Hungaria bëhet vendi i parë i BE që autorizon përdorimin e vaksinës ruse Sputnik V

Bloomberg më herët njoftoi se rregullatori hungarez i ilaçeve kishte lëshuar një rekomandim për të autorizuar përdorimin e vaksinës Sputnik V në vend.

Kreu i administratës së kryeministrit hungarez, Gergely Gulyas, njoftoi të enjten se Hungaria kishte miratuar vaksinën ruse Sputnik V kundër COVID-19 dhe vaksinën AstraZeneca, njoftoi Reuters.

Agjencia shtoi, duke cituar Gergely Gulyas, kreun e administratës së kryeministrit hungarez se Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto do të udhëtojë në Moskë të enjten për të diskutuar vaksinën e koronavirusit.

Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) më vonë konfirmoi vendimin, duke thënë se Hungaria ishte vendi i parë në Bashkimin Evropian që autorizoi vaksinën Sputnik V të Rusisë.

"Fondi Rus i Investimeve Direkte [RDIF, fondi sovran i pasurisë së Rusisë] njofton se vaksina Sputnik V është aprovuar nga Instituti Kombëtar i Farmacisë dhe Ushqimit të Hungarisë (OGYÉI). Kështu Hungaria është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që autorizon përdorimi i Sputnik V. Vaksina u miratua nën procedurën e autorizimit të përdorimit emergjent ”, tha RDIF në një njoftim për shtyp.

Javën e kaluar, kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte Kirill Dmitriev tha se Rusia do të paraqesë vaksinën e saj Sputnik V për miratim në BE muajin tjetër.

Sipas Dmitriev, vaksina do të regjistrohet në nëntë vende të tjera këtë muaj dhe do të prodhohet në shtatë kombe. Ai vlerësoi se fondi do të rregullojë marrëveshje eksporti me palët e interesuara gjatë gjashtë deri në nëntë muajt e ardhshëm dhe pret që vaksina në fund të fundit të ketë rreth 25 përqind të pjesës së tregut global.
Në gusht, Rusia u bë vendi i parë që regjistroi një vaksinë COVID-19, e cila u emërua Sputnik V. Provat klinike të goditjes kanë treguar një shkallë efikasiteti prej më shumë se 90 përqind.

Sputnik V u zhvillua nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya dhe u tregtua jashtë nga RDIF.