Biden flet me Presidentin Kinez Xi Jinping për herë të parë si President/ "Bashkëpunimi zgjedhja e vetme për SHBA dhe Kinën"

Presidenti Joe Biden foli me Presidentin e Kinës Xi Jinping të Mërkurën vonë, kjo eshte biseda  e tyre e pare   që kur Biden mori detyrën.

Telefonata  midis udhëheqësve të dy ekonomive më të mëdha në botë preku një sërë çështjesh në sfondin e tensioneve të përshkallëzuara midis dy vendeve.

Biden theksoi shqetësimet në lidhje me praktikat ekonomike të Pekinit, të dhënat e tij për të drejtat e njeriut dhe "veprimet në rajon" ndërsa afirmoi përparësinë e tij për të ruajtur një "Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur", tha Shtëpia e Bardhë në një lexim të thirrjes.

"Presidenti Biden pohoi përparësitë e tij të mbrojtjes së sigurisë, prosperitetit, shëndetit dhe mënyrës së jetës së popullit Amerikan, dhe ruajtjen e një Indo-Paqësori të lirë dhe të hapur. Presidenti Biden nënvizoi shqetësimet e tij thelbësore në lidhje me praktikat ekonomike shtrënguese dhe të padrejta të Pekinit, shtypjen në Hong Kong, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang dhe veprime gjithnjë e më këmbëngulëse në rajon, duke përfshirë drejt Tajvanit ", tha Shtëpia e Bardhë.

Xi, megjithatë, raportohet të ketë thënë se Hong Kong, Tajvani dhe Xinjiang janë çështje të brendshme për Kinën, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua të Kinës. Kina dhe SH.B.A. duhet të "ruajnë bashkërisht paqen dhe stabilitetin në rajonin e Azi-Paqësorit", raportohet të ketë thënë Z. Xi. "Çështja e Tajvanit dhe çështjet që lidhen me Hong Kong, Xinjiang, etj. Janë çështje të brendshme të Kinës dhe kanë të bëjnë me sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, dhe pala amerikane duhet të respektojë interesat thelbësore të Kinës dhe të veprojë me maturi," tha Z. Xi, sipas Xinhua.

Administrata e Biden ka thënë se do të bashkëpunojë me Kinën kur është në interes të Amerikës për ta bërë këtë, një mesazh që u përsërit në thirrje sipas Shtëpisë së Bardhë. “Të dy udhëheqësit shkëmbyen mendime gjithashtu për të luftuar pandeminë COVID-19 dhe sfidat e përbashkëta të sigurisë globale shëndetësore, ndryshimit të klimës dhe parandalimit të përhapjes së armëve. Presidenti Biden u angazhua për të ndjekur angazhime praktike, të orientuara drejt rezultateve kur përparon interesat e popullit amerikan dhe të aleatëve tanë, "thuhej në lexim.

Xi i tha Z. Biden se bashkëpunimi ishte "zgjedhja e vetme e duhur" për Sh.B.A dhe Kinën, të cilët qëndrojnë për të humbur nga konfrontimi, sipas Xinhua.

"Të dy palët duhet të rivendosin mekanizmat e ndryshëm të dialogut, të lexojnë me saktësi synimet e politikës së njëri-tjetrit dhe të shmangin keqkuptimin dhe llogaritjen e gabuar", raportohet të ketë thënë Z. Xi.

/argumentum.al