NGJARJE

Iu bë atentat në Shkodër vdes në spital ish-deputeti, Pashk Ujka

Ish-kreu i Komunës së Velipojës, dhe ish- deputeti Pashk Ujka ka rënë pre e një atentati mbrëmjen e kësaj të hëne, për pasojë ka humbur jetën në spital....

Presidenti slloven bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë-Serb...

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, tha të hënën se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të rëndësishme jo vetëm për të dy palët por edhe tërë Ballkanin Perëndimor,...

Presidenti Meta, mesazhe urimi nga krerë shtetesh për Festën e Pavarësi...

Me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë, presidenti Ilir Meta ka marrë mesazhe urimi nga krerë shtetesh, si nga presidenti i Polonisë Sh.T.Z Andrzej Duda; i Kroacisë...

OBSH, thirrje për një marrëveshje të re ndërkombëtare për pandemitë

Organizata Botërore e Shëndetësisë kërkoi një marrëveshje ndërkombëtare për të ndihmuar parandalimin dhe luftën ndaj pandemive të ardhshme. Thirrjet vijnë pak pas shfaqjes së variantit të ri dhe...

Rruga e Arbrit hapet për qarkullim me rastin e Ditës së Çlirimit në Sh...

Në ditën e Çlirimit, kryeministri Edi Rama përcolli pamje nga Rruga e Arbrit, një zhvillim i rëndësishëm infrastrukturor që ia shton natyrën e mrekullueshme dhe që u hap...

Moska: 27 diplomatë të tjerë rusë do të largohen nga SHBA në janar

Ambasadori i Rusisë në Shtetet e Bashkuara tha se 27 diplomatë të tjerë rusë dhe anëtarë të familjeve të tyre janë dëbuar nga Shtetet e Bashkuara dhe do...

Kosova feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Edhe në Kosovë me veprimtari të shumta kulturore e artistike po kremtohet 109 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, ku 28 nëntori tradicionalisht është kremtuar si ditë e flamurit...

Petr Fiala emërohet kryeministër i Çekisë

Presidenti i Republikës Çeke, Millosh Zeman e ka emëruar në postin e kryeministrit, Petr Fiala, udhëheqësin e aleancës së qendrës së djathtë. Ceremonia e mbajtur të dielën, më...

SHBA, NATO dhe BE urojnë Shqipërinë në Ditën e Pavarësisë

Shqipëria feston sot 109 vjetorin nga shpallja e Pavarësisë. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit . Kjo ditë e veçantë për gjithë shqiptarët anembanë botës...

Shqipëria feston sot 109-vjetorin e Pavarësisë/ Krerët më të lartë t...

Shqipëria feston sot 109 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë.  Më 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur, ndaj...

“Ballkani Hapur”/ Gjukanovic: Më shumë është marketing politik se s...

Mali i Zi do të vazhdojë me evropianizimin e shoqërisë, pavarësisht se çfarë po ndodh me politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), tha presidenti malazez, Milo Gjukanoviq...

Shefi i spiunazhit të Rusisë thotë se plani i pushtimit të Ukrainës ë...

Shefi i zbulimit të huaj të Moskës tha se Rusia nuk ka plane të pushtojë Ukrainën dhe se sugjerimet për të kundërtën janë propagandë dashakeqe e SHBA-së. Zyrtarët...

Gjermani: Një qeveri e re e gatshme për ndryshime

Qeveria e re gjermane nxit një frymë ndryshimesh. Për BE nuk përmenden tabu, në politikën e jashtme priten tone më të forta. Në politikën e jashtme Të Gjelbrit...

“Rrezik për sulm”/ Ambasadat në Kosovë paralajmërojnë punonjësit ...

Për shkak të  rrezikut nga një sulm i mundshëm, përfaqësues të diplomacive të huaja në Kosovë kanë paralajmëruar punonjësit e tyre që t’i shmangin turmat dhe qendrat e...

Lajcak: BE mund të humbasë Ballkanin Perëndimor, nëse nuk nxiton për i...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian nuk ka alternativë, tha sot i dërguari i posaçëm i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajcak, në Forumin e Integrimit Ballkanik...

Zoran Zaev jep dorëheqjen/ LSDM-ja shpall zgjedhjet e brendshme partiake

Lidhja Social Demokrate në mbledhjen e sotme ka shpallur zgjedhjet e brendshme partiake. Sipas zëdhënëses së partisë Bogdanka Kuzevska, procedura për zgjedhje fillon që nesër dhe në këto...

30 vjet nga rivendosja e marrëdhënieve diplomatike/ Kryeministri Rama viz...

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në një vizitë zyrtare në Vatikan. Në një ceremoni të organizuar nga Sekretari i Shtetit Parolin, u përkujtua 30 vjetori i...

Takim trepalësh mes Presidentit të Rusisë Vladimir Putin, Presidentit t...

Një takim trepalësh është mbajtur në Soçi (26.11)mes Presidentit të Republikës së Azerbajxhanit Ilham Aliyev, Presidentit të Federatës Ruse Vladimir Putin dhe Kryeministrit të Republikës së Armenisë Nikol...

Tre të vrarë nga një sulm me armë zjarri në komunën e Deçanit

Tre persona mbetën të vrarë dhe një tjetër mbeti i plagosur nga të shtënat me armë zjarri mbi një autobus në afërsi të fshatit Gllogjan të komunës së...

Marrëveshjet vetëm në letër midis Kosovës e Shqipërisë

Pritjet në kufij, mosnjohjet e certifikatave fitosanitare dhe skanimi i produkteve janë vetëm disa nga pengesat, me të cilat përballet kompania për përpunimin e patates “Pestova”, kur eksporton...

Gjermania mbështet rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare nga efektet e pand...

Më 26 nëntor 2021, Drejtori i KfW-së për Evropën Juglindore dhe Turqinë Dr.Klaus Müller dhe Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit për Garantimin e Kredive Rurale (RCGF) nënshkruan marrëveshjen e...

Ukraina ka informacione për tentativën për grusht shteti të dhjetorit n...

Presidenti i Ukrainës pretendon se tentativa për grusht shteti kundër tij është e pashmangshme ndërsa tensionet ruse rriten Inteligjenca ukrainase ka informacione për një përpjekje të mundshme për...

Emigrantët në protestën kufitare Bjellorusi-Poloni, kërkojnë që BE t...

Emigrantët në kufirin Bjellorusi-Polak po mbajnë një protestë të enjten dhe kërkojnë nga BE-ja të marrë një vendim për statusin e tyre. Emigrantët thonë se duan të jetojnë...

Nis mbledhja e përbashkët Shqipëri-Kosovë në Elbasan.

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës po zhvillohet sot në Elbasan. Në fjalën e mbajtur me këtë rast, Kryeministri Edi Rama u...

Administrata e Biden thuhet se po lobon te demokratët për të hequr sanks...

Administrata Biden thuhet se ka ushtruar presion ndaj demokratëve të Kongresit për të hequr sanksionet që rrjedhin nga gazsjellësi Nord Stream 2 nga projektligji vjetor i mbrojtjes, ka...

Sot 2 vite nga tërmeti i 26 Nëntorit/ Kryeministri Rama: U ngritëm më t...

Sot Shqipëria përkujton  tërmetin tragjik, që tronditi vendin 2 vite më parë në mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, ku për pasojë humbën jetën 51 qytetarë dhe...

Ish-kryeministri Berisha flet për VOA: Jo parti të re. Kuvendi ka të dre...

Në Shqipëri, ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e...

Nesër mbledhja e përbashkët e dy qeverive Kosovë-Shqipëri në Elbasan,...

Ditën e nesërme do të mbahet mbledhja e 7 e përbashkët e dy qeverive, ndërsa mbledhja e parë u zhvillua më 11 janar të vitit 2014. Marrëveshjet e...

Putini i ofron Serbisë mbështetje për Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të enjten se Moska do të vazhdojë t’i ofrojë gaz natyror Serbisë me kushte të favorshme dhe se një kontratë e re furnizimi...

Kryeministri Rama: Brenda vitit 2030, Shqipëria vend sovran në energji

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se brenda vitit 2030 Shqipëria do të jetë vend sovran në energji. I pyetur në një emision televiziv, për situatën në sektorin e...

Kryetari i Bashkisë së Ulqinit, z. Dabovic viziton qytetin e Elbasanit n...

Kryetari i Bashkisë së Ulqinit, z. Aleksandar Dabovic i shoqëruar nga shefi i kabinetit z. Vaso Radovic, vizitoi sot (25 nëntor) qytetin e Elbasanit. Vizita e z. Dabovic...

Kuvendi miraton me 77 vota pro buxhetin e vitit 2022

Kuvendi miratoi sot buxhetin e vitit 2022 me 77 vota pro dhe 46 kundër. Kuvendi votoi pas diskutimeve në seancën plenare të projektligjit “Për buxhetin e vitit 2022”....

Escobar: “Ballkani i Hapur” nuk mund të ketë sukses pa të gjitha ven...

Zv/ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, tha të mërkurën se nisma “Ballkani i Hapur”, nuk mund të ketë sukses, nëse pjesë e saj nuk janë të gjashtë...

‘Samiti për Demokracinë’ si përpjekje amerikane për të riaktivizua...

Genc Mlloja Pak javë kanë mbetur nga data kur do të mbahet ‘Samiti për Demokracinë’ (9-10 dhjetor 2021) i thirrur nga Presidenti amerikan Joe Biden në Uashington por...

Arrihet marrëveshja për qeverinë e Gjermanisë, Ballkani në vëmendje

Partitë e koalicionit të ardhshëm qeveritar ranë dakord për të formuar qeverinë e re të Gjermanisë. Zgjerimi i BE me Ballkanin Perëndimor mbështetet në marrëveshje Rreth dy muaj...

Magdalena Andersson, gruaja e parë kryeministre e Suedisë

Magdalena Andersson është gruaja e parë që është zgjedhur kryeministre e Suedisë. Ajo ka marrë këtë pozitë pas zëvendësimit të Stefan Lofvenit, i cili ka qenë në krye të...

Presidenti rus Vladimir Putin shpreh ngushëllimet homologut maqedonas pas ...

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dërguar ngushëllimet homologut të tij të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski për vdekjen e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut në një aksident ...

Nesër ditë zie edhe në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në mbështetje të legjislacionit në fuqi, ka marrë vendim që e mërkura, 24 nëntor 2021, të shpallet ditë zie shtetërore në shenjë solidarizimi...

Tragjedia me 46 viktima /Antony Blinken dërgon mesazh ngushëllimi për Ma...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar për tragjedinë e rëndë që ndodhi sot në Bullgari, ku të paktën 46 persona me origjinë shqiptare humbën jetën pasi...

246-vjetori i krijimit të “Marinsave” amerikanë/ Yuri Kim: Faleminder...

Ambasada e ShBA-ve në Tiranë ka organizuar një ceremoni festive në lidhje me 246-vjetorin e krijimit të trupave detare amerikane. Të pranishëm në ceremoni kanë qenë dhe ministrja...

Presidenca reagon ndaj vendimit të GJKKO-së për Dvoranin: Do të ankimoh...

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi reagoi sot pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, e cila ka rrëzuar kallëzimin e Presidentit të Republikës...

Aksidenti tragjik me 46 viktima në Bullgari, Maqedonia e Veriut shpall tri...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona. Zyrtarët...

“RMV do të ketë kryeministër të ri pas festave të fund vitit” thot...

Muhamed Zekiri, anëtar i Këshillit Ekzekutiv i LSDM në Maqedoninë e Veriut thotë se ka disa faktorë që kanë ndikuar në humbjen e zgjedhjeve lokale. Zekiri tha se...

VOA: Meta dhe Basha shkëmbejnë akuza për “gënjeshtra” dhe “mashtr...

Në Tiranë, Presidenti i Republikës dhe Partia Demokratike e opozitës ngritën më tej tensionin e replikave midis tyre të hënën në mbrëmje, duke shkëmbyer akuza për “gënjeshtra” dhe...

Deputeti socialist pro kampit të refugjatëve në Shqipëri: “Çfarë t...

Deputeti socialist, Paulin Sterkaj në Komisionin për Sigurinë Kombëtare mbështeti marrëveshjen me Britaninë e Madhe për strehimin e emigrantëve nga vendet e treta në këmbim të 100 mijë...

Vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut/ SHBA ultimatum Sofjes: Gjeni z...

Vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ka shkaktuar shqetësim serioz në Kongresin amerikan. Dy kongresmenët i janë drejtuar zyrtarisht me anë të një letre ambasadorit bullgar...

Raporti: Përkeqësim i demokracisë në mbarë botën, edhe në SHBA

Demokracia po përkeqësohet në gjithë botën, me shtetet që po ndërmarrin veprime jodemokratike dhe të panevojshme për të mbajtur nën kontroll pandeminë COVID-19, thuhet në një raport të publikuar...

Covid-19/ Protesta të dhunshme në shumë vende të Evropës

Austria prej sot është në lockdown, ndërsa masat janë shtrënguar edhe në Holandë, Belgjikë dhe disa vende të tjera. Kjo ka shkaktuar potesta të dhunshme. Prej sot Austria...

Inaugurohet në Tiranë Ambasada e Paqes për Ballkanin,

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka përshëndetur sot Konferencën e Lidershipit Ballkanik që këtë vit është mbajtur në Tiranë, ku u nënshkrua edhe Memorandumi i Bashkëpunimit...

Presidenti bullgar Radev drejt fitores së një mandati të dytë

Presidenti bullgar Rumen Radev duket se po fiton një mandat të dytë me një epërsi të thellë të dielën, ndërsa votuesit në vendin më të varfër të Bashkimit...

Bashkimi Kosovë-Shqipëri, Bërnabiç: Do shkaktonte trazira të mëdha n...

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç e ka cilësuar të rrezikshme për sigurinë e rajonit deklaratën e Albin Kurtit për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Bërnabiç duke folur për...

Zbulohen planet për takimin Putin-Biden në Moskë

Presidenti rus Vladimir Putin mund të takohet me homologun e tij amerikan Joe Biden para fundit të këtij viti, ka zbuluar një zyrtar i lartë në Moskë. Do...

Komentet e Bashës në VOA, reagon Presidenti Meta

Presidenti Ilir Meta reagoi sot me tone të ashpra ndaj deklaratave të një dite më parë të kryetarit të opozitës Lulzim Basha sipas të cilit, zoti Meta kishte...

Pritshmëritë e Maqedonisë së Veriut nga samiti i BE

Zëvendëskryeministri i RMV-së Nikolla Dimitrov thekson se procesi i zgjerimit në fakt është proces i kompletimit të Evropës dhe përfundimit të projektit për të siguruar paqe të qëndrueshme...

Vjenë: Parlamenti i heq imunitein ish-kancelarit Kurz

Tani mund të hetohet kundër politikanit konservator autstriak Sebastian Kurz për korrupsion dhe dëshmi të reme. 35-vjeçari Kurz votoi edhe vet për heqjen e imunitetit parlamentar. Ish-kancelari austriak...

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Jeffrey Hovenier do të jetë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Emërimi i tij u konfirmua nga Senati amerikan.   Hovenier është diplomat karriere i...

Dritan Abazoviç nderohet me titullin “Doktor Honoris Causa” nga Unive...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç nga Universiteti Luarasi, ku mori edhe titullin “Doktor Honoris Causa” dha mesazhe të forta për bashkëpunim dhe forcim të mëtejshëm të...

Ambasada greke kërkon shpjegim nga Meta për ekspozitën për genocidin ç...

Një ekspozitë e titulluar “Vështrim historik etnokulturor i Pellzagjisë-Epiri-Thesproti-Çamëri”, ka sjell reagime të ashpra nga Greqia. E përditshmja greke Protothema shkruan se autoritetet në Greqi i e quajnë provokim mbështetjen...

Dosja “Taçi”/ Prokuroria Speciale në Mal të Zi nis hetimet për ...

Prokuroria Speciale në Mal të Zi ka nisur hetimet për presidentin e vendit Milo Gjukanoviç. Hetimet kanë nisur pas publikimit të përgjimeve nga autoritetet italiane për dosjen “Taçi”...

Meta pjesë e “Trekëndëshit të Bermudës”/ Presidenca reagon për de...

Presidenca ka reaguar mbi akuzat e hedhura nga Lulzim Basha ndaj presidentit Ilir Meta. Me një reagim në Facebook zëdhënësi Tedi Blushi e ka konsideruar keqardhje përfshirjen e...

Cila është e vërteta? Mediat britanike flasin për kamp refugjatësh në...

Britanikja “The Times”, në një artikull të saj ka shkruar se ministrat shqiptarë dhe ato të Mbretërisë së Bashkuar janë në bisedime sekrete për ngritjen e një qendre...

Rusia shpreson se SHBA do të braktisë planet për të dominuar Detin e Zi...

Rusia pret që Shtetet e Bashkuara të braktisin planet për të dominuar Detin e Zi, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova. Më parë, Flota e...

Çmimet e gazit në Evropë rriten me 11% pasi rregullatori gjerman pezullo...

Rregullatori gjerman i energjisë Bundesnetzagentur pezulloi të martën certifikimin e Nord Stream 2 AG si një operator i pavarur i gazsjellësit Nord Stream 2. Bundesnetzagentur ka pezulluar sot...

Rënia e Vukovarit: Histori orale të shkatërrimit të një qyteti kroat

Në 30-vjetorin e rënies së Vukovarit në duart e Ushtrisë Popullore Jugosllave dhe paraushtarakëve serbë, banorë vendas dhe kroatë që luftuan për të mbrojtur qytetin kujtojnë rrethimit shkatërrues...

Basha me deklaratë të fortë: Përjashtohet nga PD kush merr pjesë te mi...

Lulzim Basha në takimin me kryetarët e degëve ditën e sotme, 17 nëntor tha se vota e kryesisë i dha përgjigje kujtdo që dyshonte në procedurat demokratike në...

Covid-19/ Merkel: Vala e katërt po godet Gjermaninë me “fuqi të pl...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se situata me koronavirus në Gjermani është dramatike, teksa ka bërë thirrje për vaksinim sa më të shpejtë me dozën përforucese të...

Rama pritet në takim nga kryeministri Draghi: Mbështetje e plotë integri...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot nga Roma se i ka kërkuar kryeministrit italian Mario Draghi përshpejtim të njohjes së pensioneve të shqiptarëve në Itali. Në një konferencë e...

Dialogu në Bruksel përfundon pa takim trepalësh

Në Bruksel përfunduan të mërkurën bisedimet midis kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë me zyrtarët evropianë, por pa takim trepalësh mes tyre. Delegacionin e Kosovës gjatë dy ditëve negociata...

Mons. George Frendo dënon gjuhën e përdorur ndaj grave në Parlament: T...

Arqipeshkvi i Tiranë-Durrës, Imzot George Frendo  ka reaguar  mbi situaten e djeshme dhe fjalorin e përdorur në Kuvendin e Shqipërisë, duke bërë  një apel për klasën politike në...

SHBA: Sanksione të mundshme për ata që minojnë marrëveshjen e paqes n...

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës...

Krimi makabër në Fier, Rama: Verdikti më ekstrem i drejtësisë mbi barb...

Kryeministri Edi Rama duke e cilësuar tragjike vrasjen e 8-vjeçarit Mateo Vasiu në Fier, deklaroi sot se “pritet me padurim nga të gjithë verdikti më ekstrem i drejtësisë...

Blinken, letër Xhaçkës: SHBA-ja vlerëson marrëdhënien e ngushtë me S...

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony J. Blinken i ka dërguar një letër ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka. Në letrën e dorëzuar nga ambasadorja...

Krimi makabër në Fier trondit vendin/ Fqinji rrëmben dhe vret një fëmi...

Një ngjarje makabre ka ndodhur në fshatin Greçalli të Fierit, aty ku një fëmijë 8-vjeçar është rrëmbyer nga fqinji dhe është groposur në oborrin e shtëpisë së tij,...

Ushtria e Armenisë sulmon me artileri pozicionet kufitare të Azerbajxhani...

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se ushtarët e Armenisë kanë sulmuar me artileri pozicionet e Azerbajxhanit në drejtim të rajonit Laçin në kufirin mes dy vendeve transmeton...

Përplasje mes forcave polake dhe migrantëve në kufirin me Bjellorusinë

Forcat kufitare polake njoftuan sot se janë sulmuar me gurë nga emigrantët në kufirin me Bjellorusinë dhe se përdorën pompat e ujit kundër tyre. Ministria polake e Mbrojtjes...

Kurti: E pritshme që marrëveshja me Serbinë të arrihet gjatë mandatit ...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Lëvizja e tij Vetëvendosje po i analizon shkaqet e rezultatit të zgjedhjeve lokale....

Projekt i ri shëndetësor për të promovuar jetesën e shëndetshme në s...

‘Shkollat për Shëndetin’ nis veprimtarinë për promovimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve tek nxënësit e shkollave Një projekt i ri do të promovojë stile jetese të shëndetshme...

Erdogan: Një faktor i paparashikueshëm

Ne kemi dëgjuar thashetheme se Rexhep Tajip Erdogan është në derën e vdekjes për shumë vite. Një dekadë më parë në fakt, nëse jo më shumë, një zyrtar...

Bullgaria pas zgjedhjeve: Dy fitues dhe shumë pyetje pa përgjigje

Dy të diplomuar në Harvard kanë dalë fitues të zgjedhjeve parlamentare në Bullgari. Formimi i qeverisë së re do të jetë i vështirë. “Ne do të hyjmë në...

Irani i bën thirrje Britanisë që të shlyeje borxhin 400 milionë £

Ministria e Jashtme iraniane i ka bërë thirrje Londrës që të shlyejë borxhin e saj ndaj Iranit, duke vënë në dukje se Britania e Madhe nuk mund të...

Debati në Kuvend mes Ramës dhe Bashës, Yuri Kim dënon gjuhën degradues...

Ambasadorja amerikane Yuri Kim dënon  gjuhën e dhunshme, degraduese ndaj grave, veçanërisht e transmetuar në televizion nga Parlamenti. Ambasadorja i kërkon liderëve politik në vend që të jenë...

Kryeministri Rama: Reduktim i disa taksave në buxhetin 2022, rritje pagash...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot në Kuvend se në buxhetin 2022 nuk rritet asnjë taksë, ndërsa sigurohet rritja e pagave në disa sektorë. Gjatë diskutimit në Kuvend të...

Basha thërret Kuvendin e PD më 18 dhjetor

Lulzim Basha mblodhi kryesinë e Partisë Demokratike për herë të parë pas zgjedhjes së saj dhe vendosi të mbledhë edhe njëherë Kuvendin Kombëtar, duke bërë një lëvizje taktike përballë Sali Berishës....

Këshilltari i Departamentit të Shtetit viziton Bosnjë dhe Hercegovinën

Këshilltari i Departamentit të Shtetit në Shtetet e Bashkuara, Derek Chollet, ka arritur më 15 nëntor për vizitë në Bosnje dhe Hercegovinë si pjesë e angazhimit amerikan për...

Humbi zgjedhjet lokale/ Kurti: Rezultat jo i kënaqshëm për Vetëvendosje...

Në Kosovë u zhvillua raundi i dytë i zgjedhjeve lokale. Partia Demokratike e Kosovës, PDK, fitoi 9 komuna. LDK 7 komuna, AAK 5 komuna dhe Vetëvendosja vetëm 4...

Përfundoi raundi i dytë i zgjedhjeve komunale në Kosovë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se në procesin e sotëm zgjedhor kanë votuar 37.88% e qytetarëve me të drejtë vote. Kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi...

Serbia, Shqipëria dhe RMV diskutojnë në NISH zbatimin e ”Open Balkan...

Në Nish u zhvillua takimi i ministrave dhe përfaqësuesve të qeverive të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Serbisë në kuadër të nismës ”Open Balkan”, që e hapi ministri...

Ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara: Përpjekja e SHBA-së për të p...

Ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara, Qin Gang, tha të shtunën se përpjekja e SHBA-së për të përdorur çështjen e Tajvanit për të frenuar territorin kinez do të...

Djali i ish-sundimtarit libian Gaddafi kandidon për president

Djali i liderit të Libisë Muammar Gaddafi u shfaq për pothuajse herë të parë në një dekadë të dielën për t'u regjistruar si kandidat presidencial për një votim...

Nis ndërtimi i tunelit të Llogarasë, Rama: Realizohet ëndrra e tre deka...

Në Vlorë nisi sot puna në kantierin e ri për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, një vepër madhore, e cila ngre në një nivel tjetër rrjetin infrastrukturor të...

Kosova voton në raundin e dytë të zgjedhjeve komunale

Kosova po mban sot raundin e dytë të zgjedhjeve komunale në pothuajse dy të tretat e vendit. Në 21 komuna po votohet për postet e kryetarëve, ndërsa 17...

Presidenti Meta mbështet mesazhin e kishës katolike: Qeveria të kthejë ...

Presidenti, Ilir Meta, e mbështet plotësisht mesazhin ndërgjegjësues dhe aktual drejtuar të gjitha institucioneve shtetërore në vend nga Ipeshkvijtë e Kishës Katolike Shqiptare, misionarëve të Zotit, që çdo...

Putin: Rusia është e gatshme të ndihmojë në zgjidhjen e krizës së em...

Dhjetëra mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika, kanë udhëtuar në Bjellorusi në muajt e fundit me shpresën për të kaluar kufirin në Poloninë fqinje dhe...

Mesazhi i Ipeshkvijve për Ditën Botërore për të Varfrit: Ftesë dhe nx...

Me rastin e Ditës së Pestë Botërore për të Varfrit, që kremtohet të dielën me 14 Nëntor 2021, me temë “Të varfrit i keni gjithmonë me ju” (Mk14.7) ne, Ipeshkvijtë e...

Bullgaria voton për një president dhe parlament të ri.

Bullgaria mban nesër zgjedhjet e treta parlamentare brenda 1 viti. Po në këtë ditë  votohet dhe presidenti i ri i vendit. Zgjedhjet në prill i dha në fund...

Gjenerali britanik paralajmëron për rrezikun e një lufte mes Rusisë dhe...

Zyrtari më i lartë ushtarak i Britanisë ka përmendur ndryshimin e “karakterit të luftës” dhe ka paralajmëruar se ekziston rrezik i madh që vendimet e gabuara të çojnë...

Kosova dhe Serbia diskutojnë marrëveshjet e deritanishme më 16 nëntor n...

Prishtina dhe Beogradi konfirmojnë pjesëmarrjen e tyre në takimin e Brukselit, ku sipas BE-së do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani dhe për çështjet...

Putin: Nëse Bjellorusia ndërpret gazin drejt Evropës, rrezikon lidhjet m...

Presidenti rus Vladimir Putin tha të shtunën se homologu i tij bjellorus nuk ishte këshilluar me të, përpara se të ngrinte si mundësi, ndërprerjen e furnizimit me gaz...

“Berishën e njeh kur e ke përballë”, Lulzim Basha: Kam patur një fa...

Në intervistën ekskluzive për News24, Basha ndan bisedën e me një demokrat të vjetër, kur thotë se që ta njohësh Sali Berishën duhet ta kesh atë përballë. Prej...

Shqiperia dhe vendet perëndimore në KS të OKB-së dënojnë Bjellorusin...

Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, dënuan Bjellorusinë të enjten për atë që ata e quajtën "instrumentalizim cinik i...