Presidenti austriak thotë se ai nuk sheh asnjë lidhje midis çështjes së Navalny dhe Projektit Nord Stream 2

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen tha të martën se ai nuk pa ndonjë lidhje midis situatës me figurën ruse të opozitës Alexei Navalny dhe projektit të tubacionit të gazit Nord Stream 2.

"Unë, për një, nuk shoh ndonjë lidhje midis situatës me Navalny dhe projektit Nord Stream 2. Unë e shoh këtë të fundit si një projekt komercial," tha presidenti austriak kur u pyet nëse Vjena do të mbështeste mbylljen e projektit për situatën me Navalny.

Van der Bellen vërejti se nuk kishte asnjë qartësi në çështjen e Navalny dhe se asgjë nuk ishte provuar me vendosmëri.

Deklarata ndjek komentin e Ambasadorit të SHBA në NATO Kay Bailey Hutchison në lidhje me shpresat e Uashingtonit se Gjermania do të braktisë projektin e tubacionit Nord Stream 2 lidhur me akuzat se Rusia helmoi Navalny.

Më herët të martën, Navalny shpërndau foton e tij të parë që kur doli nga koma në Instagram. Gjendja e figurës së opozitës ka filluar të përmirësohet që nga 7 shtatori, kur ai u zgjua nga një gjendje kome.

Javën e kaluar, qeveria gjermane tha se mjekët në spitalin Charite gjetën gjurmë të një agjenti nervor nga grupi Novichok në sistemin e Navalny. Rusia tha se Berlini nuk ka prova për të mbështetur pretendimet e saj dhe vuri në dukje se mjekët rusë nuk kishin gjetur asnjë substancë toksike.
Rusia gjithashtu kërkoi ndihmë juridike dhe më shumë informacion mbi çështjen Navalny. Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se Berlini mund të ndajë informacione në lidhje me Navalny, por një ndarje e tillë është një proces me shumë faza.

Më 20 gusht, Navalny u sëmur gjatë një fluturimi të brendshëm në Rusi. Ai fillimisht u mjekua në qytetin siberian Omsk, ku aeroplani bëri një ulje emergjente, por më pas u dërgua në Berlin pasi mjekët vërtetuan se ai ishte i aftë për transport ajror ndërkufitar.