Presidenti Putin lajmëron se është regjistruar vaksina e dytë ruse anti-COVID e quajtur "EpiVacCorona"

Vaksina Vector është e dyta e regjistruar në Rusi pas trajtimit coronavirus Institutit Gamaleya. Ky i fundit ishte i pari i regjistruar në botë, dhe quhet Sputnik V.

Vaksina e dytë e kombëtare kundër COVID-19, e quajtur "EpiVacCorona", u regjistrua zyrtarisht nga qendra "Vektor" në 14 Tetor, ka njoftuar Presidenti rus Vladimir Putin. Ai shtoi se një vaksinë e tretë ruse e koronavirusit, e zhvilluar nga Qendra Chumakov, gjithashtu do të regjistrohet në të ardhmen e afërt, raportojne mediat ruse.

Zëvendekryeministrja ruse Tatyana Golikova ka vlerësuar ilaçin e ri pasi ka më pak efekte anësore pas injeksionit. Ajo shtoi se 60,000 dozat e para të EpiVacCorona do të prodhohen në "të ardhmen e afërt".

"Qendra Vektor po fillon gjithashtu prova klinike pas regjistrimit në rajone të ndryshme të Rusisë që do të përfshinte 40,000 vullnetarë", tha ajo.

Zëvendëskryeministrja ndau se ajo e testoi vaksinën e re vetë, duke qenë midis valës së re të vullnetarëve, duke mos pasur efekte anësore, madje as një ethe të lehtë si rezultat. Ajo vuri në dukje se për njohuritë e saj askush nga vullnetarët nuk kishte përjetuar probleme me EpiVacCorona deri më tani.

Golikova vuri në dukje se provat do të përfshijnë 150 vullnetarë të moshës mbi 60 vjeç, duke sugjeruar që EpiVacCorona mund të jetë i përshtatshëm për të moshuarit.

/argumentum.al

© Argumentum