Tërmeti në Egje/ Mitsotakis-Erdogan: "Koha për të qëndruar së bashku"

Tërmeti vdekjeprurës i ditës së sotme që goditi në zemër të Egjeut duke prekur Turqinë dhe Greqinë duket se ka sjellë paqe e solidaritet ndërmjet dy vendeve përballë kësaj tragjedie.

Atë që vete instancat ndërkombëtare nuk arriten të bënin për këto dy vende, duket se e bëri “Nëna natyre”. Nese deri dje Turqinë dhe Greqinë i ndante Deti Mesdhe, sot i bashkon Egjeu.

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, pati një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, pas tërmetit 6.7 ballë që goditi ishullin e Samos dhe Izmirin.

Kryeministri grek i përcolli Presidentit të Turqisë ngushëllimet e tij të përzemërta për humbjet e jetës në Turqi dhe dërgoi një mesazh të unitetit të dy popujve.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, kontaktoi përmes telefonit me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë pas tërmetit të madh në Egje dhe shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar bizneset e evakuimit të qytetarëve nga rrënojat e Smyrna.

 

/argumentum.al

© Argumentum