Konsultimet për datën e zgjedhjeve/ Meta pret kryeministrin Rama në Presidencë

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim në presidencë, Kryeministrin Edi Rama, njëkohësisht kryetar i Partisë Socialiste.

Takimi zhvillohet në vijimësi të konsultimeve që kreu i Shtetit po zhvillon me krerët e partive politike për caktimin e datës së zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Unë fillova të zhvillonim konsultimet për datën e zgjedhjeve, me qëllim për të ndihmuar sa më shumë për një proces gjithëpërfshirës, jo se vendosja e datës ka ndonjë rëndësi vendimtare por për të respektuar çdo ndjeshmëri apo edhe kalendarë të tjerë siç janë festat zyrtare. Në këtë drejtim do të isha i interesuar të dëgjoja edhe mendimin tuaj si përfaqësues të PS dhe të mazhorancës”,- tha Presidenti Meta në nisje të takimit.

Meta tha se “konsultimet me krerët e partive kanë si qëllim për të ndihmuar sa më shumë për një proces sa më gjithëpërfshirës”.

“Jo se vendosja e datës ka ndonjë rëndësi vendimtare, por për të respektuar çdo ndjeshmëri apo edhe kalendar, siç janë festat fetare. Në këtë drejtim, jam shumë i interesuar të dëgjoj edhe mendimin tuaj si përfaqësues i PS”, tha Meta.

Kryeministri Edi Rama shoqërohet në këtë takim nga kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

takimit.