Ministri i Jashtëm rus Lavrov: BE dhe NATO bëjnë deklarata destruktive mbi Bjellorusinë, OSBE ka dështuar...

Ministrit i Jashtëm rus,Sergey Lavrov priti në Moskë për bisedime  homologun e tij , Ministrin e Jashtëm Bjellorus Vladimir Makei.

Ministri i jashtëm thote se Moska njeh zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit në Bjellorusi dhe shpreson se dialogu do të ndihmojë në stabilizimin e situatës në vend.

Bashkimi Evropian dhe NATO bëjnë deklarata shkatërruese mbi Bjellorusinë, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë një konference të përbashkët shtypi me homologun e tij Bjellorus Vladimir Makei në Moskë të Mërkurën.

OSBE ka dështuar të përmbushë angazhimet e saj për vëzhgimin e zgjedhjeve në Bjellorusi, i tha mediave Ministri rus i Punëve të Jashtme Sergei Lavrov pas takimit me homologun e tij Bjellorus Vladimir Makei në Moskë

"Idetë e dyshimta në lidhje me ndërmjetësimin po i imponohen vendit, njerëzve dhe udhëheqjes së Bjellorusisë, përfshirë përmes OSBE-së, e cila vetë po përjeton një krizë të thellë dhe ka nevojë për reforma. Ajo gjithashtu është kthyer në pamundësi për të përmbushur angazhimet e saj për të siguruar vëzhgimin ndërkombëtar të zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi, ”tha Sergei Lavrov.

"Përveç deklaratave të bëra nga OSBE, ne shohim se BE dhe NATO gjithashtu kanë bërë vërejtje mjaft desktruktive. Ne gjithashtu shohim që NATO ka intensifikuar aktivitetin e saj ushtarak pranë kufijve me Bjellorusinë që janë gjithashtu kufij të Bashkimit Doganor," Tha Lavrov.

Makei, nga ana e tij, tha se zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi janë përdorur nga forcat e huaja dhe të brendshme për të minuar situatën politike në vend.

Lavrov përsëriti se Rusia njeh zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi, duke shtuar se shpreson që situata të stabilizohet përmes dialogut.

EU, NATO Make Destructive Statements on Belarus, Says Russian Foreign Minister Lavrov - Sputnik International

Revolucioni me ngjyra në Bjellorusi u parandalua, thotë Ministri i Jashtëm

Autoritetet Bjelloruse kanë arritur të parandalojnë një situatë që ka ngjashmëri me krizën politike të Ukrainës në 2014, tha Makei.

"Ne i rezistuam goditjeve të para dhe nuk lejuam që skenari ukrainas të zbatohej në Bjellorusi. Një skenar revolucioni me ngjyra, i organizuar nga jashtë," komentoi ministri i jashtëm.

Bjellorusia është kundër çdo revolucioni, veçanërisht ato të koordinuara nga jashtë, shtoi Makei.

"Në fakt, çdo revolucion, për mendimin tim, çon në gjakderdhje. Ne jemi kategorikisht kundër çdo përmbysje revolucionare, veçanërisht ato të organizuara nga jashtë, në rrugët e qyteteve tona. Ne besojmë se vetëm një lëvizje e qetë revolucionare do të çojë në restaurimin të paqes, qetësisë dhe stabilitetit në vend, shtet dhe shoqëri ", tha ai.

Lavrov tha se Rusia ka konfirmuar informacionin se aktivitetet që synojnë destabilizimin e Bjellorusisë ishin të koordinuara nga Ukraina. Ai vazhdoi duke thënë se Moska do të parandalojë çdo përpjekje për të organizuar provokime në Bjellorusi nga jashtë.

Ministri i Jashtëm Bjellorus tha se Minsk ka përgatitur dhe miratuar sanksione përgjigje kundër Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë. Ai shtoi se Minsk do të reagojë si duhet ndaj çdo sanksioni të mëtejshëm kundër Bjellorusisë.

Ndërkohë, Lavrov tha se Minsk dhe Moska nuk do të adresojnë ndërhyrjet e huaja në punët Bjelloruse në platformat ndërkombëtare.

"Ne nuk po fillojmë ndonjë diskutim në platformat shumëpalëshe," konfirmoi ministri.

Sipas Lavrov, shtete të tjera janë përpjekur ta bëjnë situatën në Bjellorusi në një çështje ndërkombëtare dhe kështu të justifikojnë detyrimin e ndërmjetësimit mbi Bjellorusinë, e cila përjetoi disa javë protestash pas zgjedhjeve presidenciale.

Ndërkohe Lavrov paralajmëroi se Kryeministri i Rusisë Mikhail Mishustin do të vizitoje Minsk në 3 shtator,

Protesta masive në Bjellorusi

Republika e Bjellorusisë u perfshi nga  protesta masive anti-qeveritare pas zgjedhjeve presidenciale më 9 gusht, të cilat i sollën një fitore të madhe Presidentit të tanishëm Alexander Lukashenko me më shumë se 80% të votave në favor të tij. Rivalja e tij kryesore e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya, fitoi pak më shumë se 10%, sipas komitetit zgjedhor të vendit. Mbështetësit e opozitës dolën në rrugë për të protestuar kundër rezultateve të zgjedhjeve, duke pretenduar se vota ishte manipuluar.

Lukashenko mohoi akuzat, duke shtuar se zgjedhjet e reja presidenciale do të ishin të mundshme vetëm pasi të miratohet një kushtetutë e re. Ai ftoi njerëzit e Bjellorusisë të punojnë së bashku për legjislacionin dhe të thonë fjalën e tyre për kushtetutën në një referendum. Përkrahësit e Lukashenkos gjithashtu organizuan disa tubime në Minsk dhe qytete të tjera në të gjithë vendin për të shprehur miratimin e tyre për politikën e presidentit.

Ai gjithashtu theksoi se protestat kanë pasur një efekt negativ në ekonominë e vendit e cila kryesisht mbështetet në eksportet dhe tashmë është goditur nga pandemia e koronavirusit. Lukashenko në mënyrë të përsëritur tha se situata e paqëndrueshme politike në Bjellorusi është krijuar qëllimisht nga jashtë si dhe nga brenda vendit dhe i nxiti njerëzit të përqendrohen në punën e tyre pasi përndryshe "askush nuk do të vijë tek ne dhe të blejë atë që ne duam të shesim". argumentum.al

© Argumentum