisë konstatoi se Google nuk ka përse të fshijë përmbajtje të caktuara në gjitha botën. Kjo do të thotë se kompania duhet të heqë rezultatet...

Shkencëtarët rusë dhe finlandezë eksperimentojnë me mjete për të «m...

Hulumtimi pritet të ketë implikime të mëdha për konceptin e "dorëzimit" ose "zgjimit" të barnave, një ide në nanomedicinë që synon përqendrimin e ilaçeve në pjesë të trupit...

“Luftim e Mundim”/ Çelet në Tiranë ekspozita kushtuar pushtimit të ...

“Luftim e Mundim” titullohet ekspozita e çelur në Muzeun Historik Kombëtar me rastin e 80-vjetorit të fillimit të Luftës së Dytë Botërore dhe vjen si rezultat i bashkëpunimit...