MAQEDONI

Mbledhje e përbashkët e dy qeverive/ Maqedoni e Veriut- Kosovë, firmosi...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti me kabinetin e tij qeveritar ka arritur të enjten në Shkup për një seancë të përbashkët ndërqeveritare me kabinetin qeveritar të...

Maqedoni e Veriut/ Jep dorëheqjen ministri i Shëndetësisë në Maqedoni,...

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një dalje për shtyp para pak çastesh para selisë së Qeverisë, ka bërë me dije se i ka dërguar kryeministrit Zoran Zaev...

Tri ditë zie në Maqedoninë e Veriut për 14 viktimat nga zjarri në spit...

Tetova ka shpallur tre ditë zie për tragjedinë që ndodhi një natë më parë. Publikohen edhe pamjet e spitalit që u përfshi nga flakët mbrëmjen e djeshme, godinë...

Tragjedi në Tetovë, zjarr në spitalin e pacientëve me COVID, dhjetra vi...

Një zjarr i madh përfshiu mbrëmjen e së mërkurës spitalin e lëvizshëm të Tetovës ku trajtohen pacientët e sëmurë me COVID-19. Të mërkurën rreth orës 21:00, në Tetovë...

30- vjetori i Pavarësisë së Maqedonisë së Veriut, Presidenti Meta uro...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi homologut Stevo Pendarovski për Ditën e Pavarësisë së Maqedonisë së Veriut. Meta thotë se bashkëpunimi mes dy...

Maqedonia e Veriut feston sot 30 vjetorin e Pavarësisë nga Ish-Federata J...

Maqedonia e Veriut, shënon sot 30-vjetorin e Pavarësisë së saj nga ish-federata jugosllave. Pavarësia ndodhi përmes një referendumi popullor, i cili e shpalli atë shtet të pavarur dhe...

Nis regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, politika thirrje qy...

Kryeministri Zoran Zaev përmes profilit të tij në Facebook u bëri thirrje qytetarëve të bashkëpunojnë me regjistruesit me qëllim që pas 20 viteve të merren të dhëna relevante...

Athina i kërkon Shkupit zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Greqia mbështet fuqishëm Maqedoninë e Veriut, por edhe të gjithë Ballkanin Perëndimor në rrugën e integrimit drejt Bashkimit Evropian, ka deklaruar në Shkup, Ministri i Punëve të Jashtme...

Arrin grupi i parë prej 149 afganëve në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut, të hënën (30 gusht) në mbrëmje, ka arritur grupi i afganëve, të cilët Qeveria në Shkup ka vendosur t'i strehojë përkohësisht derisa t'iu rregullohen...

Zaev: BE ka detyrim moral ndaj Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot mori pjesë në Forumin Evropian Alpbach, i cili këtë vit i kushtohet tre temave: "Sigurimi i së ardhmes së Evropës",...

Marrëveshja e Prespës/ Zaev dhe Tspiras marrin çmimin e paqes “Wes...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe ish-kryeministri grek Alexis Tspiras kanë marrë të dielën çmimin ndërkombëtar të paqes Westphalia për firmosjen e Marrëveshjes së Prespës. Kjo...

Arrihet marrëveshja për zgjedhjet lokale mes VMRO-ASH-AAA

VMRO DPMNE-ja dhe koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë njoftuar arritjen e marrëveshjes për koalicion parazgjedhor për zgjedhjet lokale. Në një komunikatë të përbashkët të këtyre tri...

Nga 1 shtatori, hyrja në Maqedoninë e Veriut me certifikatë vaksinimi os...

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njoftoi sot mbi rregullat e reja që do të zbatohen nga data 1 shtator, për të hyrë në territorin e Republikës...

“Përtej Ohrit”

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare. Qeveria e Maqedonisë së...

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit, Presidenti Meta: Shqiptarët të për...

“Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut të përkushtuar për stabilitetin e vendit dhe garantë të integrimit euroatlantik”, tha sot Presidenti Ilir Meta, ndërsa kujton 20-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes...

Pengesat për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

Përpjekjet e Maqedonisë së Veriut për antarësim në Bashkimin Evropian ishin bllokuar prej dy dekadash nga mosmarrëveshjet për emrin me Greqinë. Pas një kompromisi jo të lehtë që...

20 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit

Sot mbushen 20 vjet që nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Marrëveshja Kornizë e Ohrit është një kontratë shqiptaro-maqedonase për raportet e reja shoqëroro-politike...

Zjarret në Maqedoninë e Veriut/ Qeveria shpall gjendje krize për 30 dit...

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka shpallur gjendje krize për shkak të situatës me zjarret në vend, transmeton Alsat. Ekzekutivi ka marrë vendim për shpallje të...

Maqedonia e Veriut shënon festën e Ilindenit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, me rastin e festimit të 2 Gushtit - Ditës së Republikës - Ilindeni, tha se kjo ditë është një proces i...

Sot katër vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me...

Katër vite më parë në ditë të sotme u nënshkrua Marrëveshje për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Marrëveshja është nënshkruar në...

Shkupi miraton “vijat e kuqe” ndaj Sofjes! VMRO: RMV s’mund të negoc...

Me votat e 95 deputetëve, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi një rezolutë lidhur me kontestin me Bullgarinë, i cili ka bllokuar nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis...

Bullgari -Maqedonia e Veriut: Procesi i afrimit ka një rrugë të gjatë p...

Marrëdhëniet bilaterale midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut janë në një moment kritik. Që nga tetori 2019 dhe miratimi i të ashtuquajturit Pozicion Kornizë për procesin e pranimit...

25 vjet burg organizatorëve të dhunës në Kuvendin e RMV

Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me 25 vjet burg organizatorët e dhunës në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, më 27 prill të vitit 2017. Ish-kryetarin e kuvendit,...

Zaev: Të drejtat e qytetarëve tanë garantohen me Kushtetutë pavarësish...

Bllokimi nga Bullgaria i Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE dhe censusi i ri janë disa nga sfidat pët të cilat flet në intervistë me DW, kryeministri...

Arrihet marrëveshja/ LSDM dhe BDI garojnë së bashku në zgjedhjet lokale

Partitë në pushtet LSDM dhe BDI do të garojnë së bashku në zgjedhjet lokale. Marrëveshja u arrit në një takim mes kreut të socialdemokratëve Zoran Zaev dhe atij...

Riatdhesohen luftëtarë të huaj dhe anëtarë të familjeve të tyre, sht...

Mbrëmë vonë Qeveria me sukses e ka përfunduar procesin e riatdhesimit të shtetasve të Republikës së Maqedonisë së Veriut nga Siria dhe Iraku – katër burra – luftëtarë...

Maqedonia e Veriut miraton ligjin për ndërtimin e rrjetit rrugor “Korri...

Presidenti Stevo Pendarovski e nënshkroi Dekretin për shpalljen e Ligjit për përcaktim  të interesit publik dhe nominimit të një partneri strategjik për implementim e projektit  për ndërtim të...

5-vjetori i tentativës për grusht shteti në Turqi/ Përkujtohet me solem...

Si sot 5 vjet më parë, më 15 Korrik 2016, Turqia u përball me një përpjekje për grusht shteti, ngjarje e cila perkujtohet çdo vit jo vetem në...

Zoran Zaev: Xhaferi e shkeli kushtetutën që foli shqip në PE

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi e ka shkelur kushtetutën kur ka folur në gjuhën shqipe në sesionet në kuadër të Parlamentit Evropian, vlerëson kryeministri...

Maqedonia e V. dhe Greqia arrijnë marrëveshje për gazsjellësin

Maqedonia e Veriut dhe Greqia të premten nënshkruan në Athinë marrëveshjen për ndërtimin e gazsjellësit mes dy shteteve. Me realizimin e projektit, Maqedonia e Veriut bëhet korridor energjetik...

Rezoluta e VMRO-DPMNE-së për bisedimet me Bullgarinë

Shkup: Opozita maqedonase VMRO-DPMNE kërkon konsensus të gjerë lidhur me negociatat për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian. Partia maqedonase në opozitë,...

Ish-Komandanti i NATO-s, Wesley Clark në Shkup

Ish-Komandanti i forcave të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Wesley Clark ishte të enjten në Shkup, ku u prit nga Kryeministri Zoran Zaev dhe nga Kryetari i Bashkimit...

“Gjuha maqedonase, dialekt i bullgarishtes”, deklarata portugeze shkakt...

“Çështja e gjuhës është e brendshme dhe vetëm qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund të diskutojnë për të”. Kështu ka thënë zëvendëskryeministri për çështjet europiane, Nikola Dimitrov. Kjo...

Pendarovski vizitë zyrtare në Kroaci: Për Maqedoninë e Veriut s’ka al...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.  ndodhet për një vizitë dy ditore në Kroaci. Presidenti Stevo Pendarovski u prit këtë mëngjes me nderime shtetërore dhe ushtarake në...

SHBA, e zhgënjyer me bllokimin e Maqedonisë së Veriut

Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të zhgënjyera që shtetet anëtare të Bashkimit Evropian nuk kanë miratuar...

Takimi Rama-Zaev në Forumin Ekonomik të Shkupit: “Jemi shumë të vegj...

Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në Forumin Ekonomik të mbajtur në Maqedoninë e Veriut, ku foli edhe për vendimin e vendeve anëtare të Bashkimit Europian për të...

Zaev në Bullgari: Së bashku duhet ta gjejmë zgjidhjen

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov, dhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në Sofje u...

Maqedonia e Veriut në Samitin e NATO-s për herë të parë si anëtare fu...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, udhëheq delegacionin qeveritar në Samitin...

Zoran Zaev paralajmëron tërheqjen nga politika: “Kryeministri duhet...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga politika." Kryeministri duhet të shërbejë për një maksimum prej dy mandatesh, sepse ekziston rreziku...

Moska dëbon diplomatin maqedonas, reagojnë liderit politik: Keqardhje! Je...

Autoritetet ruse njoftuar se do të dëbojnë një diplomat nga ambasada e Maqedonisë së Veriut në Moskë. Minisrtia e Punëve të Jashtme e Federatës Ruse, vendimin ia ka...

Tiranë, hapet Qendra Kulturore e Maqedonisë së Veriut

“Të mos lejojnë të bëhemi të huaj për njëri- tjetrin, kur kemi arsye të shumta të jemi  me njëri me tjetrin. ” Me pjesëmarrje të ministres së Kulturës...

U përmend në urdhërin ekzekutiv nga Biden/ VMRO: Juridikisht e respekto...

VMRO-DPMNE-ja juridikisht e respekton Marrëveshjen e Prespës, thonë nga partia opozitare një ditë pasi Presidenti amerikan Xho Bajden firmosi dekretin që është në dëm të atyre që punojnë...

Çelja e negociatave, Zoran Zaev: Pres që BE ta mbajë premtimin

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në një intervistë me gazetarin Franko Egro, për Balkan Talks në Euronews Albania tha se pret nga Bashkimi Evropian...

Ish-drejtori i Sigurisë Kombëtare të Maqedonisë së Veriut ofron 10 mi...

Gjykata e Apelit vendosi që Sasho Mijalkov të mbetet në paraburgim. Pasi ish-drejtori i DSK-së ofroi një garanci prej mbi 10 milion euro për të mbrojtur veten në...

Takimi Erdogan-Zaev/ 30 mijë vaksina kineze nga Turqia për Maqedoninë e ...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në Stamboll u takua me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Takimi Erdoğan-Zaev u mbajt në Pallatin Vahdetin në rrethin Cengelkoy...

Agjenda e gjelbër e BDI-së/ Zaev: Jam i lumtur që hoqën dorë nga agjen...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev të dielën ka shprehur “kënaqësinë që Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) mbylli agjendën etnike dhe tani është përqendruar te qytetari, me...

Presidenti i PE-së thirrje BE-së për anëtarësimin e shteteve të Ballk...

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka bërë thirrje që shtetet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi i bllokut do...

Në 19 vjetorin e themelimit të BDI-së, Ali Ahmeti shpall platformën pë...

Në 19 vjetorin e themelimit të partisë Bashkimi Demokratik për Integrim, kryetari Ali Ahmeti u shpreh se ka ardhur që kjo parti të transformohet dhe të nisë një...

“Ilirida”/ Zaev: Integrimi në BE, digë kundër ndryshimit të...

Fenomeni i Non paper-ave dhe projekti aktual që po iniciohet për “Iliridën”, janë promotorë të politikave nacionaliste në rajon dhe dalin në sipërfaqe çdoherë kur dështon Europa, ka...

Pas udhëtimit të Presidentëve maqedonas dhe bullgar në Vatikan, rivendo...

Kryeministri Zoran Zaev pajtohet me qëndrimin e Presidentit bullgar Rumen Radev se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet ta zgjidhin kontestin në Shkup e Sofje dhe jo në...

Rusia në mbështetje të Maqedonisë së Veriut: “Leximi dhe shkrimi sll...

Dita e vëllezerve iluministe, Shën Kiril dhe Metodi,  festohet më 24 maj, në Republikën e Maqedonisë së Veriut, bashkë me popujt tjerë të rajonit sllavo-folës të cilët festojnë...

Polonia mbështet nisjen e negociatave e Shkupit dhe Tiranës me BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme të Polonisë, Zbigniew Rau ka shprehur mbështetjen e Polonisë për nisjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Ka...

Maqedonia e Veriut nderon Ditën e iluministëve mbarësllovenë Shën Ciri...

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka uruar 24 majin, Ditën e Edukatorëve Gjithë-Sllovene që përkujtojnë veprën epokale të vëllezërve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Cirili (i lindur Konstandin, 826–869)...

BE-ja nuk arrin ta bindë Bullgarinë për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë ...

Zyrtarët e lartë evropianë udhëtuan të premten në Sofje dhe Shkup në përpjekje të zhbllokimit të procesit integrues të Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian, që po mbahet...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut: Nëse BE-ja nuk e mban premtimin, rr...

Zhgënjimi për bisedimet e bllokuara të anëtarësimit dhe shpërndarjet e vaksinave u jep Rusisë dhe Kinës një shans, thotë Zoran Zaev. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev,...

Konflikti bullgar me Maqedoninë- kalë Troje i BE-së në Ballkanin perën...

Portali Demostat 18.05.2021[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Shkupi, sëbashku me Tiranën, mori “dritën jeshile” për fillimin e bisedimeve për antarsim me BE-në në kulmin e pandemisë së korona...

Maqedonia e Veriut dëbon një diplomat rus

  Ministria e Punëve të Jashtme, në pajtim me nenin 9 të Konventës së Vjenës për marrëdhënie diplomatike, vendosi të shpallë një diplomat të ambasadës ruse si person...

Negociatat me BE/ Greqia kundër ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e V...

Greqia nuk e mbështet ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut, përsa u përket negociatave për anëtarësimin në BE. Edhe pse ky propozim, i cili erdhi fillimisht nga...

Pse maqedonasit dhe bullgarët janë dy kombe të ndara?

  1. Rrënjët e maqedonasve janë në Maqedoninë e lashtë në Evropë që nga shekulli i 8 para Krishtit, ndërsa rrënjët e Bullgarëve janë te Bullgarëve Turko-Mongolikë të...

Presidenti maqedonas Pendarovski u takua me Zef Mazin, kryenegociatori i Sh...

Presidenti Stevo Pendarovski u takua sot me Zef Mazin, kryenegociatori i Shqipërisë me Bashkimin Evropian në të cilin u shkëmbyen mendime dhe informacione për perspektivat për mbajtjen e...

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriu...

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s George Robertson, gjatë pjesëmarrjes së tij në konferencën e Klubit Euro-Atlantik në Sofje, u kërkoi autoriteteve bullgare të heqin bllokadën e Maqedonisë për...

Kroacia dhuron vaksina për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Qeveria e Kroacisë vendosi të enjten që të dhurojë 20,000 vaksina kundër koronavirusit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Të dyja vendet do të përfitojnë nga 10,000 vaksina....

Zaev: Shkupi dhe Tirana të mos ndahen në rrugën drejt BE-së

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të vazhdojnë së bashku rrugën e integrimit evropian, apo njëkohësisht t’i nisin bisedimet për anëtarësim në BE, tha kryeministri i Maqedonisë së...

Presidenti Pendarovski takon kreun e opozitës, diskutohen ngjarjet e 27 pr...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, takoi sot kreun e VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski dhe tha se ky takim ka për qëllim rivendosjen e dialogut politik, për...

Maqedoni e Veriut, kryeministri Zaev merr vaksinën kineze “Sinofarm&...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot në pikën e vaksinimit në sallën e sportit "A1 Arena Boris Trajkovski" u vaksinua kundër COVID-19 me vaksinën kineze "Sinofarm",...

Zaev: Në BE, jo me çmimin e identitetit dhe gjuhës

“Bashkimi Evropian nuk na duhet nëse çmimi për këtë të ishte heqja dorë nga gjuha dhe identiteti maqedonas, pasi do të bëhemi sikur pluhuri i zhdukur në ajër...

Takimi Osmani-Maas: Nuk e ndajmë Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut

Gjermania garanton mbështetje për Maqedonine e Veriut dhe Shqipërinë. Kjo u tha në takimin e ministrave të jashtëm Heiko Maas e Bujar Osmani në Berlin. Maas i cilësoi...

Shqipëria heq karantinën për të ardhurit nga Greqia dhe Maqedonia e Ver...

Shqipëria ka hequr karantinën për të ardhurit nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Dy javë më parë, autoritetet në Shqipëri vendosën të zbatonin karantinë dyjavore për shtetasit që...

Ish-Presidenti dhe ish- kryeministri i RMV-së Cërvenkovski së shpejti ha...

Agjencia e Lajmeve Zhurnal, mbrenda partisë LSDM, jozyrtarisht mëson se Ish-presidenti i Maqedonisë së Veriut Branko Cërvenkovski, i cili ka qenë edhe themelues dhe kryetar i LSDM-së, do...

Maqedoni e Veriut/ Nis sot vaksinimi i deputetëve me vaksinën ruse Sputni...

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se deputetët do...

E paprecedent/ Dy deputetë të infektuar me koronavirus votojnë për pako...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar të dielën tri ligje të paketës së pestë të masave ekonomike, që parashohin ndihmë ekonomike për qytetarët dhe kompanitë e prekura...

Zorani elektoral kundër Kryeministrit Zaev…

Nga Arben Çejku- Apeli i sotëm i Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev drejtuar votuesve në Shqipëri e, veçanërisht përfaqësusve të komunitetit maqedonas, për të votuar PS...

Kryeministri maqedonas bën fushatë në Shqipëri/ Zaev: Votoni Partinë S...

Zoran Zaev duke bërë thirrje shtetasve maqedonas që jetojnë në Shqipëri për të votuar Edi Ramën dhe maqedonasin që është i fundit në listën e Korçës të PS,...

Në Maqedoninë e Veriut fillon vaksinimi i gazetarëve

Në Maqedoninë e Veriut të hënën janë vaksinuar gazetarët dhe punonjësit e tjerë të mediave. Sipas Shoqatës së Gazetarëve për tu vaksinuar ishin paraqitur 631 persona që kanë...

Operacioni i DEA-s/ Arrestohet me 800 mijë euro drogë zyrtari i lartë ma...

Në një aksion policor të policisë në bashkëpunim me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA është sekuestruar drogë me vlerë tregu mbi 800 mijë euro. Për këtë...

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut. 20.000 doza të vaksinës, Sputnik ...

Maqedonia e Veriut ka pranuar të enjten 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si donacion nga Serbia ndërsa së shpejti pritet të marrë edhe 20.00 doza tjera...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut nuk arriti të anulojë regjistrimin

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut nuk arriti të mbajë seancë për anulimin e regjistrimit të popullsisë, për ç‘gjë ishin marrë vesh liderët e dy partive politike maqedonase, Zoran...

Maqedonia e Veriut, pjesë e projektit për terminalin e gazit “Aleksandr...

Qeveria ka nënshkruar zyrtarisht marrëveshje për pjesëmarrje në ndërtimin e terminalit dhe centralit të gazit “Aleksandropulos”. Vendi do të duhet të investojë 380 milionë euro dhe si këmbim...

Pendarovski: Pamjet e vaksinimit në Serbi, janë një turp për vendin ton...

Presidentit i vendit Stevo Pendarovski pas Mbledhjes së Këshillit të Sigurisë, tha se presin që nga nesër të filloj vaksinimi masiv dhe imunizimi i vendit. Ai tha se...

Shtyhet “Censusi” në Maqedoninë e Veriu Reagon ASH-AA: BDI so...

Regjistrimi i popullsisë në terren do të shtyhet për në shtator. Dy liderët e partive politike maqedonase Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski në takim ranë dakord që prioritet...

Maqedoni e Veriut, mbërrijnë 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca nëp...

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit mbërritën 24 mijë doza vaksinash nga prodhuesi "AstraZeneca" nëpërmjet sistemit COVAX. Në ngjarjen e organizuar me rastin e mbërritjes së vaksinave u adresua...

Mijëra shtetas të Maqedonisë së Veriut vaksinohen në Serbi

Kolona të automjeteve dhe turma në vendkalimin kufitar Tabanoc. Mijëra shtetas të Maqedonisë u nisën për në Serbi këtë mëngjes pasi autoritetet e atjeshme njoftuan, se të gjithë...

Videomesazhi/ Kryeministri Rama thirrje diaspores shqiptare të Maqedonisë...

Kryeministri Edi Rama i ka bërë një apel të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që të bëjnë regjistrimin në censusin që po zhvillohet në vendin fqinj. “Sot...

Zv.Kryeministri i Maqedonisë së Veriut i kërkon ndihmë Tiranës zyrtare...

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut që do të nise më 1 prill me një afat kohor deri me 21 prill, ka zgjuar dhe thirrjet e politikanëve...

Ministri Osmani merr pjesë në takimin ministror të NATO-s në Bruksel: M...

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani arriti në selinë e NATO-s në Bruksel ku fillon takimi dy ditësh i Këshillit Veriatlantik të NATO-s...

Sot zgjidhet kryetari i ri i LSDM-së, Zaev kandidat i vetëm

Socialdemokratët e Maqedonisë së Veriut sot do të mbajnë zgjedhjet për kryetarin e ri të partisë, por kandidati i vetëm në krye të saj është lideri aktual Zoran...

Zaharieva: Bullgaria njeh vetëm identitetin e ri maqedonas

“Qeveria në Shkup po përpiqet të mohojë historinë tonë të përbashkët dhe kjo është arsyeja pse kemi mosmarrëveshje bilaterale”. Kështu ka deklaruar ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina...

Takimi Borisov-Osmani: Marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore janë priorit...

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në aeroportin e Sofjes realizoi takim me kryeministrin e Bullgarisë, Bojko Borisov, në kuadër të misionit të...

Tërmet i fortë me magnitudë 4.7 në Maqedoninë e Veriut, lëkundje të ...

Një tërmet i fortë me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter ka goditur Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e sotme. Lëkundje të lehta janë ndjerë edhe në Tiranë, Peshkopi dhe...

Dimitrov: Ballkani Perëndimor është rajoni më adekuat ku BE-ja mund të...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor është nga vlera strategjike për BE-në, për shkak të asaj se Unioni duhet të bashkohet me vendet e rajonit si në subjekte aktive të...

Zv/ kryemnisitri i RMV-së pret Abazoviçin, dakordohen për bashkëpunim r...

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistempolitik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot ka pritur nëtakim në Shkup zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç. Të dy...

Ekskluzive/ Ambasadori i RMV-së në Shqipëri, z. Dancho Markovski: “Shq...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Maqedonisë së Veriut  në Tiranë,  Sh.T.Z. Dancho Markovski Intervistoi: Marjana Doda Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ndajnë një vizion të përbashkët...

Maqedonia e Veriut rikthen orën policore

Nga dita e mërkurë, Maqedonia e Veriut do të shtrëngojë masat për mbrojtje nga përhapja e koronavirusit të ri. Masat, të cilat të martën pritet të miratohen nga...

Maqedonia e Veriut merr 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V...

Mbërritën 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori rus, Sergej Bazdnikin, nga Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit thanë se në...

Zaev fton opozitën në qeveri, kundërshtohet edhe nga BDI e Ali Ahmetit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev i ka ofruar opozitës pjesëmarrje në qeveri për të çuar përpara reformat, në veçanti departizimin e administratës dhe pavarësimin e sistemit...

Kryeministri i Maqedonisë së V. kërkon votëbesim të Qeverisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kërkoi votëbesim nga Kuvendi për Qeverinë që drejton ai nga 31 gushti i vitit të kaluar. Zaev tha se kërkesën e...

“Mbrojtja e pakicave bullgare në Maqedoni”/ Stevo Pendarovski:...

Autoritetet kritikojnë ashpër presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, i cili një ditë më parë iu kërkoi shërbimeve speciale bullgare t’i mbrojnë bullgarët në Maqedoninë e Veriut. Për presidentin,...

Nis nesër në RMV regjistrimi i popullsisë/ Opozita bën thirrje për bo...

Janko Baçev tani në krye të koalicionit të ri me emër “Nuk e hap derën” u bën thirrje të shpërngulurve nga vendi të mos vetëregjistrohen në regjistrimin e...

Rasti “Monstra”, PDIU reagon për protestën në Shkup: Policia e RMV-s...

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka reaguar për rastin “Monstra” në Shkup. Në reagimin e saj PDIU shprehet se policia e Maqedonisë së Veriut i pengoi qytetarët të shprehin mendimin...

RMV/Regjistrimi fillon nga 1 marsi në përfaqësitë diplomatike

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, në një dalje për media së bashku me Drejtorin e Entit për Statistikë Apostol Simovski, bëri të ditur se nga 1...