Sërish rritje të numrit të viktimave dhe të prekurve me COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri kanë humbur jetën nga COVID-19. Viktimat janë një 53-vjeçare dhe një 87-vjeçar nga Tirana, një 68-vjeçar nga Durrësi dhe një 73-vjeçar nga Korça.

Ndërkohë gjatë ditës së fundit janë kryer 877 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, dhe janë identifikuar 168 qytetarë të prekur.

Ndërsa të shëruar rezultojnë 75 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 6 569 që nga fillimi i epidemisë.

Në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Me rinisjen e vitit te ri shkollor, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë apel mësuesve, prindërve, nxënësve, të tregojnë kujdes me zbatimin me përpikëmri te masave që frenojnë përhapjen e covid19.

COVID-19 – Statistika (13 Shtator 2020)

Testime totale                 73904

Raste pozitive                  11353

Raste të shëruara             6569

Raste Aktive                       4450

Humbje jete                       334

(Qarku Tiranë 159, Durrës 45, Shkodër 38, Elbasan 21, Fier 17, Korçë 15, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   2253

Durrës                  503

Shkodër               350

Lezhë                    260

Elbasan                 229

Korçë                     202

Fier                        185

Vlorë                     159

Kukës                   140

Berat                     79

Dibër                     46

Gjirokastër         44