Papa Françesku paralajmëron vizitën e tij të parë në Irak

Papa Françesku do të bëhet papa i parë që viziton Irakun vitin e ardhshëm, në një udhëtim në pesë vende, duke përfshirë Bagdadin, Erbil dhe Mosul midis 5 mars dhe 8 mars, tha Vatikani.

"Programi i udhëtimit do të bëhet i njohur në kohën e duhur dhe do të marrë parasysh evolucionin e urgjencës shëndetësore në të gjithë botën," tha zëdhënësi Matteo Bruni të hënën.

Papa, i cili mbush 84 vjeç javën e ardhshme, do të vizitojë gjithashtu Qaraqosh në provincën Nineveh, shtoi Bruni.

Do të jetë udhëtimi i parë i Francis në më shumë se një vit. Të gjitha vizitat jashtë shtetit që ishin planifikuar për këtë vit u anuluan për shkak të pandemisë COVID-19.

‘Mesazhi i paqes’

Qeveria e Irakut e mirëpriti deklaratën e Vatikanit, duke thënë se vizita e Papës do të jetë një "ngjarje historike".

"Ai simbolizon një mesazh paqeje për Irakun dhe të gjithë rajonin," tha ministria e jashtme në një deklaratë.

Presidenti Barham Saleh kishte ftuar zyrtarisht Papa Françeskun për të vizituar Irakun në korrik 2019, duke shpresuar se kjo do ta ndihmonte vendin të "shërohej" pas viteve të grindjeve.

Rreth 100,000 të krishterë kanë mbetur në Irak pas luftës sektare pas pushtimit të vitit 2003 të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe ISIL (ISIS) përfshiu një të tretën e vendit në 2014.

Në vitin 2000, Papa i ndjerë Gjon Pali II donte të vizitonte qytetin e lashtë irakian të Ur, që konsiderohej tradicionalisht si vendlindja e Abrahamit, babait të të tre feve monoteiste, ose Abrahamike - Krishterimi, Islami dhe Judaizmi.

Do të kishte qenë faza e parë e një pelegrinazhi me tre hapa në Irak, Egjipt, Izrael dhe territorin palestinez.

Por negociatat me qeverinë e udhëheqësit të atëhershëm irakian Saddam Hussein u ndërprenë dhe ai nuk ishte në gjendje të shkonte.

© Argumentum.