Berlini shpreson që BE do të finalizojë sanksionet ndaj zyrtarëve Bjellorusë javën tjetër

Qeveria gjermane shpreson që Bashkimi Evropian do të finalizojë sanksionet e tij ndaj zyrtarëve Bjellorusë nga disa kohë javën e ardhshme, tha të hënën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Adebahr.

"Ne po punojmë shumë në BE për të koordinuar paketën e sanksioneve të synuara kundër atyre që janë përgjegjës për falsifikimet në zgjedhjet [presidenciale Bjelloruse]. Ministrat e jashtëm të [BE] do të zhvillojnë bisedime në Bruksel të hënën e ardhshme; ata do të diskutojnë këtë", tha Adebahr në një konferencë, duke shtuar se aktualisht nuk ka garanci se sanksionet do të finalizohen në këtë takim.

"Ne do ta mirëpresim atë dhe po punojmë për të," vazhdoi më tej Adebahr duke theksuar se Berlini "e sheh të nevojshme dhe dëshiron të zbatojë urgjentisht sanksionet e Bjellorusisë."

Kur u pyet nëse Presidenti Bjellorus Alexander Lukashenko do të goditej me sanksione, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane tha se nuk kishte ende një vendim përfundimtar.

"Ministrat e jashtëm do të diskutojnë në bisedimet e tyre të hënën nëse duhet të rrisim presionin mbi qeverinë Bjelloruse dhe Lukashenko në veçanti dhe si duhet ta bëjmë atë," shpjegoi Adebahr.

Bjellorusia është goditur nga protesta masive që nga zgjedhjet presidenciale në gusht, të cilat panë Presidentin Alexander Lukashenko të hynte në mandatin e tij të gjashtë. Krerët e opozitës kanë refuzuar të njohin rezultatet, duke pretenduar se kandidatja e tyre Svetlana Tikhanovskaya ishte fituesja e vërtetë.