Erdogan është bërë më shumë “Putin se Putini”

Insajder në një analize ( te dates 22.10 me autor Mitch Prothero) analizon levizjet e Presidentit turk Erdogan në Politiken e jashtme, kryesisht përballë Presidentit rus ,Vladimir Putin.

Të dy liderit shpesh herë janë në të njëjten “fushebeteje” ose duke ndjekur njëri-tjetrin në rolin  e protagonistit në Lindjen e Mesme. Autori i kesaj analize, lëvizjet dhe manovrat e  Erdogan i sheh si kopje  e Putin, madje vete Erdogan është bërë më shumë Putin se Putini, citohet në analizen e mëposhtme.

 ***

Erdogan i Turqisë e ka poshtëruar Putinin gjatë gjithë vitit - ja si e bëri atë :

  • Turqia aktualisht po mbështet luftën e Azerbajxhanit kundër Armenisë së mbështetur nga Rusia për rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak.
  • Gjatë vitit të kaluar Turqia ka përfshirë gjithashtu veten në konflikte ndërmjet përfaqësuesve të Rusisë në Siri dhe Libi.
  • Një analist ushtarak i NATO-s i tha Insajderit se guximi i Turqisë për t'u bashkuar me betejat e përfaqësimit në të vërtetë vjen nga Presidenti Erdogan thjesht duke vepruar si Presidenti rus Putin.
  • Burimi shtoi se Erdogan ka të ngjarë të inkurajohej nga sa pak shtytje Putin ka marrë nga Perëndimi për veprimet e mëparshme ushtarake.
  • Analisti e përshkroi Erdoganin si "një djalë që kujdeset aq pak sa Putini bën atë që mendon bota dhe, të paktën tani për tani, ka zmbrapsur shumicën e planeve të Putinit për vitin 2020."

Turqia gjithnjë e më shumë po futet në konflikte kunder forcave proruse dhe suksesi  ndaj tyre i tyre ka qenë poshtërues per Presidentin Vladimir Putin gjatë gjithë vitit, shkruan Businessinsider.

Kohët e fundit Turqia mbështeti luftën e Azerbajxhanit kundër Armenisë së mbështetur nga Rusia për Nago-Karabakun. Rajoni është një mbetje e rënies së Bashkimit Sovjetik dhe është i vendosur në Azerbajxhan, por ka një popullsi dhe udhëheqje kryesisht armene etnike. Turqia është aleate me Azerbajxhanin, ndërsa Rusia mbështet Armeninë dhe ka një bazë ushtarake në vend.

'Më Putin se Putin "

Analistët ushtarakë besojnë se guximi në rritje i Turqisë buron nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan thjesht duke vepruar si Putini.

"Erdogan është bërë më Putin se Putini," tha një analist ushtarak i NATO-s me qendër në Lindjen e Mesme. Ky burim nuk ka leje të emërohet në shtyp, por identiteti i tyre është i njohur për Insajderin.

Gjatë vitit të kaluar Turqia gjithashtu ka hyrë në konflikte në Siri dhe Libi.

"Erdogan shikon programin e tij të lirë, por efektiv të dronëve dhe mendon, pse të mos bëjmë të njëjtën gjë?" tha analisti. "Këto taktika rezultojnë të funksionojnë më së miri në vendet e sakta që Putini po i përdor vetë."

Burimi i referohej vendosjes së Turqisë të një sërë dronësh të armatosur të prodhuar në vend dhe të lira, të cilët kanë qenë në gjendje të shkatërrojnë një numër të madh të automjeteve të blinduara të shtrenjta. Turqia ka përdorur gjithashtu avionët pa pilot në Nago-Karabak.

nagorno-karbakh

Në fillim të këtij viti, Rusia dërgoi mercenarë, armë dhe mbështetje ajrore për forcat në Libi besnike të komandantit të luftës Khalifa Haftar për të vozitur në kryeqytetin e Tripolit dhe për të luftuar qeverinë e vendit.

Në atë kohë, Putini - dhe aleatët e tij në Egjipt dhe Emiratet e Bashkuara Arabe - menduan se do të shkonin drejt një fitore të lehtë që do të rezultojë në marrëveshje fitimprurëse të naftës, një prani ushtarake afatgjatë dhe një qeveri miqësore në një pjesë kryesore të botës.

Por Turqia gjithashtu, pa një mundësi për një rol të vetin dhe dërgoi forca për të mbështetur qeverinë e Tripolit - e cila në fund të fundit ndaloi përparimin rus dhe detyroi një armëpushim dhe negociata.

Tetorin e kaluar, ushtria turke hyri në provincën Idlib të Sirisë për herë të parë për të detyruar një përparim nga trupat e qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia.

Pas disa javësh shkëmbimi zjarri, turqit, përsëri të mbështetur nga dronët, ndaluan përparimin sirian.

Një autostradë kryesore në rajon tani po patrullohet bashkërisht nga patrulluar nga SHBA, ruse, kurde, regjimi sirian, regjimi iranian dhe trupat qeveritare turke, si dhe një grumbull milicësh siriane të rreshtuar në mënyra të ndryshme.

"Janë dronët që e bëjnë atë kaq të lirë dhe të lehtë", tha analisti i NATO-s për Insajderin.

"Erdogan mund të lejojë të rrezikojë disa dronë dhe mercenarë që merr nga grupe të ndryshme siriane dhe çdo herë që funksionon: Ka disa kritika nga NATO dhe disa telefonata, por ashtu siç u pa me Putinin në Krime, askush nuk do të bëjë asgjë. "

'Një situatë pa humbje'

Suksesi i lirë i Turqisë në Libi dhe Siri vetëm e kanë bërë më të lehtë për të që të ndërhyjë në emër të Azerbajxhanit në Nagorni-Karabak tani.

"Turqit e shohin atë duke punuar në Lindjen e Mesme dhe vendosin një situatë pa humbje: duke ndihmuar kushërinjtë Azerbajxhanë kundër Armenëve do të anketojnë gjithmonë mirë në Turqi, kostoja ushtarake është disa dronë dhe Sirianë të zëvendësueshëm, dhe tani sapo keni filluar një luftë në ish-Bashkimin Sovjetik pothuajse pa asnjë kosto që duhet të çmendë Putinin ".

Rusia, ndërkohë, ka kufizuar përgjigjen e saj ndaj konfliktit. Ndërsa është teknikisht në përputhje me Armeninë përmes një pakti mbrojtës, duhet thene se ai nuk ka një marrëdhënie të keqe me Azerbajxhanin.

Të enjten Konstantin Zatulin, një anëtar kryesor i komitetit të inteligjencës së Dumës Ruse, tha se Rusia nuk do të respektojë kërkesën e Gjeorgjisë që hapësira e saj ajrore të mos përdoret për të furnizuar asnjë nga palët e konfliktit, sipas një përkthimi nga studiuesi Max Fras.

Gjeorgjia kufizohet me Rusinë, Armeninë dhe Azerbajxhanin dhe kërkesa e saj do ta bënte të vështirë dërgimin e ndihmave për Armeninë pa dalje në det.

Nate Schenkkan, drejtor për kërkime speciale në Freedom House, shkroi në Twitter se duke hyrë në konfliktin e Nago-Karabakut, Turqia duket se ka vendosur të injorojë mundësitë e kritikës ndërkombëtare ose sanksioneve afatshkurtra - një lojë që Putini ka bërë në mënyrë të përsëritur gjithashtu.

Por, ndërsa pasojat afatgjata për agresion të tillë nga Turqia mbeten të paqarta, pasojat afat-shkurtër për planet e Putinit në Lindjen e Mesme dhe Kaukaz janë, tha analisti i NATO-s.

"Derisa Rusia të ndalojë Turqinë të vendosë avionët e saj të lirë , Putini do të ketë një problem," tha analisti.

Duke iu referuar Erdoganit, ata shtuan: "Këtu është një djalë që kujdeset aq pak sa Putini bën atë që bota mendon dhe të paktën tani për tani ka zmbrapsur shumicën e planeve të Putinit për vitin 2020."

https://www.businessinsider.com/turkey-humiliating-russia-putin-playbook-syria-libya-armenia-azerbaijan-2020-10

Burimi: Businessinsider

Përshtati në shqip: argumentum.al

© Argumentum