Rusia Regjistron Vaksinën e tretë kundër COVID-19

Gushtin e kaluar, Sputnik V i Rusisë u bë vaksina e parë e regjistruar kundër COVID-19 në botë, ndërsa miratimi i EpiVacCorona pasoi në Tetor.

Një vaksinë e re kundër koronavirusit të ri është zhvilluar nga Qendra Shkencore Federale Chumakov e Akademisë Ruse të Shkencave, deklaroi të Shtunën Kryeministri Mikhail Mishustin.

"Unë dua të filloj me lajme të shkëlqyera, vaksina e tretë, CoviVac, është regjistruar. Ajo u zhvillua nga Qendra Chumakov. Nga mesi i Marsit, 120,000 dozat e para do të jenë në dispozicion për tregun e brendshëm", tha Mishustin.

Ai tha se një fushatë vaksinimi masiv me ilaçet e reja do të nisë në pranverë.

Sipas kreut të qeverisë ruse, vendi ka hapur tashmë 4,000 stacione vaksinimi dhe ka prodhuar të paktën 10 milion doza të vaksinës Sputnik V dhe 80,000 doza të EpiVacCorona.

The EpiVacCorona vaccine developed by the Vector centre of the Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Well-Being (Rospotrebnadzor)

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë Mikhail Murashko ka konfirmuar efikasitetin e lartë të ilaçeve të reja.

"Gjatë studimeve klinike mbi vullnetarët, vaksina [CoviVac] demonstroi nivele të larta sigurie dhe efikasiteti. Provat në shkallë të gjerë do të vazhdojnë gjatë fazës pas regjistrimit", tha ai.

Provat klinike të fazës 3 janë planifikuar për në mars dhe do të përfshijnë 3,000 pjesëmarrës, tha Ministria e Shkencës e Rusisë. Sipas autoriteteve, vaksina CoviVac aktualisht rekomandohet për njerëzit e moshës midis 18 dhe 60, me një zgjerim të mundshëm pas provave të fazës 2.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, ilaçet nuk kanë nevojë për ngrirje të thellë. Mund të ruhet për 6 muaj në temperatura që variojnë nga 2-8 ° C (rreth 35.6-46.5 ° F).

Duke komentuar mbi fushatën e vaksinimit, Zëvendës Kryeministrja Tatiana Golikova deklaroi se përveç ilaçeve të reja, Rusia ka në plan të prodhojë mbi 88 milion doza të ilaçeve anti-koronavirus gjatë gjashtë muajve të parë të 2021, përfshirë 83 milion doza të Sputnik V dhe 5.4 milion doza të EpiVacCorona.

/argumentum.al