Uncategorized

Croatian President Doesn’t Believe Serbian President Vučić Would Ba...

Croatian President Doesn't Believe Serbian President Vučić Would Back Idea of Kosovo and Albania Uniting Croatian President Zoran Milanović has blasted an alleged document on changing the Balkan...

Digjet makina e kryetarit të grupseksionit të PD-së në Vaun e Dejës

Rreth orës 1:30 të mëngjesit të sotëm është djegur makina e kryetarit të grupseksionit të Partisë Demokratike në Shelqet, të bashkisë Vau i Dejës. Mjeti tip ‘Ford’ foristradë...

Mbërrijnë këtë mbrëmje në Rinas dozat e reja të vaksinës Pfizer/ Ra...

Kanë mbërritur këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit dozat e reja të vaksinës Pfizer. Kryeministri Edi Rama thekson se pritet që të mbërrijnë edhe të tjera doza nga...

Curfew to Start on 22.00 O’clock Starting from April 12 in Albania

As it has recently been announced by PM Edi Rama the Technical Committee of Experts has changed the frametime of the curfew extending the circulation dedline by two...

FA do të vaksinohen me “Pfizer” me kërkesë të NATO-s/ Ministria: Ve...

Pas bluzave të bardha, pensionistëve, policëve e gazetarëve, ka nisur vaksinimi i forcave të armatosura shqiptare. Procesi i nisur dje, ka prioritet ushtarakët që do të jenë pjesë...

  Tom Doshi, kryetari i Partisë Socialdemokrate të Shqipërisë i është përgjigjur ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim. Në hapjen e fushatës elektorale, nga takimi...

Në dt. 22-23 mars Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov zhvilloi një vizitë pune në Kinë. Në qytetin Guilin ai mbajti negociata me homologun e tij kinez Wang...

       

North Macedonia PM Survives Sudden Confidence Vote as Opposition Boycotts V...

North Macedonia’s Parliament has shown confidence for North Macedonia PM Zoran Zaev after his request for an on-the-spot vote of confidence of his cabinet. The unexpected request by...

SA Council in Brussels Applauds Majority’s Performance in Its Drive t...

A public preliminary balance sheet of the eleventh meeting of the Stabilization and Association Council (SA Council) between Albania and the European Union which took place in Brussels...

Court Rejects Government Attempts to Deport ‘Gulenist’ Asylum Seeker to...

The Administrative Court of Appeal in Tirana has rejected the Albanian government’s attempts to deport Selami Simsek, a Turkish citizen trying to flee his country for fear of...

Numri i vdekjeve gjatë vitit 2020 dhe në veçanti, gjatë periudhës tetor-dhjetor, shënoi një rritje dramatike në Shqipëri, duke hedhur në këtë mënyrë dyshime nëse raportimet ditore të...

Xhaçka bisedë telefonike me zv/Sekretarin Reeker: Marrëdhëniet me SHBA,...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë telefonike me zv/Sekretarin amerikan të Byrosë së Çështjeve Evropiane dhe Euro-Aziatike, Philip Reeker. Ministrja Xhaçka vlerësoi...

Shaip Kamberi mban fjalimin e parë shqip në Kuvendin e Serbisë

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi një ditë më parë në seancën plenare ka mbajtur fjalimin e parë shqip të bërë në Serbi. Pavarësisht ndërhyrjeve...

Albania Prays for Victims of Holocaust Urging Such Atrocities and Genocide ...

Millions of innocent victims of Holocaust atrocities and all those who survived the most horrific human tragedy of our time becoming living witnesses to it today should be...

As ‘Symbolic’ Supply of Anti-Covid Vaccines Is Over Vaccination to Re-S...

Anti- Covid vaccines provided through the COVAX mechanism are expected to arrive in Albania within February. So far, in addition to COVAX, Albania is also getting vaccines through...

8 janar 2013   Pershendetje te dashur miq te FB. Me poshte jane disa mendime mbi korrupsionin ne Shqiperi botuar ne gazetat Albanian Daily News, Tirana Observer dhe...

Ambasadorja Yuri Kim në KQZ: Personat akuzuar për korrupsion nga DASH të...

Personat që janë akuzuar publikisht për korrupsion nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) të mos jenë pjesë e listave të kandidatëve në zgjedhjet e 25 prillit. Kjo ka...

22 vite nga Masakra e Reçakut/ Liderit politikë të Kosovës bëjnë ho...

Sot 22 vite më parë ndodhi ,masakra e Reçakut, ku forcat policore dhe ushtarake serbe vranë 45 civilë shqiptarë në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, në Kosovë. Kjo...

Kryeministri Rama pritet me nderime të mëdha në Turqi: Kapitull i ri bas...

Kryeministri Edi Rama u prit sot me ceremoni zyrtare në Ankara, Turqi, nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Pas ekzekutimit të Himnit të Shqipërisë dhe Turqisë Kryeministri...

Presidenti i zgjedhur Biden bën vaksinën kundër COVID-19

Presidenti i zgjedhur Joe Biden bëri dozën e parë të vaksinës së kompanisë Pfizer kundër koronavirusit të hënën në një spital në Nuark të shtetit Delauer. Presidenti i...

Shoqata e Gazetarëve Europian, seksioni shqiptar ka dënuar shoqërimin dhe dhunën e ushtruar ndaj Qamil Xhanit, kryeredaktor i gazetës ”Koha Jonë”, mbrëmjen e kësaj të premte në ambientet...

Shoqata e Gazetarëve Europian, seksioni shqiptar ka dënuar shoqërimin dhe dhunën e ushtruar ndaj Qamil Xhanit, kryeredaktor i gazetës ”Koha Jonë”, mbrëmjen e kësaj të premte në ambientet...

Policia e Shtetit reagon pas protestës së qytetareve: Të ndalohen thirrj...

Policia e Shtetit ka reaguar pas protestave  që u mbajtën në Tiranë pas vrasjes së 25-vjeçarit nga Policia e Shtetit. Protesta u përshkallëzua duke thyer xhamat e Ministrisë...

“Përgjegjësi jam unë”. Jepni dorëheqjen Zoti Ministër!

Në Ditën e Rinisë në lule të rinisë  u vra një i ri 25 vjeçar! Ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:45 rreth 100 metra larg banesës së të...

Papa Françesku paralajmëron vizitën e tij të parë në Irak

Papa Françesku do të bëhet papa i parë që viziton Irakun vitin e ardhshëm, në një udhëtim në pesë vende, duke përfshirë Bagdadin, Erbil dhe Mosul midis 5...

Imzot Frendo: “Së shpejti do të jem përsëri me grigjen time të k...

Arqipeshkëvi i  Tiranë-Durrësit, Imzot George Frendo njofton se së shpejti do të rikthehet pranë grigjes së tij, pranë bsimtarëve dhe gjithë popullit shqiptarë. Duke falënderuar të gjithë ata...

Biden “ringjall” Jugosllavinë, 6 vende të Ballkanit Perëndim...

Ish-diplomati ballkanik Timothy Les thotë se rajoni, i udhëhequr nga Presidenti i ri i SHBA Joe Biden, do të jetë një lloj "BE-Jugosllavi" - një njësi e re...

Sot 19 viktima nga Covid në Shqipëri/ Basha: Numrat e vërtetë që fsheh...

Në lidhje me rekordin e viktimave që u shënua sot nga COVID-19, ku 19 pacientë humbën jetën në 24 orët e fundit si asnjëherë më parë, ka reaguar...

Në një konferencë së bashku me kryeministrin Edi Rama, ministrja e Arsimit, Evis Kushi bëri një panoramë tërësore të aktualitetit në shkolla. Ajo tha se qeveria përgatiti 3...

11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID në Shqipëri, gati spitali...

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë një 55 vjeçar, një 62 vjeçar, një 64 vjeçar,...

Kina dhe Bashkimi Evropian ranë dakord për të thelluar mekanizmin e dialogut mes njerëzve, për të injektuar një impuls të ri në marrëdhëniet dypalëshe, shkruan “Xinhua”. Marrëveshja u...

Sulmi terrorist në Austri, a ka një riaktivizim të celulave terroristë në Europë? Kjo ishte tema e emisionit 60 Minuta të gazetarit Arbër Hitaj në RTV SCAN, me...

The Council of Albanian Ambassadors condemns the barbarous attacks in Paris...

The tragic events in the recent days in Paris and in Vienna have deeply shocked the whole civilized world. They run opposite to cohabitation and the values of...

Gjermania mbështet ruajtjen e arkivit të Muzeut Kombëtar të Fotografis...

Gjermania mbështet Fototekën Marubi në Shkodër në katalogizimin, arkivimin digjital dhe ruajtjen e vazhdueshme të arkivit të saj të negativëve në xham, shiritave filmikë, dokumenteve dhe objekteve të...

Spread of Coronavirus Infection Goes on as Opposition Calls for More Tests ...

The Ministry of Health reported that four patients have died, while 289 new cases of COVID-19 have been identified during the last 24 hours. Among the victims whose...

COVID- 19/ Rama: “Nga java tjetër maska do jetë e detyrueshme në çdo ...

Nga java tjetër maska e detyrueshme në çdo ambient. Këtë e bëri me dije Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm (10 tetor) në një deklaratë për shtyp me ministren...

Vettingu/ Ambasada Amerikane: SHBA janë angazhuar që ky proces të vazhdo...

Ambasada Amerikane ka reaguar lidhur me procesin e vettingut në Shqipëri duke thënë se SHBA janë angazhuar që ky proces të vazhdojë me profesionalizëm dhe përkushtim. Më tej...

“Bashkë pa Kufij”/ Serbia notë proteste Shqipërisë

Ministria e Jashtme e Serbisë ka thirrur ambasadorin e Shqipërisë në Beograd, Ilir Boçka, duke i dorëzuar një notë proteste në lidhje me deklaratat e dhënat siç thotë...

Shtrirja me 12 milje në Jon, Ministri i Jashtëm grek: Ushtrojmë të drej...

Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, thekson ministri grek. Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos...

Film Archive as Promoter of Friendship between Albanian, Chinese People

"Thanks to the traditional Sino-Albanian friendship and joint efforts, cultural and artistic exchanges between us have always been very active," Ambassador Zhou said  “Every poster and film in...

Privacy Policy Last updated: September 10, 2020 This Privacy Policy describes Our policies and procedures on the collection, use and disclosure of Your information when You use the...

Greqia do zgjerohet 12 milje/ Ministri turk, Mevlut Çavuşoğlu: “Ar...

Teksa Turqia vijon kërkimet e saj për naftë dhe gaz në detin Mesdhe, Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavuşoğlu ka hedhur deklarata të forta në lidhje me...

OSCE’s Mediation/ Sergey Lavrov: “It is necessary for Belarusians t...

As the political situation in Belarus continues to be tense a phone conversation was held between Russian Federation Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov and Albanian Prime Minister,...

Edit Xhajanka: “Kërkime shkencore, ndërlidhje ndërkombëtare, kohe...

Interviste me Edit Xhajanka, Dekane  në Fakultetin e Mjekësisë Dentare, Risite e aplikuara ne FMD prej dekanes Eda Xhajanka në bashkëpunim dhe aprovim nga dekanati  synojnë rritjen e numrit...

“Disa po ëndërrojnë që BKH nuk do ngrihet kurrë”, mesazhi i Kim p...

Për Byronë Kombëtare të Hetimit pati një reagim zyrtar nga Partia Demokratike. Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, kërkoi që gara për drejtimin e BKH-së të rihapej duke shfaqur...

Ambasadori Rus në Shqipëri Mikhail Afanasiev flet nga Gjirokastra për ma...

Ambasadori Rus në Shqipëri Mikhail Afanasiev mori pjesë në aktivitetet e kushtuara 15-vjetorit të përfshirjes së qytetit të Gjirokastrës në listën e objekteve të trashegimisë botërore nën mbrojtjen...

Kufijtë e BE-së mbeten të mbyllur për qytetarët e Ballkanit Perëndimo...

Shtetet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të mbetet jashtë listës së vendeve për të cilat ishte rekomanduar të hiqen kufizimet për udhëtim të qytetarëve të tyre në vendet e...

Presidenti Trump për herë të parë me maskë në publik

Për herë të parë që kur shpërtheu pandemia, Presidenti Trump është shfaqur me maskë në publik. Presidenti ishte të shtunën në spitalin ushtarak Walter Reed për t’u takuar...

Kryeministri Edi Rama nis sot një vizitë dyditore në Kosovë në mbësht...

Kryeministri Edi Rama nis sot një vizitë dyditore në Kosovë, vizitë e njoftuar jozyrtarisht vetëm mbrëmjen e së dielës. Rama pritet të zhvillojë takime me udhëheqës të partive...

Zhvillohet ceremonia e dorëzimit të ventilatorëve për të luftuar COVID...

Tirane, 16 Qershor – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale mori në dorëzim të Martën ventilatorët e rinj të financuar nga qeveritë e Zvicrës dhe Norvegjisë si dhe...

Kosova rihap kufirin me Shqipërinë, kësaj here pa kufizime

Qeveria e Kosovës  ka marrë vendim për të rihapur kufirin me Shqipërinë. Me propozimin e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, qytetarët të cilat  hyjnë në Kosovë nuk do...

Reforma në Drejtësi/ Rama reagon pas ambasadores amerikane: “Ferri ësh...

Pas deklaratës së ambasadores Yuri Kim, se mund të ketë marrëveshje pas krahëve mes politikanëve shqiptarë për Refromën në Drejtësi, ka ardhur edhe një reagim nga kryeministri Edi...

100 muaj nga fillimi i dialogut, Kosova ende pa viza

Me 19 janar 2012, Kosova dhe BE-ja kanë filluar dialogun për liberalizimin e vizave. Sot bëhen 100 muaj që nga lansimi i dialogut. Në infografikën e radhës kemi...

Rikthimi në punë, protokolli i ri që duhet të plotësojnë bizneset pë...

Hapja graduale për kthimin në normalitetin e ri do të kërkojë plotësimin përveç protokolleve të vendosura nga autoritetet shëndetësore lokale edhe zbatimin e standardeve ndërkombëtare të menaxhimit të...

Përjetim/ Kur 5 Maji sjell mes nesh dëshmorët e atdheut

Nga Bedri RAMIZI Sot u zgjova me një ndjenjë krenarie për t`iu bashkuar atyre, që më tepër se jetën, çmonin lirinë e atdheut. Është 5 Maji këtë mëngjës!...

Croatian Law Professor Jasna Omejec/ “New Normalcy” in Post Coronavirus...

“From the today’s “coronavirus-changed-world perspective”, I dare say that we shall refer to the last 70 years of the European Convention on Human Rights as the most valuable...

Festivali Ndërkombëtar Kulturor « Ballkan Trafik »

« KULTURA NA BASHKON » NË LINJE, 23 - 26 Prill 2020 Duke filluar nga viti 2006 e në vijim pa asnjë ndërprerje, gjatë muajit Prill - Maj,...

Kryeministri Rama thirrje tregtarëve të shumicës: Nuk do ti gëzoni lek...

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje tregtarëve të shumicës që të mos abuzojnë me çmimet. Rama i kërkon që të mos luajnë me popullin, pasi nuk do...

Covid-19, Shtypi i shkruar ndërpret botimin

Për herë të parë pas vitit 90 ndërpritet  botimi i  gazetave print . Shtypi i shkruar ka njoftuar mbylljen e përkohshme të gazetave deri në një njoftim te...

Ndryshimet Kushtetuese në Rusi

Nga Redion LULI* Të mërkurën, më 11 Mars, deputetët e Dumës ruse në një seancë plenare, miratuan në leximin e tretë dhe përfundimtar projektligjin për ndryshimet në Kushtetutën...

OBSH shpall coronavirusin zyrtarisht pandemi globale

Sëmundja virale COVID-19 që ka përfshirë në të paktën 114 vende dhe ka vrarë më shumë se 4,000 njerëz është tani zyrtarisht një pandemi, njoftoi të Mërkurën Organizata...

Covid-19/ Presidenti Meta: Emergjente forcimi maksimal i masave parandalues...

Presidenti Ilir Meta kërkon që të merret si një masë parandaluese ndaj koronavirusit, aplikimi i “Zonës së Kuqe”, njësoj si në Itali me zonat e prekura si dhe...

Kryeministri Edi Rama ka nisur takimin me shefin e diplomacisë ruse Sergey...

Kryeministri Edi Rama,ne cilesine e shefit te OSBE-se ka nisur takimin me shefin e diplomacisë ruse Sergey Lavrov. Në tryezën e diskutimeve mes Ramës dhe Lavrov do të...

Presidenti Ilir Meta njofton Policinë e Shtetit për manifestin e datës 2...

Institucioni i Presidencës, ashtu sikundër ka paralajmëruar edhe më herët, ka informuar sot me një shkresë zyrtare drejtuar Policisë së Shtetit, organizimin e një manifestimi nga Presidenti i...

Një JO e BE-së ndaj Ballkanit do të ishte “dhuratë” për forcat ant...

“Nëse BE-ja vërtet dëshiron që rrethi i saj i stabilitetit të përforcohet, atëherë duhet të marrë hapa që procesi i anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor të përshpejtohet”,...

Grenell mbetet i dërguari i presidentit Trump për dialogun mes Kosovës d...

Presidenti amerikan, Donald Trump ka emëruar ambasadorin e SHBA-së në Gjermani dhe të dërguarin e posaçëm për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell në pozitën e ushtruesit...

Shqipëria publikon të parin Indeks për Barazinë Gjinore

Në Tiranë publikuan sot të parin Indeks mbi Barazinë Gjinore në Shqipëri, duke plotësuar një kërkesë të Bashkimit Europian në këtë fushë. Raporti zbuloi se pabarazia gjinore është...

Presidenti Meta nderon viktimat e Holokaustit: Antisemitizmi, dhe shkeljet ...

Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës, përkujtojmë me nderim miliona viktima të pafajshme të mizorisë së pashpirt të Holokaustit, në mënyrë që antisemitizmi, mungesa e tolerancës, bashkëjetesës, dhe shkeljet...

Lëvizja VETËVENDOSJE në Shqipëri, proteste në mbështje të minatorëv...

Kauza e minatorëve të Bulqizës i prek të gjithë shqiptarët. Lëvizja VETËVENDOSJE! në Shqipëri synon bashkimin e kauzave si rruga drejt çlirimit të shtetit nga kapja dhe drejt...

Formimi i qeverisë, Kurti: Në janar vazhdojnë përpjekjet për koalicion...

Albin Kurti i cili po synon formimin e Qeverisë së Kosovës, thotë se nga janari do të vazhdojnë përpjekjet për formimin e koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës....

Foto e ditës: Shqiptarët dhe serbët sëbashku kërkojnë trupat nën gë...

Mediet e huaja kanë raportuar për vendet e rajonit dhe botës që po ndihmojnë Shqipërinë pas tërmeteve të rënda që kanë goditur vendin atje. Ndihma nga e gjithë...

TRAGJIKE NË DURRËS! Shembet vila me 7 pjestarë të një familje brenda

Kjo është vila 4 katëshe e vendosur në zonën e Kënetës në lagjen nr.18 në Durrës e cila është shkatërruar plotësisht pak minuta më parë duke zënë brenda...

Zaev: Jam maqedonasi i parë që lufton për shqiptarët. Tani të gjithë ...

Në intervistën e tij ekskluzive për A2, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev nuk mund të mos flasë edhe për faktorin shqiptar në vendin e tij, faktor...

BB: Ministrat shpenzime të tepruara për luks

Studimi i fundit i Bankës Botërore për korrupsionin zbulon një mori problemesh që karakterizojnë ekonominë shqiptare. Ndërsa pak ditë më parë, BB vërejti një ngadalësim të rritjes ekonomike,...

Ish-ministri i Jashtëm kundër rezolutes/ Bushati: “Ka ikur koha kur ...

Projekt-rezoluta e mazhorancës, sa i përket ndërhyrjes së huaj në proceset elektorale në Shqipëri me theks Moskën, nisi sot diskutimet në Komisionin Parlamentar të Punëve të Jashtme. Ish-ministri...

Gjermania kritikon Francën: Na interesonte hapja e negociatave

Ministri gjerman për Ekonominë dhe Energjetikën, Peter Altmeyer ka kritikuar refuzimin e Bashkimit Evropian javën e kaluar për të filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Nobelin në Letërsi e fitojnë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke

Një shkrimtare polake dhe një austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë. Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2018 iu dha shkrimtares polake, Olga Tokarczuk Çmimi Nobel në Letërsi...

Kryediplomati i ri i BE-së i kapur nga makthi ”katalonas”

Nga Genc Mlloja Ndërsa shteti i Kosovës po lavdërohet për organizimin e përkryer  të  zgjedhjeve parlamentare të  6 tetorit, shefi i ri i diplomacisë së BE-së,  Joseph Borrell...

Athina në protesta kundër vizitës së Pompeos

Disa qytetarët kanë dalë në protesta në Athinë për të kundërshtuar vizitën e Sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo në kryeqytetin grek. Në fotot e publikuara nga mediat...

Zgjedhjet në Kosovë/ Kosnett: Votoni për të ardhmen tuaj

Ambasadori amerikanë në Kosovë, Philip Kosnett në një postim në rrjetin social Twitter ka bërë thirrje për të gjithë qytetarët e Kosovës që të dalin e të votojnë....

George Sorosi dhe ndikimi i tij në Shqipëri

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botës dhe ta mbështesë...

Zyrtari i DASH, David Kostelancik nis takimin zyrtar në Shqipëri me Ruçi...

. Drejtori për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin e Shtetit të SHBA, z. David Kostelancik nisi sot vizitën zyrtare në Tiranë, duke takuar fillimisht me kreun e...

Presidenti Meta: Mezi pres të kthehem në Parlament!

Kryetari i Shtetit, Ilir Meta ka bërë të ditur sot se do të jetë i pranishëm në mbledhjen e Komisionit Hetimor të ngritur nga maxhoranca, ku kërkohet shkarkimi...

Rama për Euronews: Anëtarësimi në BE pikësynimi i Shqipërisë

Europa nuk po vështron më nga Lindja. Procesi i zgjerimit të BE drejt Ballkanit duket se po pëson një goditje. Këtë gjë e thekson kryeministri shqiptar, Edi Rama,...

Mitsotakis mbështet Janullatosin për “problemet e Kishës Ortodokse të...

Në javën e parë në detyrë, kryeministri i ri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka pritur në takim kreun e Kishës Ortodokse Shqiptare, Anastas Janullatos. Pas takimit të zhvilluar...

Vazhdimi i dialogut i ndërlidhur me formimin e Qeverisë së re të Kosov...

Vazhdimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është gati se i pamundur pa formimin e Qeverisë së re të Kosovës, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë. Dorëheqja...

Presidenti bullgar: Do ta mbështesim Maqedoninë e Veriut, por jo pa kusht...

Detyra jonë është që ta mbështesim Maqedoninë e Veriut, por jo pa kushte dhe pa rezervë, theksoi presidenti bullgar Rumen Radev në takimin me ambasadorët dhe përfaqësuesit e...

Vetëprodhuesit e energjisë me panele fotovoltaike do kalojnë tepricat fa...

Udhëzimi i shumëpritur që autorizon prodhuesit e energjisë elektrike nga panelet fotovoltaike për vetëkonsum tashmë ka hyrë në fuqi. Kjo mundëson që të gjithë ata që kanë bërë...

Ilir Meta: Jam fleksibël ta rishikoj 13 tetorin, kemi futur mik të fortë...

Presidenti Meta foli nga Xhafzotaj i Durrësit kur ishte në një takim ku dhurohej gjak, duke deklaruar se qytetarët shqiptarë duhet të dijnë se me 30 qershor nuk...

Borchardt takim me deputetët e “Opozitës së Re”

Kreu i Prezencës së OSBE-së në vendin tonë, Bernd Borchardt është takuar me deputetë të “Opozitës së Re", nga radhët e Partisë Demokratike. Në një foto të publikuar...

Cili është vendi më i mirë për të jetuar dhe punuar?

Nëse po kërkoni një kompromis të mirë midis jetës dhe punës mund të konsideroni variantin e Zvicrës. Ky rezultat u zbulua nga gjiganti bankar HSBC në renditjen vjetore...

Meta nga Sarajeva: Jemi me shpresë se do hapen negociatat në tetor

Presidenti Ilir Meta nga samiti i Sarajevës ku po merr pjesë deklaron se Përparimi i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në procesin integrues për në BE është...

Musa Ulqini: Meta sulmoi aleatët tanë SHBA-të dhe BE-në, keqardhje për...

Deputeti i Partisë Socialiste, Musa Ulqini, deklaroi në Ditari në A2 CNN se nga e gjithë konferenca e sotme e Presidentit Ilir Meta i bëri përshtypje sulmi, sipas...

Ikin polakët, maqedonasit dhe malazezët, rritje modeste e turizmit

Muaji maj ka sjellë një ngadalësim të turizmit hyrës të shtetasve të huaj në Shqipëri. INSTAT raporton se Shqipërinë e vizituan rreth 400 mijë shtetas të huaj. Ky...