Nga britanikët te trazirat pro-Trump: Momentet kryesore kur godina e kapitolit të SHBA-së ishte në rrezik

Joe Biden më në fund u konfirmua nga Kongresi si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara në orët e para të së Enjtes pas një seance të Senatit i cili u vonua për më shumë se pesë orë nga protestat.

Një veterane e forcave ajrore u qëllua për vdekje dhe tre protestues të tjerë të Trump vdiqën nga "urgjencat mjekësore" gjatë një demonstrate të dhunshme në shtëpinë e Kongresit të Shteteve të Bashkuara. Por kjo nuk është hera e parë që Capitol Hill është në qendër të vëmendjes.

Agjencitë e zbatimit të ligjit në Uashington DC po kryejnë hetime për atë që shkoi keq të Mërkurën, 6 Janar dhe pse mbështetësve të Presidentit të SHBA Donald Trump u lejuan të fitonin akses në ndërtesën e Kapitolit.

Atëherë çfarë është Kapitoli dhe çfarë incidentesh të tjera dramatike ka pasur atje?

1814: Djegur nga Britanikët

Në 1776 Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bënë të pavarura nga Britania dhe Presidenti i parë, George Washington, gdhendi Distriktin e Columbia nga Maryland dhe punësoi arkitektin francez Pierre Charles L'Enfant për të planifikuar një qytet të ri i cili u emërua pas presidentit.

L’Enfant identifikoi Jenkins Hill si vend ideal për ndërtesën e Kapitolit dhe e përshkroi atë si "një piedestal në pritje të një monumenti".

Ndërtesa u përfundua në 1800 dhe u bë shtëpia e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve.

Por në 1812 shpërtheu lufta me Britaninë, e cila ende kontrollonte Kanadanë, dhe trupat e Mbretit George III marshuan në jug.

Në gusht të vitit 1814 trupat britanike arritën në Uashington dhe dogjën Kapitolin dhe Shtëpinë e Bardhë, përpara se të tërhiqeshin.

Lufta Civile e SHBA

Arkitekti Benjamin Latrobe mbikëqyri rindërtimin e Kapitolit, por midis 1815 dhe 1819 Kongresi u takuan së pari në Hotel Blodget dhe më pas në vendin e asaj që më vonë do të bëhej Gjykata e Lartë e SHBA.

Latrobe u zëvendësua nga Charles Bulfinch në 1818 dhe ai ridizajnoi pjesën qendrore të Kapitolit dhe ngriti mbi të një kupolë prej druri të mbuluar me bakër.

Në vitin 1851 një zjarr hengri Bibliotekën e Kongresit në pjesën qendrore të perëndimit të Capitolit dhe gjatë Luftës Civile ndërtesa u përdor si kazermë, spital dhe furrë buke.

Më 4 korrik 1861 Kongresi ra dakord t'i jepte kompetenca të veçanta Presidentit Abraham Lincoln që ai të zhvillonte luftën kundër Konfederatës për të ruajtur Bashkimin.

Në Dhjetor 1865, pasi Konfederata u dorëzua, Kongresi rifilloi në Kapitol dhe miratoi Amendamentin e Trembëdhjetë, duke ndaluar përfundimisht skllavërinë.

From Burning by British to Pro-Trump Riots: Key Moments When US Capitol Building Was in Peril - Sputnik International

1915: Përpjekje për bombë gjatë Luftës së Parë Botërore

Shtetet e Bashkuara qëndruan jashtë Luftës së Parë Botërore kur shpërtheu në Evropë në verën e 1814.

Por Presidenti Woodrow Wilson i dha mbështetje jozyrtare Britanisë, duke zemëruar shumë gjermano-amerikanë.

Në vitin 1915 Erich Münter, një ish profesor i gjermanishtes në Universitetin e Harvardit vendosi një bombë në dhomën e zbrazët të Senatit. Ai shpërtheu, duke shpërthyer dritaret dhe dyert, por duke mos lënduar askënd.

Münter, një spiun për qeverinë Perandorake Gjermane, i cili ishte i njohur edhe si Frank Holt, u arratis nga Uashingtoni dhe vendosi një bombë me laps në një anije amerikane që eksportonte municione në Britani.

Ai më pas qëlloi dhe plagosi manjatin bankar amerikan J. P. Morgan para se të arrestohej më në fund.

Münter bëri vetëvrasje në paraburgim, por më vonë doli se ai kishte helmuar për vdekje gruan e tij shtatzënë Leona në 1906.

1979: Fermerët protestojnë

Në fund të viteve 1970, ekonomia e SH.B.A. u fsheh nga një krizë në tjetrën, pjesërisht si rezultat i krizës së naftës.

Në javën e parë të shkurtit 1979 mijëra fermerë zbritën në Uashington nga larg si Texas, Colorado dhe Michigan, shumë prej tyre duke sjellë me vete traktorët e tyre.

Ata lobuan për një projekt-ligj të ri të fermave, i cili do të rrisë çmimet e të korrave, dhe kishin një vesh simpatik nga Presidenti Jimmy Carter, vetë një ish-fermer i kikirikëve në Gjeorgji, i cili tha: "Unë nuk njoh ndonjë grup tjetër që ka vuajtur më shumë nga inflacioni sesa fermerët ".

Avenue e bllokuar e Pensilvanisë me automjete bujqësore dhe zona përreth Kapitolit u quajt "Tractortown".

Larry Schmitz, një fermer nga Kansas, u citua të thoshte: “Ne jemi mbyllur këtu si një tufë kafshësh në një vagon. Ne vijmë këtu duke u përpjekur të bëjmë diçka për këtë vend dhe ata na trajtojnë kështu ".

Në fund të shkurtit, shumica e fermerëve ishin larguar nga Uashingtoni, pa ndonjë përfitim të dukshëm politik, duke e lënë qytetin me një faturë pastrimi prej rreth 1 milion dollarë.

1998: Një person i armatosur vret dy oficerë policie

Më 24 korrik 1998 një person i armatosur u ngrit në radhë jashtë Kapitolit dhe kur arriti në një pikë kontrolli sigurie ai nxori armën dhe vrau një oficer policie, Jacob Chestnut.

Një turist u plagos ndërsa oficerët e tjerë të policisë hapën zjarrin kundër sulmuesit, Russell Weston, i cili vrapoi drejt një dere që çonte në zyrën e senatorit të Teksasit Tom DeLay, i cili ishte fshikulli i shumicës republikane.

Detektivi John Gibson, i cili ishte pjesë e detajeve të sigurisë së senatorit DeLay, shkëmbeu zjarr me Weston.

I plagosur për vdekje, Detektivi Gibson dhe oficerë të tjerë përfundimisht arritën të mposhtnin personin e armatosur.

©  Argumentum