Borrell: Arritja e Marrëveshjes Kosovë-Serbi është çështje muajsh

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha të martën në Luksemburg para ministrave të jashtëm të BE-së  se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është një proces kompleks, por ai u shpreh se arritja e një marrëveshjeje finale është çështje muajsh, e jo vitesh.

Siç është përsëritur dhe më herët, dialogu që rinisi në korrik të këtij viti, dhe gjatë të cilit u mbajtën 3 takime të nivelit të lartë dhe shumë të tjera në nivel teknik, është pezulluar për momentin për shkak të humbjes së mandatit nga qeveria e Kosovës për të diskutuar për temën e Bashkësisë së Komunave Serbe në vend.

Pas takimit të ministrave dhe pasi tregoi për raportimin e Lajçak para tyre, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha gjatë një konference për shtyp se marrëveshja përfundimtare mes dy vendeve mund të arrihet brenda disa muajsh, e jo vitesh, nëse palët angazhohen me konstruktivitet.

“Unë personalisht besoj fort se arritja e një marrëveshje përfundimtare është një çështje muajsh, e jo vitesh. Me kusht që të dyja palët të angazhohen me konstruktivitet. Por ne nuk jemi ata që parashkruajmë, por që ndërmjetësojmë, dhe nuk kemi për qëllim as të shpejtojmë në mënyrë artificiale dhe as të zvarritemi. Dhe ka marrëveshje që duhen zbatuar, dhe të tjera që duhen arritur,” – u shpreh Përfaqësues i Lartë i BE-së për Politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell.

Borrell theksoi se ka vetëm një dialog, dhe se e vetmja që mund të gjejë një zgjidhje mes dy palëve është BE-ja, megjithë emocionet dhe vështirësitë që përmban ky proces, pasi të dyja palët janë angazhuar për përparësinë e integrimit evropian. Përfaqësuesi i lartë i BE-së shtoi se të gjitha nismat e tjera janë të mirëpritura, edhe nga partnerët amerikanë, nëse i ndihmojnë dialogut të Brukselit, por se dy vendet duhet të përmbushin detyrimet e marrëdhënieve të mira fqinjësore para se të mund të anëtarësohen në BE.

Pas raportimit gjatë takimit të ministrave, siç e lajmëroi një javë më parë, Miroslav Lajçak pritet të zhvillojë vizita dhe takime në Prishtinë dhe në Beograd gjatë kësaj jave.