A do ta shpëtojë Biden 'George Washingtonin e Kosovës'?

Nga Peter Lucas*

Njeriu që Joe Biden përshëndeti dikur si "George Washington i Kosovës" tani ulet në një qeli paraburgimi në Hagë i akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

A do ta ndihmojë Presidenti Joe Biden, i cili ka lidhje të ngrohta me Kosovën?

Ky burrë është Hashim Thaçi, 52 vjeç, presidenti pro-amerikan i Kosovës, i cili dha dorëheqjen më 5 nëntor. Ai më pas u mor në paraburgim dhe u dërgua në Hagë, Hollandë, për t'u gjykuar para një gjykate speciale të sponsorizuar nga Bashkimi Evropian për veprime gjatë një luftë e shkurtër, e keqe. Thaçi ka mohuar të gjitha akuzat.

Thaçi dyshohet se i ka kryer ato krime kur ka komanduar kryengritjen e ashpër luftarake të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër Serbisë në 1998-2000, të cilën SHBA e mbështeti. Në atë kohë ai shihej si një hero që qëndronte për liri dhe kundër tiranisë.

Armiqtë e tij, veçanërisht serbët, paralajmëruan se një Kosovë e shkëputur nga Serbia përfundimisht do të bashkohej me Shqipërinë fqinje për të formuar një Shqipëri "të madhe". Kjo nuk ka ndodhur dhe mund të mos ndodhë tani që Thaçi, i cili e favorizoi atë, është dëmtuar.

UÇK u formua pasi presidenti serb Slobodan Millosheviç u përpoq të pastronte etnikisht Kosovën nga shumica e shqiptarëve myslimanë, duke vrarë shumë dhe duke detyruar qindra mijëra të largoheshin për jetën e tyre në Shqipërinë fqinje, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi.

Unë isha atje duke raportuar kur aeroplanët e SHBA fluturuan me bomba mbi Shqipërinë në Serbi. Unë isha gjithashtu në pikat kufitare kur mijëra gra, fëmijë dhe të moshuar të frikësuar u larguan nga serbët që përparonin në Shqipëri. Dukej si diçka nga Lufta e Dytë Botërore.

Tani, pas viteve të paqes, njerëzit e Kosovës pa dalje në det edhe një herë dynden në Shqipëri, vetëm se këtë herë ata arrijnë si turistë në plazhet shqiptare përgjatë detit Adriatik.

Vendimi i Millosheviçit për të detyruar kosovarët të largohen nga atdheu i tyre çoi në bombardimin e Serbisë nga Presidenti Bill Clinton i dominuar nga SHBA, të cilin Biden e mbështeti. Biden, atëherë në Senat, sponsorizoi një rezolutë që autorizonte sulmet ajrore ndaj Serbisë.

Bomba dhe kërcënimi i forcave luftarake amerikane që hyjnë në luftë - helikopterët amerikanë Blackhawk dhe Apache ishin rreshtuar në vendet shqiptare - e çuan Millosheviçin në gjunjë dhe pa Kosovën të shfaqej si një entitet i pavarur, si provincat e tjera të ish Jugosllavisë.

Millosheviç u arrestua në 2001 dhe u akuzua për krime lufte në Bosnjë, Kroaci dhe Kosovë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë. Ai vdiq në një qeli burgu në Hagë në 2006 gjatë gjykimit të tij.

SHBA atëherë i konsideronte Thaçin dhe UÇK-në "djemtë e mirë" në luftën kundër Millosheviçit.

Nuk ka dyshim se mizoritë u kryen nga të dy palët.

Kritikët kanë theksuar se aktakuzat janë një përpjekje për të rishkruar historinë duke barazuar viktimën Kosovën me Serbinë agresore.

Eshtë nëjsoj  si të fajësosh SHBA dhe Japoninë për sulmin  japonez në Pearl Harbor.

Thaçi, i cili kishte jetuar në Zvicër, u kthye në Kosovë kur filluan luftimet dhe përfundimisht u bë komandanti i UÇK-së. Pas përfundimit të luftimeve, ai u bë kryeministri i parë i një Kosove të pavarur. Ai u zgjodh president në 2016.

Biden, jo i huaj në Kosovë, pa lidhjet e tij të hershme të forcuara kur ai vizitoi vendin e shkatërruar nga lufta me djalin e tij Beau Biden në 2001, kohë kur ai u takua për herë të parë me Thaçin. Bidens udhëtuan në Camp Bondsteel, baza kryesore e SHBA nën KFOR (Forca e Kosovës), forca paqeruajtëse e NATO-s.

Beau Biden ishte bërë vullnetar për të shërbyer si këshilltar i sistemit gjyqësor të sapolindur të Kosovës dhe Joe Biden, atëherë në Senat, e shoqëronte atë.

Biden si nënkryetar u takua përsëri me Kryeministrin Thaçi në Uashington në 2010.

Ishte atëherë që Biden doli me shënimin ” Xhorxh Uashington”.

Pastaj në 2016, Biden, ende nënkryetar, vizitoi përsëri Kosovën. Këtë herë për një ngjarje emocionale që emërton një autostradë kombëtare që të çon në Kampin Bondsteel pas Beau Biden, i cili vdiq nga kanceri i trurit në 2015.

Thaçi, si president, luajti një rol kryesor në riemërtimin e autostradës dhe ndërtimin e një monumenti për Beau Biden.

Në komentet prekëse, Biden vlerësoi Thaçin për  "guximin e madh" në sjelljen e demokracisë në Kosovë.

Tani Biden shkon në Shtëpinë e Bardhë dhe Thaçi drejtohet në gjyq.

 

*Ky koment është botuar më parë në anglisht nga: bostonherald.com

Përshtati në shqip: /argumentum.al

© Argumentum