Shtëpia e Bardhë: Sulmet e Sirisë 'synojnë të dërgojnë një mesazh' që Biden do të veprojë për të 'mbrojtur amerikanët

Uashingtoni gjithashtu thotë se veprimet e tij të ardhshme do të synojnë 'de-përshkallëzimin e tensioneve' në rajon.

Sulmet ajrore të së enjtes kundër milicive irakiane aleate të Bagdadit në Sirinë lindore ishin një masë e "domosdoshme" e vetëmbrojtjes e krijuar për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të mëtejshme dhe u dërgoi një mesazh kundërshtarëve të Amerikës se Presidenti Biden "do të veprojë për të mbrojtur amerikanët, "ka njoftuar sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

"Biden po dërgon një mesazh të qartë se ai do të veprojë për të mbrojtur amerikanët kur paraqiten kërcënime; ai ka të drejtë të ndërmarrë një veprim në kohën dhe mënyrën e zgjedhjes së tij," tha Psaki, duke folur para gazetarëve të Premten.

Duke i quajtur grevat "proporcionale" dhe duke thënë se ato kishin kaluar një "proces të plotë ligjor", zëdhënësja sugjeroi që ato ishin kryer në përputhje me autoritetin presidencial të Biden sipas Kushtetutës së SH.B.A. "për të mbrojtur personelin amerikan".

Në një deklaratë të veçantë, zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se sulmi i së enjtes pa dy avionë amerikanë F-15 që gjuanin gjithsej shtatë raketa të drejtuara me saktësi në dy objekte në Sirinë lindore, duke i shkatërruar ato.

Kirby gjithashtu pretendoi që SH.B.A. e informuan Rusinë për sulmet në një mënyrë të përshtatshme përpara kohe. "Ne i informuam Rusët përmes kanalit të dekonfliktit që [është] në vend siç do të prisnit të bënim," tha ai, duke folur për MSNBC të Premten. "Ne i marrim seriozisht ato detyrime tona dhe ata u informuan më parë."

Më herët të premten, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Moska ishte informuar për sulmet e planifikuara vetëm katër-pesë minuta para se të fillonin dhe sugjeroi që "ky ishte një lloj njoftimi kur greva tashmë po kryhej".

Sulmi i së enjtes ishte agresioni i parë i këtij lloji nga administrata e Biden. Administrata e mëparshme sulmoi vendin e shkatërruar nga lufta në tre raste të ndara në 2017, 2018 dhe 2019, me sulmet e fundit që shënjestruan Kata'ib Hezbollah - një grup i milicisë Shia aleate e qeverisë Irakene për të cilën Uashingtoni pretendoi se kishte sulmuar një bazë të SHBA. Më vonë, personeli ushtarak dhe i sigurimit irakian tregoi se mbetjet xhihadiste ishin me gjasë përgjegjëse për sulmin, dhe se Kata'ib Hezbollah as nuk vepron në zonën ku u godit baza.

Sulmet e djeshme synuan gjithashtu Kata'ib Hezbollah, si dhe një grup tjetër të milicisë Shia, për përfshirjen e tyre të pretenduar në sulmin me raketa të 15 shkurtit në një bazë ajrore të SHBA në Erbil, Irak. Milicët mohuan çdo përfshirje në atë sulm dhe një grup pak i njohur që e quante veten Saraya Awliya al-Dam mori përgjegjësinë.
Damasku shpërtheu Uashingtonin gjatë aktit të agresionit të së enjtes, me Ministrinë e Jashtme të vendit që lëshoi një deklaratë të Premten në të cilën sulmet u përshkruan si një akt "frikacak" i cili "do të çojë në pasoja që do të përshkallëzojnë situatën në rajon".

Në vërejtjet e tij të premten, Lavrov tha se ishte e pamundur të shikoheshin sulmet pa kujtuar "faktin që SH.B.A. janë të pranishme në territorin sirian në mënyrë të paligjshme, në shkelje të të gjitha normave të ligjit ndërkombëtar, përfshirë Rezolutat e Këshillit të Sigurimit për pajtimin në Republikën Arabe Siriane "

Administrata e Biden ka vazhduar politikën e saj për vendosjen e paligjshme të trupave në Sirinë lindore, megjithëse Uashingtoni nuk pranon që këto vendosje bazohen pjesërisht në nevojën për të "marrë" dhe "mbajtur" rezervat modeste të naftës të vendit. Rusia vlerëson se SH.B.A. dhe aleatët e saj Kurdë Sirianë po bëjnë rreth 30 milion dollarë në muaj në aktivitetet e kontrabandës së naftës./sputniknews

©  Argumentum.