Sërish rritje të numrit të viktimave në vend/ Tetëmbëdhjetë viktima dhe mbi 800 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendi tonë janë identifikuar 801 raste të reja me COVID -19 në 2.264 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 18 persona kanë humbur jetën për shkak të virusit.

“Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë,

32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 raste në Berat dhe Gjirokastër,

22 raste në Librazhd, 20 raste në Krujë dhe Mat, 16 raste në Durrës dhe Dibër,

15 raste në Tropojë, 10 raste në Has, 9 raste në Devoll dhe Kuçovë, 8 në Kukës,

7 në Malësi e Madhe, 6 raste në Elbasan dhe Mallakastër, 4 raste në Gramsh,

3 raste në Fier dhe Delvinë, 2 raste në Kavajë, Pukë, Bulqizë, 1 në Kurbin, Sarandë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.974 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 35 në terapi intensive, 10 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 9 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Elbasan, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Korça, 1 qytear nga Durrësi dhe 1 qytetar nga Kruja”, sqaron Ministria e Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (04 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                         801

Të shëruar ne 24 orë                      490

Të shtruar në spitale                       483

Humbje jete në 24 orë                  18

Testime ditore                                2.264