POLITIKË

Kryeministri Rama dhe kabineti i ri qeveritar betohen në Presidencë

Kryeministri Edi Rama mbërriti në Presidencë për betimin e kabinetit të ri qeveritar. Ndryshe nga 4 vjet më parë, kur qeveria e re e përshkoi në këmbë, të...

Betimi i qeverisë “Rama 3”/ Presidenti Meta: Jam i gatshëm të përmb...

Disa orë pas votimit të në Kuvendin e Shqiperisë  të kabinetit qeveritar dhe programit qeverisës “Rama3 ”, Presidenti Meta ka deklaruar nga Korça se në çdo moment është...

Kuvendi miraton me 77 vota pro qeverinë e re të Shqipërisë

Kuvendi i Shqipërisë miraton me 77 vota pro kabinetin qeveritar dhe programin qeverisës në orët e para të mëngjesit të sotëm Është votuar në Kuvend pas një seance...

Ish- Kryeministri Berisha bën “mea culpa “ për Bashën dhe ka një po...

Ndërsa sot (16.09) votohej  në Kuvendin e Shqipërisë programi qeverisës i mandatit të tretë radhazi i Partisë Socialiste me kryeministër Z. Rama ku prezente ishte dhe opozita, ish-kryeministri...

Fjala në Kuvend/ Kryeministri Rama prezanton programin qeverisës të mand...

Fjala e plotë e Kryeministrit Rama Me një ndjenjë të posaçme mirënjohëse për zgjedhësit tanë dhe përgjegjësie përpara të gjithë shqiptarëve, pavarësisht se kanë votuar ose jo për...

Pas dekretimit nga Presidenti Meta, nesër në Kuvend votohet qeveria “Ra...

Kuvendi i  Shqipërisë, mblidhet nesër në seancë plenare për të votuar qeverinë re pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 ku rikonfirmon  Partinë  Socialiste me kryeministër Z.Edi Rama në...

Speciale/ Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton Shqipërinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zgjedhur Shqipërinë për viziten e  saj të lamtumirës në Ballkan si kancelare e Gjermanisë. Në fokus të vizitës së kancelares Merkel në Tiranë...

Mbërrin në Tiranë kancelarja gjermane Angela Merkel

Ka mbërritur në Rinas avioni i kancelares gjermane Angela Merkel dhe delegacioni i saj, që do të zhvillojë vizitën në Tiranën zyrtare. Kancelarja gjermane do të takohet në...

Kuvendi në seancë plenare/ “Berisha”porosia e veçantë e grupeve par...

Kuvendi i Shqipërisë nisi pasditen e sotme seancën plenare për zgjedhjen e Byrosë dhe përbërjen e Sekretariateve të Kuvendit si dhe përbërjen e komisioneve të përhershme. Kuvendi pritet...

Shqipëria për herë të parë merr presidencën e sesionit, Manastirliu d...

Shqipëria drejton për herë të parë Sesionin e 71-të të Komitetit Rajonal të OBSH-së për Europën, i cili po zhvillon punimet në Kopenhagen të Danimarkës, me pjesëmarrjen e...

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire...

Kancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër (13-14.09) në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo ka zgjedhur të vizitojë vetëm Beogradin dhe Tiranën....

Rama: Vjen në Shqipëri metoda inovative e edukimit profesional në teknol...

Kryeministri Edi Rama ndau sot një tjetër lajm të bukurpër të rinjtë, për një tjetër mundësi që krijohet për të hyrë në tregun e teknologjisë së lartë. Rama...

Qveria e re/ Presidenti Meta kërkon verifikimin e 16 ministrave të propoz...

Pak pasi kryeministri Edi Rama i ka përcjell emrat për formimin e qeverisë së re, presidenti Ilir Meta i ka kërkuar Prokurorisë së Përgjithshme informacion për 16 ministrat...

20-vjetori i sulmeve terroriste të 11 shtatorit/ Presidenti Meta: Solidari...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z Ilir Meta në 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, shpreh solidaritet me SHBA dhe popullin amerikan, duke garantuar se Shqipëria...

Legjislatura X/ Konstituohet Kuvendi i Shqipërisë

Shqipëria ka konstituuar legjislaturën e saj të dhjetë që nga rënia e komunizmit në vend në seancën e së premtes me deputetët e zgjedhur më 25 prill të...

Berisha rikthehet në parlament dhe flet për pazare ”Rama-Basha”: “R...

Ish-Kryeministri Sali Berisha rikthehet pas 2 vitesh në parlamnet i përjashtuar nga  grupi parlamentar i Partisë Demokratike, por me një grup mbështetësish të cilët e priten në dyert...

Nis legjislatura e X e Kuvendit/ Rikthehet opozita në parlament. Luljeta B...

Kuvendi i Shqipërisë nis sot punimet për legjislaturën e X- të tij. Punimet e seancës plenare do të drejtohen nga Luljeta Bozo, deputetja më e vjetër në moshë...

Përjashtimi i Berishës, reagon Ambasada e SHBA: Vendim i vështirë nga B...

Ambasada Amerikane në Tiranë ka përshëndetur vendimin e kryedemokratit Lulzim Basha për të përjashtuar nga grupi parlamentar i PD, Sali Berishën. Në një reagim në rrjetet sociale, Ambasada...

Lulzim Basha “vret” “babain politik”, përjashton ish-kryeministri...

Kryetari i Partise Demokratike një ditë para se të nis punimet Kuvendi i ri, nga selia blu ka dhënë vendimin për përjashtimin e liderit historik të PD-së, Sali...

Balla pret përfaqësinë e shqiptarëve të Ukrainës: Vëmendje të veça...

Kreu i grupit të ri parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, priti sot në ambientet e Kuvendit të Shqipërisë një përfaqësi të shqiptarëve të Ukrainës. “Mikprita sot në...

Vizita e Kancelares Merkel në Shqipëri, ambasada gjermane publikon axhend...

Ambasada e Gjermanisë në Tiranë bën të ditur se kancelarja Angela Merkel do të vizitojë Shqipërinë ditën e martë, datë 14 shtator. Ambasada po ashtu publikoi edhe axhendën...

30- vjetori i Pavarësisë së Maqedonisë së Veriut, Presidenti Meta uro...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi homologut Stevo Pendarovski për Ditën e Pavarësisë së Maqedonisë së Veriut. Meta thotë se bashkëpunimi mes dy...

Strehimi i afganëve në Shqipëri Blinken: Mirënjohës për ndihmën!

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka publikuar sot mesazhin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken në lidhje me strehimin e afganëve. Blinken ka falënderuar vendet që kanë...

Presidenti Meta përkujton 5-vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës: ...

Nën kujdesin e Presidentit të Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta në Institucionin e Kreut të Shtetit u organizua sot një veprimtari përkujtimore dhe kulturore, me rastin e...

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, inkurajon klasën politike të b...

Ambasadori i delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, inkurajoi sot klasën politike të bashkëpunojë në mbështetje të aspiratës së shqiptarëve për anëtarësim në BE. Në një...

Mbërrijnë mbi 31 mijë doza të vaksinës Pfizer, Kryeministri Rama: Vaks...

31,590 doza të tjera të vaksinës Pfizer kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Aeroportin “Nënë Tereza”. Lajmi u bë me dije nga kryeministri Edi Rama dhe ministrja e...

Ish-kryeministri Berisha: Të premten do të jem në parlament. Nëse PD m...

Ish-kryeministri Sali Berisha do të jetë në parlament ditën e premte, me nisjen e punimeve në legjislaturën e re. Kështu deklaroi vetë ai në emisionin “Now” me Erla...

Zjarret, Alizoti: Ligji të veprojë kundër zjarrvënësve dhe shpërdorue...

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Tomor Alizoti deklaroi sot se është e domosdoshme që ligji të veprojë kundër zjarrvënësve, por edhe më e rëndësishme është që përpara...

EUROSTAT, mbi 60.000 fëmijë janë larguar nga Shqipëria/ Meta: Inkurajoj...

Presidenti Meta mbështet kërkesën e CRCA/ECPAT dhe inkurajon ngritjen e një Komisioni Hetimor Parlamentar, me hapjen e Kuvendit të ri, për çështjen e largimit masiv të fëmijëve nga...

Menaxhimi i zjarreve, Rama: Modernizim deri në fund i Mbrojtjes Civile

Kryeministri Edi Rama, në një aktivitet të zhvilluar sot në bazën ajrore të Farkës, vlerësoi menaxhimin e situatës së zjarreve në vend, ndërsa theksoi rëndësinë e ndëshkimit të...

“Open Balkan”, Rama: Kosova ka hyrë në një cikël të rrezikshëm

Kryeministri Edi Rama i ftuar  mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”, ndër të tjera ka folur lidhur me iniciativën e Ballkanit të Hapur dhe raportin me qeverinë...

Qeveria e re “Rama 3″/ Reagon Basha: S’i gënjen dot shqiptar...

Pasi kryeministri Edi Rama ka prezantuar kabinetin e ri qeveritar, ka reaguar kreu i PD Lulzim Basha, Raporti i OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit, Basha thotë se do...

Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste/ Prezantohet kabineti qeveritar ...

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar përbërjen e qeverisë së re në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS. Kryeministri Edi Rama publikoi sot emrat e Sekretariatit të ri Ekzekutiv...

Rama në Forumin e BLED-it: Nuk ka të ardhme të Bashkimit Evropian pa Bal...

Kryeministri Edi Rama deklaron se nuk ka të ardhme të Bashkimit Evropian pa Ballkanin Perëndimor. I pranishëm në punimet e Forumit Strategjik të BLED-it që po mbahet sot...

Kuvendi i ri i Republikës do të mblidhet më 10 shtator. Dekreti është ...

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar datën 10 shtator si ditën kur do të mbahet mbledhja e parë e legjislaturës së re të Kuvendit të Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet...

Përgjegjësia e NATO-s për të shpëtuar afganët

Nga Edi Rama* Ka pak faqe më të nderuara në historinë e Shqipërisë sesa shembulli i saj i vetëm i heroizmit përballë shkatërrimit të hebrenjve evropianë gjatë Luftës...

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike/ Basha zgjedh ekipin e ri

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka miratuar mbrëmjen e sotme propozimet e Lulzim Bashës për ekipin e ri me të cilin do të drejtojë opozitën për 4 vitet...

Rama për ANSA-n: Anëtarësimi në BE me çdo kusht, “Ballkani i hapur...

“Unë nuk jam optimist apo pesimist, thjesht realist. E di, të gjithë e dinë se kjo nuk varet nga ne, por nga Bashkimi Evropian”, tha sot kryeministri shqiptar...

Mbërrijnë dy grupe të tjera të refugjatëve afganë/ Arrin në 275 numr...

Burime zyrtare nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njoftojnë që në orën 01:00 pas mesnatës  të shtunën (28.08) mbërritën në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës,”Nënë Tereza” dy...

Rama mbledh deputetët e vjetër dhe të rinj të PS, përgatitemi për dy ...

Kryeministri i vendit Edi Rama ka mbledhur në “Pallatin e Brigadave” grupin e vjetër parlamentar dhe të rinjtë, që fituan mandatin në zgjedhjet e 25 prillit. Ai porositi...

Letra/ Mark Marku jep dorëheqjen nga mandati i deputetit: Partia Demokrati...

Mark Marku nuk do të jetë deputet i Kuvendit të ri dhe as nuk do të shkojë në Këshillin Kombëtar të PDsë. Dorëheqja e fortë lajmërohet sot në...

Jo 1 mijë, as 2 mijë por 4 mijë refugjatë afganë priten të vijnë në...

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se Shqipëria do të strehojë rreth 4 mijë afganë, ndërsa nuk e përjashtoi mundësinë që ata mund të qëndrojë përgjithmonë, nëse...

Afganët në Shqipëri/ Qeveria ngre Task-Forcë, me 7 ministri për një v...

Qeveria ka ngritur Task-Forcën për menaxhimin e afganëve në Shqipëri. Në mbledhjen e saj të fundit, kabineti qeveritar Rama 2 miratoi ngritjen e kësaj Task-Force që do të...

Bilanci i qeverisë 2/ Basha: “Rama është një e keqe e vjetër që e k...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagoi pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama në fjalimin e tij përmbyllës të mandatit të dytë qeverisës. Në reagimin e tij në...

Kryeministri Rama bën bilancin e mandatit të dytë, qeveria e re shpallet...

Kryeministri Edi Rama ka dalë dalë në një konferencë për mediat për të folur për përmbylljen e mandatit të dytë qeverisës. Kryeministri Edi Rama tha se mandati i...

DASH, thirrje amerikanëve: Rishqyrtoni udhëtimet në Shqipëri për shkak...

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar sot  një njoftim për të gjithë shtetasit amerikanë që duan të vijnë në Shqipëri. Në njoftimin e  DASH, i ripostuar nga Ambasada...

Krijohet Platforma e Krimesë, Elisa Spiropali: Mbështesim Ukrainën kund...

Në Kiev të Ukrainës u formua platforma për Krimenë nga Shqipëria, që u përfaqësua prej ministres për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali e cila në Facebook ka bërë...

Rama për ”Sunday Times”: 30 vite më parë afganët ishim ne

Tridhjetë vite më parë afganët ishim ne, thotë kryeministri Edi Rama për Louise Callaghan të gazetës së njohur britanike ”The Sunday Times”. Javën e kaluar, ndërsa në Tiranë...

Refugjatët afganë/ Ish-ministri socialist: Shqipëria do të ketë nevoj...

Ish -ministri socialist i Ekonomisë dhe Financave, Arben Malaj e shikon pozitivisht ardhjen e afganëve në Shqipëri duke folur në një emission në News 24. Për Malajn, Shqipëria...

Rindërtimi i shkollës në lagjen “5 Maji”, Rama: Shëmbëlltyra e amb...

Shkolla e re në lagjen “5 Maji” po ngrihet me standarde bashkëkohore, në një zonë të re urbane në kryeqytet, që po rindërtohet pas tërmetit të 26 nëntorit...

Ministrat e NATO-s në takim të jashtëzakonshëm, Xhaçka: Shqipëria gat...

Xhaçka thotë se Shqipëria është gati të presë mijëra afganë teksa thekson se është e papranueshme mos u ofrohet strehim qytetarëve që punuan për NATO. Ajo gjithashtu thekson...

Blinken falenderon Shqipërinë për ofertën për të strehuar refugjatë ...

Sekretari i Shtetit Antony Blinken, në një bisedë telefonike me Kryeministrin Edi Rama falenderoi Shqipërinë për gatishmërinë e saj për të strehuar refugjatë afganë. Në një deklaratë të...

Kryeministri Rama për “El Periodico”: Pritet të vijnë 1 mijë afgan...

Dy vendet e Ballkanit, Shqipëria dhe Kosova, kanë pranuar kërkesën e SHBA për të pranuar një pjesë të atyre afganëve që ikin nga talebanët, nis një artikull në...

Grupi i parë afganëve pritet të mbërrijë nesër në Shqipëri

Grupi i parë i afganëve pritet të mbërrijë gjatë ditës së nesërme në Shqipëri. Fillimisht ishte planifkuar që mbërritja të ishte sot në mbrëmje, por ky variant u...

Afganët e parë mbërrijnë nesër, Rama për ‘The Guardian’: Shkatër...

Kryeministri Edi Rama ka komentuar strehimin e afganëve në Shqipëri, pas pushtimit të vendit të tyre nga talebanët, operacion që nis ditën e nesërme. Në një prononcim për ‘The...

Basha mbështet pritjen e emigrantëve afganë në Shqipëri: Të përmbush...

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha se Shqipëria duhet të përmbushë detyrimet si anëtare e NATO-s dhe të qëndrojë krah SHBA-së. Në deklaratën e tij në Facebook,...

Kryeministri Rama e konfirmon. Po, Shqipëria do të strehojë qindra afgan...

Kryeministri Edi Rama konfirmoi se  Shqipëria që të shërbejë si vend transit për emigrantët politikë afganë,madje ai thekson se ishte Ai që ka propozuar në samitin e NATO-s...

Reuters: SHBA-ja ka zhvilluar bisedime të fshehta me Kosovën për strehim...

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende, sesa ato që ishin bërë publike, për të strehuar përkohësisht afganët që kanë...

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit, Presidenti Meta: Shqiptarët të për...

“Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut të përkushtuar për stabilitetin e vendit dhe garantë të integrimit euroatlantik”, tha sot Presidenti Ilir Meta, ndërsa kujton 20-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes...

“Open Balkan”, reagon BE: I mirëpresim angazhimet e liderëve për bas...

Bashkimi Evropian i mirëpret angazhimet e liderëve për bashkëpunim rajonal. Kështu është shprehur zëdhënsja e Unionit për Fqinjësi dhe Zgjerim, Ana Pisonero për Gazetën Express lidhur me idenë...

DASH: Tregu i Përbashkët Rajonal, esencial për përparimin e Ballkanit P...

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht vijimin e përpjekjeve në Ballkanin Perëndimor për të thelluar dhe forcuar integrimin gjithëpërfshirës rajonal, në bazë të rregullave dhe standardeve të BE-së, shprehet...

A mund ta fitojë Kosova paqen?

Nga Edi Rama Dje pata kënaqësinë e posaçme të kem për vizitë nga Kosova dy vajzat e arta shqiptare të Tokios, së bashku me trainerin e tyre fenomenal....

Ambasada e SHBA: Mbështesim një shërbim të fortë, efektiv dhe të pava...

Drejtori i Çështjeve Ndërkombëtare të Drogës dhe Zbatimit të Ligjit Ben Rockwell së bashku me Ron Hendren, Atasheu i Asistencës për Zbatimin e Ligjit  kanë zhvilluar ditën e...

Presidenti Meta akordon Dekorata “Nderi i Kombit” për xhudistet, D’I...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” dy xhudistet kampione nga Kosova, fituese të “Medaljes...

Zv/ambasadori Smith në diplomimin e kandidatëve të BKH-së: Pandëshkues...

“Byroja Kombëtare e Hetimit do t’i tregojë Shqipërisë se askush nuk është mbi ligjin dhe se ai zbatohet njësoj për të gjithë. Ditët e pandëshkueshmërisë së të pasurve...

Deklaratat e Berishës, reagon ambasada e SHBA: Do përdorim të gjithë in...

Pas konferencës për shtyp që mbajti ish-kryeministri Sali Berisha, nuk ka vonuar as reagimi nga Ambasada Amerikane në Tiranë. Zyra e shtypit e ambasadës amerikane, thekson se qëndrimi...

Ish-kryeministri Berisha nis betejën ligjore me SHBA-të: “Është padi ...

Ish-kryeministri Sali Berisha në konferencen e  radhes për shtyp ka bërë të qartë njëherë e mirë qëndrimin e tij përballë SHBA-së, Partisë Demokratike dhe Shqiptarëve të gjitha lëvizjet...

Presidenti Meta nuk dekreton alokimin e fondit për ndërtimin e Teatrit t...

Presidenti Meta ktheu sot për rishqyrtim në Kuvend ndryshimin e buxhetit që qeveria bëri përmes një Akti Normativ në muajin qershor. Ndryshimi qe bërë për t’i alokuar Bashkisë...

Rruga Përpara për Marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Nga Ambasadorja e SHBA Yuri Kim Gushti në Shqipëri është kohë për pushim dhe relaksim të merituar dhe, ashtu si shumë prej jush, edhe unë do të shkëputem...

Zjarret në Shqipëri/ Ministria e Mbrojtjes: 521 forca ushtarake dhe 50 mj...

Ministria e Mbrojtjes informoi mbi situatën e zjarreve në vendin tonë përgjatë 24 orëve të fundit duke bërë një bilanc të situatës aktuale nga zjarret në vend, duke bërë...

Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi, Rama: Lehtësim i lëvizj...

Shqipëria dhe Mali i Zi hapën sot pikën e përbashkët kufitare në Grabom, Malësi e Madhe, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballkani të Hapur, si...

Presidenti Meta kthen për rishqyrtim ligjin “Për të huajt”: Shqipër...

Nëse Shqipëria nuk po ofron mundësi punësimi, mirëqënie, stabilitet, siguri dhe garanci për shtetasit e saj, si do të mundet të ofrojë mundësi për të huajt në një...

Emërohet zv.ambasadori i ri amerikan në Shqipëri, më parë ka punuar dh...

Demian Smith është zëvendës ambasadori i ri i SHBA në Shqipëri. Sipas ambasadës amerikane, Smith është një diplomat karriere i cili ka shërbyer edhe në Serbi. Detyra e...

Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vi...

Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, pas Beogradit ka ardhur edhe në Tiranë.Ai ka vizituar Tiranën, duke takuar edhe kryeministrin Edi Rama, me të...

Ish-kryeministri Berisha i prerë: Do të ulem krenarisht në parlament! Ka...

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha konfirmon për në një intervistë për një media se do të ulet krenarisht në parlament në shtator, kësaj radhe me një motivim më...

Deklarata e Yuri Kim, reagon Sali Berisha: Shqiptarët janë njerëz të li...

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të ambasadores Yuri Kim. Njoftimi i plotë Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe...

Ambasadorja amerikane Yuri Kim i kërkon PD të distancohet nga Berisha: Tr...

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka dalë në një deklaratë për mediat pas takimit me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Takimi mes palëve është mbajtur...

Duke huazuar katër liritë themelore të BE dhe nën emrin “Ballkani...

Takimi i radhes  i liderve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë në Shkup në Forumin  Ekonomik  në kuadër të “Mini-shengenit”, erdhi me nëj ndryshim të emrit të...

Ambasadori i Arabisë Saudite, Sh.T.Z. Faisal Ghazi Ismail Hifzi i paraqet ...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në takim Ambasadorin e ri të Arabisë Saudite, Sh.T.Z. Faisal Ghazi Ismail Hifzi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale....

Zaev, Vuçiç e Rama në Forumin ekonomik rajonal në Shkup, Albin Kurti re...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të takohen të enjten në Shkup në kuadër të...

Minishengeni/ Rama-Vuçiç-Zaev sot dhe nesër në Shkup

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot dhe nesër do të jenë për në Shkup ku do të takohen me kryeministrin e Maqedonisë...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Zbardhet raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR

Misioni i OSBE/ODIHR ka publikuar raportin përfundimtar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në raport theksohet se votuesit shqiptar patën mundësi të zgjidhin kandidatët, por partia në pushtet (PS) pati...

SPAK merr në pyetje Petro Koçin/ Deputeti i PS: Krimi kërcënon për ten...

Jashtë dyerve të SPAK, ku dha sot llogari për deklaratën e tij se trafikantët e kriminelët po fusin duart te tenderat në Fier, deputeti i zgjedhur i PS,...

Majlinda Bregu: “Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë s...

Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal të Ballkanit Perëndimor, Majlinda Bregu, shpjegon në intervistë me DW pse duhet të vazhdojë Procesi i Berlinit edhe pas largimit të kancelares...

Yuri Kim: Shqiptarët duhet të jenë më kërkues ndaj pushtetarëve,

Ambasadorja amerikane Yuri Kim thotë se institucionet kanë nisur t’i përmbushin përgjegjësitë dhe se qytetarët duhet të jenë më kërkues ndaj të zgjedhurve të tyre. Nga Pusteci ku...

Tiranë: Reformimi i drejtësisë, diplomatët perëndimorë thirrje për q...

Në Tiranë, diplomatët perëndimorë u bënë thirrje autoriteteve shqiptare të sistemit të drejtësisë, që të arrijnë më shumë rezultate pas reformimit të thellë të kësaj fushe.  Ambasadorja amerikane,...

“Një Ballkan i Ri Europian”/ Rama zhvillon takim online me Vuçiçin d...

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka zhvilluar një takim me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoan Zaev. Bëhet me dije se...

Qeveria e re në shtator/ Veliaj jep detaje nga kabineti ‘Rama 3’: Do t...

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nuk ka mohuar që do të ketë një qeveri të ndryshme të Partisë Socialiste për mandatin e tretë në Shtator në...

Yuri Kim: Tregohuni të pamëshirshëm përballë krimit, SHBA është e pa...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim dhe ambasadorja e Greqisë Sophia Philippidou u ndalën gjatë ditës së sotme në pikën kufitare të Kakavijës ku së bashku me...

Efektivët e batalionit të dytë të këmbësorisë, trajnim në SHBA

“Bashkëpunimi i shkëlqyer mes Forcave të Armatosura shqiptare dhe Gardës Kombëtare të New Jersey-t ka ndikuar në fuqizimin e kapaciteteve të ushtrisë tonë”, deklaron ministri i Mbrojtjes, Niko...

Protesta në Lungomare për muzikën, Rama: Ndotje akustike e tmerrshme, ng...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën që ka nisur që prej mëngjesit të sotëm në Lungomare nga rreth 90 biznese, të cilët kanë vendosur të mbyllin shërbimin...

Presidenti Meta me komunitetin Arbëresh: Të mbrohet e promovohet gjuha Ar...

Presidenti Ilir Meta është takuar me përfaqësues të komunitetit Arbëresh, si edhe me Kryetarin e Komunës Arbëreshe San Cosmo Albanese, Kalabri, Damiano Baffa. Për të trashëgimia kulturore Arbëreshe...

Lista/ Partia Demokratike zgjedh 300 anëtarët e Këshillit Kombëtar!

Partia Demokratike ka shpallur këtë mesditë listën fituese të anëtarëve të Këshillit Kombëtar. PD ka bërë të ditur emrat e 300 anëtarëve, që do të jenë në Këshillin...

Presidenti Meta vlerësohet me ‘Urdhrin për Merita Ndërkombëtare të D...

Presidenti Meta vlerësohet nga Federata Ndërkombëtare e Organizatave të Dhuruesve të Gjakut me “Urdhrin për Merita Ndërkombëtare të Dhurimit të Gjakut” në përvjetorin e tretë të “Aleancës për...

Hapet Bajpasi i Vlorës, aksi i ri panoramik për të lehtësuar qarkullimi...

Hapet Bajpasi i Vlorës, aksi i ri panoramik për të lehtësuar qarkullimin e automjeteve gjatë pikut të sezonit. Kryeministri Edi Rama, i cili ishte sot i pranishëm në...

Veliaj-Bakoyannis: Finalizojmë projektet për ngritjen e Qendrës kulturor...

Pas vizitës së suksesshme një muaj më parë, Tirana dhe Athina konkretizojnë bashkëpunimin në fusha të ndryshme. Gjatë takimit në Athinë, në kuadër të një simpoziumi të organizuar...

Zv.kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç vizitë zyrtare n...

Zv. kryeministri shqiptar në Malin e Zi, Dritan Abazoviç ka mbërritur në Tiranë në një vizitë zyrtare ku është takuar me krerët e lartë të politikës. Në takimet...

Partia Demokratike publikon 13 konkluzionet për zgjedhjet e 25 prillit

Kur e gjithë anëtarësia dhe numri i madh i elektoratit prisnin një fitore të madhe, Partia Demokratike (PD) e opozitës arriti të siguronte 59 nga gjithsej 140 vendet...

Zgjedhjet e 30 Qershorit, tre pyetjet e Kushtetueses për Venecian

Gjykata Kushtetuese bëri sot publike pyetjet që ajo i ka dërguar Komisionit të Venecias për të marrë prej tij një Opinion lidhur me vlefshmërinë ose jo të zgjedhjeve...

Ambasadorja Yuri Kim: Shpresojmë që konferenca ndërqeveritare me Shqipë...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim deklaroi sot gjatë aktivitetit për Menaxhimin e Kufirit të Integruar në kufirin Qafë-Thanë  tha se shpreson që konferenca ndërqeveritare...