Kancelarja Merkel hedh poshtë sanksionet e SHBA-së kundër Nord Stream 2: Janë të papërshtatshme

Të martën, ambasadori rus në Uashington Anatoly Antonov tha se sanksionet e fundit të SHBA kundër Nord Stream 2 kaluan shumë mbi ligjin ndërkombëtar, si dhe "parimet e tregtisë së drejtë dhe të lirë".

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kritikuar një sërë sanksionesh ish-territoriale që SH.B.A. ka goditur kohët e fundit ndaj kompanive të përfshira në zbatimin e projektit të tubacionit të gazit Nord Stream 2.

"Sanksionet ish-territoriale janë, në çdo rast, një masë që unë e konsideroj të papërshtatshme," u tha Merkel të enjten gazetarëve.

Ajo u bëri jehonë nga Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, i cili i tha medias gjermane NTV se Berlini i shikon "këto sanksione ish-territoriale [kundër Nord Stream 2] si të parëndësishme".

"Ne e kemi thënë vazhdimisht atë në të kaluarën," vazhdoi Maas, duke shtuar se qeveria gjermane është e gatshme të diskutojë sanksionet e SHBA që synojnë Nord Stream 2 me administratën e Biden.

Deklarata erdhi disa ditë pasi ambasadori rus në Uashington, Anatoly Antonov, deklaroi se sanksionet nuk janë "asgjë më shumë sesa konkurrencë e qartë e padrejtë" e nisur nga SH.B.A. në një përpjekje për të krijuar një avantazh në tregun evropian të energjisë.