Ditë e zezë për Shqipërinë / 12 humbje jete në vetem 24 orë nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit kemi një rritje alarmante të rasteve të reja me 525 raste si dhe 12 humbje jete.Kështu numri i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë në të gjithë vendin ka shkuar në 24,731, ndërsa ai i viktimave në 559.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1967 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 525 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet sipas shperndarjes gjeografike: 222 raste në Tiranë, 38 në Shkodër, 24 në Durrës, nga 21 raste në Krujë, Vlorë, 20 në Berat, 18 në Kukës, nga 15 raste në Kuçovë, Elbasan, 14 në Librazhd, 11 në Lushnje, nga 10 raste në Korçë, Përmet, Malësi e Madhe, Gramsh, 9 në Pogradec, nga 8 raste në Kurbin, Kavajë, Skrapar, nga 6 raste në Fier, Mat, nga 5 raste në Dibër, Peqin, 4 në Tropojë, nga 2 raste në Lezhë, Sarandë, Bulqizë, 1 në Devoll.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 111 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,203 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 360 pacientë, 10 në terapi intensive nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 12 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 34 vjeçar nga Durrësi, një 66 vjeçar nga Lezha, një 69 vjeçar dhe një 77 vjeçar nga Pogradeci, një 71 vjeçar nga Berati, një 51 vjeçar, një 56 vjeçar, një 69 vjeçar, 75 vjeçar dhe 78 vjeçare nga Tirana, një 67 vjeçar nga Elbasani, një 70 vjeçar nga Korça, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.
Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (9 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore ​​ ​525
Të shëruar ne 24 orë​ ​​111
Të shtruar në spitale ​ ​​360
Humbje jete në 24 orë​​​2
Testime ditore​​​ ​1967

Testime totale ​ 141,081
Raste pozitive ​​ 24,731
Raste të shëruara ​ 12,203
Raste Aktive ​​ 11,555
Humbje jete ​​ 559

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë​ ​5682
Durrës ​980
Fier ​ ​ 916
Korçë ​ ​753
Shkodër ​ 645
Elbasan ​ 565
Lezhë ​ 545
Vlorë ​ 506
Berat ​ 326
Kukës ​ 267
Gjirokastër ​ 256
Dibër​ 114