George Soros flet për herë të parë mbi teoritë e konspiracionit përreth tij

Miliarderi dhe filantropi i lindur në Hungari ka qenë prej kohësh në shënjestër të politikanëve në disa vende, të cilët e akuzojnë atë për mbjelljen e kaosit politik. Javën e kaluar, një ish kryetar republikan i Dhomës së SHBA, Newt Gingrich, akuzoi 90-vjeçarin për ndihmën e demokratëve për të vjedhur  bileten e fitores së Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

George Soros iu përgjigj komploteve të kamotshme në lidhje me të. Në një dokumentar të ri, i cili tregon historinë e jetës së tij nga kur një djalë që i shpëtoi një Hungarie të pushtuar nga nazistët deri në momentin kur krijoi fondin e tij mbrojtës dhe e rriti atë mjaftueshëm për t'u bërë një miliarder.

Filmi përmban disa intervista me Soros. Në njërën ai foli për akuzat e bëra kundër tij nga konservatorët dhe partitë e krahut të djathtë.

"Fakti që unë jam përfshirë në kaq shumë çështje të ndryshme dhe kam marrë pozicione të diskutueshme, tani është në të vërtetë duke punuar kundër meje ", tha Soros.

Njëri nga djemtë e tij, Robert, ndërhyri:

"Ai është demonizuar nga një komunitet sepse është sinonim i kauzave liberale", tha Robert Soros.

Regjisori i dokumentarit Jesse Dylan tha se puna dhe projektet e miliarderit zemërojnë politikanët "autoritarë", të cilët "kontrollojnë padrejtësisht lirinë".

"Këto janë forcat që e sulmojnë atë", vuri në dukje Dylan.

Mjeshtri i Kukullave

Nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan; ish-presidenti malajzian Najib Razak; Kryeministri hungarez Viktor Orban dhe presidenti i SHBA Donald Trump - shumë udhëheqës botërorë e kanë akuzuar Soros për përpjekjen për të destabilizuar regjimet politike në vendet e tyre duke financuar organizata antiqeveritare.

Akuzat ndaj ndikimit te Soros kane prekur edhe  Ballkanin, perkatesisht vendin tone, ku here pas here Presidenti Meta ka shenjestruar gishtin ndaj SOROS per klimen politike ne Shqiperi.

Soros është quajtur nga disa konservatorë një mjeshtër i fuqishëm kukullash që mbjell kaos. Ky pretendim thuhet se erdhi pas tërheqjes së 1992 të paundit britanik nga Mekanizmi Evropian i Kursit të Këmbimit. Soros ishte një investitor i cili, ashtu si të tjerët, vunë bast kundër monedhës britanike. Rënia pasuese e paundit, megjithëse nuk ishte faj i tij, thuhet se i dha atij mbi 1 miliard dollarë.

Kohët e fundit, Soros është akuzuar nga zërat konservatorë për financimin e protestave të " Jetët e Zeza kanë rëndësi" ne Shtetet e Bashkuara dhe në të gjithë botën. Trump pohoi këtë verë që Soros po financonte lëvizjen antifa, ndërsa mbështetësi i Trump Newt Gingrich akuzoi filantropin për vjedhjen e një fitoreje rizgjedhëse nga Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Soros ka kritikuar vazhdimisht Trump, duke e përshkruar Republikanin si një "njeri të rrezikshëm" i cili do të bëjë gjithçka për të qëndruar në detyrë.

Sipas një raporti financiar nga rrjeti i bamirësisë së Sorosit, Open Society Foundations, organizata shpenzoi më shumë në lobimet federale gjatë mandatit të Trump sesa bëri kur presidentët George W. Bush dhe Barack Obama ishin në detyrë. Sipas një raporti të Fox News, Soros dhuroi të paktën 32 milion dollarë të pasurisë së tij personale partisë Demokratike dhe kauzave të harmonizuara.

Misteri i George Soros, filantropit miliarder i demonizuar prej kohësh nga e djathta ekstreme, është tema e dokumentarit të Jesse Dylan, Soros, që do te shfaqet në internet nga Abramorama në 20 nëntor.

© Argumentum.