Kina fillon hetimin kundër gjigandit të tregtisë elektronike Alibaba

Një hetim anti-monopol ka filluar kundër gjigandit kinez të tregtisë elektronike Alibaba Group, tha të Enjten Administrata Shtetërore për Rregullimin e Tregut.

"Administrata Shtetërore për Rregullimin e Tregut, në përputhje me ankesën e marrë, ka filluar një hetim kundër kompanisë Alibaba nën dyshimin e një monopoli," tha autoriteti.

Sipas Wall Street Journal, oferta e Ma nuk ndihmoi për të shpëtuar IPO pasi Pekini u zemërua nga kritikat e tij ndaj rregulloreve të tepruara të qeverisë në industrinë financiare kombëtare, të cilat ai i pa si një pengesë kryesore për rritjen e shërbimeve të reja financiare dhe inovacioneve . Presidenti kinez Xi Jinping thuhet se personalisht urdhëroi rregullatorët kinezë të studiojnë rreziqet e mundshme të paraqitura nga Ant Group dhe të pezullojnë IPO.

Media njoftoi të hënën, duke cituar burime, se bashkëthemeluesi i Alibaba Group, Jack Ma, ofroi të dorëzonte pjesë të gjigandit të tij të teknologjisë financiare Ant Group qeverisë kineze në një përpjekje për të shpëtuar ofertën fillestare publike të kompanisë (IPO) që u pezullua nga Bursa e Shangait në 3 nëntor.

Alibaba Group zotëron 33 përqind të Ant Group, me seli në qytetin lindor kinez të Hangzhou. Kompania ka një pozitë udhëheqëse në Kinë në pagesat mobile, dhe gjithashtu ofron kredi, sigurime dhe shërbime të menaxhimit të aseteve përmes aplikacioneve mobile./sputniknews

© Argumentum