Putin: Rusia do të ketë vaksinën e dytë ndaj COVID-19 në shtator

Vaksina e parë, e zhvilluar nga Instituti i Kërkimit Gamaleya i Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë dhe i quajtur Sputnik V, u regjistrua në Rusi në fillim të këtij muaji. Sipas shkencëtarëve, vaksina me dy përbërës siguron imunitet kundër koronavirusit për të paktën dy vjet.
Në një intervistë me  Rossiya 24, Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se një vaksinë e dytë kundër COVID-19 do të jetë gati në shtator.

"Do të jetë një tjetër vaksinë e gatshme në shtator ... ilaçi po zhvillohet nga Instituti i famshëm Vektor në Novosibirsk", tha Putini.

Ai vuri në dukje se vaksina e parë ruse, Sputnik V dhe e dyta ka shumë të ngjarë të konkurrojnë, duke shprehur gjithashtu shpresë se ilaçi i ri do të jetë po aq efektiv sa ai i mëparshmi, i cili u regjistrua në fillim të këtij muaji.

"Ne kemi bërë gjithçka që është e nevojshme për të regjistruar [vaksinën], siç quhet, me një kusht. Dhe ky kusht është një studim i mëtejshëm i këtij ilaçi gjatë shpërndarjes së tij në masë. Pra, ne e kemi bërë atë në përputhje të plotë me ligjin rus ", shpjegoi Putini.

Presidenti Putin vuri në dukje se vajza e tij është vaksinuar me Sputnik V dhe ka zhvilluar antitrupa, duke provuar sigurinë dhe efikasitetin e tij.

Vërejtjet e tij erdhën vetëm disa ditë pasi mbikëqyrësi i mbrojtjes së të drejtave të konsumatorit dhe mirëqenies njerëzore të Rusisë, Rospotrebnadzor, zbuloi se Vektori i Qendrës Kërkimore synon të përfundojë provat klinike të vaksinës COVID-19 në shtator.

Vëzhguesi shtoi se të gjithë vullnetarët që marrin pjesë në provat klinike të vaksinës COVID-19 po ndihen mirë.

Javën e kaluar, Instituti Gamaleya dhe Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF), i cili ka dhuruar 54 milion dollarë për kërkimin e koronavirusit, lëshuan informacione në lidhje me metodologjinë e vaksinës së parë të regjistruar, të quajtur Sputnik V, duke zbuluar rezultatet e provave klinike, teknologjike platforma dhe siguria e provuar e metodës.

Më 11 gusht, Rusia regjistroi vaksinën e parë në botë COVID-19, të quajtur Sputnik V dhe të zhvilluar nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya. Vaksina është testuar në 76 vullnetarë veçmas në dy institucione - Universiteti Sechenov me bazë në Moskë dhe Spitali Klinik Ushtarak Kryesor i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse Burdenko. Faza 3 në provën e vaksinës ruse, që përfshin rreth 2,000 njerëz, është duke u zhvilluar.

Sipas Ministrit të Industrisë dhe Tregtisë Denis Manturov, eksporti i Sputnik V mund të fillojë në pranverën e vitit 2021, pasi prodhimi i tij në Rusi të marrë ritmin. Ndërkohë, Zëvendës Kryeministrja Tatiana Golikova zbuloi se 27 vende kanë shprehur interes për të blerë vaksinën e parë në botë të koronavirusit./sputniknews

© Argumentum