Putin uron Joe Biden për fitoren e zgjedhjeve në SHBA

Më 14 dhjetor, Kolegji Zgjedhor u mblodh në të gjithë shtetet e SHBA për të hedhur 302 vota elektorale për Joe Biden, duke konfirmuar në mënyrë efektive fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Pas zyrtarizimit të fitores së Joe Biden në zgjedhjet presidenciale, ka ardhur reagimi nga ana e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin të martën uroi Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të SHBA, pasi Biden fitoi votimin e Kolegjit Zgjedhor shtet për shtet që përcakton zyrtarisht presidencën e SHBA, tha Kremlini.

Ai ka uruar fitoren e demokratit si dhe ka shprehur gatishmërinë për të biseduar e bashkëpunuar me të.

Sipas Putin Rusia dhe SHBA pavarësisht dallimeve, mund të zgjidhin shumë probleme dhe sfida me të cilat po përballet bota.

Më parë, Kremlini tha se do të priste për rezultatet zyrtare të zgjedhjeve përpara se të komentonte mbi rezultatin e saj, edhe kur kombet e tjera uruan Biden për fitoren në ditët pas votimit të 3 nëntorit.

Nga ana ime, unë jam gati për ndërveprim dhe kontakt me ju,” citoi Kremlini Putinin.

“Në një telegram, Putini i uroi Presidentit të zgjedhur çdo sukses dhe shprehu besimin se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat mbajnë përgjegjësi të veçantë për sigurinë dhe stabilitetin global, me të vërtetë mund të kontribuojnë në zgjidhjen e shumë problemeve dhe sfidave me të cilat bota tani përballet megjithë ndryshimet e tyre,” thuhet në deklaratën zyrtare të Kremlinit.

Një numër udhëheqësish botërorë nxituan ta përgëzojnë Joe Biden në mes të nëntorit pas parashikimeve të mediave amerikane se ai kishte fituar mjaft vota elektorale për të siguruar presidencën, duke përfshirë Kryeministrin Kanadez Justin Trudeau, Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Megjithatë, shumë nuk donin të ishin të nxituar me urimet e tyre derisa rezultatet e zgjedhjeve të certifikoheshin zyrtarisht dhe të konfirmoheshin nga zgjedhësit amerikanë.

Duke folur për mediat ruse në fund të Nëntorit, Presidenti Putin zbuloi se ai nuk e kishte uruar Joe Biden deri në atë kohë sepse kishte disa "formalitete" të bazuara në "praktika të vendosura dhe standarde ligjore" që duheshin ndjekur para se të konfirmohej fitorja e Demokratit .

"Nuk ka asnjë motiv të fshehtë ose ndonjë gjë që mund të shërbejë për të degraduar më tej marrëdhënien tonë. Ishtë një qasje thjesht formale," tha Putin.

© Argumentum