Sekretari i Përgjithshëm i OKB dënon sulmin ndaj zv.presidentit afgan

Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres ka dënuar sulmin e së Mërkurës ndaj Zëvendës Presidentit Afganistan Amrullah Saleh, tha zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm, Stephane Dujarric.

Të Mërkurën, 10 njerëz thuhet se u vranë dhe 10 të tjerë u plagosën në një shpërthim në Sheshin Taimani në Kabul që shënjestroi Saleh, i cili u dëmtua lehtë. Sulmi vjen ndërsa Talibanët dhe qeveria e Kabulit pritet të fillojnë bisedimet brenda-Afgane që çojnë në tërheqjen e trupave të huaja dhe stabilizimin politik pas gati dy dekadash të luftës dhe kryengritjes.

"Sekretari i Përgjithshëm dënon me forcë sulmin sot në Kabul mbi kolonën zyrtare të Zëvendës Presidentit të Parë Amrullah Saleh, e cila rezultoi në dhjetëra viktima civile," tha Dujarric në një deklaratë të Mërkurën vonë.

Ai shprehu ngushëllime për familjet e viktimave dhe uroi së shpejti shërim për të plagosurit.

"Sekretari i Përgjithshëm përsërit urgjencën për të arritur një zgjidhje paqësore të konfliktit në vend dhe riafirmon angazhimin e Kombeve të Bashkuara për të mbështetur popullin dhe Qeverinë e Afganistanit në këtë përpjekje të rëndësishme," shtoi Dujarric.

Zëdhënësi i Talibanëve Zabihullah Mujahid tha se lëvizja radikale nuk kishte asnjë lidhje me shpërthimin.