Kryeministri Rama dhe Kreu i PD-së Basha, përplasen për "Shtëpinë e Verdhë"

Pas pyetjes publike të kryetarit të Partisë Demokratike (PD) të opozitës, Lulzim Basha pse qeveria nuk hapi spitalin COVID 4, Kryeministri Edi Rama i sugjeroi të mos fshihej pas COVID përmes një postimi në Twitter të Dielën.

"Në vend që të bëjë punën e tij, Edi Rama luan rolin e zëdhënësit të Beogradit. Ai është përgjegjës për jetën e humbur dhe shëndetin e shqiptarëve. Të sëmurët janë shtrirë në ambulanca sepse spitalet janë plot. Pasi shkatërroi ekonominë, ai ka humbur kontrollin e pandemisë, "tha Basha në Twitter të Dielën.

Por Kryeministri Rama iu përgjigj duke i kërkuar Bashës që të mos fshihej pas COVID-19.
"Lulezim! Mos u fsheh pas COVID dhe hiq dorë nga akuzat për ata që luftojnë çdo ditë në vijën e frontit kundër virusit. Ju duhet t'i përgjigjeni faktit që keni qenë me mjekun peruan duke hartuar dosjen për Shtëpinë e Verdhë! Më tregoni çfarë mendoni për votën e raportit të PD-LSI pro Dick Marty! " Tha Rama.

Më herët, Kryeministri pyeti Presidentin Ilir Meta për qëndrimin e tij në lidhje me këtë dosje dhe pse e votoi atë. "Ilir, mund t'u thuash shqiptarëve pse votuat për raportin e Dick Marty së bashku me Sali (Berishën) kur ne (PS) votuam kundër tij? Por Lulëzim mund të shpjegoni se çfarë dosje keni përgatitur për fabrikimin e Shtëpisë së Verdhë së bashku me mjeku peruan që dëshmon se ju keni mbledhur provat së bashku me të? " ka shkruar Rama në Twitter.

/argumentum.al