Lavrov propozon vendosjen e paqeruajtësve rusë në Nagorno-Karabak ndërsa tensionet përshkallëzohen

Rusia pak ditë pasi ndërmjetesoi marrëveshjen për armëpushimin e parë ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, (edhe pse u shkel më pas), vjen me një tjetër propozim nisur dhe nga përshkallzimi i konfliktit në rajonin e Nagar-Karabakut.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov të mërkurën njoftoi se do të ishte e drejtë të vendoseshin vëzhgues ushtarakë rusë përgjatë vijës së kontrollit në Karabag në mënyrë që të sigurohej një armëpushim. Ai vuri në dukje se vendimi përfundimtar varet nga Jerevani dhe Baku, duke shtuar, megjithatë, se pa një zgjidhje politike midis dy vendeve, asnjë zgjidhje ushtarake per konfliktin nuk do të funksionojë.

"Tani, madje as paqeruajtësit [nuk duhet të marrin pjesë në mekanizmin e verifikimit], por vëzhguesit ushtarakë që do të ishin të mjaftueshëm. Ne besojmë se do të ishte krejtësisht e saktë nëse këta ishin vëzhguesit tanë ushtarakë, por fjala e fundit duhet të ishte me palët [e Sigurisht, ne vazhdojmë nga fakti se si Jerevani ashtu edhe Baku do të marrin parasysh marrëdhëniet tona miqësore, marrëdhëniet e partneritetit strategjik ", tha ministri.

Ndërkohë, Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka vërejtur se paqeruajtësit mund të dërgohen në zonë vetëm nëse Baku dhe Jerevani të japin driten jehsile per  vendimin. Ai gjithashtu pretendoi se Turqia duhet të marrë pjesë në negociata në një farë mënyre.

Më parë, Jerevani deklaroi se ushtria azerbajxhanase kishte sulmuar pajisjet ushtarake armene të vendosura në tokën armene dhe se forcat armene rezervuan të drejtën për të sulmuar çdo objekt ushtarak në territorin e Azerbajxhanit. Në të njëjtën kohë, Baku theksoi se njësitë e shkatërruara ishin në shënjestër të objekteve ushtarake të Azerbajxhanit, duke shtuar se çdo sulm ndaj objekteve civile të Azerbajxhanit do të rezultojë në hakmarrje.

Kujtojme se konflikti i vjetër u ndez përsëri në 27 Shtator, kur Azerbajxhani dhe Armenia akuzuan njëri-tjetrin për kryerjen e provokimeve përgjatë vijës së kontaktit.

Nagorno-Karabaku, një rajon me shumicë armene, shpalli pavarësinë nga Azerbajxhani në 1991 pasi Baku revokoi statusin e saj autonom. Masa rezultoi në një konflikt të madh ushtarak midis Baku dhe Jerevanit që shkatërroi zonën për dy vjet, duke marrë të paktën 40,000 jetë. Sidoqoftë, në 1994 palët ranë dakord të fillojnë bisedimet e paqes mbi mosmarrëveshjen e ndërmjetësuar nga Grupi Minsk i OSBE, i kryesuar nga Rusia, SH.B.A. dhe Franca.

Konflikti që atëherë ka mbetur i ngrirë, me Nago-Karabakun që vazhdon të jetë një shtet i panjohur.

/argumentum.al

© Argumentum