ME TE LEXUARAT

Ora 03:54, 26 Nëntor 2019…

Ora e Shqipërisë ndaloi në 03:54 minuta të mëngjesit të 26 Nëntorit 2019! Sa herë të trokase kjo orë, kjo datë, do të kujtojmë, do heshtim, do të...

Ëndërra e Macron si reformator i Europës

Editorial Emmanuel Macron katër muaj pas marrjes së postit në vitin 2017 shpalosi planin e tij të madh për të ardhmen e afërt të Bashkimit Europian. Presidenti i...

Europa po na flet, Negociatat në rrezik, Haga – kur e si dhe mesazhe...

Realpolitik “ flash” Nr. 19       17 - 31 TETOR 2020 *** EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM vihen pikat mbi  “ i”  vetëm me 1.000 fjalë  nga diplomati dhe analisti...

Zonja Ministre, Frikë JO, Kujdes PO!

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e nisi fjalimin e sotëm në parlament  me një lajm të mirë :”Shqipëria sipas “The Lancet”, një ndër revistat më...

Çfarë kërcënimi përbën për sigurinë kombëtare Arqipeshkëvi Geor...

EDITORIAL Historia e dhënies së shtetësisë shqiptare  ka nisur rrugëtimin e saj  të pandalshëm përgjatë viteve (90-të-2000) kryesisht për shqiptarët jashtë kufijve, në Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni...

Çështja Fetare në Shqipëri sipas Indro Montanellit

Në vend të një analize për aktin më  të  fundit të  vrasjes  makabre të mësuesit në Francë nga një i  ri radikal sepse kishte treguar karikaturat e profetit...

Kryeministri Rama u pre në “Besë”

Dy nga vlerat e moçme morale të shqiptarit “Besa “ dhe “Shtëpia e  Zotit dhe e Mikut”, u nëpërkëmbën mbrëmë në një kanal televiziv ku i ftuar ishte...

Çfarë borxhi ju kanë shqiptarët?

EDITORIAL Fundjava që lamë pas dhe fillimi i kësaj jave  bëri që liderit tanë politik, drejtuesit më  të lartë të këtij vendi ti tregojnë dhëmbët njëri-tjetrit, si një...

Konflikti Azerbajxhan –Armeni: “Konflikt historik ose konflikt me d...

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studime Ballkanike (IFIMES)  Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. Me rastin e përshkallëzimit të konflikteve...

Bastisja e zyrave të UÇK-së-/ A i njeh EULEX-i institucionet e Kosovës...

EDITORIAL Selia e Organizatës së Veteranëve të UÇK’së në lagjen Qafa u bastis mëngjesin e sotëm nga rreth 50 policë ndërkombëtarë, të maskuar e të armatosur. Këta policë...

As marrëveshje, as historike; shtyje ta shtyjmë dhe Minsku jo Maidan! Me ...

Nga Dr. Jorgji KOTE  FLASH REALPOLITIK NR. 16       1 - 16 SHTATOR 2020  -As marrëveshje, as historike, por një dokument me 16 pika për normalizimin ekonomik u...

Çpo ndodh kështu me NATO-n!?

EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM:    Nga Dr. Jorgji KOTE Asnjëherë më parë NATO nuk ka kaluar një verë të tillë përcëlluese politike si kjo e tanishmja; dhe që  siç...

“URA” që bashkoi Shqiptarët dhe Serbët në Mal të Zi

Ekskluzivisht  për "Argumentum"      Nga Marjana DODA Një javë pas zgjedhjeve parlamentare  në Malin e Zi, ka filluar një furi nacionaliste kundër shqiptarit “kingmaker” i cili ka...

« Rebus Dialogu Prishtinë – Beograd, « Negociatat Ndoshta Jo » ...

  REALPOLITIK FLASH NR. 12    1 - 16 Korrik 2020  Në këtë Rubrikë ekskluzive të “ARGUMENTUM”  diplomati dhe analisti i njohur, Dr. Jorgji KOTE komenton “ shqip” me...

CUNAM Politik dhe Diplomatik për Kosovën!

 REALPOLITIK NR. 11    16 - 30 Qershor  Kjo Rubrikë që e gjen vetëm te “ARGUMENTUM” i kushtohet   Kosovës, pas njoftimit mbi ngritjen e akt akuzave për krime lufte...

Çfarë fitoi Lugina e Bashkuar?

Nga Marjana DODA Asnjë surprizë! Sikundër ishte parashikuar, Partia Progresiste Serbe (SNS) e presidentit Aleksandar Vuçiç  i cili po udhëheq Serbinë prej 10 viteve fiton zgjedhjet parlamentare. Komisioni...

Negocimi teknik jo më peng i negativitetit politik!

Nga Dr. Jorgji KOTE Dy javët e fundit u shpalosën  dy tablo  të ndryshme lidhur me çeljen e mundshme të negociatave të anëtarësimit në BE. Në Tiranë, Kryeministri...

Europa- Shtëpia jonë e përbashkët

Me rastin e 70 Vjetorit të Ditës së Europës Ekskluzivisht për ARGUMENTUM, Prof. Dr. Lisen BASHKURTI  Sot, në 70 Vjetorin e Deklaratës emblematike të Robert Schuman, një prej...

75-vjetori i Fitores dhe bota e sotme

Nga Mikhail AFANASIEV  Ambasador i Federatës Ruse në Tiranë Pandemia COVID-19 ndryshoi të gjitha planet dhe ndikoi në mënyrë radikale në axhendën ndërkombëtare. Pjesa më e madhe e...

Ekskluzive/ Drejtori i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor ...

Intervistë me Z.Nicolas Wieërs, themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor « Balkan Trafik » Bruksel ,ekskluzivisht për ARGUMENTUM «Fjala « Trafik » në « Balkan...

Ekskluzive/ Mons. Gjergj Frendo: “Konsumizmi u bë ungjilli i kultur...

Interviste me  Arqipeshkëvin e Tiranës e Durrësit, Mons. Gjergj Frendo, për Argumentum.al “Ta afrojmë të ardhmën me kurajë: Krishti është me ne. Le të shohim njëri- tjetrin me...

Profesor Ljubomir Kekenovski ekskluzivisht për Argumentum: “Nëse nj...

“Para së gjithash Evropa është një projekt paqeje dhe një ide e shkëlqyer e bazuar në interesin ekonomik të qytetarëve të Evropës. Por nëse një virus shkatërron idenë...

Euro-Phoenix’s Les Nemethy exclusively for Argumentum Covid-19/ ‘A Rec...

“I hope that Albania immediately adopts a vigorous strategy of virus suppression, and does not satisfy itself with mitigation.  In other words, social distancing is necessary, but insufficient: ...

Covid-19, virusi që rrëzoi mitin e Globalizimit

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Marjana DODA Pas shembjes së murit të Berlinit, rënies së komunizmit, bota ka qenë gjithnjë e më afër në aspektin  politik ekonomik e kulturor....

Disa pyetje dhe përgjigjie për ” armën biologjike” Covid 19…

Bota është mbërthyer nga paniku,covid-19 është kryefjala e jetës sonë të përditshme, dhe përballë këtyre ngjarjeve me rendësi botërore , teoritë konsipirative janë të pashmangshme, pse ,kush, si... *** 1-Kush...

EKSKLUZIVE/ Ministri i Kulturës në Maqedoninë e Veriut, z. Hysni Ismaili...

Intervistë me Ministrin e Kulturës në Maqedoninë e Veriut, Z. Hysni Ismaili ekskluzivisht për portalin  Argumentum.al  Në këtë intervistë ekskluzive për argumentum.al , Ministri i Kulturës në Maqedoninë...

Kur mbytesh me një pikë uji xhamajke

  Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Dr. Jorgji KOTE Kështu i ndodhi po të shprehemi në mënyrë figurative diplomacisë së Kosovës më 20 Shkurt. Atë mbrëmje, pa pritur të...

EKSKLUZIVE/ Ambasadori rus në Shqipëri z. Mihail Afanasiev: “Të ndërt...

  Intervista ekskluzive e Ambasadorit të Federatës Ruse në Shqipëri z. Mihail Afanasiev për portalin “Argumentum”   Shqipëria mund të quhet perla e Mesdheut e paeksploruar plotësisht ....

Ndryshoi qëndrim Macron për negociatat? Rama: Isha i zënë, nuk e dëgjo...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka paraqitur një qëndrim disi më të zbutur përsa u përket hapjes së negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë...

Tirana Expresses Solidarity with Chinese People

“Our lands are separated, but we have a common sky. After all the sun will shine through the clouds and then we will know that one of the...

Thaçi-Kurti një (foto)kopje e Meta-Rama

Konferenca e Sigurisë në Mynih është prezantimi i parë në skenën ndërkombëtare për kryeministrin Albin Kurti, por kreu i Vetëvendojes nuk e ka nisur me “këmbën e mbarë”....

Fillon aplikimi për bursat e studimit për në universitetet e Rusisë 202...

Ambasada ruse në Tiranë njofton fillimin e aplikimeve për përfitimin falas të bursave studimi në universitet më të mira ruse  për vitin arsimor 2020-2021. Këto bursa ofrohen për...

Programi i Rindërtimit/ Kryeministri Rama: Sot 2 muaj pas termetit, fatura...

Kryeministri Edi Rama është pjesëmarrës në prezantimin e platformës online për qytetarët e prekur që do që përfitojnë nga Programi i Rindërtimit. Gjatë fjalës së tij, ai ka...

“Marrëveshja e Shekullit”/ PLO: Nuk ka mbetur asgjë për t...

Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO) reagoi ndaj qëllimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për të njoftuar detaje të "Marrëveshjes së Shekullit" para të martës, 28 janar, transmeton...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel : Tre shtyllat kryesore p...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel deklaroi nga Tirana se janë tre shtylla kryesore për integrimin. Ai theksoi se në javët në vijim në Bruksel do të zhvillohet...

Yuri Kim takon Palmer përpara nisjes për në Tiranë/ Shqipëria qëndrim...

Ambasadorja e re e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim është takuar me zv/ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Matthew Palmer, vetëm pak ditë përpara nisjes në Tiranë. Detajet e...

What is Russia’s Putin up to?

By Paul Kirby It came out of nowhere. Even ministers in the Russian government apparently did not see their departure coming. Was it a case of a new...

Arrihet marrëveshje pozitë – opozitë për reformën zgjedhore

Forcat kryesore politike arritën sot një marrëveshje për të realizuar me mirëkuptim reformën zgjedhore deri më 15 mars. Një grup prej 4 anëtarësh, përfaqëues të tre partive kryesore...

“Lobimi rus”/ Gjykata e Tiranës pushon çështjen ndaj Lulzim...

Gjykata e Tiranës ka vendosur të pushojë çështjen ndaj Lulzim Bashës, Arben Ristanit dhe Ilir Dervishit lidhur me lobimin rus. Kryedemokrati  përfaqësohej nga dy avokatët, Eduard Halimi dhe...

Walker: Vuçiç politikan i llojit të Millosheviçit

Ish shefi i Misionit Verifikues gjatë luftës në Kosovë, Wiliam Walker, ka thënë se presidenti serb Aleksandër Vuçiç të zgjohet, e di të vërtetën për atë se çka...

Tërmeti/ Presidentja e Komisionit Europian: Më 17 shkurt mbahet konferenc...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen deklaroi sot gjatë një konference me kryeministrin kroat se më 17 shkurt do të zhvillohet konferenca e donatorëve për Shqipërinë....

Kryeministri Rama: Së shpejti do vizitoj Rusinë, SHBA dhe Ukrainën

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt do të zhvillojë vizita në Ukrainë, Rusi dhe SHBA si pjesë e detyrimeve të drejtuesit të OSBE-së. "Vizita në Rusi...

Lideri i Iranit kërcënon SHBA dhe përmend Shqipërinë: Një vend i vog...

Kërcënimet e Iranit ndaj SHBA kanë përfshirë sot edhe Shqipërinë. Media iraniane në gjuhen shqipe “Pars Today”, në një artikull të publikuar sot për fjalimin e liderit të...

Negociimi i marrëveshjes detare me Greqinë së shpejti në tryezë

Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis ka publikuar së fundmi një opinion ku flet për marrëdhëniet e vendit të saj me Turqinë. Duke vlerësuar ndërlikimet që sjell...

Lavrov: Vrasja e gjeneralit iranian, shkelje e ligjit ndërkombëtar nga an...

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkelur dukshëm ligjin ndërkombëtar". Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike me homologun e tij...

Pendarovski i dorëzon mandatin kryeministrit teknik maqedonas, Spasovski

Presidenti i shtetit maqedonas, Stevo Pendarovski ia ka dhënë Oliver Spasovskit mandatin për formimin e Qeverisë teknike. Pas kësaj, Spasovski dhe anëtarët tjerë të Qeverisë teknike duhet të...

Shqipëria dëbon mësuesin turk pjesë e lëvizjes Gulen, reagon eurodeput...

Policia e Shtetit deklaroi se “ka dëbuar” Harun Çelik, 42 vjeç, me profesion mësues, i cili u arrestua pesë muaj më parë në tentativë për të ikur në...

Serbët akuzohen për “kërcënim të paqes” në Malin e Zi dhe...

Dhjetëra zyrtarë dhe ish-zyrtarë të mirënjohur, akademikë dhe figura të kulturës në Ballkan, i janë bashkuar një peticioni online, duke paralajmëruar për “kërcënim të paqes” së rajonit nga...

Mbërrin 2020-ta! Ja kush e festoi i pari…

Duke marrë kohën në zonën tonë si referencë, banorët e ishujve Samoa dhe Kiribati si dhe Auckland në Zelandën e Re kanë pritur mbërritjen e Vitit 2020. Ndërsa...

Putin rrit pagën minimale në Rusi

Pak para mbajtjes së fjalimit të 20-të para kombit për Vitin e Ri, presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar një mori ligjesh, që përfshijnë rritjen e pagës minimale...

Kabalistika ballkanase e 2019-tës!

Eksluzivisht për ARGUMENTUM Nga Stefani NOVA “2019-ta është një numër i mangët. Dhe për rrjedhojë, nuk është një numër perfekt”... Këtë shpjegim jep kabalistika për kodin numerik të...

Ligji për simbolet kombëtare në Malin e Zi, Ruçi: Mirënjohje kolegut B...

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e simboleve kombëtare nga Kuvendi i Malit të  Zi. Ligji i sapo miratuar u garanton njësive administrative ...

Zoran Zaev: Minishengeni, iniciativë e jona, autentike dhe imediate…

Në intervistën ekskluzive me DW, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbron projektin e debatuar të Mini Shengenit mes Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut, dhe flet...

From protests in the region to the French “no”: The most important even...

The year 2019 in the Western Balkans has had few bright moments. With the political instability in each of the six countries of the region, non-existent Belgrade-Pristina dialogue...

Maqedoni e Veriut/Asnjë surprizë, kryeministri teknik do të jetë Olive...

Kryetari i LSDM-së dhe njëherazi kryeministri i vendit, Zoran Zaev, pas mbledhjes së Kryesisë së partisë tha se gjatë mbledhjes kanë vendosur që kryeministri teknik të jetë ministri...

Josep Borrell: Mini-Shengeni, të përfshijë të gjithë partnerët në ra...

Në një përgjigje të dhënë për Gazetën Express nga zyra e kryediplomatit të BE-së, Josep Borell, thuhet se nisma të tilla rajonale duhet të përfshijnë të gjithë rajonin. Përgjigja...

Minishengeni Ballkanik, Meta: Paternalizëm Shqipëri-Serbi, Kosova po del ...

Minishegenin ballkanik, Ilir Meta nuk e shikon si një marrëdhënie partneriteti por paternalizmi mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kreu i shtetit, i ftuar në emisionin “360 gradë” në RTV...

Ambasada amerikane uron deputetët e rinj, bën thirrje për qeveri të re

Ambasada amerikane në Kosovë ka mirëpritur konstituimin e Kuvendit të Kosovës dhe ka përgëzuar kryeparlamentarin e legjislaturës së shtatë, Glauk Konjufca, ashtu sikurse anëtarët tjerë të Kuvendit. “Ne...

Minishengeni/ Kreu i opozitës maqedonase, Mickovski: Shqipëria s’ësht...

Kreu i partisë më të madhe opozitare në Maqedoni VMRO DPMNE, Hristijan Mickovski ka folur, lidhur me minishengenin ballkanik. Ai ka deklaruar se Serbia e Shqipëria nuk kufizojnë...

Nord Stream 2: An economic venture or a geopolitical threat?

As part of discussions on approving the annual US defense budget, it was decided last week to impose sanctions on the foreign companies involved in the "Nord Stream...

Turizmi, sa do “lëkundet” nga tërmeti?!

Ndikimi i tërmetit të 26 nëntorit në turizëm nga sektori i hotelerisë është konsideruar i pashmangshëm. Efekti i menjëhershëm i tij është ndjerë tek anulimet e rezervimeve për...

Koalicioni LVV – LDK/ Bundestagu gjerman: “Është koha për fo...

Peter Beyer dhe Christian Schmidt, deputetët e Bundestagut gjerman, kanë mbajtur konferencë për media ku kanë folur lidhur me takimet që kanë pasur me Vetëvendosjen dhe LDK-në sa...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut: Ligji për gjuhën shqipe është kush...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka mbrojtur të mërkurën ligjin për përdorimin e gjuhëve për të cilin raporti i Komisionit të Venecias kishte vërejtje të shumta....

OSBE: Zyra do të monitorojë nga afër zbatimin e ligjit që të mos pengo...

Zyra e lirisë së medias në OSBE ka reaguar në lidhje me paketën anti-shpifje e cila pritet të miratohet nesër në Kuvend. OSBE thotë se ka punuar me...

Ambasadori Soreca: 15 milionë Euro për Shqipërinë pas tërmetit janë v...

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca foli sot për ndihmën që Bashkimi Europian ka dhënë pas tërmetit të 26 nëntorit, si dhe për konferencën e donatorëve...

15 dhjetori, 9 vjet nga heqja e vizave me BE për qytetarët e Shqipërisë

Më 15 dhjetor të vitit 2010, hyri në fuqi vendimi i Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët e Shqipërisë që udhëtojnë në shtetet e Bashkimit Evropian....

Në Komisionin e Helsinkit, shqetësim për paketën anti-shpifje në Shqip...

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e Helsinkit në Uashington të mërkurën. Në kushtet...

Ambasadorët e BE dhe SHBA-së takojnë Kryeprokurorin e ri

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, dhe e ngarkuara me punë e SHBA-ve, Leyla Moses-Ones zhvilluan sot një takim me Prokurorin e Përgjithshëm të sapozgjedhur, Olsian...

Tërmeti, Ministri i Jashtëm i Italisë : Italia është pranë jush, popu...

Italia mike është krah Shqipërisë jo vetëm në procesin e integrimit në Bashkimin Europian por dhe në këto momente kur vendi ynë po përballet me pasojat e tërmetit...

Merkel e Macron pajtojnë Rusinë dhe Ukrainën, bien dakord për armëpush...

Udhëheqësit rusë dhe ukrainas ranë dakord të zbatojnë një armëpushim dhe të shkëmbejnë të burgosurit deri në fund të vitit, pas bisedimeve katërpalëshe në Paris të hënën, ku...

Antidopingu, përjashtim 4-vjeçar ndaj Rusisë

Agjencia Botërore Kundër Dopingut ka vendosur një përjashtim 4-vjeçar ndaj Rusisë për të gjitha kampionatet botërore të sportit, që nga lojëra olimpike të vitit 2020 e deri të...

Ish-Guvernatori padit Bankën e Shqipërisë dhe Parlamentin në Strasburg

Ardian Fullani, ish-Guvernatori i Bankës se Shqipërisë ka paditur në Strasburg Këshillin Mbikëqyrës të Bankës dhe Parlamentin lidhur me shkarkimin. Sipas Report TV, padia është regjistruar dhe me...

Turqia nuk mohon ndërtimin e xhamive në zonat e prekura nga tërmeti

Ndërtimi i 500 banesave nga Turqia si shprehje e solidaritetit për të prekurit nga tërmeti mund të shoqërohet me ngritjen e një numri xhamish në zonat ku do...

Merkel bëri vizitën e saj të parë zyrtare në Aushvic-Birkenau

Vizita e saj e parë në ish-kampin gjerman të përqendrimit Aushvic-Birkenau ishte për Kancelaren Merkel padyshim gjithçka tjetër, por jo e lehtë. Angela Merkel bëri vizitën e saj...

Pezullohet nga Banka e Shqipërisë me propozim të kryeministrit, Arben Ma...

Me vendim të Këshillit të Ministrave, është pezulluar nga detyra e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Arben Malaj. Vendimi është marrë në mbledhjen e 3...

Olsian Çela zgjidhet Kryeprokuror i ri Përgjithshëm

Kuvendi i Shqipërisë ka zgjedhur sot Olsian Çelën si pasues të Arta Markut. Prokurori i ri i Përgjithshëm është zgjedhur me 101 vota pro, 2 kundër dhe 10...

Dasma mes tërmetit

Nga Frrok Çupi E ndryshmja e kësaj tragjedie prej tragjedive të thëna në Kanun a përtej dokeve, është kështu: Mes fatkeqësisë së tërmetit që pikoi në shpirt kombin,...

Harta e rrezikut nga tërmetet, Ballkani më keq nga të gjithë

Një hartë e krijuar nga disa studiues europianë tregon se vendet e rajonit të Ballkanit e Mesdheut, si dhe Turqia janë shumë më të rrezikuar nga tërmetet sesa...

Për ty që kërkon rikthimin e normalitetit pas tërmetit!

Nga Alfred Peza Pas një jave dhimbjesh, paniku e stresi kolektiv nga tragjedia njerëzore dhe dëmet materiale që shkaktoi tërmeti rrënimtar i 26 nëntorit, nisi edhe dhjetori. Nisi...

Dhuroi 3 milionë euro për Shqipërinë por nuk e bëri publike, kush ësh...

Tërmeti në Shqipëri, tronditi të gjithë dhe bëri që të solidarizohen shumica me viktimat dhe familjet e prekura nga kjo katastrofë natyrore që goditi shtetin shqiptar. Federata, klube,...

Kush e ndihmoi tërmetin te vrase?

Nga Endri Shabani Nëse disa ndërtesa u shembën ndërkohe që godinat ngjitur mbeten të padëmtuara; atëherë shqiptarët nuk i vret tërmeti, por mungesa e sigurisë teknike të shtëpive...

Tërmeti/ Pa koment ( foto)

Tërmeti e ka ngritur Durrësin me 10 centimetra!

Durrësi është ngritur 10 centimetra më shumë mbi nivelin e detit! Tërmeti me magintutës 6.3 ballë që ka tronditur ditën e djeshme Shqipërinë, ka sjellë një zhvendojse masive...

Zaev: Jam maqedonasi i parë që lufton për shqiptarët. Tani të gjithë ...

Në intervistën e tij ekskluzive për A2, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev nuk mund të mos flasë edhe për faktorin shqiptar në vendin e tij, faktor...

Vuçiç për Der Spiegel: Me Ramën dhe Zaevin jemi pajtuar që me Macron t...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një intervistë për të mediumin gjerman Der Spiegel, ka folur për zhvillimet në Ballkan dhe “Mini-Shengenin”. Ai ka thënë se ideja për...

Merkel për çelje sa më të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe ...

Kancelarja gjermane ka thënë në Zagreb se do të bisedojë me Francën për të krijuar kushtet për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Kancelarja gjermane...

Sondazhi /Raportet Kosovë – Shqipëri: Bashkimi kombëtar, njohuritë, m...

Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KFOS) dhe Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipëri (OFSA) – me qëllim që ta bëjnë matjen e qëndrimeve, perceptimeve dhe njohurive të qytetarëve...

Zëvendësndihmësi i sekretarit i NATO-s: Raportet Kosovë-Serbi, ndër sf...

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, James Appathurai, thotë në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë,...

Greece backs EU ambitions of North Macedonia and Albania

French President Emmanuel Macron has been skeptical over the two nations' hopes to join the bloc. Icy relations between North Macedonia and Greece have thawed since the former...

Ish-këshilltari për politikë të jashtme i Joe Biden: Kosova nuk do të ...

Cila është politika e SHBA për Ballkanin Perëndimor, si ta kuptoni mbështetjen e SHBA për ndryshimin e kufijve midis Serbisë dhe Kosovës dhe a ka ndonjë përçarje midis...

Komisioni ndër-qeveritar për tregtinë Rusi-MV/ Zaev: Jemi për bashkëpu...

Zoran Zaev gjatë forumit ekonomik Rusi-Maqedoni Veriore në Shkup të enjten tha se ngjarja dhe riaktivizimi i një komisioni ndër-qeveritar për tregtinë me Rusinë nuk do të thotë...

Gana e ka tërhequr njohjen e Kosovës,

Gana e ka tërhequr njohjen e Kosovës, bëri të ditur për agjencinë e lajmeve France-Presse (AFP), ministria e Punëve të Jashtme e këtij vendi të Afrikës Perëndimore. "Qeveria...

Macron bën bashkë Hashim Thaçin e Aleksandër Vuçiçin në Paris

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u takuan të martën në Paris me ndërmjetësimin e presidentit francez, Emmanuel Macron. Takimi u bë në...

Is the Balkans splitting the EU apart ?

The European Union is going through a serious internal crisis over the prospects of its further expansion, with the main line of confrontation running between Paris and Berlin....

Kuvendi zgjedh anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, reagon SHBA dhe BE: Mir...

Pas votimit në Kuvend të dy anëtareve të Gjykatës Kushtetuese, Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji, Bashkimi Europian ka përgëzuar hapat e ndërmarrë për ngritjen e këtij institucioni. “Sot...

Presidentja e KE ‘sulmon’ Macron: “I hapi derën Rusisë në Ballkani...

“Emmanuel Macron i ka hapur derën Rusisë dhe Kinës në Ballkanin Perëndimor”. Paralajmerimi ka ardhur nga Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, duke folur ne 30-vjetorin...

Maas kritikon Macronin për deklaratat lidhur me NATO-n

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas sërish ka ritheksuar qëndrimin kundër të shtetit të tij ndaj kritikave që ka bërë Franca për NATO-n, duke paralajmëruar se “as...

Takimi në Ohër: Rama, Zaev dhe Vuçiç njëzëri : Çfarë lidhje ka me i...

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, Presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, kryetarin e Këshillit të ministrave të Bosnjë e...

Matthew Palmer: Ideja për “Shengenin ballkanik” ka mbështetjen e SHBA...

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të jenë të angazhuar në perspektivën europiane...

“SHBA po braktis aleatët”, Emmanuel Macron paralajmëron Europën: NAT...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron në një intervistë për prestigjiozen angleze “The Economist” tha se Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) ndodhet para “vdekjes”, ndërsa paralajmëroi në mënyrë...