MALI I ZI

Analisti malazez Aleksandar Zekoviq: Fërkimet ndërfetare në Mal të Zi r...

Analisti i njohur malazez dhe eksperti për të drejtat e njeriut në Mal të Zi, Aleksandar Zekoviq tha se fërkimet e shtuara ndëretnike dhe ndërfetare në Mal të...

Presidentët e Malit të Zi, Kosovës, BeH të shqetësuar: Ballkani Perën...

Presidentja Vjosa Osmani u takua me homologun malazez Milo Gjukanovic, dhe kryetarin e Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Zheljko Komshic në New York, në kuadër të Asamblesë së...

Reformohet Qeveria e Malit të Zi,

Kryeministri Zdravko Krivokapić njoftoi mbrëmë se Qeveria do të ketë tre nënkryetarë pas rindërtimit dhe se departamentet, të cilat janë provuar të jenë të gjera për sa i...

Presidenca malazeze akuzon Rusinë për ndërhyrje në punët e brendshme t...

Zyra e presidentit të Malit të Zi akuzoi të dielën autoritetet e Moskës dhe kreun e Kishës Ortodokse Ruse për ndërhyrje në punët e brendshme të Malit të...

Projektligji për origjinën e pronës deri më 15 tetor

Grupi i punës për hartimin e ligjit mbi origjinën e pronës po përgatit zgjidhje normative me ndihmën e ekspertëve ndërkombëtarë nga Britania e Madhe, Italia dhe Sllovenia, njoftoi...

Qeveria e Malit të Zi/ Askush nuk është më i fortë se shteti dhe siste...

Askush nuk është më i fortë se shteti, dhe dispozitat e sistemit ligjor duhet të zbatohen për të gjithë pa përjashtim, u tha nga takimi i Kryeministrit të...

Gjukanoviç: Vuçiç do ta donte Kosovën pa shqiptarë, sikurse Malin e Zi...

Mali i Zi kohët e fundit ka qenë në një trazirë të madhe politike dhe etnike, pothuajse në prag të luftës civile, midis dy rrymave të papajtueshme: një...

Trazirat në Mal në Zi/ Abazoviç i drejtohet Krivokapicit: Nëse do të k...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej...

Ngjarjet e Malit të Zi, ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Zhvillimet e ditëve të fundit në Mal të Zi, të cilat lidhen me shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse, kanë bërë bashkë ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga...

BE e shqetësuar për ngjarjet në Mal të Zi: Organet kompetente të hetoj...

Bashkimi Evropian shprehu shqetësim për situatën në Mal të Zi, pas trazirave që shpërthyen atje me rastin e shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të...

“Ngjarjet në Cetinje humbje për Malin e Zi”

Ngjarjet e djeshme në Cetinje janë një humbje për Malin e Zi, tha kreu i Këshillit të Mediave për Vetë-Rregullim, Ranko Vujovic. Në programin e mëngjesit të Televizionit...

Shugurohet kreu i Kishës Ortodokse Serbe të Malit të Zi mes përplasjeve...

Ceremonia shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe, Joanikije në Manastirin e Cetinës u mbajt mes tensionesh dhe u zhvillua në praninë e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe,...

Tensione në Mal të Zi, protesta kundër kurorëzimit të peshkopit serb

Përshkallëzohen tensionet etnike në Malin e Zi, pasi Kisha Ortodokse Serbe konfirmoi se peshkopi i saj i ri në Malin e Zi, do të kurorëzohet  të Dielën në...

Hapet zyra e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon,

Në ditën e Komunës së Tuzit u bë edhe hapja e zyrës së Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon, selia e së cilës ndodhet në Tiranë. Siç njofton...

Von Cramon: Paqja, siguria dhe të drejtat qytetare duhet të sigurohen pë...

“Ndërsa ndarja e kishës dhe pushtetit shtetëror është një parim udhëheqës në demokracitë liberale, detyra më e madhe e Qeverisë së Malit të Zi është të sigurojë që...

Erdoğan në Mal të Zi: Turqia ka përgjegjësi historike ndaj Ballkanit

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan mbërriti sot në Cetinje, si pjesë e vizitës së parë zyrtare në Mal të Zi. Presidenti turk u mirëprit në...

Sekuestrohet mbi 1 ton kokainë në Mal të Zi/ Abazoviç: “Ne po bëjmë...

Policia e Malit të Zi njoftoi se ka sekuestruar mbi 1 ton kokainë, të fshehur në një kontenier me banane, gjatë një operacioni të koduar “187”. Autoritetet thanë...

URA” e Dritan Abazoviçit në qeverinë e re të Malit të Zi bëri ndrys...

Zyrtari i lartë i Lëvizjes qytetare “URA” dhe Drejtori i Drejtorisë së Inspektoriatit në Mal të Zi, Ilir Harasani vlerëson se kjo Lëvizje luajti një rol vendimtar në...

Mali i Zi refuzon Mini-Shengenin: Fokusohemi te Tregu i Përbashkët Rajona...

Mali i Zi ka refuzuar zyrtarisht Mini-Shengenin, nismë kjo firmosur mes liderëve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Kryenegociatorja e Malit të Zi, Zorka Kordić ka deklaruar...

Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi, Rama: Lehtësim i lëvizj...

Shqipëria dhe Mali i Zi hapën sot pikën e përbashkët kufitare në Grabom, Malësi e Madhe, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballkani të Hapur, si...

Martesa e parë e personave të të njëjtës gjini në Mal të Zi

Ministrja e Administratës Publike dhe Medias, Tamara Srzentiq njoftoi të dielën se martesa e parë e personave të së njëjtës gjini është kurorëzuar në Malin e Zi. Srzentić...

Mali i Zi, rritet numri i të infektuarve dhe shtohen masat kundër pandemi...

Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi, njoftoi të premten se masat kundër pandemisë janë ashpërsuar për shkak të mosrespektimit të tyre, veçanërisht në qytetet bregdetare, ku gjendet...

Ish-ambasadori i SHBA-së, Montgomery: Gjukanoviç është politikani më i...

William Montgomery, ish Ambasadori i SH.B.A.-së n Serbi-Malin e Zi, Kroaci dhe Bullgari, tha se SH.B.A. kishin një anije me një ekip të CIA-s të vendosur në Cavtat....

“Sfidat e Malit të Zi për modernizimin e shtetit”/Abazoviç: “Probl...

Ditën e enjte, më 15 korrik, Dritan Abazoviç, zëvendës-kryeministri i Malit të Zi zhvilloi një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku u takua me përfaqësuesit më të lartë të...

Kërkohet kthimi i pronës së Kosovës në Mal të Zi

Në bregdetin e Malit të Zi, si në Budva, Ulqin, Tivar dhe Tivat gjenden disa prona që i përkasin Kosovës që nga koha e ish- Jugosllavisë. Këto prona...

Zv.kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç vizitë zyrtare n...

Zv. kryeministri shqiptar në Malin e Zi, Dritan Abazoviç ka mbërritur në Tiranë në një vizitë zyrtare ku është takuar me krerët e lartë të politikës. Në takimet...

Dita e Shtetformimit të Malit të Zi/ Kryetari i Komunitetit malazez z.Mar...

Me rastin e 13 korrikut, Ditës së Shtetformimit të Malit të Zi, kryetari i Komunitetit malazez në Shqipëri, z. Marinko Culafic bëri një vizitë në bibliotekën "Qemal Baholli"...

“Kini kujdes në marrëdhëniet me ta”, ambasada kineze në Podgoricë ...

I dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer gjatë një vizite zyrtare në Malin e Zi u bëri thirrje zyrtarëve të lartë të këtij...

Abazović: Ndryshimi i qeverisë në Malin e Zi është një shembull për ...

Pas ndryshimeve politike në Malin e Zi në verën e vitit 2020, të parat pas vendosjes së një sistemi shumëpartiak në këtë vend, pritjet e qeverisë së re...

Partnerët e koalicionit qeverisës në Mal të Zi, deklaratë të përbash...

Partnerët e koalicionit qeverisës në Mal të Zi, kryeministri Zdravko Krivokapiq që përfaqëson koalicionin “Për të ardhmen e Malit të Zi”, kryekuvendari Aleksa Beçiq që përfaqëson koalicionin “Paqja...

Mali i Zi: Përshkallëzohet kriza qeveritare për shkak të Srebrenicës

Parlamenti i Malit të Zi miratoi një rezolutë me të cilën dënohet gjenocidi në Srebrenicë dhe shkarkoi ministrin e Drejtësisë, Vladimir Leposaviç, për shkak të deklaratës së tij,...

Mali i Zi, parlamenti shkarkon ministrin Leposaviq për qëndrimin ndaj ngj...

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten në mbrëmje, shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviq. Shkarkimi i tij u bë me...

Reagim i ashpër i Ministrisë së Jashtme të Malit të Zi: Kushdo qoftë,...

Dëshirojmë përfshirjen e të gjithë qytetarëve. Për këtë, çfarëdo “adoptimi” prej 30% të qytetarëve tanë, është i papranueshëm dhe mund të interpretohet si përzierje në punët e brendshme...

Mali i Zi do të votojë për miratimin e rezolutës mbi Srebrenicën. Medi...

Rezoluta që njeh dhe dënon gjenocidin e Srebrenicës, të cilën opozita malazeze e udhëhequr nga partia boshnjake e dërgoi në parlamentin malazez për miratim, do të ketë një...

Presidenti Meta pret përfaqësues të pakicës malazeze në 15 vjetorin e ...

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar sot 15-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Malit të Zi. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Meta në prani të përfaqësueve të pakices malazeze...

Nik Gjeloshaj i Tuzit: Mali i Zi diskriminon shqiptarët

Kryetari i komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, thotë se ai ka informuar partnerët ndërkombëtarë të Malit të Zi, duke përfshirë SHBA-në, se vendi po...

Mali i Zi nuk do të dërgojë ushtarë në KFOR në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Veri-atlantike (NATO), Jens Stoltenberg tha të martën në Bruksel se përfshirja e ushtrisë së Malit të Zi në misionin e KFOR-it në Kosovë,...

3-vjetori i Shoqatës ZCGA/ Marinko Culafic: Komuniteti malezez, urë lidh...

Minoriteti malazez në Shqipëri tashmë  prej 3 vitesh ka arritur të ketë zërin e saj falë Shoqatës ZCGA dhe kryetarit të kësaj shoqate Z. Marinko Culafic. Sot shoqata...

Rreziku i tensioneve në Mal të Zi

Tensionet e muajve të fundit në Mal të Zi mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme, ndërsa incidentet me motive politike dhe nacionaliste janë thellësisht shqetësuese, thotë Kurt Bassuener,...

Mal i Zi/ Ministria e Punëve të Brendshme: Jeta e zëvendëskryeministrit...

Siguria e Dritan Abazoviqit është forcuar sepse ka indikacione se anëtarët e klanit kriminal Kavaç po përgatiten për likuidimin e tij. Ministria e Punëve të Brendshme në Malin...

Mal i Zi/ Kryeministri Krivokapiç akuzon Dritan Abazoviç se po tenton rr...

Takimi midis udhëheqësit të shumicës në pushtet të Malit të Zi dhe Kryeministrit Zdravko Krivokapic të hënën në mbrëmje përfundoi me akuza për përmbysjen e qeverisë në kurriz...

BE refuzon kërkesën e Malit të Zi/ Nuk shlyejmë huatë nga palët e tre...

BE refuzon kërkesën e Malit të Zi për ndihmë në shlyerjen e një huaje të marrë në Kinë. Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana...

Dorëzohen në Elbasan eshtrat e Shën Joan Vladimirit

Sot u zhvillua ceremonia e dorëzimit të lipsaneve (eshtrave) të Shën Joan Vladimirit në Manastirin e Shën Vladimirit në Elbasan I pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të lipsaneve...

Mali i Zi/ Protesta kundër ndryshimeve të ligjit mbi shtetësinë, sulmoh...

Të enjten në Podgoricë u zhvillua një protestë qytetare para ndërtesës së qeverisë së Malit të Zi, pas paralajmërimeve të qeverisë së re se do të miratojë një...

Presidenti malazez Milo Gjukanoviç uron presidenten e Kosovës: Te Mali i ...

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç, në emër të qytetarëve të Malit të Zi dhe në emrin e tij i dërgoi një telegram urimi presidentes së Republikës...

Ministri malazez drejt shkarkimit për shkak të deklaratës për Srebrenic...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, propozoi shkarkimin e ministrit të Drejtësisë në këtë vend, Vlladimir Leposaviq, për shkak të qëndrimit të tij ndaj gjenocidit në Srebrenicë....

Abazoviç dhe punonjësit e mediave nesër marrin vaksinën e AstraZenecas ...

Vaksinimi i punonjësve të mediave me AstraZeneca do të fillojë nesër në Qendrën Muzikore (ish-shtëpia e JNA) në Podgoricë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë së Malit të Zi. Siç...

Abazoviç: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid

Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocidi dhe në lidhje me këtë temë nuk ka asnjë diskutim, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq. “Kush nuk e kupton këtë,...

Mali i Zi fillon vaksinimin me AstraZeneca

Ministria e Shëndetësisë së Malit të Zi njoftoi sot mbërritjen në vend të 24.000 dozave të vaksinës AstraZeneca, nëpërmjet mekanizmit COVAX. “Vaksinat e siguruara nga mekanizmi COVAX janë...

Mali i Zi tkurr Tuzin dhe zgjeron Podgoricën, reagon Gjeloshaj: Veprim ant...

“Një veprim i ketillë antishqiptar nuk do ta durojmë më , sepse nuk është vetëm kjo, por qeveria e Malit të Zi e ka bllokuar edhe pagesën e...

Mali i Zi në kërkim të naftës

Qytetarë të Ulqinit, por edhe të gjithë bregdetit malazez, janë të zemëruar për shkak të paralajmërimit se konsorciumi italo-rus “Eni-Novatek”, më 25 mars, do të nisë fillimisht me...

Abazovic: Vaksinat nga BE-ja do të arrijnë më 31 mars në Mal të Zi

Mali i Zi ka siguruar një numër të vaksinave nga Bashkimi Evropian. Kështu ka bërë të ditur zëvendëskryeministri i këtij vendi, Dritan Abazoviq pas një takimi që pati...

Mali i Zi 100 ditë pas qeverisë së re, eksportues i krimit në Rajon

Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) nga Ljubljana, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. IFIMES ka analizuar...

Mali i Zi, partitë pro-serbe, fituese në zgjedhjet vendore të Nikshiqit

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve vendore të së dielës në Nikshiq, të Malit të Zi tregojnë se kanë dalë fituese partitë e konsideruara proserbe dhe që janë nën ndikimin...

Kryeministri malazez, Krivokapic: S’do ta kisha njohur Kosovën, nëse ta...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq ka folur për mediumin serb, “Blic” në lidhje me Kosovën dhe se si shihet ajo në shtetin që ai udhëheq. Krivokapiq...

Gjukanovic: Serbia po ia bën sot Malit të Zi, atë i bëri Kosovës gjat...

Presidenti malazez, Milo Gjukanoviq tha se Serbia “po punon me këmbëngulje në favor të dëmtimit të vendit tonë”. Ai shtoi se fryma e urrejtjes drejt Malit të Zi...

Protestat/ Padi penale ndaj Kryetarit të Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj

Të enjten Kryetari i Komunës së Tuzit Nik Gjeloshaj u mor në pyetje në Prokurorinë Themelore të Shtetit në Podgoricës, për shkak të padisë penale kundër tij lidhur...

Një ekspozitë malazeze në Shkup

Kryetari i shoqatës "Komuniteti malazez në Republikën e Shqipërisë z. Marinko Culafic, me ftesë të përfaqësuesit të Amzës malazeze z. Miroljub Orlandic, mori pjesë në hapjen e ekspozitës...

Shoqata e “Komunitetit Malazez në Shqipëri” shpërndan certif...

Në kuadër të 3-vjetorit të krijimit të shoqatës ZCGA, në Tiranë kryesia e kësaj shoqate organizoi një takim pune. Gjatë këtij takimi u diskutua për programin e aktiviteteve...

Mal i Zi, protestë kundër masave antiCOVID në Tuz/ Nik Gjeloshaj: Ky ven...

Kryetari i Komunës së Tuzit nëMal të Zi Nikë Gjeloshaj së bashku me banorë të Tuzit kanë bllokuar rrugën. Shkak është bere vendimi i qeverise se Malit te...

Zv/kryeministri i Malit të Zi uron Kosovën për ditën e Pavarësisë/ Me...

Zv/kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç uroi Ditën e Pavarësisë së Kosovës. Me anë të një postimi në rrjetet sociale ai shkruan se vlerëson marrëdhëniet mes dy...

Pas Maqedonisë së Veriut, Serbia  i dhuron vaksina edhe Malit të Zi, so...

Serbia i dhuron 2000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, Malit të Zi, i cili është dhe vendi i fudnit ne rajon qe fillon vaksinimin. Lajmi është bërë me...

Dritan Abazoviç: Tregon se deputetët janë përgjuar nga shërbimi sekret...

Zv.kryeministri malazes Dritan Abazoviç pohoi të shtunën se shërbimi sekret malazes kishte përgjuar në mënyrë të paligjshme politikanë të opozitës, gazetarë dhe njerëz të tjerë nga skena publike,...

U akuzuan për terrorizëm/ Mali i Zi shfuqizon vendimin gjyqësor për 13 ...

Gjykata e Apelit e Malit të Zi e ka shfuqizuar vendimin, me të cilin 13 persona të akuzuar për përpjekje për terrorizëm, në ditën e zgjedhjeve ditën e...

Vazhdojnë tensionet mes Serbisë dhe Malit të Zi

Në Mal të Zi ka fituar një parti proserbe, por raportet mes Beogradit dhe Podgoricës ende nuk janë përmirësuar. Përse ndodh kjo? Marrëdhëniet Serbi-Mali i Zi vazhdojnë të...

Mal i Zi/ Abazoviç: “Antisemitizmi, ksenofobia dhe të gjitha format...

Ne duhet ta shfrytëzojmë 27 janarin si një rast për të tërhequr vëmendjen rreth rëndësisë së përkujtimit të viktimave të Holokaustit. Kështu pohoi zëvendëskryeministri i Malit të Zi,...

Dy zv/kryeministrat shqiptarë: Marrëdhëniet Maqedoni e Veriut-Mali i Zi ...

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi ka realizuar një takim online me zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq. Në...

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit dhe zyrtarë të tjerë

Policia në Mal të Zi arrestoi kryetarin e Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq, dhe katër zyrtarë të tjerë lokalë. Policia nuk ka njoftuar ende zyrtarisht në lidhje me...

“Mali i Zi do të ketë raporte pa tensione me Serbinë”

Ministri i ri i Jashtëm i Malit të Zi, Gjorgje Raduloviq ka zgjedhur Gjermaninë për vizitën e tij të parë jashtë vendit. Para takimit me homologun gjerman Heiko...

Bosnja-Hercegovina/ Abazović nuk pajtohet me kryeministrin malazez

Duket se brenda lidershipit të ri në qeverine e Malit të Zi here pas here nuk janë të koordinuar. Rasti më i fundit është qëndrimi i ndryshëm që...

“Titaniku malazez”/ Përkujtohet 105-vjetori i tragjedisë së ...

Me rastin e 105-vjetorit të tragjedisë së Medovës, sot në Manastirin e Shën Vladimirit në Shijon të Elbasanit, u mbajt një përkujtimore nga At Irineja. I pranishëm ishte...

Dritan Abazoviç: Gjukanoviç duhet të bashkëjetojë me qeverinë e re, o...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, vlerësoi se presidenti, Milo Gjukanoviq, nuk ka njerëz në qeverinë e sapo formuar malazeze. Ai shtoi se kjo tregohet nga përdorimi...

Gjukanoviç i kthen parlamentit amendamentet e ligjit për liritë fetare

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, nuk i ka miratuar amendamentet e Ligjit mbi liritë fetare, ligj ky që është kritikuar nga serbët etnikë dhe Kisha Ortodokse...

Mali i Zi, parlamenti miraton ndryshime në ligjin mbi Liritë Fetare

Të martën në mëngjes Parlamenti i Malit të Zi miratoi ndryshime në ligjin mbi Liritë Fetare. 41 deputetë të shumicës qeverisëse votuan për miratimin e tij, ndërkohë që...

Lufta kundër krimit, Abazoviç kërkon që Serbia t’i dorëzojë Malit t...

Zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq tha se Qeveria e Malit të Zi i kishte dërguar përsëri një kërkesë Serbisë për ekstradimin e Svetoraz Maroviqit. Politikani shqiptar pohoi se për të...

Krivokapiq: Duhet të jemi fqinj të mirë për të na pranuar në BE

Kur pritet anëtarësimi i Malit të Zi në BE? Cilin vend do të vizitojë të parin në rajon dhe cili është mesazhi i tij për rajonin? Për këto...

Zv/kryeministri Abazoviç vizitë zyrtare në komunën e Tuzit, dakordësoh...

Zëvëndëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, i shoqëruar nga Ministri i Financave z.Millojko Spajiq dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik, z.Jakov Millatoviq, vizituan sot zyrtarisht komunën e Tuzit....

Palmer-Abazoviç: Qeveria e re në Mal të Zi do të mbajë një qëndrim t...

Qeveria e sapo zgjedhur e Malit të Zi ka një qasje të qartë pro-perëndimore dhe do të jetë një partner i besueshëm në përmbushjen e detyrimeve të saj...

Shërbimi sekret malazez: Abazovic kërcënohet nga mafia rajonale

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, shqiptari Dritan Abazoviç, është vënë nën ruajtje speciale nga policia pasi dyshohet se është nën shënjestrën e një grupi të fuqishëm mafioz në...

Sfidat e qeverisë së re në Mal të Zi në kohë të pandemisë

Nail Draga, Ulqin Përfundimisht Mali i Zi nuk do të mbesë me tutje vendi i vetëm në Evropën Juglindore që nuk e ka ndërruar pushtetin, sepse pas zgjedhjeve...

Merr detyrën zyrtarisht Qeveria e re e Malit të Zi

Qeveria e re e Malit të Zi, e cila për herë të parë pas gati tri dekadash nuk është formuar nga Partia Demokratike e Socialistëve, mori detyrën të...

Mali i Zi/ Votohet qeveria e re, kryeministër Zdravko Krivokapiç dhe zv/k...

Parlamenti malazez me 41 vota pro, 28 kundër dhe 1 abstenim votoi  qeverinë me kryeministër Zdravko Krivokapiç dhe zv/kryeministër shqiptarin Dritan Abazoviç. “Betohem që detyrën do ta kryej...

Multikulturalizmi dhe pakicat kombëtare

Nga Marinko Çullafiq Kryetar i Shoqatës së Komunitetit të Malit të Zi në Shqipëri Termi “multikulturalizëm” u shfaq në vitet 1960 dhe 1970 në vendet si Kanada dhe...

Dritan Abazoviç: “Ne duam marrëdhënie të reja me Serbinë, nuk duam p...

Dritan Abazoviqi, i emëruar si zëvendëskryeministër në Qeverinë e Malit të Zi, tha se ekzekutivi i ri dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore dhe veçanërisht nuk dëshiron konflikte me...

Krivokapic shpalos programin qeverisës dhe përbërjen e qeverisë së re ...

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanovic, do të marrë pjesë në seancën parlamentare, në të cilën mandatari Zdravko Krivokapiq do të prezantojë ekspozenë dhe përbërjen e qeverisë...

Mali i Zi, kritika komisionerit Varhelyi pas dëbimit të Ambasadorit serb

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi është përfshirë në debate me Malin e Zi pasi i kërkoi Podgoricës të tërheqë vendimin për dëbimin e ambasadorit të...

Mali i Zi shpall “non ngrata” ambasadorin serb, kërkohet largi...

Është shpallur  person “non grata”, ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic, ndërsa autoritetet vendase kanë kërkuar largimin e tij nga Podgorica. Sipas njoftimit të Ministrisë së...

Dritan Abazoviç propozohet për zëvendës kryeministër të Malit të Zi

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qeveritar. Zëvendëskryeministër do të jetë Dritan Abazoviq, udhëheqësi...

Kryetari i Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri, takohet me pref...

Kryetari i Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri, Marinko Çullafiq , u takua me Prefektin e Qarkut të Elbasanit, z. Klevis Xhoxhi. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve në...

Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviç

Dritan Abazoviç, kreu i Lëvizjes Qytetare URA në Malin e Zi,  është kërcënuar me jetën dhe familjen e tij nga një klan mafjoz. Këto kërcenime vijnë vetem disa...

Mali i Zi, prezantohet përbërja e qeverisë së re

Mali i Zi ka njoftuar se më 2 dhjetor do të formohet qeveria e re e vendit, e dalë nga zgjedhjet parlamentare të 30 gushtit. I mandatuari për...

KE: BE pret reforma politike dhe ekonomike nga qeveria e re malazeze

Është shumë e rëndësishme për BE që Qeveria në Mal të Zi të përdorë muajt e ardhshëm për të përshpejtuar proceset politike dhe reformat, tha Zëdhënësi i Komisionit...

Varroset me një ceremoni madhështore kreu i Kishës Ortodokse Serbe në ...

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, mitropoliti Amfilohje, u varros të dielën në kriptën e Katedrales së Ringjalljes së Krishtit në Podgoricë. Metropoliti Amfilohije ndërroi jetë...

Covid-19 i merr jetën kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi,

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare, kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, mitropoliti Amfilohije. Lajmi u konfirmua nga Kisha, e cila tha se Amfilohije, vdiq...

Mali i Zi, Nik Gjeloshaj dorëzon mandatin e deputetit,

Politikani shqiptar i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka vendosur të vijojë të mbajë postin e kryetarit të Komunës së Tuzit. Gjeloshaj ka bërë me dije se nuk...

Vala e ndryshimeve politike lëviz nga Mali i Zi në Bosnjë dhe Hercegovin...

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studimet e Ballkanit (IFIMES) nga Ljubljana, Sllovenia, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme dhe Ballkanin. Me rastin e zgjedhjeve të...

Abazoviç: Jo në Qeveri ata që dogjën flamurin e NATO-s

Lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq, ishte mysafir i televizionit malazez, Vijesti, ku ka folur rreth krijimit të qeverisë së re. Ai është i kënaqur me ecurinë...

Mali i Zi/ Bisedimet për formimin e qeverisë së re, Dritan Abazoviç mer...

Deri të dielën, sipas planit të mandatuarit për kryeministër të ri të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, palët duhet të paraqesin emra për pozicionet në Qeveri, ndërsa marrëveshja...

Raporti i KE për Malin e Zi: Shumë sfida janë përpara

Mali i Zi ka mirëpritur raportin e këtij viti të Komisionit Evropian me një humor më të mirë. Jo sepse administrata (ose qytetarët) shpresonin për nota më të...