Premtimi i G20 për të ndihmuar vendet më të varfra me vaksina Covid-19; Alternativat e Shqipërisë janë të paqarta pasi COVAX nuk ka fonde

Kancelarja e Gjermanisë ka ngritur shqetësime në lidhje me sigurimin e aksesit më të varfër në botë në vaksinat Covid-19.

Angela Merkel  duke folur në një samit të G20 i cili pa drejtuesit që premtonin një shpërndarje të drejtë të goditjeve.

Por zonja Merkel paralajmëroi se  përparimi ishte i ngadaltë, duke thënë se ajo do ta ngrinte çështjen me aleancën globale të vaksinave GAVI.

"Tani do të flasim me GAVI se kur do të fillojnë këto negociata sepse jam disiei shqetësuar se asgjë nuk është bërë ende për këtë," tha ajo siç citohet nga BBC të hënën.

Komentet e saj vijnë ndërsa SH.B.A.-të njoftuan se disa amerikanë mund të vaksinohen që në 11 dhjetor.

Takimi i nivelit të lartë G20 të fuqive kryesore ekonomike në botë u prit nga Arabia Saudite. Për shkak të takimeve pandemike u mbajtën virtualisht.

Gjatë konferencës, kombet më të pasura të botës premtuan të mbështesin vendet e varfra ekonomitë e të cilave janë dëmtuar rëndë nga kriza, por dhanë pak detaje rreth asaj që do të sillnin shpenzimet.

Virusi ka infektuar gati 60 milion njerëz në të gjithë botën që nga shfaqja në Kinë dhjetorin e kaluar, dhe vrau gati 1.4 milion.

Kombet e G20 u zotuan gjithashtu të adresojnë financimin e menjëhershëm të kërkuar për të mbështetur prodhimin dhe shpërndarjen e drejtë të vaksinave Covid-19, si dhe trajtimet për virusin dhe testet.

"Ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për të siguruar aksesin e tyre të përballueshëm dhe të barabartë për të gjithë njerëzit," tha grupi në komunikatën e tyre mbyllëse.

Në një konferencë për shtyp, Ministri Saudit i Financave Mohammed al-Jadaan theksoi se kishte konsensus midis kombeve të G20 se "nëse lëmë ndonjë vend prapa, ne do të mbetemi prapa".

Vladimir Putin ka marrë pjesë po ashtu në takimin e kryetarëve të delegacioneve të vendeve anëtare të G20, shteteve të ftuara dhe organizatave ndërkombëtare.

"Rusia, ashtu si edhe shtetet e tjera, ka marrë masa të paprecedente antikrizë, duke vënë në ballë vlerën themelore - jetën dhe shëndetin e njerëzve.

Rusia mbështet projektvendimin e këtij samiti, i cili synon vënien e vaksinave efektive dhe të sigurta në dispozicion për të gjithë. Nuk ka dyshim se preparatet dhe barnat për imunizim janë dhe duhen të jenë në domenin publik.

Vendet e pasura, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, tashmë kanë blerë një numër të madh të dozave të vaksinave nga firmat farmaceutike.

Presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje udhëheqësve të G20 të "shkojnë më tej dhe më shpejt" në mbështetjen e kombeve të varfëra duke dhuruar doza, duke krijuar partneritete industriale dhe madje duke ndarë pronësinë intelektuale.

Por Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha "duhet më shumë fonde", për të mbyllur një hendek prej $ 4.5 miliardë në të ashtuquajturin ACT-Accelerator, një mekanizëm i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që synon të sigurojë qasje në teste, trajtime dhe vaksinat për të gjithë.

Shqipëria mund të mbetet pa vaksinë COVID

Shqipëria nuk e ka zgjidhur çështjen e blerjes së vaksinës anti-Covid. COVAX, me të cilin është nënshkruar një marrëveshje, është një projekt i OBSH-së që rezulton të mos ketë ende paratë e nevojshme për të prodhuar vaksinën, shkruan TPZ.al të hënën.

Një ditë para takimit të nivelit të lartë, Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres tha se 10 miliardë dollarë ishin investuar deri më tani, por rreth 28 miliardë dollarë ishin të nevojshëm për prodhimin masiv dhe shpërndarjen e vaksinave të reja COVID-19 në të gjithë botën.

Ai u bëri thirrje shumë vendeve të G20 të bashkohen me COVAX, një iniciativë ndërkombëtare për shpërndarjen e vaksinave Covid-19 në të gjithë botën.

Shtetet e Bashkuara kanë refuzuar sepse COVAX, sipas Trump, "u ndikua nga OBSH dhe Kina e korruptuar".

Sidoqoftë autoritetet qeveritare shqiptare kanë thënë vazhdimisht se vaksinat janë blerë por asnjë detaj nuk është dhënë pasi vendi lidhet me skemën COVAX, e cila siç konfirmoi sekretari i përgjithshëm i OBSH Antonio Guterres i mungojnë fondet e nevojshme për furnizimin.

Gjithashtu nuk është e qartë nëse alternativa të tjera janë marrë në konsideratë nga Tirana zyrtare pasi shumë vende të tjera si Turqia, Rusia, Kina etj kanë deklaruar se kanë prodhuar vaksinën.

Qëndrimi anti-OBSH i SH.B.A. ka politizuar këtë çështje jetike dhe Shqipëria është aleati strategjik më besnik i SH.B.A. Sidoqoftë nuk dihet nëse SH.B.A. i kanë premtuar Shqipërisë ta furnizojë atë me vaksinën në rast të vonesave për ta marrë atë nga iniciativa COVAX kur të gjithë njerëzit e botës po presin vaksinën me ankth përballë dimensioneve të tmerrshme të pandemisë./argumentum.al