BOTA

Ne nuk do të lejojmë poshtërimin e Serbisë, u thotë Vuçiç ambasador...

Ne jemi të përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, por në asnjë mënyrë nuk do të lejojmë një poshtërim as të Serbisë, as...

Gjermania voton për parlamentin e ri/ Kush do të jetë kancelari i ri gje...

60,4 milionë zgjedhësve në Gjermani u është bërë thirrje (26.09) të votojnë për Bundestag-un e ri. Në sondazhe a kryesuar me pak diferencë SPD me kandidatin për kancelar...

Iniciativat mbarëbotërore të Kinës nuk janë ‘rrugica private’!

Genc Mlloja Përballë krizës më të rëndë shumëplanëshe e përkeqësuar në kulm nga kriza shëndetësore si pasojë e përmasave të pandemisë kovidiane qorrsokaku ku ndodhet njerëzimi po thërret...

Lavrov thotë se shefi i politikës së jashtme të BE -së i kërkoi që t...

Me qeverinë terroriste të Mali në bisedime me një firmë ushtarake private ruse, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell i tha ministrit të jashtëm rus...

Shtohet retorika kundër BE-së në Hungari dhe Poloni

Një shtim i retorikës kundër Bashkimit Evropian në Hungari dhe Poloni i ka bërë disa vëzhgues të shqetësohen se qeveritë e krahut të djathtë të këtyre dy vendeve...

Wang Yi bën thirrje për të vlerësuar ‘paqen e fituar me vështir...

Duke e quajtur paqen në Libi tani "të fituar me vështirësi", Këshilltari Shtetëror Kinez dhe Ministri i Jashtëm Wang Yi tha të Premten se ai shpreson se të...

Le Drian: Çështja e nëndetëseve do të rëndojë mbi të ardhmen e NATO...

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian e quajti një shkelje serioze të besimit krizën e shkaktuar nga marrëveshja për nëndetëset mes SHBA-së, Australisë dhe Britanisë së Madhe,...

AUKUS –Aleancë e re për mbrojtjen nga Kina

Ana Otasheviç[i] Thikë pas shpine – kështu e komentoi ministri i jashtëm francez Zhan Iv Le Driá vendimin e Australisë për të ndërprerë “marrëveshjen e shekullit” mbi dorëzimin...

Ministrja gjermane e Mbrojtjes vlerëson ushtarakët: “Misioni në Af...

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Kramp-Karrenbauer dhe kancelarja Merkel vlerësuan me një apel ushtarët e përfshirë në misionin e Bundeswehr-it në Afganistan. Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer...

Moska: SHBA nuk arriti të diskreditojë sistemin elektoral të Rusisë

Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të diskreditojnë sistemin elektoral të Rusisë pavarësisht nga të gjitha sulmet kibernetike dhe ndërhyrjet në vota, tha të martën zëdhënësja e Ministrisë...

Biden thotë se SHBA fillon partneritetin e vaksinës me BE për të zgjeru...

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën, Joe Biden tha se Uashingtoni tani po punon "në partneritet të ngushtë me COVAX...

Të dërguarit kinezë, rusë dhe pakistanezë takohen me zyrtarë afganë ...

I dërguari special i Kinës për çështjet afgane, Yue Xiaoyong, së bashku me të dërguarit nga Rusia dhe Pakistani, vizituan Kabulin nga e marta deri të mërkurën dhe...

Ish-presidenti i Kroacisë, Mesiq: Nëse nuk kanë qenë të mundura ndrysh...

Në punët e brendshme të Malit të Zi, përmes Kishës Ortodokse Serbe, “ka ndërhyrë një politikë që dukej se ishte ndalur në rajonin tonë. Por, disa po e...

OKB, Presidenti Biden thekson nevojën për unitet përballë sfidave globa...

"Jam këtu sot, për herë të parë pas 20 vitesh, me Shtetet e Bashkuara që nuk janë më në luftë", tha Presidenti Biden në Kombet e Bashkuara. "Ne...

Blloku i ri bërthamor AUKUS nuk do të luftojë vetëm Kinën, ajo do të...

Një marrëveshje e re gjeopolitike që do të bëjë që SHBA dhe Britania e Madhe të bashkohen me Australinë për të vendosur nëndetëset bërthamore thellë në Oqeanin Paqësor...

Zgjedhjet ruse: Partia e Putin “Rusia e Bashkuar” fiton zgjedhjet, por ...

Komisioni Zgjedhor: Rusia e Bashkuar Përpara Me 49.82% në Votën Parlamentare pasi 99% e Votave të Numëruara Partia në pushtet Rusia e Bashkuar mban kryesimin në zgjedhjet parlamentare...

Zgjedhjet në Gjermani: Garë shumë e ngushtë

Fushata zgjedhore në Gjermani hyn në javën e fundit. Të gjitha partitë përpiqen të bëjnë për vete të pavendosurit, por në garën për postin e kancelarit në finish...

Kush është fajtor? Lufta globale e Amerikës me terrorizmin mori afro nj...

Zoran Meter Gjeopolitika [i] Raporti i fundit i projektit Cost of War (Çmimi i luftës) shih:  https://theintercept.com/2021/09/01/war-on-terror-deaths-cost/  ofron vlerësime marramendëse për shpenzimet njerzore dhe financiare të “luftërave të...

“Krizë në marrëdhënie”: Ministri francez thotë se NATO duh...

Ministri i Jashtëm francez Jean Yves-Drian ka vazhduar të kritikojë SHBA-në dhe Australinë për marrëveshjen e nëndetëseve AUKUS, që synohet të shkojë në Paris, duke këmbëngulur se mund...

Trashëgimia e Angela Merkelit për Ballkanin Perëndimor: Ajo punoi mirë,...

Gjermania e Angela Merkel ishte një nga vendet e para që njohu pavarësinë e Kosovës, por nuk arriti të bindë Serbinë dhe të tjerët, të bëjnë të njëjtën...

Franca tërheq ambasadorët nga SHBA, Australia për konsultime mbi Aleanc...

Këtë javë, Australia, Britania e Madhe dhe SHBA përfunduan një aleancë mbrojtëse (AUKUS) që përfshin ndihmë nga Uashingtoni dhe Londra në përpjekjet e Australisë për të blerë nëndetëse...

BE në krizë identiteti dhe qëllimi: “mes çekiçit dhe kudhrës“!

Zoran Meter[i] Përsa i përket vendimeve paraprakisht të pakoordinuara, Bajdeni gjithnjë e më shumë i ngjet atij që askush nuk ka qejf ti ngjasë- paraardhësit të tij të...

Azerbajxhani do të ngrejë padi ndaj Armenisë në Gjykatën Ndërkombëta...

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Azerbajxhanit, Leyla Abdullayeva, njoftoi se do të ngrenë padi kundër Armenisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), me arsyetimin se ka shkelur...

Kina, Rusia, Pakistani, Irani bashkë për të forcuar koordinimin mbi çë...

Zyrtarë të lartë nga Kina, Rusia, Pakistani dhe Irani ranë dakord të enjten të rrisin komunikimin dhe koordinimin në lidhje me qasjen e tyre ndaj Afganistanit. Këshilltari shtetëror...

Zgjedhjet për Dumën Shtetërore/ Putin: “Rusisë i duhet Parlament i fo...

Nga 17-19 shtator, rusët do të shkojnë në votime për të zgjedhur 450 deputetët që do t'i përfaqësojnë ata për pesë vitet e ardhshme. Rusia do të mbajë...

Kina: Balanca e vështirë e Gjermanisë

Marrëdhëniet fitimprurëse ekonomike përballen me sisteme konkurruese. Gjermania është “mes dy zjarreve”. Aleati më i fuqishëm i Berlinit dhe partneri tregtar më i rëndësishëm janë drejt përplasjes -...

A kanë nevojë vendet e Ballkanit Perëndimor për një model të ndryshë...

Propozimet për modelet e reja të pranimit në BE për Ballkanin Perëndimor, të cilat do të përfshinin integrimin gradual të vendeve para anëtarësimit të plotë, ishin në fokus...

Presidenti bullgar, Radev shpërndan parlamentin, vendi drejt zgjedhjeve t...

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev shpërndau  sot parlamentin dhe paraqiti qeverinë e re të përkohshme, të emëruar në funksion të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të caktuara për më...

Mbrojtja, COVID-19, ndryshimi i klimës: Pikat kryesore të fjalimit të Ur...

Ritmi i vaksinimit kundër COVID-19 duhet të përshpejtohet për të shmangur "një pandemi të të pavaksinuarve", tha të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian, duke u bërë thirrje vendeve...

Moska pret përgjigjen e SHBA në lidhje me ndërhyrjen në punët e brends...

Moska është duke pritur një përgjigje nga Uashingtoni në lidhje me ndërhyrjen e saj në punët e brendshme të Rusisë, tha Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov më 15...

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar kalon normën më të lartë në në...

Ekonomia britanike - si ajo e pjesës tjetër të botës - u ndal në mënyrë drithëruese kur pandemia COVID -19 goditi në mars 2020. Pandemia ka çuar në...

Blinken premton të vazhdojë ndihmën humanitare në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u tha ligjvënësve amerikanë të martën se administrata Biden po i jep përparësi evakuimit të amerikanëve dhe afganëve që punojnë për Agjencinë...

Vuçiç: Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme parlamentare në prill t...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se zgjedhjet në Serbi do të mbahen më 3 ose 17 prill të vitit 2022. Për vitin vitin e ardhshëm atje janë...

Putin pret Assadin në Moskë/ Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidim...

Fuqitë perëndimore po pengojnë konsolidimin e Sirisë pavarësisht se ajo është çliruar kryesisht nga terroristët, tha Presidenti rus Vladimir Putin ndërsa takoi homologun e tij sirian, Bashar Assad,...

Terrori dhe pandemia – trashëgimia e 11 shtatorit

Dragan Biseniç, Danas* Dy shekuj në Afganistan. Fillimisht shekulli 20 u mbyll me thyerjen e perandorisë komuniste sovjetike pas ndërhyrjes në Afganistan, dhe pastaj, për shkak të Afganistanit,...

Konferenca e donatorëve të OKB -së për Afganistanin: Gjermania premton ...

Në konferencën e donatorëve të OKB-së, Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Maas ka premtuar 100 milionë euro ndihmë për Afganistanin. Qeveria gjermane po nxjerr premtime pranimi për aktivistët...

Perëndimi po gabon me Afganistanin – përsëri

Ahmad M Siddiqi Këtu janë katër keqkuptime në lidhje me krizën afgane që politikanët dhe ekspertët perëndimorë vazhdojnë të përhapin. Një tërheqje kaotike të Shteteve të Bashkuara nga...

Di Maio: Nevojitet përgjigje e koordinuar kundër ekstremizmit

Situata në Afganistan tregon se kërcënimi i ekstremizmit në rritje qëndron ende dhe kërkon një përgjigje të koordinuar konkrete ndërkombëtare, deklaroi ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio....

Gjermania pas Anxhela Merkelit

Mario Stefanov[i] Mund të pritet që edhe struktura e re politike e Gjermanisë që do të dalë pas zgjedhjeve të vijojë me strategjinë e forcimit të “fuqisë së...

Papa Françesku takohet me Orbanin

Papa Françesku është takuar në Budapest me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, gjatë një vizite të shkurtër në këtë shtet, që nënvizon dallimet me liderin nacionalist dhe anti-migrant...

Berger: Tregu i përbashkët rajonal është projekt historik që duhet jet...

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger, në intervistë me DW flet për çështjet më imediate që duhen zgjidhur në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Deutsche...

Kina ku asnjë grup etnik nuk është lënë prapa

Genc Mlloja  Përkundrejt shumë ngjarjeve të hidhura të shkuara por edhe të tashme, që kanë ngjarë me kombësi e grupe etnike në vende të ndryshme të botës, përfshi...

Biden bën thirrje për unitet teksa SHBA-ja shënon 20-vjetorin e sulmeve ...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka bërë thirrje për unitet teksa SHBA-ja po kujton viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. Në një video të...

Pezullohet futja e afganëve në SHBA, shqetësime mbi fruthit

Uashingtoni thonë se kanë pezulluar përkohësisht të gjitha fluturimet më shtetas afganë, në drejtim të Shteteve të Bashkuara, për shkak të rasteve të diagnostikuara me sëmundjen ngjitëse virale...

Presidenti ukrainas thotë se lufta me Rusinë është mundësia më e keqe

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha të premten se një luftë e gjithanshme me Rusinë fqinje vazhdon të mbetet një mundësi dhe se ai donte të zhvillonte një takim...

Përfundon gazsjellësi Nord Stream 2, pavarësisht përpjekjeve të SHBA p...

Tubacioni i madh Nord Stream 2 së shpejti do të pompojë furnizime nga fushat e gazit të Siberisë për konsumatorët në Evropën Perëndimore tani që ndërtimi ka përfunduar,...

Telefonata Biden-Xi Jinping: “Kinë-SHBA marrëdhënie jetike për t...

Presidenti kinez Xi Jinping të premten në mëngjes mori një telefonatë nga homologu i tij amerikan, Joe Biden, dhe të dy udhëheqësit kishin komunikim dhe shkëmbime të sinqerta,...

Kaos në tregun e gazit të BE-së dhe Britanisë së Madhe: rriten edhe ç...

Zoran Meter[i] Politika energjetike dhe ajo e sigurisë së BE-së varen nga shikimi i prognozës së kohës në fund të lajmeve (mund të themi me shaka varen nga...

Lidhjet Evropë-NATO nuk janë më efikase në zgjidhjen e çështjeve afga...

Një NATO e udhëhequr nga SHBA ka shteruar rolin e saj strategjik në Evropë në drejtim të koordinimit të përpjekjeve për të ndërhyrë në sfidat kryesore në mbarë...

DW: Angela Merkel – Vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor

Më 13 dhe 14 shtator kancelarja Angela Merkel zhvillon një turne lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Më 14 shtator Kancelarja do të takojë krerët e qeverive të gjashtë vendeve...

Shefi i Ministrisë së Emergjencave të Rusisë vdes në krye të detyrës...

Kreu i Ministrisë së Emergjencave të Rusisë, Evgeny Zinichev, ka vdekur në veriun e largët të vendit, konfirmuan zyrtarët të mërkurën. Thuhet se ministri ishte përfshirë në një...

Kina respekton “sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territori...

Kina të mërkurën tha se njoftimi i talebanëve afganë për formimin e një qeverie të përkohshme është një hap i nevojshëm për Afganistanin për të rivendosur rendin e...

Talibanët shpallin qeverinë e re afgane

Talibanët kanë filluar të mbushin pozicionet qeveritare pas pushtimit të suksesshëm të Afganistanit. Disa nga emrat megjithatë, janë kërkuar nga autoritetet amerikanë. Zëdhënësi i talebanëve thotë se qeveria...

Kina nxit ShBA-në të përkrahë bashkëpunimin antipandemik ndërkombëta...

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze tha të hënën se Kina shpreson që Shtetet e Bashkuara do të dëgjojnë zërat objektivë e të arsyeshëm të bashkësisë ndërkombëtare...

Ministri i Jashtëm iranian: Amerikanët fajtorët kryesorë për shkeljen ...

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian theksoi se amerikanët janë pala kryesore që shkelën marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me Iranin dhe i kanë shkaktuar dëmin më drastik...

Sekretari Blinken i shpreh mirënjohje Kosovës për strehimin e qytetarëv...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, falenderoi të hënën Kosovën për strehimin e përkohshëm qytetarëve afganë të cilët kishin punuar me trupat e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet...

Afganistani dhe “shekulli amerikan“

Dragan Biseniç Danas[i] Bajdeni dhe Trampi janë tipa të ndryshëm politikanësh, por vendimi për tu dhënë fund luftërave të pafundme është vendim i tyre i përbashkët. Për të...

Vuçiç nderon me urdhrin më të lartë shtetëror kryeministrin austriak

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç i ka dhënë kryeministrit të Austrisë, Sebastian Kurz urdhrin më të lartë shtetëror për merita në përmirësimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe të gjithë...

Zgjerimi i BE në programet zgjedhore të partive gjermane

Thuajse të gjitha partitë e mbështesin zgjerimin e BE me anëtarë të rinj. Por programet zgjedhore dallohen në ritmet e dëshiruara të zgjerimit dhe në interesin e partive...

Afganistan, Papa: Të mirëpriten njerëzit, në kërkim të një jete të ...

Pas Engjëllit të Tënzot, Françesku i lartoi Zotit lutjen për gjithë popullsinë afgane: për kë është në vend, për kë është për udhë, për kë arrin në vendet...

Kina e paepur në veprime të guximshme për mbrojtjen e biodiversitetit

Genc Mlloja Sa më shumë afrohet koha e mbajtjes së Konferencës së Biodiversitetit të OKB-së në qytetin Kunming të Provincës Yunnan të Kinës Jugperëndimore si brenda vendit ashtu...

Putin flet për “katastrofë” në Afganistan: Demokracia nuk mu...

Shtetet e Bashkuara kanë përfunduar fushatën e tyre ushtarake 20-vjeçare në Afganistan këtë javë, e cila rezultoi në mbi 46,000 vdekje civile nga të gjitha anët dhe marrjen...

Talebanët: Qeveria e ardhshme afgane do marrëdhënie të mira me SHBA

Talibanët do të shpallin së shpejti përbërjen që pritet të ketë qeveria e tyre, për të cilën thonë se do të synojë për lidhje diplomatike miqësore me Shtetet...

BE: Thirrje për trupë mbrojtëse europiane

Pas tërheqjes kaotike nga Afganistani në BE dëgjohet sërish thirrja për forcimin e aftësive ushtarake. Në takimin në Brdo, Slloveni, ministrat e BE kërkuan më shumë "hard power",...

Merkeli “minus”, koalicioni semafor

Boshko Jakshiç[i] Për më pak se një muaj, Gjermania do të dalë në zgjedhje për të përcaktuar përbërjen e re të parlamentit, ndërkohë që tri partitë më të...

Çavusoglu: Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Serbisë janë në pikën më...

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu tha se marrëdhëniet Turqi-Serbi kanë arritur pikën më të mirë në historinë e tyre. Në fjalimin e tij në...

Kina zotohet të përmirësojë rregulloren për tregtinë ndërkufitare, s...

Kina do të prezantojë idenë e një "liste negative" për tregtinë e shërbimeve ndërkufitare në të gjithë vendin, një veprim që është vendosur të përmirësojë transparencën dhe parashikueshmërinë...

Trashëgimia e Angela Merkelit në politikën e jashtme

Christoph Hasselbach Në 16 vitet si kancelare, Angela Merkel i ka vënë vulën politikës së jashtme gjermane. Roli i Gjermanisë në botë është rritur, bashkë me të edhe...

Takimi Biden-Zelenskiy/ SHBA ofron mbështetje e ndihmë për Ukrainën

Presidenti Joe Biden i tha Presidentit të Ukrainës Volodmyr Zelenskiy të mërkurën se Shtetet e Bashkuara ishin "tejet te përkushtuara" ndaj integritetit territorial të Ukrainës dhe i ofruan...

Kthimi i gjeopolitikës

Mario Stefanov, [i] Pas euforisë afatshkurtër të lindur pas rënies së Murit të Berlinit dhe shpalljes fodulle të fitores së demokracisë liberale si fund të historisë, filloi, në...

Talibanët mezi presin të ndërtojnë ‘lidhje të forta’ me Ki...

Talibanët mezi presin të zhvillojnë një marrëdhënie të fortë me Kinën, tha Zabihullah Mujahid, zëdhënës i grupit, në një intervistë ekskluzive me CGTN të martën. "Kina është një...

Viktor Orban: “Ne kemi nevojë për Serbinë. Përndryshe – sig...

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha në Forumin Bled se Serbia duhet të pranohet në Bashkimin Evropian. "Serbia është një vend kyç. Pa pranimin në BE, nuk ka...

Tërheqja nga Afganistani acaron marrëdhëniet SHBA-Gjermani

Tërheqja e SHBA nga Afganistani pas 20 vitesh i ka bërë vitet e çrregullta të Trump-it të duken më shumë se një copëz e njëanshmërisë amerikane. Marrëdhëniet gjermano-amerikane...

Putin: Prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan çoi vetëm në tragje...

Të hënën, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes konfirmoi se prania 20-vjeçare e Amerikës në Afganistan kishte përfunduar, kur Boeing C-17 Globemaster përfundimtar u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai...

Hetuesit hapin një hetim për ekzekutimet naziste të civilëve në Rusin...

Një hetim penal është nisur për ekzekutimet civile nga skuadrat naziste të pushkatimit dhe bashkëpunëtorët e tyre gjatë Luftës së Madhe Patriotike në rajonin perëndimor rus të Oryol,...

Biden mbron vendimin për t’i dhënë fund luftës në Afganistan

Mes kritikave të shumta për evakuimin kaotik nga Afganistani, Presidenti Joe Biden iu drejtua amerikanëve të martën dhe mbrojti mënyrën se si e kishte mbyllur luftën më të...

Si mund ta evitojnë ShBA-të luftën e njëkohëshme me Rusinë dhe Kinën

Zoran Meter[i] Rreziku më i madh me të cilin përballen Shtetet e Bashkuara në shekullin 21, përveç atij të sulmit direkt bërthamor, është lufta në dy fronte me...

Talibanët thonë se Afganistani tashmë është “komb i lirë”...

Grupi afgan thotë se disfata e SHBA është mësim për të gjithë të tjerët dhe thotë se dëshiron ‘marrëdhënie të mira’ me pjesën tjetër të botës. Talibanët thonë...

Merr fund lufta në Afganistan, më e gjata në historinë e Amerikës

Lufta 20 vjeçare e Shteteve të Bashkuara në Afganistan ka marrë fund. Në konferencën e shtypit ku deklaroi përfundimin e përpjekjeve të evakuimit dhe luftës, gjenerali Frank McKenzie,...

Përfundojnë evakuimet/ Trupat e fundit amerikane largohen nga Afganistani

Gjenerali i Shteteve të Bashkuara Frank McKenzie, kreu i Komandës Qendrore të SHBA, njoftoi përfundimin e tërheqjes së trupave amerikane gjatë një konferencë për shtyp. "C-17 i fundit...

Turqia shënon 99-vjetorin e Ditës së Fitores

Turqia sot shënon 99-vjetorin e Ditës së Fitores, e cila përkujton disfatën e fortë të forcave greke nga duart e turqve në Betejën e Dumlupinar në vitin 1922....

Presidenti Biden, në ceremoninë solemne të transferimit të 13 ushtarëv...

Presidenti Joe Biden u bë komandanti i katërt i përgjithshëm amerikan që pret me homazhe trupat e ushtarëve amerikanë të vrarë në Afganistan. Presidenti dhe Zonja e Parë...

Talibanët pranë shpalljes së qeverisë së re

Talibanët thanë të shtunën se do të shpallnin një qeveri të re për Afganistanin javën e ardhshme dhe prisnin që turbullirat ekonomike dhe rënia e mprehtë e monedhës...

Erdoğan: Talebanët propozuan që Turqia të drejtojë aeroportin e Kabuli...

"Sulmi vdekjeprurës në kryeqytetin afgan tregon kërcënim që DEASH paraqet për rajonin dhe botën", ka thënë presidenti Erdoğan Me propozimin e talebanëve, Turqia mund të drejtojë aeroportin në...

Reagimi i Kinës ndaj tërheqjes së ushtrisë amerikane nga Afganistani

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) [1] nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në mbarë botën. Dr...

Xi Jinping: Kina është gati të forcojë koordinimin me Rusinë, dhe bot...

Presidenti kinez Xi Jinping tha të mërkurën se Kina është e gatshme të forcojë komunikimin dhe koordinimin me Rusinë dhe bashkësinë më të gjerë ndërkombëtare për çështjen e...

Merkel pas samitit G7: Do të koordinohemi për misionin e evakuimit

G7 në kërkim të mundësive për vazhdimin e evakuimit edhe pas datës 31 gusht. Maas: Nuk do të arrijmë t'i nxjerrim të gjithë të kërcënuarit nga Afganistani. Sipas...

Biden vendos t’i qëndrojë afatit të 31 gushtit për tërheqjen pë...

Presidenti Joe Biden ka vendosur të mos e zgjasë afatin për tërheqjen e plotë të trupave amerikane dhe aleatëve afganë nga Afganistani, që është 31 gushti. Lajmi u...

G7/ SHBA nën presion para samitit të krizës për Afganistanin

Në takimin virtual të G7-s, kryesuesja e radhës, Britania e Madhe kërkon zgjatjen e misionit të evakuimit nga Afganistani. SHBA po peshon aktualisht të gjitha mundësitë, paralelisht zhvillohen...

Kina i kërkon Pakistanit “të ndëshkojë ashpër” autorët e shpërth...

Kina bëri thirrje të hënën për arrestimin e shpejtë të autorëve të shpërthimi të një automjeti në provincën jugperëndimore të Pakistanit Balochistan, nga i cili u vranë dy...

Bashkimi Evropian nuk do të lejojë një valë të migrantëve nga Afganis...

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, tha se Bashkimi Evropian nuk do të lejojë një valë të migrantëve nga Afganistani. Sllovenia aktualisht mban presidencën 6-mujore të BE-së. "BE-ja nuk...

Putin paralajmëron se terroristët dhe luftëtarët talebanë të maskuar ...

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se rënia brenda natës e qeverisë së mbështetur nga Amerika në Afganistan mund të përbëjë një kërcënim serioz për vendet që rrethojnë...

Tërheqje që (nuk) i kushton Amerikës

Dragan Biseniç [i] Shumë administrata që kanë paralajmëruar fitore të reja të Amerikës në skenën botërore, përdornin triumfalisht frazën Amerika is Back (Amerika po kthehet). Eduard Snouden këtë...

Merkel në Kiev: Gazi natyror nuk duhet të shndërrohet kurrë në “arm...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se gazi natyror nuk duhet të përdoret kurrë si armë gjeopolitike dhe ka përkrahur zgjatjen e marrëveshjes për partneritet strategjik me Ukrainën,...

Kryeministri britanik thërret një takim urgjent të G-7ës për krizën n...

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të...

Greqi, gardh 40 kilometra i gjatë për të penguar refugjatët afganë

Greqia ka vendosur një gardh prej rreth 40 kilometrash dhe ka instaluar një sistem të ri vëzhgimi në kufirin e saj me Turqinë, ndërsa shtohet frika e rritjes...

BE: Nuk i njohim talebanët, nuk ka bisedime politike

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të shtunën se Bashkimi Evropian nuk i ka njohur talebanët dhe as nuk po zhvillon bisedime politike me militantët,...

Evropa dhe frika nga një krizë refugjatësh afganë

Pas krizës së migrantëve të vitit 2015, e nxitur nga lufta siriane, udhëheqësit evropianë po kërkojnë dëshpërimisht të shmangin një fluks tjetër të madh të refugjatëve dhe emigrantëve...

NATO: Prioritet përmirësimi i lëvizjes në aeroportin e Kabulit

Ministrat e jashtëm të NATO-s u zotuan të premten të punojnë për të garantuaar evakuim të sigurt nga Afganistani të qytetarëve të tyre dhe afganëve që konsiderohen të...

Putin vlerëson Merkelin për përmirësimin e marrëdhënieve ndërsa lide...

Berlini ka mbetur një nga partnerët kryesorë tregtarë dhe ekonomikë të Moskës për shkak të, ndër arsye të tjera, përpjekjeve 16 -vjeçare të vazhdueshme nga kancelarja gjermane në...