OP/ED

Politika Shqiptare në Udhëkryq ndërsa Aleati Strategjik kryqëzon Ish-Al...

Nga Genc MLLOJA* Nuk është se nuk ndjehej në opinionin e gjerë publik shqiptar që kryetari i aktual i Partisë Demokratike (PD) Lulzim Basha kishte kohë që po...

11 Shtator 2001/ Njëzet vjet më parë! Është një ditë për të kujtua...

Duke kujtuar 11 Shtator 2001 Mons. George Frendo O.P. Njëzet vjet më parë! A është kjo një ditë për të kujtuar, apo një ditë për të harruar? Mesazhi...

Kinë- Shtetet Arabe, Miq Tradicionalë dhe Partnerë Strategjikë!

Nga Genc Mlloja Një vështrim i ecurisë së marrëdhënieve midis Kinës dhe vendeve arabe në të shkuarën, të tashmen dhe perspektivat për të ardhmen dëshmon se këto vende...

Nga Mostari në Ibër: ‘Ballkani i Hapur’ me Ura që ndajnë

Prof. Dr. Lisen Bashkurti ' Federata Ballkanike', ' Mreteria Serbo-Kroato- Sllovene', 'Jugosllavia e Pare', 'Federata Jugosllave Socialiste', 'Jugosllavia e Mbetur', 'Unioni Serbi-Mali i Zi', 'Bota Serbe'...sa shume emra...

Ballkani i hapur? Faleminderit, mirë e kemi BE-në.

Andrej Nikolaidis, CdM[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Open Balkans. Ose, sikurse pohojnë Vuçiçi, Rama dhe Zaevi- Open Balkan. Mbi seriozitetin e autorëve të kësaj iniciative flet mjaft mirë...

Tetë takime duke u tkurrur, nga gjashtë vënde në trojkë Ballkanike

Prof. Lisen BASHKURTI Këto ditë u bë në Shkup takimi i tetë i radhës për ‘minishengenin’ Ballkanik. Në takim morën pjesë Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Tre...

Evropa është futur në kurth

Gjeneral Blagoje Grahovac, Anëtar i Bordit Këshillues të IFIMES* "Nuk ka miqësi apo armiqësi të përjetshme, vetëm interesat janë të përjetshme" ishte baza në doktrinat kryesore politike të...

Një SHBA globale nuk mund të shmangë përballjen me Kinën dhe Rusinë

Harrojeni fjalimet për “rivendosjen” e marrëdhënieve; SHBA është në rrugën e përplasjes me dy kundërshtarë të paqëndrueshëm që janë të vendosur të provojnë lidershipin dhe vendosmërinë e saj...

Misioni i dështuar!

EKSKLUZIVISHT  PËR ARGUMENTUM  Nga  Dr. Jorgji KOTE Më 11 Shtator, plot 20 vjet pas atentateve terroriste mbi kullat binjake në  Nju Jork përfundon zyrtarisht tërheqja e 7500 trupave...

Për çfarë biseduan Putini dhe Xi Jinping dhe çfarë synojnë raportet r...

Irina Meter/ Zoran Meter[i] Me datë 28 qershor 2021 u mbajt takimi virtual i presidentit rus Vladimir Putin dhe atij kinez Xi Jinping. Kjo është biseda e tyre...

Zgjerimi i BE-së: interes i përbashkët strategjik

Politika, 27 qershor 2021[i] Heiko Mass, Ministër i punëve të jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë Dr Augusto Santos Silva, ministër i punëve të jashtme të Republikës së...

“Në Europë nuk hyhet nga dritarja e gjeopolitikës, por nga dera e arri...

Nga Ardit Gjinali Pushteti i sotëm shijon lirinë për të pushtuar secilën hapësirë institucionale...qytetari i zakonshëm i këtij vendi, i tilli larg tipareve karakteriale të “Njeriut të Ri”,...

Samiti Biden-Putin, befasues apo i shumëpritur

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studimet e Ballkanit (IFIMES)[1] në Lubjanë, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në botë. Ambasadori Arben Cici është një...

BE përsëri në “ujërat“ e Ballkanit Perëndimor- presion amerikan ap...

Mitko Arnaudov* Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç me (kryeministrin e Kosovës. Shën. i përkth) Albin Kurtin me datë 15 qershor do të vazhdojnë dialogun...

Orbanizimi i Bashkimit Europian

Boshko Jakshiç, Politika[i] Në aktin e katërt të dramës  së Shekspirit “Makbethi”, një grup shtrigash e paralajmëron mbretin se pas një viti mbretërimi i tij i përgjakshëm do...

Rusia dhe Turqia, miq apo armiq?

Boshko Jakshiç, gazeta “Osllobogjenje”- Sarajevë[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Në katër fronte ku luftohet ushtarët e tyre në anë të kundërta, ndërsa Putini dhe Erdogani nuk ia kursejnë...

Draghi, shpresa e madhe e Italisë!

Dr. Jorgji KOTE Po, vërtet që qysh në këto  100 ditët e para, Mario Draghi, Kryeministri i 68-të i Italisë nga data 13 Shkurt ka ngjallur shumë shpresa. ...

Konflikti bullgar me Maqedoninë- kalë Troje i BE-së në Ballkanin perën...

Portali Demostat 18.05.2021[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Shkupi, sëbashku me Tiranën, mori “dritën jeshile” për fillimin e bisedimeve për antarsim me BE-në në kulmin e pandemisë së korona...

EuroBallkani

Miodrag Vllahoviç* Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Vërshimi i “non pejperve” dhe ideve të përsëritura, sipas të cilave problemet balllkanike do të zgjedheshin me fshirjen e ndonjë shteti, nëpërmjet...

Për Europën e qytetarëve!

Dr. Jorgji KOTE Me një vit vonesë, për shkak të Pandemisë COVID - 19, më 9 Maj, në ditën e saj të shënuar, liderët e BE-së lançuan në...

Kuvendi monist dhe komisioni i lamtumirës përballë Presidentit Meta

Prof. Lisen BASHKURTI*  Për herë të dytë Kuvendi ndërmerr iniciativën për shkarkimin e Presidentit Meta. Shumë media, analistë dhe opinionistë vëndas dhe të huaj e kanë konsideruar këtë...

Demokracia dhe integrimi në BE- Jashtë agjendës së Edi Ramës  

Prof. Lisen BASHKURTI  Një analizë e vëmendshme e retorikës politike të Edi Ramës të shpie lehtësisht në konkluzionin se demokracia dhe integrimi në Bashkimin Evropian nuk janë në...

Integrimi Euro-Atlantik, ky « specialitet » i opozitës!

DR. Jorgji KOTE Gjatë kësaj fushate zgjedhore ka rënë në sy mostrajtimi pothuajse fare i integrimit europian nga shumica qeverisëse; ca më keq akoma, pa ndonjë indikacion apo...

Vals rus në Levant, rruga Veriore detare dhe Pakti strategjik kinezo-iran...

Zoran Meter, Gjeopolitika Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA* *** Ndryshim dramatik i raporteve gjeopolitike. Dy janë ngjarjet që kishin karakter gjeopolitik ditët e fundit: bllokada e plotë e një...

Eksperimenti Rama me veriun e Shqipërisë e ka tejkaluar eksperimentin e d...

Nga Enver Bytyçi Pesë hidrocentralet më të fuqishëm në Shqipëri shtrihen në veri të Shqipërisë. Ata i japin energji gjithë vendit. Janë gjithashtu garancia e sigurisë energjetike për shqiptarët....

Serbia i kthen shpinën Bashkimit Europian

(Sonja Biserko, Buletini nr. 160 i Komitetit të Helsinkit Serbi) Përktheu për Argumentum.al Xhelal FEJZA Prej disa vitesh Serbia shënon regres dhe potenciali i saj demokratik gjithnjë e...

Traktati antipandemi po lind mbi solidaritet, ndershmëri, transparencë, g...

Prof. Lisen BASHKURTI Sapo ka kaluar një vit nga përballja e botës me pandeminë globale covid-19 dhe komuniteti ndërkombëtar udhëhequr nga shtete të zhvilluara si Franca e Gjermania...

Qeveria Kurti – Sfida për Kosovën, frymëzim për Shqipërinë dhe ...

Prof. Lisen BASHKURTI Me 22 mars 2021 u konstitua Qeveria Kurti në Kosovë. Ardhja e kësaj qeverie në pushtet është mirepritur nga mbarë opinioni publik në Kosovë, Shqipëri,...

17 Marsi premtues për negociatat tona!

EKSKLUZIVISHT PËR ARGUMENTUM Nga Dr. Jorgji KOTE Është fjala për zhvillimin më 15 - 17 Mars të zgjedhjeve të reja parlamentare në Holandë. Ato u bënë në kushtet...

Nagorno-Karabak, si këmbanë e paqes në Kaukazin e Jugut

Ekskluzivisht për “Argumentum” Nga Marjana DODA Rajoni i Nagorno-Karabakut është modeli se si një vend mbetet peng i mosmarrëveshjeve i  një sistemi të shkuar ( si pjesë e...

Diplomacia Shqiptare- Midis Europianizmit e Sovranizmit, larg modelit sui g...

Prof. Lisen BASHKURTI Edhe në takimin e përpara pak ditësh në Bruksel të Këshillit të Asocimit midis KE dhe Shqipërisë u vërejtën diferencat diplomatike në qasjen midis KE...

Asnjë nuk humb politikisht më 25 Prill, kurse shqiptarët sodisin?

Nga Ben Andoni Ligjërimi i Lulzim Bashës i ka dhënë fund përdorjes deri te elementët fetarë dhe tashmë ka shkuar ngadalë limanit ku prehen liderat e autokracisë. Po...

Ngjyra si mesazh politik

Eksluzivisht për ARGUMENTUM                   Nga Dr. Jorgji KOTE        Shkrimtari i shquar irlandez, James Joyce ka      thënë se «  ngjyra është po aq e rëndësishme sa dhe e...

“Kosovo Momentum”

Nga Marjana DODA Dielli në Kosovë në këtë 13 vjetor të  Pavarësisë së saj shëndrit më fort! Kosova vetëm 3 ditë më parë dëshmoi nëpërmjet votes se ka...

Revolucion demokratik anti-establishment dhe anti-korrupsion

Prof.Lisen BASHKURTI  Ajo që pritej në Kosovë ndodhi. Vetvendosja me përfshirjen në listën e saj të Vjosa Osmanit dhe të një grupi nga Lidhja Demokratike fitoi bindshëm zgjedhjet...

Jo më “mollë sherri” Euro-Atlantike!

Nga Dr. Jorgji KOTE Fjala është për gazsjellësin 1230 km të gjatë që lidh Rusinë me Gjermaninë dhe Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse të Investimeve BE – Kinë, të cilat janë...

Multikulturalizmi në Azerbajxhan

“Multikulturalizmi për Azerbajxhanin nuk është vetëm një politikë kombëtare, por edhe një mënyrë jetese.”  Nga Anar Huseynov*  Ambasador i Republikës së Azerbajxhanit në Republikën Greke dhe në  Republikën...

Albin Kurti-Midis ligjit dhe legjitimitetit

Prof. Lisen BASHKURTI Jam i rezervuar të ndërhyj në zgjedhjet politike në Kosovë. Kjo jo vetëm për parimësi demokratike, pra të respektimit të verdiktit të popullit, por edhe...

Pesë skenarë dhe sugjerime për negociatat

Nga Dr. Jorgji KOTE Me gjithë pritshmëritë dhe demarshet e njohura, çelja e negociatave të anëtarësimit në BE na u shty sërish, madje pa një “Kur” më 2021....

“Covid-19”, virusi që  tronditi marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-...

Nga Marjana DODA Qeveria Shqiptare shpalli “Person Non Grata” (person të padëshirueshëm), diplomatin  e Ambasadës ruse në Tiranë  A.K me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga...

Era e re e Biden

“Ne do udhëheqim jo me shembullin e fuqisë, por me fuqinë e shëmbullit” Joe Biden Prof. Lisen BASHKURTI Tranzicioni paqësor i pushtetit presidencial në ShBA ndodhi. Mbas një...

Truk i ri diplomatik, çfarë fshihet pas deklaratës së fundit të Athin...

Shaban Murati Botuar në DITA Euforia është një sëmundje e vjetër e diplomacisë ballkanike. Por vështirë të kishte menduar kush një shkallë aq të lartë euforie si ajo...

Dyshja Rama-Cakaj, eksperiment i dështuar me diplomacinë shqiptare

Prof. Lisen BASHKURTI  Mandati i dytë i Kryeministrit Rama është plot eksperimente të dështuara në rrafshin politik, ekonomik, social, arsimor, shëndetsor, kulturor e në shumë fusha të tjera....

1 vit nga Pandemia Covid-19. Bota përballet ende me ndasitë dhe paragjyki...

Nga Marjana DODA E enjte 31 Dhjetor, 2020, shënon përvjetorin e parë të raportit të parë të një grupi rastesh "pneumonie me shkaktar të panjohur", të identifikuar më...

Parashikimi gjeopolitik për 2021 – perspektiva të zymta e presin bo...

Nga Redion LULI* Përballja aktuale midis fuqive botërore mund të përshkallëzohet në 2021. Dështimi për të luftuar pandeminë do t'i bëjë Shtetet e Bashkuara të Amerikës të paaftë...

Shqipëria dhe Kosova-politikë të jashtme dhe diplomaci si fotokopje dës...

Prof. Lisen BASHKURTI Viti 2020 për Shqipërinë dhe Kosovën ishte plot sfida, disa të parashikuara e disa të tjera të papritura, disa të brëndshme dhe disa ndërkombëtare, disa...

Çfarë po ndodh me protestën?

Nga Erblin Iskurti Politolog Protestat e fundit janë treguesi më i mirë i gjendjes së dëshpëruar ku gjendet aktualisht pjesa më e madhe e popullsisë në Shqipëri. Për...

Shteti policor vs Shtetin ligjor: Policimi i politikës dhe politizimi i po...

Prof. Lisen BASHKURTI Shkrepja e armës së shtetit policor mori jetën e pafajshme të një qytetari shqiptar 25 vjecar, gjaku i të cilit po shkakton dhimbje të thellë...

Në vigjilje të demokracisë!*

EKSKLUZIVISHT PER ARGUMENTUM Nga Dr. JORGJI KOTE ….Kështu, dalngadalë po i afroheshim viteve 9O, veçse pa kurfarë perspektive. Këtë e ndjenin të gjithë e sidomos ne që punonim...

Gjykata Speciale – provimi më i vështirë në 20 vitet e fundit i diplo...

Nga Anton LULGJURAJ* Lufta e Kosovës për liri ishte e shenjtë. Gjithë Perëndimi u vu në lëvizje për të ndihmuar një popull ndaj të cilit po bëhej genocid...

“Shtëpia e verdhë si strehë e retorikës së turpit politik”

Nga Ardit Gjinali Jetojmë në kohën ku absurdi i qëllimshëm  i provokuar nga ligësia politike po paraqitet si normalitet. Gjatë këtyre viteve , kemi përjetuar  prezantimin  e “Shtëpisë...

Drejtësia tranzicionale në Kosovë: pse dështoi UNMIK-u në gjykimin e k...

Nga Alma LAMA* Ditët e fundit në Kosovë dhe Shqipëri, pas arrestimeve të Gjykatës Speciale të krerëve të UÇK-së janë hapur debate në në lidhje me hetimin dhe...

Çfarë po ndodh në Etiopi?

Ekskluzivisht për "ARGUMENTUM" Nga Ali HOXHA* E gjithë bota aktualisht i ka të kthyera sytë kah zhvillimet në Etiopi. Banorët në veri të Etiopisë janë duke braktisur shtëpitë...

Maqedonia e Veriut drejt (Zh)bërjes si SHTET

Nga Marjana DODA “Lufta për Maqedoninë - një konkurs i papajtueshëm për ‘zemrat dhe mendjet’  maqedonase nga nacionalizmat bullgarë, grekë dhe serbë - nuk rriti njohuritë dhe kuptimin...

“Integrimi është shërimi nga virusi i autokracisë”

Nga Ardit Gjinali Autokracia është një virus tinëzar që depërton në trupin e sistemit demokratik dhe instalohet duke shfrytëzuar hallkat e dobëta të të njëjtit;  vret  hapësirën demokratike ...

Fitore historike e SHBA-ve, Perëndimit dhe demokracisë

Nga Dr. Jorgji KOTE Më në fund, mes një makthi të paparë, senatori Joe Biden triumfoi bindshëm në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit; me 300 vota elektorale dhe...

Mbas arrestimeve në Kosovë: Mbrojtja në Hagë dhe dy alternativat e brë...

Prof. Lisen BASHKURTI Arrestimet e ditëve të fundit në Kosovë nuk kanë qënë të panjohura dhe për pasojë të papritura. Dorëheqja e ish presidentit Thaci, drejtuesit të PDK,...

“Patriotizmi dhe Integrimi Europian”

Nga Ardit Gjinali Patriotizmi është beteja moderne dhe  fisnike për vlerat njerëzore dhe shoqërore, zhvillimin kombëtar, qeverisjen e mirë, standartet demokratike, shanset e barabarta, drejtësinë; - është sfida...

Marrëdhëniet ekonomike Shqipëri-Kinë, histori suksesi apo në ngërç p...

Nga Prof. Enver Bytyçi Para dy javësh Donald Trump i rekomandoi kryeministrit të Shqipërisë që të dalë nga iniciativa 17+1. Ndërkaq ekonomia shqiptare vuan pasojat e rënda të...

Enigmat e Hagës dhe Patriotët Detit!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga  DR. Jorgji KOTE Lidhur me hapin e djeshëm pozitiv  për zgjidhjen e çështjes së Detit,  nuk është nevoja të kesh tituj dhe grada shkencore ...

Diplomati Grek dhe ndarja e kufirit detar

Shënime për ndarjen e kufirit detar Shqipëri-Greqi Nga Prof. Lisen Bashkurti Shtetet kur ndajnë hapësira detare mes tyre janë të detyruara të futen në bisedime mes tyre. Kur...

Gabimet e historisë korrigjohen duke pranuar multilateralizmin në botën ...

Nga Genc MLLOJA Në diskursin politik botëror po merr dimensione të reja domosdoshmëria e zbatimit të parimit të multilateralizmit në marrëdhëniet ndërmjet vendeve në mbarë botën të cilet...

“ Zezona e të Enjteve dhe shpresa e bardhë e së Dielës”

Nga Ardit Gjinali E enjtja politike nuk është thjeshtë një ditë kalendarike; është stacioni politik ku e keqja qeverisëse  materializon vizionin e mbrapshtë të sundimit lokal dhe kombëtar,...

Faktori SHBA në marrëdhëniet Shqipëri–Kinë

Nga Iljaz Spahiu Dy ngjarje të rëndësishme për Shqipërinë tërhoqën vemendjen e analistëve të politikës ndërkombëtare gjatë javës që lamë pas. E para, një letër që presidenti amerikan...

“Errësira e një dekade”

Nga Ardit Gjinali Ecuria pozitive e Integrimit Euro-Atlantik gjatë dekadës së dytë së post ndryshimeve demokratike 2001-2011 ngjason me një të shkuarët të largët drite që ngjason e...

Një Ftesë për Bashkëpunim kundrejt Një Letre Përjashtuese

Nga Genc MLLOJA Përvjetori i 71- vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës ishte një rast tjetër që të vlerësoheshin lart marrëdhëniet tradicionale që ka Shqipëria me...

KUSH KUJDESET PËR TË VARFËRIT?

" Para Zotit të gjithë jemi barabartë, të gjithë kemi të njëjtin dinjitet dhe të njëjtat të drejta" Imzot George Frendo O.P. Kush e vret mendjen për të...

Ideja e multilateralizmit krijon harmoni, ekuilibër dhe drejtësi në bot...

Nga Enver Bytyçi Gjatë shekullit XIX bota dhe sidomos Europa ruajtën ekulibrat e paqes permes ekuilibrit të forcës së tyre. Nga Kongresi i Vjenës e deri në Konferencën...

A po harrohet shprehia e të shkruarit me dorë të lirë si rezultat i kom...

Nga  Skender Berisha Po të ndalemi dhe kujtojmë sa kohë ka kaluar që ne nuk kemi përdorur shprehinë e të shkruarit me dorë, kujtoj se ka kohë të...

Mjaft më « Dhe jashtë ndodh kështu » !

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Dr. Jorgji KOTE Sa herë që qeveritarët tanë kritikohen për dukuri negative e kanë « në majë të gjuhës » refrenin « e mo, mirë,...

Zgjedhjet në Bjellorusi- Mali i Zi, dy paralele të barazlarguara  dhe S...

Nga Marjana DODA Muaji Gusht ka prodhuar dy zgjedhje parlamentare dhe presidenciale në Europën Lindore( Bjellorusi) dhe në Europën Juglindore (Mali i ZI) , po aq afër dhe...

Çpo ndodh kështu me NATO-n!?

EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM:    Nga Dr. Jorgji KOTE Asnjëherë më parë NATO nuk ka kaluar një verë të tillë përcëlluese politike si kjo e tanishmja; dhe që  siç...

Iluzioni Euro-Atlantik

Ekskluzivisht për "Argumentum" Nga Ali HOXHA* Me 4 shtator 2020 erdhi momenti i shumëpritur për shqiptarët e Kosovës, pra finalizimi i marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë e...

“URA” që bashkoi Shqiptarët dhe Serbët në Mal të Zi

Ekskluzivisht  për "Argumentum"      Nga Marjana DODA Një javë pas zgjedhjeve parlamentare  në Malin e Zi, ka filluar një furi nacionaliste kundër shqiptarit “kingmaker” i cili ka...

Zgjedhjet parlamentare të gushtit 2020 në Mal të Zi – “Koha ësh...

Nga Anton Lulgjuraj Zgjedhjet e gushtit po afrohen, por uroj që puna mos të jetë ngushtë. Si gjithëherë dy lista me subjekte shqiptare, që kurrë për shqiptarët nuk...

Demokratët apo Republikanët ?

EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM           Nga Dr. Jorgji KOTE Kjo është pyetja më e shpeshtë që bëhet këto ditë, gati 2 muaj përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kur sapo përfundoi...

Kur ngrihej Muri i Berlinit…

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Dr. Jorgji KOTE* Kur isha fëmijë pushimet verore i kaloja në Libohovë, pranë Gjirokastrës, qytet-fshat i mrekullueshëm mes gjelbërimit të pa fund, me burime...

“Politikanët e Kosovës po ndihmojnë Beogradin “

Nga Janusz Bugajski Për të mirën e vendit dhe mbijetesën e shtetit, politikanëve të Kosovës i duhet të lënë mënjanë mosmarrëveshjet e anshmërisë dhe legjitimitetit. Me rifillimin e...

Shqiptarë dhe Maqedonas bashkë për Maqedoninë e Veriut

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Marjana DODA Parlamenti i Maqedonisë së Veriut sot (4 gusht)  do të mbajë seancën e konstituimit dhe të betimit të deputetëve të rinj të...

Sovraniteti ynë si “hipokrizi e organizuar”?!

Nga Ben Andoni Zhvillimi i fundit, lidhur me miratimin e strukturës së Marrëveshjes së 5 Qershorit, është përshëndetur nga i gjithë faktori ndërkombëtar i atashuar në vend. Kryefjala...

Vrapim me pengesa jo më futboll politik !

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Dr. Jorgji KOTE  Deri tani vonë, të huajt dhe politikanët tanë, sa herë flitej për çeljen e negociatave të antarësimit në BE e krahasonin...

Aktakuza kundër Thaçit e parakohshme, apo në kohën e duhur?

Prof. Lisen Bashkurti Vetëm pak ditë përpara organizimit në Shtëpinë e Bardhë të samitit midis Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësim të Richard Grenellit, u bë publike nga Prokurori...

Pse Kryeministri Rama shtrin dorën për pajtim në Kosovë?

Ekskluzivisht për "ARGUMENTUM"  Nga Marjana DODA Kryeministri Rama pas 2 vitesh viziton Kosovën në një vizitë “zyrtare” deri diku, pasi kësaj here ka trokitur  derë më derë liderëve...

« Ndoshta » e Berlinit, kambanë alarmi për Tiranën!

Ekskluzivisht për  « ARGUMENTUM » Nga Dr. Jorgji KOTE  Më 8 Korrik Kancelarja Angela Merkel paraqiti në seancën plenare të Parlamentit Europian në Bruksel programin e Presidencës gjermane të  BE-së....

Çfarë fitoi Lugina e Bashkuar?

Nga Marjana DODA Asnjë surprizë! Sikundër ishte parashikuar, Partia Progresiste Serbe (SNS) e presidentit Aleksandar Vuçiç  i cili po udhëheq Serbinë prej 10 viteve fiton zgjedhjet parlamentare. Komisioni...

Opinioni i Komisionit të Venecias për Shqipërinë-Zgjedhjet, Kushtetuesj...

Prof. Lisen Bashkurti. Shqipëria po përjeton një krizë të thellë dhe komplekse. Tanimë kjo krizë është konstatuar qartësisht nga organizatat kryesore Evropiane, të cilat merren me Shqipërinë. Organizatat...

Negocimi teknik jo më peng i negativitetit politik!

Nga Dr. Jorgji KOTE Dy javët e fundit u shpalosën  dy tablo  të ndryshme lidhur me çeljen e mundshme të negociatave të anëtarësimit në BE. Në Tiranë, Kryeministri...

Një jetë kushtuar lirisë dhe Atdheut

Me rastin e 77 vjetorit të rënies së “Heroit të Popullit” Ramiz Aranitasi Nga  Bedri   RAMIZI Shpesh herë na ndodh që të identifikojmë pika referimi që shpalosin vlerat...

FRYDERYK CHOPIN- KOMPOZITORI DHE PATRIOTI POLAK

NË VIGJILJE TË DITËS BOTËRORE TË MUZIKËS Nga Karol Bachura Ambasador Ambasada polake, me përpjekje të përbashkëta me Bashkinë Tiranë, në vigjilje të Ditës Botërore të Muzikës, rinovuan...

FUNDI I NJË TRAGJEDIE – KUJTIME NGA BAZA USHTARAKE FORT DIX – NEW JERS...

Me rastin e 12 Qershorit – Ditës së Hyrjes së NATO – s në Kosovë Nga Mal Berisha* Më datën 24 Mars 1999, forcat ajrore të NATO-s filluan...

Kosova Euro-Atlantike meriton unitet ndërmjetësimi BE-SHBA

Prof. Lisen BASHKURTI Në fazën aktuale procesi i zgjidhjes së krizës Kosovë-Serbi ka hyrë në një fazë kritike. Pas një bllokimi disa vjecarë për arsye lokale, rajonale dhe...

Një « NEIN » emblematik i Merkel!

Për GSH dhe ARGUMENTUM                    Dr. Jorgji KOTE  Më 4 Qershor në mbrëmje, mes një interesimi të jashtëzakonshëm, pyetjes në...

Kosova e përqarë për hapjen e bisedimeve me Serbinë dhe thelbin e marr...

 Prof. Lisen BASHKURTI Kosova po përjeton një situatë të vështirë politike, diplomatike, institucionale, ekonomike dhe sociale kohët e fundit. Madje, edhe mbas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të fund-majit...

Donald Trump – aleat jo i besueshëm

Njoftimet për tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania nuk kanë kuptim nga ana ushtarake, por kjo nuk i intereson egocentristit Trump. Nga Europa kërkohet më shumë iniciativë për...

Mbi zgjedhoren, turp për politikën shqiptare: dy vjet pa kokëcarje, dy d...

Prof. Lisen BASHKURTI Turp i madh për politikën shqiptare! Prej më shumë se dy vitesh kanë pasur kohë të bëjnë reformën zgjedhore, por as që e kanë vënë...

Vendim i duhur për Kosovën !

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Dr. Jorgji KOTE  Le ta themi me plot gojën që PO, vendimi i njëzëshëm i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës në favor të krijimit të...

Qeveria Shqiptare pa transparencë, rrezikon integrimin e vëndit në BE

Prof. Lisen Bashkurti Shqipërisë tashmë i janë hapur dyert nga Bashkimi Evropian për negociatat e antarësimit. Është koha që vëndi të hedhë hapat për përgatitjen e Konferencën Ndërqeveritare,...

Qeveria shqiptare pa legjitimitet, po i largohet integrimit evropian

Prof. Lisen BASHKURTI Me 20 Prill 2020 Këshilli Evropian vendosi për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Republikën e Shqipërisë. Ky ishte një hap historik në rrugën e...

RINOCERONTI QË PO PRISH TEATRIN TONË KOMBËTAR

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Mal BERISHA* Në vitin 1959 shkrimtari Franko – Rumun, Eugen Jonesku, shkruajti veprën dramatike absurde “RINOCERONTI”. Kjo vepër bazohet në një legjendë që lidhet...

Bleiburgu nuk meriton meshë

Në Sarajevë një kardinal do të mbajë një meshë për fashistët e vrarë në vitin 1945. Duartrokitje nga partia në pushtet në Kroaci. BE, PPE dhe kisha katolike...