Buletini ditor i CoVid-19: 150 raste të reja dhe 2 viktima

150 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 12 535.

Në 24 orët e fundit 2 pacientë kanë humbur jetën.

189 pacientë të shtruar ndodhen në të dy spitalet Covid-19, ndër to 16 janë në terapi intensive dhe 5 janë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë: 66 raste në Tiranë, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Fier, 6 raste në Shkodër, Durrës, Kavajë, Vlorë, 5 raste në Korçë, Kukës, Gjirokastër, 3 raste në Lezhë, Mirëditë, Bulqizë, 2 raste në Lushnje, Mallakastër, Pogradec, Divjakë, Malësi e Madhe, Peqin, Kolonjë, 1 rast në Rrogozhinë, Berat, Librazhd, Sarandë, Gramsh.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 55 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 6 995 që nga fillimi i epidemisë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 80 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 12 535 të infektuar,

– 364 viktima;

– 6 995 të shëruar,

– 5 176 të infektuar aktivë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve deri në 21 shtator:

 1. Tiranë 2 550 raste
 2. Durrës 564 raste
 3. Shkodër 376 raste
 4. Lezhë 300 raste
 5. Elbasan 299 raste
 6. Korçë 245 raste
 7. Fier 236 raste
 8. Vlorë 191 raste
 9. Kukës 146 raste
 10. Berat 117 raste
 11. Gjirokastër 76 raste
 12. Dibër 76 raste