Speciale/ Rusi, konferenca vjetore për shtyp/ Presidenti Vladimir Putin flet për Pandeminë, vaksinat, politikat anti-ruse, SHBA-në dhe Navlany

Presidenti rus Vladimir Putin të enjten mbajti konferencën e zakonshme për shtyp të fundvitit. Këtë herë, mes kufizimeve të pandemisë së koronavirusit, ky event u organizua në internet në një mënyrë video konferencë. Gjithashtu, u përfshinë disa tipare të programit pyetje-përgjigje të quajtur Linja e Drejtpërdrejtë me Vladimir Putin, në të cilin kreut të shtetit i bëhen pyetje nga audiencat në të gjithë kombin.

Presidenti Vladimir Putin ka pranuar që viti 2020 ishte i komplikuar për Rusinë dhe vendet e tjera, por kishte ngjarje pozitive dhe negative gjatë vitit, me pandeminë globale COVID-19 që ishte çështja më e madhe me të cilën u përball Rusia. Pandemia ishte një nga temat kryesore që kapërceu pjesën më të madhe të konferencës vjetore të shtypit të presidentit.

vaksnina ruse

Presidenti vuri në dukje se ekonomia e Rusisë, si shumë të tjera në të gjithë globin, u prek nga pandemia e koronavirusit, por ai argumentoi se mesatarisht kishte rezultuar më mirë se shumica e vendeve, përfshirë SHBA. Ai gjithashtu deklaroi se Rusia kishte arritur të përgatitej për shpërthimin e COVID-19 në pranverë më mirë se vendet e tjera dhe tani ishte e treta për sa i përket vëllimit të testimit ditor të koronavirusit.

Më vete, presidenti rus vlerësoi Institutin e Kërkimit Gamaleya të vendit për të qenë i pari në botë që regjistroi një vaksinë kundër koronavirusit, por pranoi se ai nuk e ka marrë vaksinën vetë për shkak të mos përmbushjes së kufizimit të rekomanduar të moshës. Putini planifikon të inokulohet sa më shpejt të jetë e mundur, duke argumentuar se vaksinimi masiv, sipas mendimit të tij, është i domosdoshëm për të arritur "imunitetin e tufës" dhe kështu të mposhtë pandeminë globalisht. Ai shtoi se ajo që Rusia ka nevojë për momentin është objektet e prodhimit për të prodhuar vaksina në sasi të mëdha për një fushatë vaksinimi masive që është planifikuar të nisë.

Moska shpreson që administrata e Biden do të rregullojë marrëdhëniet e acaruara SHBA-Rusi

Përveç pandemisë, Putini komentoi në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të këtij viti në SH.B.A., duke shprehur shpresën që Presidenti i ardhshëm i Sh.B.A. Joe Biden dhe administrata e tij mund të ndryshojnë qasjen e tyre ndaj marrëdhënieve me Moskën dhe të zgjidhin çështjet që kanë pllakosur lidhjet bilaterale gjatë së kaluarës disa vjet. Putini shpresonte posaçërisht se Biden do të zgjasë traktatin strategjik të zvogëlimit të armëve (start i ri) me Rusinë, kur të marrë detyrën. Ai vlerësoi presidentin e zgjedhur Demokrat si një "njeri të ditur" si për sa i përket politikës së brendshme dhe asaj të jashtme.

Presidenti rus, nga ana e tij, nuk shprehu shqetësim për të ardhmen e Presidentit Donald Trump. Ai vuri në dukje se Republikani me sa duket nuk po planifikonte të braktiste politikën dhe kujtoi se pavarësisht humbjes së zgjedhjeve, Trump kishte grumbulluar gati 47% të votave të njerëzve.

Putin Boosts Private Military Groups Outlawed in Russia - Bloomberg

 Pretendimet mbi 'Hakerat rus’

Presidenti rus gjithashtu komentoi mbi pretendimet e fundit të bëra në media se hakerat e mbështetur nga shteti rus ishin pas sulmeve ndaj disa departamenteve të qeverisë amerikane, duke sugjeruar se burimet anonime prapa këtyre raporteve janë, në fakt, Departamenti i Shtetit i SHBA dhe agjencitë e inteligjencës. Putini kujtoi se këto struktura qëndronin pas pretendimeve të ngjashme të pabazuara kundër Rusisë në prag të zgjedhjeve presidenciale 2016 dhe mendoi se raportet e reja të "hakerave rusë" mund të ishin fabrikuar me urdhrin e tyre.

Putini mohoi me forcë akuzat se Kremlini ose hakerat e mbështetur nga shteti ndërhynë në çdo zgjedhje në SHBA, përfshirë gara presidenciale 2016 dhe 2020. Ai argumentoi se botimi i akuzave të tilla është "hakmarrje", një përpjekje për të ndikuar në opinionin publik në Rusi dhe një pretekst për të thartuar më tej marrëdhëniet tashmë të komplikuara midis Moskës dhe Uashingtonit.

Helmimi i Navalny 'Truk' për të Sulmuar Kremlinin

Putini komentoi mbi publikimin e fundit të një hetimi në lidhje me helmimin e pohuar të figurës ruse të opozitës Alexei Navalny, në të cilin ky i fundit akuzoi presidentin dhe kreun e FSB-së për orkestrimin e ngjarjes së pretenduar, duke e quajtur atë një "hile" për të sulmuar udhëheqjen e vendit. Presidenti shprehu dyshimin se kushdo,  përfshirë Kremlinin, donte Navalny të vdekur dhe sugjeroi që helmimi i pretenduar dhe i ashtuquajturi "hetim" i shërbenin një qëllimi tjetër.

 

Presidenti iu referua metodave që Navalny përdori për të vërtetuar pretendimet e tyre, posaçërisht gjurmimin e vendndodhjeve të telefonave të operativëve të FSB-së. Ai sugjeroi që "hetimi" kishte për qëllim legalizimin e metodave të mbikëqyrjes të përdorura nga shërbimet speciale amerikane. Putini theksoi veçmas se Navalny ka qasje në të dhëna të tilla sugjeron bashkëpunimin e tij të ngushtë me shërbimet speciale amerikane, gjë që është një shqetësim.

SHBA-Rusi, Traktati " Qiejt e Hapur"

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari të BBC, nëse Rusia është një shtet "me dy këpucë të mira", Presidenti vuri në dukje se ai patjetër që mund të shihet si i tillë kur krahasohet me vendet perëndimore. Putini kujtoi se buxheti ushtarak i Rusisë vështirë se mund të krahasohet me atë të SHBA ose shumë kombeve të tjera, duke theksuar se vendi renditet i gjashti për sa i përket fondeve të alokuara për mbrojtjen. Ai gjithashtu theksoi se ndryshe nga SH.B.A., Moska nuk ka një rrjet të përhapur të bazave ushtarake në të gjithë botën.

Presidenti rus komentoi më tej në zhvillimin e armatimeve të reja të vendit, duke argumentuar se një politikë e tillë u detyrua mbi kombin me zgjerimin e vazhdueshëm të NATO-s në drejtim të lindjes, pavarësisht premtimeve për të kundërtën dhënë udhëheqjes ruse. Ai shtoi se futja e armëve të reja, të tilla si raketa hipersonike dhe avionë ajrorë, ishte e nevojshme në dritën e braktisjes së SH.B.A.-së të detyrimeve të saj ndërkombëtare, përkatësisht Traktatit të Raketave Anti-Ballistike në 2002 dhe Traktatit të Forcave Bërthamore me Distancë të Mesme në 2019.

Санкции США против России до полного освобождения Украины - Новости из бывшего СССР - 7 Kanal

 Putin gjithashtu kritikoi SHBA për braktisjen e Traktatit për Qiejt e Hapur në Tetor 2019. Ai vuri në dukje se tani shtetet e NATO-s do të transferojnë të dhëna nga fluturimet e tyre mbi Rusinë në Uashington, ndërsa Moska nuk do të jetë në gjendje të kryejë fluturime vëzhgimi mbi SH.B.A.

Putin nuk e ka ndarë mendjen për kandidimin për një mandat të ri

Duke folur mbi ndryshimet e bëra në Kushtetutën Ruse në vitin 2020 dhe të drejtën e tij për të kandiduar për presidencë përsëri në 2024, Putini theksoi se ai nuk e ka vendosur ende mendjen nëse do ta shfrytëzojë apo jo këtë mundësi.

Para 2024, Rusia do të mbajë gjithashtu një zgjedhje të përgjithshme në 2021, e cila, siç sugjeroi Putini, mund të shohë një fluks partish të reja që nuk kanë qenë kurrë pjesë e parlamentit rus. Ai vuri në dukje, megjithatë, se zgjedhjet e 2021 mund të përballen gjithashtu me ndërhyrje të huaja, por siguroi se Moska do të jetë në gjendje t'i rezistojë sulmeve të tilla.

Nord Stream 2 të përfundojë, do të përfitojnë të BE-së

Presidenti Putin gjithashtu shprehu shpresën që administrata e re e SH.B.A.-së gjithashtu do të ndryshojë qasjen e saj ndaj aleatëve të saj evropianë, veçanërisht në drejtim të sanksioneve për ndihmën në ndërtimin e tubacionit Nord Stream 2. Ai gjithashtu ndau se tubacioni është afër përfundimit, me vetëm 165 kilometra të tubit që duhet të vendoset, duke vënë në dukje se gazi rus i dorëzuar përmes tij do të përfitojë nga BE më shumë sesa gazi i lëngshëm natyror (LNG) i blerë nga SH.B.A.

Nord Stream 2 gas pipeline installation

Rusia nuk ka më "Stacion karburanti" në botë

Duke vazhduar të diskutojë çështje ekonomike, Putini tha se Rusia kishte zvogëluar varësinë e saj nga shitja e gazit dhe naftës, duke kufizuar pjesën e saj në buxhetin e vendit në 30%. Ai vlerësoi lajmin si një hap tjetër në "zbritjen nga gjilpëra e naftës", duke e bërë vendin më pak të varur nga çmimet globale të papërpunuara, megjithëse ai pranoi se Rusia ka ende shumë për të arritur në këtë drejtim.

"Nëse dikush e shihte Rusinë si një lloj" stacioni karburanti ", tani ai dikush nuk ka më arsye për një vizion të tillë. Sidoqoftë, varësia është akoma e lartë dhe ne duhet ta marrim parasysh", tha presidenti.

 

Burimi: Sputniknews

Përshtati në shqip: argumentum.al

© Argumentum