BE ka prishur marrëdhëniet me Moskën për vite, thotë Ministri i Jashtëm rus Lavrov mes tensioneve në rritje me Brukselin

Përkeqësimi i lidhjeve midis BE dhe Rusisë është faji i Brukselit, ka pohuar Sergey Lavrov, duke thënë se blloku fajëson Moskën për problemet e saj në Ukrainë dhe ka shuar në mënyrë të njëanshme marrëveshjet e dobishme diplomatike.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Shën Petersburg të hënën dhe duke cituar atë që ai e quajti ndërhyrjen e dështuar politike të Brukselit në Ukrainë gjatë protestave të Maidanit të vendit 2014, Lavrov tha se "ishte atëherë që ndodhi poshtërimi i vërtetë i BE-së."

Që nga ajo kohë, tha Lavrov, politikanët e saj kanë qenë "në përgjithësi indiferentë ndaj sulmeve që iu nënshtruan banorëve të Krimesë dhe Ukrainës lindore nga ultradikalët dhe neo-nazistët që erdhën në pushtet".

Në të njëjtën kohë, ai tha, BE "fajësoi Federatën Ruse për gjithçka që po ndodh" dhe "ka shkatërruar vazhdimisht të gjithë mekanizmat pa përjashtim që ekzistonin në bazë të një marrëveshjeje për partneritet dhe bashkëpunim".

Javën e kaluar Lavrov u citua të ketë thënë se Moska ishte "e gatshme të prishë lidhjet" me BE midis përkeqësimit të marrëdhënieve që nga burgosja e figurës së opozitës Alexey Navalny. Kremlini më vonë sqaroi komentet, duke treguar këmbënguljen e ministrit të jashtëm se kjo do të konsiderohej vetëm nëse një valë sanksionesh të propozuara godiste zonat e ndjeshme të ekonomisë së vendit.

Sidoqoftë, Lavrov shtoi të hënën se kishte në të vërtetë pak zona në të cilat Rusia punonte në mënyrë aktive me bllokun. Ai tha se marrëdhëniet me trupin ndërkombëtar "tani janë sporadike", dhe lidhen kryesisht vetëm me negociatat rreth naftës dhe gazit, ose çështje të ngutshme të politikës së jashtme, të tilla si Siria dhe programi bërthamor i Iranit.

Shpresat për një shkrirje në marrëdhëniet pas një vizite të ngrohtë në Moskë nga shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell më parë këtë muaj u shuan pasi i dërguari tha në një seancë në Bruksel se ai "do të paraqiste propozime konkrete" për sanksione kundër Rusisë.

Borrell ishte përballur me kritika të forta dhe thirrje për shkarkimin e tij për qëndrimin e tij miqësor në takimet me Lavrov në një kohë kur anëtarët e BE kishin dënuar vendin për burgimin e Navalny për shkeljen e një dënimi me kusht tre vjet e gjysmë për mashtrim.

 /argumentum.al 

©Argumentum