Ministri i Jashtëm Grek zbulon detaje mbi bisedimet me Kryeministrin Shqiptar në Athinë

Marrëveshja me Tiranën për një apel në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, në lidhje me caktimin e zonave detare, do të jetë gati pas zgjedhjeve të 25 Prillit në Shqipëri, ka thënë Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias.
Në një intervistë me “Kathemirini” të Dielën, diplomati i lartë i Athinës tha se zgjerimi i ujërave territoriale përtej Jonit do të bëhet kur të gjykohet e përshtatshme.
Duke folur në detaje për vizitën e Kryeministrit Rama në Athinë të Premten (8 Janar) ai tha se ata kishin tashmë një marrëdhënie të sinqertë bashkëpunimi.

"Kam pasur mundësinë të flas gjerësisht me të në të gjitha çështjet bilaterale dhe rajonale, si gjatë vizitës sime në Tiranë dhe gjatë vizitës së tij në Athinë pardje (e martë). Për çështjen e rekursit në Hagë, ekipet përkatëse teknike po vazhdojnë punën e tyre. Qëllimi është që premtimi i përbashkët të nënshkruhet dhe të paraqitet sa më shpejt të jetë e mundur, mendoj pas zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri në Prill. "

Përveç kësaj ai vuri në dukje të gjitha forcat politike shqiptare janë dakord që çështja e caktimit të zonave detare midis dy vendeve duhet të zgjidhet në bazë të Ligjit Ndërkombëtar Detar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë.

"Kjo është pikërisht ajo që ne po u themi bashkëbiseduesve tanë Turq. Dhe është veçanërisht e dobishme të kujtojmë se Z. Rama pranon që Greqia ka të drejtën e panegociueshme, të njëanshme për të zgjatur ujërat e saj territoriale në 12 milje. Shqipëria bëri të njëjtën gjë 30 vite më parë. Dhe kështu asnjë vend i tretë nuk mund ta kundërshtojë këtë të drejtë, ose, shtoj unë, edhe më shumë të kërcënojë luftën për këtë arsye, "tha diplomati grek.

Duke iu referuar kontakteve të pashmangshme eksploruese me Ankaranë, FM Dendias tha se Athina do të ketë një prirje konstruktive, por theksoi se ai është i shqetësuar se Turqia nuk është as vendi i fillimit të viteve 2000 që mban ambiciet evropiane dhe as ai që u përfshi në këto bisedime në 2016.
"Sigurisht, askush nuk mund të vendosë një ndryshim të ri të kursit në emër të tij," tha ai
Ministri i jashtëm theksoi angazhimin e Greqisë për të bërë më shumë hapje diplomatike dhe forcimin e marrëdhënieve të saj tradicionale.

Për këtë qëllim, ai tha se pret të takojë homologun e tij të ri amerikan, Antony Blinken, por edhe përfundimin e negociatave për një marrëveshje shumëvjeçare të bashkëpunimit të mbrojtjes së ndërsjellë me SH.B.A.
“Ne i mbyllëm çështjet në pritje që kishin qenë të hapura për dekada. Ne kemi nënshkruar tre marrëveshje shumë të rëndësishme. Dy në lidhje me zonat detare me Italinë dhe Egjiptin. Një e treta që ka të bëjë me bashkëpunimin pionier në politikën e jashtme dhe mbrojtjen me Emiratet e Bashkuara Arabe, ”tha ai, duke shtuar se Greqia po kërkon të thellojë bashkëpunimin me Francën dhe vendet e tjera.
“Këtë javë do të vizitoj Italinë dhe Portugalinë. Më poshtë është një vizitë në Belgjikë. Dhe pak më vonë vendet balltike, "vuri në dukje ai, duke shtuar se një kornizë e re për bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu po zhvillohet, ndërsa kanalet po hapen në Azi dhe Afrikë.

© Argumentum.