SOCIALE / KULTURË

Pensionistët, të braktisur, të përçmuar e të poshtëruar!

Këndvështrim/ Kryeministri Edi Rama sot deklaroi në Parlament se është i angazhuar për rritjen e pensioneve në "gjysmën e dytë" të mandatit të tij qeverisës, por shpejtoi tu...

Komisioni Europian njeh certifikatën dixhitale të vaksinimit të Shqipër...

Komisioni Europian ka miratuar certifikatën dixhitale të vaksinimit për Shqipërinë dhe 6 vende të tjera jo anëtare të BE. Vendet të cilat ka miratuar KE nuk janë në...

Mikpritja shqiptare për afganët, ambasadorja Kim: Bota të nxjerrë mësi...

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka marrë pjesë sot në eventin “Festivali i Kulturës Izrael -Shqipëri” ku ka folur për mikpritjen shqipare. Ajo tha se shumë gjëra fliten...

Rama: Vjen në Shqipëri metoda inovative e edukimit profesional në teknol...

Kryeministri Edi Rama ndau sot një tjetër lajm të bukurpër të rinjtë, për një tjetër mundësi që krijohet për të hyrë në tregun e teknologjisë së lartë. Rama...

Ambasadorja amerikane takim në SPAK me Arben Krajën

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka shkuar sot në ambientet e SPAK, Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit Mësohet...

Sot hyjnë në fuqi rregullat e reja antiCOVID për të hyrë në territori...

Nga sot hyjnë në fuqi rregullat e reja antiCOVID-19 për të hyrë  në Shqipëri Sipas vendimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, duke filluar nga sot, data 6 shtator,...

Sot 5 vite nga Shenjtërimi i Nënë Terezës

Pesë shtatori është dita e shenjtërimit të Nënë Terezës, gruas bujare që përkul mbi persona e braktisur nëpër rrugë duke u njohur dinjitetin që u ka dhënë Zoti....

TIA: Ndryshojnë rregullat e udhëtimit drejt Italisë

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza”, përmes një njoftimi informon se kanë ndryshuar rregullat për të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Italisë. “Të gjithë pasagjerët që...

JICA grant 700 mijë euro për përmirësimin e zinxhirit ftohës të vaksi...

JICA zgjeron asistencën teknike për zhvillimin e kapaciteteve për mbrojtjen ndaj sëmundjeve infektive, përfshirë COVID-19, në Republikën e Shqipërisë Qeveria shqiptare dhe Agjencia Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JICA)...

Dy Shqipëri sa të ndryshme aq mahnitëse, reportazhi me miliona shikues n...

Kryeministri Edi Rama përcolli sot reportazhin e dy gazetareve Nastja Ivleva dhe Julia Koval për Shqipërinë. “Faleminderit. Dy Shqipëri sa të ndryshme aq mahnitëse, të zbuluara me mjeshtëri...

Arti shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta artisti Sherif Merdani

Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare artisti i mirënjohur shqiptar Sherif Merdani. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Lajmi i trishtë u bë i njohur nga miq...

Shuhet në moshën 60-vjeçare Mjeshtri i Festivalit të Këngës për Fëm...

Është ndarë nga jeta në moshën 60-vjeçare, muzikanti, dirigjenti, pedagogu dhe organizatori i Festivalit të Këngës për Fëmijë Kujtim Alija. “Mjeshtri i Madh” shkodran gjithë jetën ja kushtoi...

Mbërrin në Shqipëri avioni me grupin e parë të qytetarëve afganë

Grupi i qytetarëve afganë që do të strehohen përkohësisht në Shqipëri mbërriti në aeroportin ushtarak në Rinas, pak minuta pas orës 03:00 të mëngjesit të së premtes. Bëhet...

Covidi-19 dhe familja: Shqipëria si një rast i bukur

Nga Dom Gjergj META Pamjet trishtuese të arkivoleve që prisnin të digjeshin, për t’u kthyer hirin familjarëve në Itali, ishin një trishtim i madh. Vetmia e shumë të moshuarve...

COVID 19/ Ministria e Shëndetësisë: 7733 testime, 477 raste të reja, 3 ...

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të...

Shkolla e Magjistraturës vendos me detyrim vaksinimin për studentët në ...

Shkolla e Magjistraturës ka njoftuar se kandidatët që duan të ndjekin mësimet në vitin e ri akademik, do të duhet të kryejnë vaksinimin. Kushti për vaksinim vlen vetëm...

Zjarret, BE aktivizon mekanizmin e mbrojtjes civile! 2 helikopterë do të ...

Drejt Shqipërisë do të vijnë shumë shpejt 2 helikopterë për të mbështetur operacionet për fikjen e zjarreve, një nga Çekia dhe një nga Holanda. Kjo është ndihma që...

Kroacia dhuron Shqipërisë 20 mijë doza vaksinash AstraZeneca.

Kroacia i ka dhuruar Shqipërisë 20 mijë doza vaksinash AstraZeneca. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, përmes një postimi në facebook thekson se deri më tani në vendin tonë...

Ministria e Shendetësisë: Konfirmohet varianti Delta në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se, në vijim të procesit të monitorimit të situatës së Pandemisë COVID-19 nga Instituti i Shëndetit Publik, pjesë e...

Dua Lipa nëTiranë,

Ylli botëror i pop muzikës, me origjinë shqiptare, Dua Lipa ka qëndruar në Shqipëri të enjten dhe të premten. Ajo u prit nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama...

Kurban Bajrami! Kreu i KMSH-së: Kjo është festa e sakrificës, durimit d...

Një ditë përpara kremtimit të festës së rëndësishme myslimane, Kurban Bajrami kreu i Komitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu përmes një videomesazhi ka përcjellë urimet e tij për të...

Nis sot java e vaksinimit të hapur për çdo qytetar +18 vjeç/ Mund të k...

Duke filluar nga dita e sotme, çdo qytetar mbi 18-vjeç që ka dëshirë të vaksinohet kundër koronavirusit, mund të bëjë këtë në çdo qendër shëndetësore në vend. Kjo...

Vaksinimi masiv/ Manastirliu: Në datat 19-25 korrik, çdo qytetar mbi 18 v...

Përgjatë javës së ardhshme, procesi i vaksinimit do të jetë i hapur për të gjithë qytetarët. Lajmi është bërë i ditur nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e...

10 vite burg për ish-policin që vrau Klodian Rashën, reagon babai i tij:...

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 10 vite burg Nevaldo Hajdarajn, efektivin e Shqiponjave që vrau Klodian Rashën në 8 dhjetor të vitit 2020. Dënimi fillestar ishte me...

Dita e Shtetformimit të Malit të Zi/ Kryetari i Komunitetit malazez z.Mar...

Me rastin e 13 korrikut, Ditës së Shtetformimit të Malit të Zi, kryetari i Komunitetit malazez në Shqipëri, z. Marinko Culafic bëri një vizitë në bibliotekën "Qemal Baholli"...

Aleanca për Mbrojtjen eTeatrit padit në SPAK Sorecën: Meta e Xhaçka ta ...

Aleanca për Mbrojtje e Teatrit ka depozituar në SPAK një kallëzim. Pas akuzave të bëra publike Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ju drejtua sot SPAK duke depozituar një kallëzim...

Papa Françesku shfaqet në publik për herë të parë pas operacionit

Papa Françesku bëri të dielën paraqitjen e tij të parë publike që nga operacioni javën e kaluar, duke përshëndetur dashamirësit ndërsa qëndroi në një ballkon të spitalit. Vatikani...

Drejtpërdrejt nga Teatri Antik i Epidaurit, komedia “Bretkosat”...

Ndërsa bota është ende duke u rimëkëmbur nga pandemia dhe duke eksploruar mënyra të reja për të ndezur përsëri teatrin në epokën COVID-19, Festivali Epidaurus i Athinës fton...

Berati rehabilition fushën për depozitimin e mbetjeve dhe krijon njësi s...

Bashkia e Beratit u mbështet nga një projekt zviceran për të rinovuar shesh-depozitën e mbetjeve dhe ngritjen e një njësie të re për menaxhimin e mbetjeve. Vende të...

Vendimi/ Lajm i mirë! Gazetarët fitojnë betejen me Kuvendin e Shqipëris...

Pas vendimit të Kuvendit për t’i lënë jashtë Komisioneve dhe seancës plenare, ka qenë po ky institucion i cili ka marrë një tjetër vendim. Reporterët e terrenit do...

Udhëtimet jashtë Shqipërisë, MPJ njofton qytetarët ku të informohen p...

Pas rekomandimit zyrtar nga Këshilli i Bashkimit Europian, të gjitha misionet e Shqipërisë në vendet e BE janë udhëzuar të marrin dhe publikojnë informacionin e saktë mbi rregullat...

Ndryshimet në Policinë e Shtetit, emrat e drejtuesve të rinj në qarqe

Ngjarje e rënda dhe kriminale të ditëve të fundit e detyruar Qeverinë që të shpejtonte me disa javë ristrukturimin thujase në të gjitha qarqet por edhe në drejtoritë...

Gjykata Kushtetuese pezullon ndërtimin e Teatrit Kombëtar dhe kalimin e p...

Gjykata Kushtetuese ka dhënë sot vendimin për çështjen e Teatrit Kombëtar duke shfuqizuar vendimin e Këshillit të Ministrave për kalimin në pronësi të teatrit të Bashkisë së Tiranës....

Regjistrimi online në gjimnaze këtë vit përmes e-Albania,

Portali qeveritar e-Albania do të jetë pranë nxënësve të gjimnazit në vitin e ri shkollor. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar...

Krimet Kibernetike/ Policia e Shtetit: Shkatërrohet grupi që mashtronte n...

Shkatërrohet një grup i mashtrimit kompjuterik. Policia e Shtetit ka bërë me dije se disa persona kanë rënë në pranga, mes tyre një 30-vjeçare, pasi akuzohen se kanë...

Varianti Delta në Shqipëri/ Manastirliu: Duhet të jemi vigjilentë dhe t...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një shënim në mediat sociale thotë se nga sot hyjnë në fuqi masat e reja anticovid, për t’i dhënë më shumë frymëmarrje...

Teatri Kombëtar/ Përplasje dhe akuza ndërmjet Aleancës së Teatrit, Amb...

Aleanca për Teatrin Kombëtar duket se do të përballet me një akuze për shpifje nga Delegacioni Be-së lidhur me deklaraten e ditës se sotme kundrejt ambasadorit Soreca për...

Masakër në Velipojë! Përplasje me armë mes dy familjeve, 4 të vrarë ...

Një ngjarje e rëndë ka tronditur vendin në oret e para të mëngjesit, ku 4 persona kanë humbur jetën dhe 2 të tjerë kanë mbetur të plagosur, por...

“Për një atdhe të pastër”/ Aksion i përbashkët pastrimi Shqipëri...

Në doganën e Morinës ka nisur sot aksioni i pastrimit dhe ndërgjegjësimit të qytetarëve nën moton “Për një atdhe të pastër”. Në aktivitet morën pjesë ministri i Turizmit...

Speciale/ Aksidenti ku u shua një familje në Fier-Vlorë, reagimet: Paran...

Aksidenti tragjik në aksin rrugor Fier-Vlorë, ku një familje me 4 anëtarë humbi jetën të Premten ka shkaktuar dhimbje dhe hidhërim tek shqiptarët si dhe reagime të forta...

CDC: Vaksinat e Pfizerit dhe Modernës mund të shkaktojnë miokardi

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se ekziston një lidhje e mundshme mes dy vaksinave kundër COVID-19-s dhe një efekti të rrallë...

Aplikimi për kartë identiteti dhe pasaportë, Ministria e Brendshme jep n...

Ministria e Brendshme ka sqaruar qytetarët në lidhje me aplikimin për kartë identiteti dhe pasaportë. Ajo sqaron se të gjithë ata që janë pajisur me dokument identifikimi para...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë/ ISHP këshillon qytetarët: Sh...

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë dhe pasojat që...

Vendimi për prokuroren Elisabeta Imeraj, Ambasadorët Kim dhe Soreca: Koha...

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka ankimuar vendimin e konfirmimit në detyrë të prokurores së Tiranës, Elisabeta Imeraj, nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. ONM u ka paraqitur Komisionerëve...

Gjermania, Bashkimi Evropian dhe Zvicra lançojnë Programin e ri për Perf...

Ky program i përbashkët midis Gjermanisë, Bashkimit Evropian (BE) dhe Zvicrës do të kontribuojë në përmirësimin e shërbimeve të furnizimit me ujë dhe kanalizime për më shumë se...

Këshilli i Bashkimit Evropian: Të hiqen kufizimet e udhëtimit për Shqip...

Këshilli Europian përditësoi sot listën e vendeve për të cilat duhet të hiqen kufizimet e udhëtimit. Pas një rishikimi sipas rekomandimit për heqjen graduale të kufizimeve të përkohshme...

PROF.DR. MONS. SIMON DUKA – ARBËRESHI NGA ZARA, QË DREJTOI ARKIVAT ...

NGA ANTON DEDAJ Konsull Nderi i Republikës së Shqipërisë, në Zarë, Kroaci  Kush është arbëreshi nga Arbanasi, të cilin qyteti i Zarës në vitin 2000 e nderoi me...

Soreca jep lajmin: Nga 1 korriku, do të hiqet tarifa Roming, në Ballkanin...

Duke nisur nga 1 korriku, do të hiqet tarifa Roming, në Ballkanin Perëndimor. Ky lajm është bërë i ditur nga Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të Ylli Ndroqit

SPAK i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme konfiskimin e pasurive të biznesit Ylli Ndroqit dhe kalimin në llogarinë e shtetit shqiptar. Bëhet fjalë për 32 pasuri, apartamente, aksione,...

Papa Françesku: Mesdheu është bërë varreza më e madhe në Evropë

Papa Françesku gjatë lutjeve të së dielës (13 qershor) tha se Mesdheu është bërë një nga "varrezat më të mëdha në Evropë", pasi kujtoi shumë migrantë që kanë...

Tiranë, hapet Qendra Kulturore e Maqedonisë së Veriut

“Të mos lejojnë të bëhemi të huaj për njëri- tjetrin, kur kemi arsye të shumta të jemi  me njëri me tjetrin. ” Me pjesëmarrje të ministres së Kulturës...

BE përgënjeshtron Kuvendin për ndalimin e gazetarëve: Vendimi jo sipas ...

Ambasada e Bashkimit Europian në Shqipëri ka reaguar ashpër ndaj vendimit për  mbylljen e Kuvendit për gazetarët duke mos i lejuar që të jenë pjesë e zhvillimeve të...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë priti në një drekë pune Profesor Da...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë priti në një (07.06) drekë pune Profesor David L. Philips, një mik të Shqiptarëve dhe njohës i mirë i rajonit të Ballkanit. Patëm rastin...

Kryeprokurori Çela dhe Ambasadorja Yuri Kim takim me Koordinatorët e Vikt...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, e shoqëruar nga Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela zhvilluan paraditen e sotme një takim me Koordinatorët e...

Panairi i Shën Vladimirit sjell fotografi të ikonave të rralla të shenj...

Në 3 dhe 4 qershor ne Shijon të Elbasanit u festua si çdo vit panairi i Shën Vladimirit, ku Komuniteti Malazez në Shqipëri në bashkëpunim me Matica Crnogorska...

Turqia dhe Shqipëria do të bashkëpunojnë në fushën e trashëgimisë s...

"Protokolli i Bashkëpunimit për Mbrojtjen e Trashëgimisë së Përbashkët Historike dhe Kulturore" synon të mbrojë trashëgiminë e përbashkët në Shqipëri dhe të forcojë lidhjet historike dhe kulturore mes...

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare artisti i mirënjohur Piro Mani, po...

Është ndarë nga jeta aktori dhe regjisori Pirro Mani, bashkëshorti i aktores Pavlina Mani, një nga personalitetet më të shquara në historinë e teatrit shqiptar. Artisti mbylli sytë...

Nesër provimi i parë, Evis Kushi jep mesazhin për të gjithë maturantë...

Përmes një video-mesazhi, Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Evis Kushi u ka uruar shumë sukses maturantëve, të cilët ditën e nesërme do të zhvillojnë provimin e...

Sport për Shëndet: Ambasadori zviceran dhe bashkia e Tiranës inkurajojn...

Një bashkëpunim midis shoqatave të sportit, bashkisë, dhe sektorit privat trajnoi fëmijë të shkollave dhe organizoi kampionate tenisi me katër shkolla në Tiranë  “Sport për Shëndet: një projekt...

Bënte video në ‘Tik-Tok’ brenda ambienteve të Gjykatës, ILD urdhër...

ILD ka urdhëruar nisjen e hetimit disiplinor për kryetaren e Gjykatës së Elbasanit, Enkeleda Kapedani pasi  bënte video në ‘Tik-Tok’ brenda ambienteve të Gjykatës së Elbasanit. Në njoftimin...

Kryeministri Rama e nis ditën me një lajm të mirë: 11 700 vaksina Pfize...

Kryeministri Edi Rama jep lajmin se nesër do të mbërrijnë në vendin tonë edhe 11 700 vaksina të kompanisë Pfizer. Në një video-mesazh në “Facebook”, Rama thekson se...

Pas tre dekadash, Ilir Konomi mbyll karrieren e tij tek Zëri i Amerikës: ...

Pas tre dekadash tek Zëri i Amerikës, gazetari Ilir Ikonomi drejtoi të premten emisionin e fundit të një karriere, gjatë së cilës ka mbuluar ngjarje madhore në Shetet...

Kreu i SPAK, Kraja raporton në KLP: Grupi i parë i punës në BKH nis pun...

Arben Kraja, kreu i SPAK së bashku me Altin Dumanin, zv. drejtor të Prokurorisë së Posaçme dhe  Klodian Brahon, prokuror në Prokurorinë e Posaçme prezantuan në Këshillin e...

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Nga 1 qershori pa maska në ambientet e hapu...

Komiteti Teknik i Eksperteve u mblodh paraditen e sotme të prezantuar masat e reja anti-COVID. Sot në një konferencë për shtyp për lehtësimin e masave anticovid ka vendosur...

Lajm i Mirë! Pas 244 ditësh, Shqipëria nuk raporton asnjë të vdekur ng...

Ministria e Shëndetësisë e cila informoi se gjatë 24 orëve të fundit asnjë person nuk ka humbur jetën nga COVID-19 në vendin tonë, gjë që ndodh pas një...

SHQIPËRI E DASHUR, ZGJOHU!

Nga Mons. George Frendo O.P. Kemi nevojë për një orë me zile, që të zgjohemi, të çohemi, e të shohim simptomat e sëmundjeve të shoqërisë. E t’i lutemi...

Bregu: 70% e qytetarëve të rajonit druajnë se të afërmit e tyre mund t...

Pandemia e koronavirusit ka treguar se kërcënimet e sigurisë nuk pushojnë në asnjë periudhë, ka thënë Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal (RCC), Majlinda Bregu. Kjo...

ÇEÇENI DHE KOMANDANTI V.B -Tregim Diptik-alegorik

Nga Sotir ATHANASIU* Në barin e parapëlqyer unë mbërrijta pesë minuta më herët nga οτα e takimit me shokun tim shkrimtar. Biseda e tij në celular, më zgjoi ...

Abuzimi ndaj 15 vjeçares/ Kreu i KMSH-së: I papranueshëm çdo abuzim nda...

Kryetari i KMSH-së, Bujar Spahiu ka reaguar në rrjetet sociale, pas protestës në Tiranë për abuzimet seksuale në vend. Spahiu thekson se është i papranueshëm çdo abuzim ndaj...

“Mos ma vrit fëmijërinë”/ Qytetaret në marshim protestë kundë...

Ditën e sotme në Tiranë u zhvillua një marshim protestë kundër abuzimit me fëmijët. Aktivistë dhe qytetarë u mblodhën fillimisht tek Sheshi Skënderbej për të marshuar më pas...

Raporti i “Health Data”: Shqipëria e katërta në botë për vdekjet e...

Shqipëria renditet e katërta në botë për nivelin e vdekjeve reale nga Covid-19 në raport me popullsinë, pas Azerbajxhanit, Bosnjë-Hercegovinës dhe Bullgarisë. Të dhënat janë publikuar nga “Health...

Abuzimi ndaj 15 vjeçares në Mirditë, qytetarët, dhe kisha katolike në ...

Qytetarë të shumtë ,përfaqësues të Shoqërisë civile dhe Kisha Katolike protestuan sot në Mirditë për sigurinë dhe mbrojtjen e vajzave  pas ngjarjes tronditëse  ku një e mitur 15...

Qeveritë shqiptare dhe zvicerane nënshkruajnë marrëveshjen për projekt...

Një marrëveshje e nënshkruar sot formalizon bashkëpunimin zvicerano-shqiptar për forcimin e aksionit civil në nivel vendor përmes LevizAlbania – një projekt që financon nisma për përmirësimin e demokracisë...

BE rihap kufijtë vetem për ata që janë vaksinuar me vaksina të miratua...

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian u pajtuan të mërkurën për rihapjen e kufijve të bllokut për udhëtarët jashtë BE-së, që janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit. Vendimi, i cili...

DREJT NJË NGJALLJE

Mons. George Frendo O.P. Ndoshta jemi shumë të kënaqur sepse, me gjithë krizën që ka shkaktuar koronavirusi, kishat tona kanë qenë plot me njerëz për Krishtlindje dhe për...

Fitër Bajrami/ Mijëra besimtarë myslimanë festojnë Bajramin në Sheshi...

Mijëra besimtarë myslimanë falën sot namazin e Fitër Bajramit në sheshin “Skënderbej” në Tiranë dhe mijëra të tjerë në sheshet kryesore qyteteve të vendit. Pas faljes së namazit...

Fiter Bajrami, kreu i Komunitetit Mysliman uron besimtarët

Kreu i Komuniteti Mysliman, Bujar Spahiu ka uruar ditën e sotme të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fiter Bajramit. Sakrifica dhe devotshmëria e muajit të Ramazanit duhet...

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 57 raste të reja dhe 1 humbje jete ...

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë shënuar vetëm 57 raste të reja me Covid-19 në vendin tonë Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria...

Mësime për të mos u harruar

Aforizma  Prof. Lisen BASHKURTI   -Fasadizmi është hyrje në gjeografi kur nuk ke vënd histori. -Manipulimi zgjedhor prodhon pushtetin e karriges së kalbur. -Njeriu që shet votën është...

INSTAT: Popullsia në Shqipëri pakësohet në 10 qarqe

Popullsia e qarqeve edhe në vitin 2020 ka pësuar rënie në shumicën prej tyre, duke pasqyruar problematikën e fortë demografike, me rënien e lindjeve, emigracionin e lartë dhe...

Rusia autorizon “Sputnik Light”, vaksinën anti-Covid me një ...

Rusia ka regjistruar Sputnik Light, vaksinën me dozë të vetme kundër COVID-19, e cila ka një efikasitet prej 79.4 përqind, tha Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF). "Ministria...

Manastirliu: Hapen universitetet për konsultime e provime, hiqet karantina...

Në mbledhjen e kësaj të mërkure, Komiteti Teknik i Ekspertëve, bëri me dije se do të hapen Universitetet, por kjo vetëm për pjesën e konsultimeve dhe të provimeve,...

Shqipëria heq karantinën për të ardhurit nga Greqia dhe Maqedonia e Ver...

Shqipëria ka hequr karantinën për të ardhurit nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Dy javë më parë, autoritetet në Shqipëri vendosën të zbatonin karantinë dyjavore për shtetasit që...

Besimtarët ortodoksë kremtojnë festën e Pashkës, urojnë politikanët

Besimtarët ortodoksë kremtojnë sot festën e Pashkës së madhe.  Në mesazhin e tij, Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos shprehet se në një botë...

VOA: Kontradikta rreth provave për konfliktin me armë në Elbasan

Në Shqipëri deklaratat e policisë dhe Prokurorisë mbi përplasjen e armatosur në Elbasan më 21 Prill, në prag të zgjedhjeve, ku pati një të vrare dhe 4 të...

Mbërrijnë në Shqipëri 25 mijë doza të ‘Sputnik V’, Rama: Objektiv...

Kanë mbërritur në Shqipëri edhe 25 mijë vaksina Sputnik V. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu shkruan se nuk do të ndalet procesi do të vijoj...

Pashkët Ortodokse, Mesazhi i Janullatos: “Të çlirohemi nga urrejtj...

Këtë të dielë në 2 maj besimtarët ortodoksë do të kremtojnë Festën e Pashkës. Në mesazhin e tij Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos...

Ambasadori Zhou Ding u jep studentëve të shkëlqyer shqiptarë Bursën e ...

"Kina për shumë vite ka ofruar bursa për studentë shqiptarë të shkëlqyeshëm që studiojnë në Kinë. Shpresoj që më shumë të rinj kinezë dhe shqiptarë të mund t'i...

Mos e ndal ëndrrën!

Nga Mons. Gjergj Meta Shqipëria që duam dhe ëndërrojmë, nuk do të jetë ndoshta asnjëherë e përsosur ashtu si në ëndrrat tona. Në fund të fundit, ëndrrat ndërtohen...

SPAK sekuestron pasuritë e 3 ish-gjyqtarëve të lartë/ Reagon Ambasadorj...

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, (SPAK), njoftoi sot se me kërkesë të saj, Gjykata ka vendosur sekuestrimin e pasurive të dy ish gjyqtarëve të...

Tentoi të shtypë me makinë qytetarët në Sheshin “SkënderbejR...

Një incident është regjistruar në Sheshin "Skënderbej" ku një makinë është futur në shesh, ndërsa qytetarët kanë mundur të  neutralizojnë shoferin. Agresori është identifikuar si Arben Mema, 32-vjeç...

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi tregon mënyrat se si mund të votojnë n...

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi në një konferencë për mediat ditën e sotme bëri me dije se votimet duhet të nisin në orën 7:00 në të gjithë...

Zgjedhjet/ Policia e shtetit: Nga sot merren në mbrojtje institucionet, 75...

Dy ditë ditë para 25 prillit policia ka prezantuar planin e masave për të siguruar mbarëvajtjen e zgjedhjeve. Albert Dervishaj zv.drejtor i përgjithshëm i Policisë së Shtetit tha...

Dita e Gjuhës Kineze e OKB-së

20 prilli është Dita e Gjuhës Kineze e Kombeve të Bashkuara. Në vitin 2010, Departamenti i Informacionit (që tani quhet Departamenti i Komunikimit Global) i OKB-së nisi Ditën...

“Polici(a) që Duam”/ Ndërhyri në një konflikt në bulevardi...

Paraditen e sotme, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu priti në një takim, për ta falënderuar, punonjësin e Policisë Shkëlzen Tafa, i cili më datë...

Masat e reja ndaj Covid-19/ Komiteti i Ekspertëve: Karantinë dy javore p...

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka dalë sot në një konferencë lidhur me situatën me koronavirusin në vendin tonë. Drejtorja e ISHP-së, Albana Fico, tha se situata është përmirësuar,...

Manastirliu: Ata që kanë marrë vaksinën ruse dhe kineze, s’do përjas...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka sqaruar se të gjithë qytetarët që kanë marrë vaksinën ruse dhe kineze, nuk janë të përjashtuar nga marrja e një certifikate vaksinimi,...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kisha Ortodokse: Të zgjedhim njerëz të cilët ja...

Kisha Ortodokse ka dalë me një mesazh për zgjedhjet e 25 prillit. Sipas Kishës qytetarët duhet të zgjedhin persona të pastër, që ata t’i përfaqësojnë. “Dua që të rikujtoj...

Rregulla të reja për lëvizjen nga Shqipëria në Itali, duhet përgjigja...

Kush hyn në territorin italian nga Shqipëria prej datës 19 prill e deri më 30 prill duhet të jetë i pajisur me formularin me përgjigjen negative  të tamponit...

Mbërrijnë 40 800 doza të vaksinës Astra Zeneca në Rinas, Manastirliu: ...

Shqipëria ka marrë sasinë e radhës të dozave të vaksinës AstraZeneca, nëpërmjet mekanizmit COVAX. Ditën e sotme kanë mbërritur në Aeroportin e Rinasit 40,800 doza, teksa në ditët...