Gazsjellësi rus, Nord Stream 2 afër përfundimit ndërsa sanksionet e SHBA-se hyjnë në fuqi

BE importoi vëllimin më të lartë të LNG ndonjëherë në 2019 në 108 miliardë metra kub, duke shënuar 27% të importeve totale të gazit dhe 22% të konsumit të gazit të BE, sipas Komisionit Evropian. Raporti i tregut të gazit tregoi se Katari furnizoi 30 bcm LNG në BE në 2019, ndjekur nga Rusia me 21 bcm dhe SH.B.A. me 17 bcm

Anija ruse për vendosjen e tubave Akademik Cherskiy, e cila pritet të përdoret për të përfunduar projektin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 të udhëhequr nga Moska brenda muajve të ardhshëm, po i afrohet portit gjerman të Detit Baltik të Sassnitz, ku pritet të ankorohet nesër në mëngjes, sipas faqes së anijeve Vesselfinder.

Sassnitz është baza logjistike për projektet e tubacionit Nord Stream 2 dhe ka qenë në qendër të vëmendjes që kur tre senatorë të shquar republikanë të SHBA, Ted Cruz, Tom Cotton dhe Ron Jonson, dërguan një letër në Bashkinë lokale në gusht duke kërcënuar jo vetëm kompanitë menaxherët - por edhe punonjësit e portit - me gjoba dhe sanksione për rolin e tij në furnizimin dhe ngarkimin e anijeve ruse që vendosin tuba.

Kjo letër i referohej të ashtuquajturit ligji CAATSA, shkurt për "Kundërshtimi i kundërshtarëve të Amerikës përmes sanksioneve", i cili u miratua në Kongres nga të dy Demokratët dhe Republikanët me një shumicë të madhe.

Zyrtarët dhe kompanitë lokale përballen me presionin e sanksioneve

Frank Kracht, kryetari i bashkisë së Sassnitz, thotë se ai ishte kërcënuar personalisht me sanksione ligjore dhe ekonomike sepse, si kryetar bashkie, ai është ligjërisht një partner në portin e qytetit, i cili operohet nga Fährhafen Sassnitz GmbH.

“Kompania jonë, menaxhmenti, aksionarët dhe të gjithë punonjësit janë të kërcënuar me ndalime të hyrjes dhe ngrirjen e aseteve dhe pasurive në SH.B.A. Kompanitë amerikane gjithashtu janë të ndaluara me ligj të bëjnë biznes me ne, ”tha Kracht.

Gjithashtu në linjën e qitjes është Mukran Port Terminals Gesellschaft, kontraktori i caktuar i portit për magazinimin dhe stevedoring për projektin.

Berlini dhe Uashingtoni në Mosmarrëveshje mbi Furnizimet me Gaz

Administrata Trump është fuqimisht kundër Nord Stream 2, i cili pretendon se do ta linte Gjermaninë tepër të varur nga furnizimet e gazit të tubacionit rus.

Pikëpamja e kundërt në pjesën më të madhe të Evropës është se SHBA dëshiron të eksportojë më shumë gaz të lëngshëm natyror (LNG) në Evropë dhe e konsideron gazin natyror rus si një rival tregtar që duhet të hiqet nga rruga pasi prodhimi i LNG-së amerikane po rritet me shpejtësi.

Kryeministrja e Mecklenburg-Vorpommern, Manuela Schwesig, e ka mbështetur fuqimisht projektin. “Kërcënimet që vijnë nga Uashingtoni janë absolutisht të papranueshme. Gjermania është e lirë të vendosë vetë se ku dhe si e buron energjinë e saj, ”tha ajo.

Nëse ndonjë gjë, qasja e rëndë e Sh.B.A-së ka shërbyer për të bashkuar mendimin politik në Gjermani pas Nord Stream 2. Ekziston gjithashtu një shqetësim më i gjerë i BE-së se pesë kompanitë evropiane të energjisë që sigurojnë 50% të financave për projektin do të synohen gjithashtu.

"Një akt i shkurtër vetëm nga lufta."

Tensionet mbi 11 miliardë dollarë janë intensifikuar ditët e fundit ndërsa SH.B.A. ka lëvizur për të zgjeruar sanksionet ndaj subjekteve të shoqëruara me projektin.

Javën e kaluar, sekretari i shtetit Mike Pompeo njoftoi sanksione të reja mbi lidhjen e gazit Rusi-Gjermani dhe tha se Shtetet e Bashkuara po ndërtonin një koalicion kundër tubacionit. Sanksionet e reja janë një vazhdim i sanksioneve amerikane për projektin Nord Stream 2 nga dhjetori 2019 që synojnë individë dhe kompani të përfshira në projekt.

Tani Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në kompanitë e sanksioneve "duke siguruar shërbime ose lehtësira për azhurnimet ose instalimin e pajisjeve për ato anije, ose financim për azhurnimet ose instalimin e pajisjeve për ato anije", sipas udhëzimeve të fundit.

Kufizimet e zgjeruara për pjesëmarrësit në tubacionin e gazit Nord Stream 2 përbëjnë "përdorimin e egër të armës së sanksioneve" që synon si Rusinë ashtu edhe aleatën besnike të SH.B.A.-së Gjermaninë, tha ish-deputeti britanik George Galloway më 22 tetor.

"Gjermania nuk është një republikë banane në Amerikën Qendrore", tha politikani skocez javën e kaluar. "Ky është një akt i shkurtër vetëm nga lufta kundër Rusisë, që kërkon të shkatërrojë diçka mbi të cilën janë shpenzuar tashmë miliarda, dhe që është vullneti sovran i dy vendeve sovrane evropiane dhe për më falsin e preteksteve."

Kërkesa në rritje për gaz natyror në Evropë

Gazi natyror luan një rol thelbësor në politikën energjetike evropiane dhe gjermane si një hap i ndërmjetëm në rrugën drejt furnizimit me energji të rinovueshme. Qeveria gjermane ka vendosur të heqë energjinë bërthamore deri në fund të vitit 2022 dhe qymyrin deri në vitin 2038.

Nord Stream 2 shkon paralelisht me tubacionin ekzistues Nord Stream, i cili hyri në punë në 2011 me një kapacitet prej 55 bcm në vit, i cili do të përputhej nga Nord Stream 2. Pjesa më e madhe e tubacionit nëntokësor 1,240 km është përfunduar, por Allseas, kontraktori origjinal i vendosjes së tubave, pezulloi aktivitetin nëntorin e kaluar për shkak të kërcënimit të sanksioneve.

Nord Stream 2 drejtohet nga gjigandi rus i gazit Gazprom, me gjysmën e financimit të siguruar nga Uniper i Gjermanisë dhe njësia Wintershall e BASF, major i naftës anglo-holandez Shell, OMV i Austrisë dhe Engie i Francës.