Konflikti Nago-Karabak: Armëpushimi i ndërmjetësuar nga SHBA shkelet menjëherë pasi filloi

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëri-tjetrin për shkeljen e armëpushimit të fundit mbi territorin e diskutueshëm të Nago-Karabakut, disa minuta pasi ajo hyri në fuqi të hënën.

Armëpushimi i ndërmjetësuar nga SH.B.A. ishte njoftuar në Uashington të Dielën.

Luftimet shpërthyen më 27 shtator rreth enklavës malore. Konflikti është intensifikuar përsëri ditët e fundit.

"Armëpushimi humanitar" u njoftua të Dielën në një deklaratë të përbashkët lëshuar nga qeveritë e SH.B.A., Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Ai hyri në fuqi në 08:00 me kohën lokale (04:00 GMT) të hënën.

Njoftimi pasoi diskutimet midis Zëvendës Sekretarit të Shtetit të SHBA Stephen Biegun, Ministrit të Jashtëm Armen Zohrab Mnatsakanyan dhe homologut të tij Azerbajxhanas Jeyhun Bayramov. Departamenti i shtetit i SHBA tha se marrëveshja u arrit pas negociatave intensive.

Presidenti i SHBA Donald Trump shkroi në Twitter të Dielën për të përgëzuar ata qe janë përfshirë.

Sidoqoftë, brenda pak minutash nga hyrja në fuqi e armëpushimit, Azerbajxhani akuzoi forcat armene për granatimet e qytetit të Terter dhe fshatrave përreth në "shkelje të rëndë" të marrëveshjes.

Ministria e mbrojtjes e Armenisë tha se artileria azerbajxhanase kishte qëlluar në pozicionet ushtarake në pjesë të ndryshme të vijës së frontit pasi marrëveshja e armëpushimit ka filluar.

Në një postim në Facebook, Presidenti armen Nikoll Pashinyan këmbënguli se vendi i tij "vazhdon t'i përmbahet rreptësisht regjimit të armëpushimit".

Hikmet Hajiyev, një zëdhënës i presidentit Azerbajxhan, tha se Armenia po përpiqej të "ruante status quo-në bazuar në okupimin", duke shtuar: "Pala Azerbajxhaniane po ushtron vetepërmbajtje."

Ndërmjetësuesit nga Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) gjithashtu do të takohen përsëri të Enjten për të diskutuar konfliktin.

Dy armëpushime të mëparshme të ndërmjetësuara nga Rusia nuk kanë arritur të mbajnë. Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, gjithashtu ka paralajmëruar Rusinë që të mos përfshihet ushtarakisht në konflikt.

Përplasjet që filluan në rajon në shtator shpejt u përshkallëzuan në një konflikt në shkallë të gjerë, me bombardimet e qyteteve dhe qyteteve dhe përdorimin e pretenduar të municioneve thërrmuese të ndaluara.

Disa mijëra njerëz kanë vdekur dhe bombardimet kanë vrarë civilë nga të dy palët. Dhjetëra mijëra janë larguar nga shtëpitë e tyre.

/argumentum.al

© Argumentum